Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

NU pot sa-mi lingusesc sefa....

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
silviu_marius

silviu_marius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 25.04.2009
eu niciodata nu am inteles faza cu seful,sefa etc.
eu ma duc la munca, imi fac treaba si plec acasa, ce doamne-iarta-ma sa mai fac ? :|

#20
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
cu o firma specializata poate merge.

#21
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postbogdy68, on 12th November 2009, 17:05, said:

Bine ca sefa nu este lesbiana....aveai viata grea atunci.. :lol:

De ce? O (cunni)linguºelã avea efect garantat! ; )  :naughty: Pupincurismul mai mult decât metaforic o dãdea gata pe ºefa instant! :rolleyes:

Lãsând gluma la o parte, dupã mine nu prea þine faza cu linguºeala. Mai prin tinereþe am avut o ºefã din asta a naibii, n-aveai ce-i face, fudulie femeiascã combinatã cu o supradozã de prostie, pânã la urmã mi-am dat demisia ºi am lãsat-o naibii de scorpie. 

Edited by floryyn, 22 November 2010 - 08:26.


#22
raNKeR

raNKeR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 12.08.2008

View Postantoinette, on 12th November 2009, 16:33, said:

Salut,

Problema pentru care va solicit un sfat este de natura subiectiva si imi creeaza oarecare neplaceri: am stomacul prea sensibil pentru a reusi sa-mi lingusesc sefa si "sa ma dau bine pe langa ea", ca alti colegi de ai mei.
Suntem un colectiv micut, eu sunt cea mai noua in firma (de cca 9 luni), si se pare ca eu reusesc cel mai putin sa creez in jurul acestei individe aura de audulatie cu care se hraneste. Evident ca pe mine ma place cel mai putin...
De incercat, am incercat din rasputeri sa-i plac individei, insa cred ca simte ca ma fortez, sau nu am eu exercitiul linguselii.
In mod normal, nu m-as agita prea tare, insa cum in ultima vreme firmei nu-i merge prea grozav, incep sa ma gandesc ca n-ar strica sa mai depun ceva eforturi in acest sens. :)

Poate aveti vreun sfat pentru "intarirea stomacului"? Tehnici? Metode? :P:)

(Precizez ca daca as avea posibilitatea de angajare in alta parte, nu as ezita, insa sansele sunt mici)

Multam.

Scuza`mi tupeul.
Dezvolta`ti o anumita personalitate si lasa pupicurismul.
Din cauza astora ca voi am ajuns unde am ajuns.
Nu aveti coloana vertebrala!
Se practica pupincurismul la toate nivelele (vezi Boc, Blaga sau "sefu` imi dai si mie un ban de paine").
Incetati cu asta si dezvoltati`va dracului o data o personalitate :|

#23
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010

View PostCipsu, on 12th November 2009, 16:42, said:

Mai, sunt oameni si oameni, dar desi probabil marii majoritati le place sa fie linsi in fund, sunt totusi unii care apreciaza in primul rand valoarea pe care o aduce persoana echipei/departamentului/firmei pe care o conduce.
nu e cazu' in situatia de fatza,nu-i clar?

#24
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Mare branza!
Tu iti negi romanismul din tine.
Elibereaza-l! Si firescul va reveni.

( nu uita: trebuie sa recuperezi, ceilalti sunt cu mult inaintea ta. Acum e timpul de originalitate :peacefingers: )

#25
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Cind o vezi tuguie buzele.  :naughty:

#26
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007

View PostNASTYPRIMUL, on 6th December 2010, 01:32, said:

Cind o vezi tuguie buzele.  :naughty:

Si concomitent arata-i ambele degete mijlocii.

#27
srelu

srelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.02.2007
Nu stiu daca termenul de linguseala este potrivit. A fi in relatii bune cu cei din jurul tau nu inseamna neaparat linguseala. Nu cred ca asta se poate invata si ma indoiesc ca sfaturile celor de aici te vor ajuta prea mult. Depinde de personalitatea fiecaruia. Asta nu se poate schimba.

Oricum, a fi respectuos si politicos suplineste in buna masura asa zisa linguseala. Daca apare la tine in birou, o saluti cu zambetul pe buze, sari sa-i aduci un scaun, o intrebi despre lucruri care stii ca ii plac (poate copiii, poate masina sau functia ei). Si sa stii ca nu e linguseala, e doar politete.

Intotdeauna m-am inteles foarte bine cu femeile. Cu barbatii a mers ceva mai greu. Pentru mine o lume ideala ar fi aceea in care toate posturile de sefi sa fie ocupate de femei.

Parerea mea, daca sefa este femeie si esti unul din putinii barbati, sansele ca tu sa fii cel dat afara sunt destul de mici. E suficient sa nu-i fii antipatic.

#28
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postantoinette, on 12th November 2009, 16:33, said:

Poate aveti vreun sfat pentru "intarirea stomacului"? Tehnici? Metode? :P:)
Fa practica pe cineva cunoscut. Ia o amica un amic, si o zi intreaga lauda-l la modu enorm, dar laude peste laude cu zambete si postura corporala prietenoasa.
Repeta pe cateva saptamani, pana se goleste de orice sens si emotie gestul.
O sa aiba acelasi efect ca repetarea numelui propriu de 'jdemii de ori pana o sa se duca drq orice semnificatie si orice emotie asociata cu numele tau.
Sau poti sa te lauzi pe tine insuti/insati in oglinda , ca sa iti poti studia si expresiile faciale si corporale, si sa le corijezi

#29
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
criztu
Un sfat excelent
O sa audug si eu unul. Studiaza-o atent pe sefa. Chiar greseste intotdeauna? Am inteles ca nu ii vrei functia, daca ai fi fost in locul ei, sefa, cum ai fi actionat, ca sa faci treaba ca sa mearga?
Te-ai gandit ca poate ca uneori o face pe dura pt ca e doar timida si nesigura pe ea si nu vrea sa arate? Sa nu i se suie cuineva in cap..
Dta cat de des vrei sa arati ca dai raspunsurile/comenzile la misto, la plesneala, doar pt ca nu aveai ceva fundament si logic? Sper ca amandoi suntem de acord ca uneori TREBUIE sa actionezi, bine rau, ca altfel te zboara..
Motivarea celor spus emai sus.
Aveam 26 de ani, eram electronist profesionist de cand terminasem liceul, lucrasem doar in bransa electronicii. In plus si acasa mai lipeam, reparam si televizoare, aveam si autorizatie de radioamator..
In plus eram si student in penultimul an al Fac de Electronica.
Am dat si luat, adica am fluierat -pt ca mi-a parut banal - un concurs de angajare. Dupa aia mi s-a zis, ca sunt repartizat in Laboratorul..unde va fi sefa..
In momentul respectiv am gandit, cine stie cui i-o fi ...beep, sau a cui pila o fi, las ca ma desurc eu..
Ajuns in fata ei m-am trezit ca imi zice direct, "nu te vroiam pe tine, il vroiam pe un altu'", de am simti ca imi cade tavanul in cap..Dupa care, ca "alifie", mi-a zis, "sunt destul de batrana in fabrica asta, asa ca poftim o foaie de hartie si dovedeste-mi ca meriti sa te pastrez. Sa iti fie clar ca daca nu misti cu talent, te zbor"
M-a luat de la ABC-ul electronicii, teorie+experienta practica, inclusiv ce carti am citit, ce am inteles din ele.. In cateva ore de am umplut nu stiu cate harti cu formule, scheme, etc..
A fost distractiv cand eu am prins-o cu gauri in svaiter si i-am aratat ca in cartile pe care le avea era trecut ce sustineam..
Iar faptul ca stiam si ca chestia respectiva e undeva pe la mijloc, in pagina din dreapta, dupa confirmare, mi-a adus o privire luuunga..
Sau cand i-am aratat ce ma ma intrebase nu figura in respectivul manual, deci nu aveam cum sa stiu, pt ca totusi debutam in bransa aia..
Asa ca in final mi-a zis e OK, ramai.
Dupa un timp, niste ani, cand am terminat facultatea, saraca, s-a zbatut sa imi transforme postul de tehnican in cel de inginer, de parca ii creste ei salariul ca mai avea inca unul in subordien. Sunt convins ca fara OK-ul ei as mai fi stat niste ani buni. Cunosc un tip care a stat asa vre-o 15 ani....
La un moment dat am prins o ocazie si am putut ajunge sef.
Cand i-am zis ca plec si unde, mi-a intors spatele. Jignit am salutat si am iesit.
Dupa un timp, cand m-am intalnit cu un fost coleg, ala mi-a jurat ca i-a vazut lacrimile. Si ca ii tremurau mainile cand sapa prin geanta dupa tigari. Si ca s-a intors dupa o ora, spalata pe fata, si ca imediat s-a dus sa isi refaca machiajul.
Atunci m-am simti cel putin prost..
Ajuns sef am inteles-o si mai bine, cand a trebuit sa fac treaba sa mearga.
Jur ca enervat/obosit/stresat am lovit din greseala in omul care tragea, nu in hahalaera piloasa..Mi-am cerut scuze, dar cuvintele zburasera. Ala a zis ca e ok, ca a inteles, dar sunt convins ca in gandul lui mi-a zis ...ceva ...
Asa ca ...poate cele de mai sus te vor face sa intelegi mai bine situatia.
A, chiar, dupa un timp de la angajare, mi-a aruncat niste intrebari profesionale, de am scarnit din dinti.
In dupa amaiza respectiva nu am ajuns acasa, am stat pana noaptea tarziu am studiat schemele. Iar a 2-a zi tipa a facut o figura cand am vazut ca scosesem niste fise cu toate piesele, pe unde curgea semnalul, cine il prelucra si cum, etc..
Si de fiecare data cand ma intreba ceva o luam ca pe un mic razboi in care era musai sa stiu macar cu o idee mai sus decat ea.
Asa ca faptul ca o contraziceam, dar numai pe meserie, era ceva curent.
Morala. Am 48 de ani. cand ajungi sa iti stimezi seful pt ca e si

#30
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostraNKeR, on 1st December 2010, 23:12, said:

Scuza`mi tupeul.
Dezvolta`ti o anumita personalitate si lasa pupicurismul.
Din cauza astora ca voi am ajuns unde am ajuns.
Nu aveti coloana vertebrala!
Se practica pupincurismul la toate nivelele (vezi Boc, Blaga sau "sefu` imi dai si mie un ban de paine").
Incetati cu asta si dezvoltati`va dracului o data o personalitate :|
:first:  asta am vrut sa zic si eu. in plus sa imi faci mie asa, te-as da afara... nu suport genul asta de idioti care nu se bazeaza pe nimic in viata si traiesc cu urma neagra de la yala in dreptul ochiului... de mici sunt invatati sa se orienteze catre meseriile care aduc bani, sa nu isi urmeze visele si sa fure / dea din coate. vai doamne...

Cand se ridica sus,"oamenii" de nimic,nelegiutii conduc!

#31
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

View Postantoinette, on 12th November 2009, 16:33, said:

Salut,

Problema pentru care va solicit un sfat este de natura subiectiva si imi creeaza oarecare neplaceri: am stomacul prea sensibil pentru a reusi sa-mi lingusesc sefa si "sa ma dau bine pe langa ea", ca alti colegi de ai mei.
Suntem un colectiv micut, eu sunt cea mai noua in firma (de cca 9 luni), si se pare ca eu reusesc cel mai putin sa creez in jurul acestei individe aura de audulatie cu care se hraneste. Evident ca pe mine ma place cel mai putin...
De incercat, am incercat din rasputeri sa-i plac individei, insa cred ca simte ca ma fortez, sau nu am eu exercitiul linguselii.
In mod normal, nu m-as agita prea tare, insa cum in ultima vreme firmei nu-i merge prea grozav, incep sa ma gandesc ca n-ar strica sa mai depun ceva eforturi in acest sens. :)

Poate aveti vreun sfat pentru "intarirea stomacului"? Tehnici? Metode? :P:)

(Precizez ca daca as avea posibilitatea de angajare in alta parte, nu as ezita, insa sansele sunt mici)

Multam.

Daca nu poti lingusi pe cineva fara ca acesta sa isi dea seama de asta, mai bine nu te apuci deloc, mai rau faci. Pot sa iti dau exemplul meu personal, lucrez intr-o si am o femeie ca sef direct. Nu reusesc nicicum sa o lingusesc, cu toate ca la un moment dat mi-am pus si problema asta. Aici nu ma refer la lins in c..r, ci pur si simplu la o apreciere a ceea ce face. Pentru ca nimic din ceea ce face nu mi se pare de apreciat. Cu toate astea e evident ca asteapta laude pt presupusele ei calitati, laude care intarzie sa apara din partea mea. Desigur, asta nu ma ajuta sa devin mai popular.

Pe de alta parte, mai ales in companiile mari dar si in unele mai mici, relatiile pe care le ai cu anumite persoane importante (HR head, etc.) te pot ajuta mult mai mult si in general constituie baza eventualelor promovari pe care altfel risti sa nu le prinzi indiferent cat de mult efort ai depus pana atunci sau cat de mult ai ajutat firma. Nu neaparat sefa aia ai ta e persoana cea mai importanta in toata schema, asa ca daca tot te hotarasti sa inveti cum se practica lingusitul :) trebuie sa iti alegi si subiectul cu grija.

#32
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postantoinette, on 12th November 2009, 16:33, said:

Evident ca pe mine ma place cel mai putin...
Pentru asa ceva eu te-as placea cel mai mult ...

Pana la urma antidotul pe care il cauti este pentru tine si "lipsa ta de adulatie" ... ori pentru sefa?

O idee ar fi sa o lauzi ori de cate ori face ori spune ceva corect / bun / valoros si (pur si simplu) sa taci cand ... invers. Cred ca poti aprecia un lucru atunci cand are valoare, fie ca vine de la un sef ori un coleg. Daca insa sefa nu are nimic bun on board, nu vad nicio sansa pentru un om principial, cum vad ca esti si tu, sa ii intri in gratii.

Edited by Billy, 02 March 2012 - 12:08.


#33
gammabroker

gammabroker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2012
Nu mi-a placut niciodata sa-mi pup sefii prin diverse locuri, nu mi se pare ok sa spui lucruri pe care nu le crezi doar de dragul de a le spune, pana acum nu am avut probleme cu nici un sef, cu cat esti mai prietenoasa cu ai tai colegi, asta daca mediul iti permite si nu uita ca trebuie sa existe o limita, vei vedea ca te va intragi si ea usor usor.

#34
Der_Anfang_Angriff

Der_Anfang_Angriff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 01.01.2013
Daca nu iti poti lingusi sefa, incearca sa o "percutezi" Posted Image  !

Edited by Der_Anfang_Angriff, 02 January 2013 - 12:04.


#35
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
Si daca arata ca un barbat?

#36
Der_Anfang_Angriff

Der_Anfang_Angriff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 01.01.2013
Doar daca e femeie adevarata Posted Image daca e LGBT :puke: nu , lgbt sunt dezgustatori si au pe nana' "sida" !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate