Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

nu am sunet deloc

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
saca8aug

saca8aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.11.2009
sal.am achizitionat o placa de baza gigabyte 8 idx,care are sunet onboard.problema este ca eu nu aud nici un fel de sunet,nici macar cand se dechide windows ul (sp 3).totul este ok cu driverul,in device manager este in regula ,in dx diag vede driverul,no problem found,iar cand dau sa si faca testul nu aud sunetele,e ca si cum as avea boxele stricate.mentionez ca boxele functioneaza sunt conectate in mufa verde,iar volumul este la maxim,si nu i pe mute..
  va rog sa ma ajutati am cauat pe net foarte mult rezolvarea acestei probleme,dar nu mi a fot nimic de folos...ms anticipat

#2
vladdavid

vladdavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.07.2009
Daca nu merge nimic du-o in garantie

#3
saca8aug

saca8aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.11.2009
decat la sunet am probleme,si placa nu i cumparata  de la un magazin,este de la un prieten...

#4
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
Cumpara-ti o placa de sunet la 30-40 lei si gata daca nu ai garantie s-au fa-ti un upgrade la driver !

#5
saca8aug

saca8aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.11.2009
problema nu ar fi de bani,ca as cumpara alta,dar eu as vrea sa mi dau seama ce are,ca onboardul ca totul este ok :in bios ,in dxdiag,in device manager.pe mine ma framanta unde ar putea fi problema...si nu reusesc sa mi dau seama...pls help

#6
saca8aug

saca8aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.11.2009
in dxdiad,cand ii dau sa faca testul imi da aceasta eroare:DirectSound test results: Failure at step 19 (User verification of software): HRESULT = 0x00000000 (error code),deoarece i am dat "no" ca nu am auzit nici un sunet...

#7
-FloW-

-FloW-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.09.2008
incearca asta:

deobicei placa de sunet onboard de pe placile de baza Gigabyte au un conector pentru ierise audio suplimentara (exemplu un panou frontal cu ierise casti si intrare microfon).
am atasat o poza cu acel conector. La placa ta s-ar putea sa fie amplasat diferit. oricum conectorul se afla in apropriere de iesirile audio de la placa, si are langa el o notatie specifica(la mine e notat cu F_AUDIO).

daca la tine nu exista acel conectorul sau nu ai cele 2 punti facute intre cei 2 pini fiecare, inseamna ca de aici poate fi problema.
acolo sunt 2 pini pentru L si 2 pini pentru R, care daca sunt in contact, placa de sunet taie alimentarea de la mufa verde din spate si activeaza mufele din panoul frontal(asta se intampla cand bagi un jack in panoul frontal).
cele 2 punti de acolo au rolul sa "minta" placa audio, ca nu e niciodata nimic conectat in panoul frontal.

daca asta e problema, te sfatuiesc sa nu te apuci sa faci scurt intre pinii de acolo, ca nu stii ce faci si poti strica placa audio. cauta un manal pentru placa de baza care o ai tu si uita-te pentru acel conector si asezarea pinilor in el.

Attached Files


Edited by -FloW-, 13 November 2009 - 19:05.


#8
saca8aug

saca8aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.11.2009
dap.ms mult pentru raspuns FloW,dar incep sa cred ca sunetul onboard ar fi ars.mentionez ca am urmat sfaturile tale si totul este ok,nush daca o sa mai insist pe acest subiect,pentru ca mari dureri de cap,o sa mi cumpar o placa de sunet cel mai bn...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate