Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

La cati m e posibila conexiunea wireless?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
ella_camy

ella_camy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.11.2009
Vreau sa imi iau un ruter wireless, insa vreau sa stiu daca e posibil sa ma conectez cu el la o distanta de 100-200-300 de metri.
Situata e in felul urmator:
am internet prin cliknet acasa. Prietenul meu este vecin de bloc cu mine, deci ne despart cativa metrii buni, plus zidurile. Mai merg cu laptopul la el acasa, si el nu are net. Exista vreun ruter care sa mi-l pot cumpara care sa imi bata pe o raza mai mare, astfel incat sa ma pot conecta la ruterul meu cand sunt in blocul vecin?
Multumesc anticipat!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003
Totul se rezuma la radiofrecventa deci antena si degajarea. Daca pui routerul pe un pervaz de geam cu antena degajata sunt sanse sa mergi la distanta, exclude din start peretii cauta vizibilitatea directa. Peretii fier-beton atenureaza mult din cauza armaturii si abia daca o sa-l prinzi in fata blocului daca-l tii in camera. Deasemenea pozitia laptopului este si ea importanta, tot in fata unui geam trebuie sa fie.

#3
florinfloryn

florinfloryn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.11.2008
vin si eu cu o intrebare daca se poate...cam cat se pierde din conexie in momentul cand e wireless in comparatie cu o conexie prin cablu? mersi

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003
Cam 3 sferturi daca ai semnal bun la wireless. Adica daca pe cablu poti atinge 11MB/sec pe Wireless nu treci de 3MB/sec datorita tehnologiei, si asta cand semnalul este bun, cand este la 1-2 liniute se injumatateste viteza.

Edited by andreic, 04 November 2009 - 06:38.


#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postandreic, on 4th November 2009, 06:38, said:

Banuiesc ca ai vrut sa zici un sfert , nu 3  :P . 11/3 asa vine .
La o  liniuta se injumatateste viteza ?  :death: . Poate viteza teoretica care apare la WirelessStatus , ca viteza practica e mult mai mica , mie imi merge cu 600kB in loc de 3MB . Daca vreti viteza , cablul e cea mai buna solutie , wireless doar daca nu e alta solutie . 100 metri prin ziduri si obstacole la preturi mai "normale" nu se poate prin wireless . Si pentru cativa metri cat zici ca e intre blocuri , e destul de complicat ca tot trebuie sa muti routerul pe geam , si la fel la vecinul tau , tot pe linga geam o sa ai semnal mai bun . Pui cativa metri de cablu si ai rezolvat mai simplu si mai eficient .

Edited by lucifer76, 04 November 2009 - 08:15.


#6
aeonthecrusher

aeonthecrusher

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.11.2009

View Postella_camy, on 4th November 2009, 00:53, said:

Vreau sa imi iau un ruter wireless, insa vreau sa stiu daca e posibil sa ma conectez cu el la o distanta de 100-200-300 de metri.
Situata e in felul urmator:
am internet prin cliknet acasa. Prietenul meu este vecin de bloc cu mine, deci ne despart cativa metrii buni, plus zidurile. Mai merg cu laptopul la el acasa, si el nu are net. Exista vreun ruter care sa mi-l pot cumpara care sa imi bata pe o raza mai mare, astfel incat sa ma pot conecta la ruterul meu cand sunt in blocul vecin?
Multumesc anticipat!
Problema ta nu este legata de router... poate fi ultimul D-link, importanta este antena... un prieten de-al meu avea facuta o retea identica cum vrei tu sa faci singura diferenta este ca montase o antena parabolica pe bloc, si alta in SINAIA, pe cabana. Rezultatul ? Merge perfect si acum :) Deci este vorba de puterea antenei. O antena omni-directionala, cu putere de emisie de 12 Db, face cam 140 de lei. Gasesti pe www.antenewireless.ro ce te intereseaza. Cam asta ti-ar trebui tie... Sa-mi zici daca merge.. Sau... mai simpu, de ce nu-si trage prietenul tau net ? :D

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlucifer76, on 4th November 2009, 08:12, said:

Banuiesc ca ai vrut sa zici un sfert , nu 3  :P . 11/3 asa vine .
Exact. Apropo de antene ca tot aminti aeonthecrusher, uite ce as incerca eu dar momentan nu am alocat buget pentru asa ceva:

http://www.nuamsemna...n/omni10db.html

Antena are castig serios si e lunga vreo 82cm dar e printre cele mai eficiente antene verticale de tip omnidirectional colinear pentru routere in 2.4GHz. Asta ai putea sa o montezi pe peretele exterior al blocului vertical la o distanta cat de cat de perete si cu ea cred ca nu ai probleme o sa bagi un semnal in cartier de se sperie vecinii cat de departe merge :)

Edited by andreic, 04 November 2009 - 15:44.


#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu cu un router MSI RG60SE, am semnal in tot apartamentul, este amplasat in sufragerie (camara unde nu se doarme, frica de radiatii) iar ca si raza de acoperire, cu un Laptop la etajul 1 merge bine, eu stau la 3 si in fata blocului cu un iPod Touch, la fel, merge sa intrii pe softpedia cu el, nu am coborat cu laptopul jos sa vad ce si cum, ca nu m-a interesat.

Eu consider suficienta aceasta arie de acoperire.

#9
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009

View Postandreic, on 4th November 2009, 06:38, said:

Cam 3 sferturi daca ai semnal bun la wireless. Adica daca pe cablu poti atinge 11MB/sec pe Wireless nu treci de 3MB/sec datorita tehnologiei, si asta cand semnalul este bun, cand este la 1-2 liniute se injumatateste viteza.

Depinde de echipament. Daca vorbesti de un D-Lik 524 cu Wireless G, da, ai dreptate. Daca insa te gandesti la un router cu wireless N dual band, ma tem ca nu exista multi home useri in Romania care sa aiba banda catre net cat e capabil sa transfere un asemenea router...


View Postlucifer76, on 4th November 2009, 08:12, said:

Banuiesc ca ai vrut sa zici un sfert , nu 3  :P . 11/3 asa vine .

A spus corect, pentru ca intrebarea era cat se pierde.

Edited by CatalinHonda, 04 November 2009 - 16:06.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003
Da, dar N-ul este in 5GHz si ceva si deva se face praf la distanta iar cel care a lansat mesajul initial are ca problema de baza distanta de acoperire.

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postconnectorxp, on 4th November 2009, 15:53, said:

Omul vrea un raspuns exact in M , nu ceva subiectiv de genul ca "merge bine" . Si mie imi mege netul pe mobil la 50 metri de router , dar banuiesc ca nu ar merge asa bine sa downloadez de pe torrenti la viteza asta . Un router ieftin 100 lei , o placa retea wireless minim 50 lei . 20 de metri de cablu cu tot cu mufe cat costa ? 15 lei ? De 10 ori mai putin .Si diferenta de viteza e enorma . Daca mai pui si o antena la router .... mai bine isi pune si vecinul net ca e mai ieftin  :D .

#12
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
N folosește 2.4 GHz, iar dacă e dual band sare și la 5 GHz.
Cu cablul ăla de 15 lei apare o problemă când trebuie trecut de ferestre termopan, că nu toată lumea e dispusă a da găuri în beton. :) Apoi înțeleg că e vorba de blocul vecin, deci cablu suspendat, eventual autopurtat, deci adio 15 lei.

Cel mai simplu clar e să pună net direct de la un provider. Dar dacă nu are nevoie să downloadeze prea mult, pentru messenger și hi5 e ok și wireless.

Oricum costul pentru cablu nu e doar 15 lei, pentru că acel cablu trebuie înfipt într-un router.  :D

Edited by CatalinHonda, 04 November 2009 - 16:18.


#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Cine vrea viteza sa-si traga cablu, eu pentru calculatorul de download am legatura LAN iar pe laptop si alte aparate Wifi, de asemenea XBOX-ul este legat prin LAN si merge de rupe, Wifi e pentru aplicatii care nu "toaca" reteaua.

#14
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Daca nu ai router cu porturi gigabit si placi de retea asemenea, e posibil ca acea conexiune LAN sa fie cu pana la de 3 ori mai lenta decat cea wireless, pe distante scurte.
Și oricum Wireless N iti asigura o viteza mult mai mare decat banda pe care probabil o ai catre internet.

Edited by CatalinHonda, 04 November 2009 - 16:28.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCatalinHonda, on 4th November 2009, 16:12, said:

N folosește 2.4 GHz, iar dacă e dual band sare și la 5 GHz.
Atunci am gresit eu, inseamna ca vorbesti de mimo sau canale largi de 40MHz, sunt oki dar consuma alea cam toata banda si daca ai un vecin aproape care-ti ia 20MHz oricum mai scade putin.

#16
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La retelele WiFi, exista aglomerare, cum se intampla la radio ?, nu de alta dar mai am 4 vecini cu cate o retea de apartament si toate sunt "vizibile" de la mine .

#17
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Există interferențe, dar deasemenea, tot ca la radio :), există mai multe canale...

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
De parca routerul emite DOAR in canalul ala , nu si pe langa el . 5 routere asa aproape , sigur o sa fie interferente .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate