Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

cum desfac laptopul?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
compaq presario 2100, vreau sa-i curat coolerul si sa vad de ce se incinge.

i-am desfacut toate suruburile, dar mai tine pe undeva prin mijloc, are idee cereva de ce si cum il desfac?

Edited by add, 24 May 2005 - 18:24.


#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
nu imi aduc aminte modelul daca am desfacut vreodata dar de obicei majoritatea lor au suruburi si sub tastatura.........asa ca incearca sa scoti tastatura(la unele este prinsa in clipsuri la altele este prinsa in suruburi la partea spre balamalele display-ului.......care de asemenea ar putea fi un capac ) cam multe optiuni :) .......incearca da nu folosi forta prea mult

#3
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
scoate-i hard discul, probabil mai sta intr-un surub pe dedesubt. sau pe sub tastatura.

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
hmmm... hardul l-am scos primul...  la tastatura nu m-am gandit.... da nu vad cum as scoate tastatura atata timp cat carcasa pe care n-o pot eu scoate e pusa peste ea  :confuzzled:

[ http://napps.networkworld.com/weblogs/cool/archives/HP-Presario2100_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta e.

Edited by add, 24 May 2005 - 18:52.


#5
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
la unele modele iese plasticul ala dintre tastatura si display si dup-aia iese si tastutra, fara sa scoti nici un surub.

#6
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
in separatoarele de la taste nu vezi nici o clema, nimic sa gliseze? la nu mai stiu ce model am vazut suruburi sub 2 dintre taste.

in battery bay nu e nici o clema nimic ?

#7
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

addicted, on May 24 2005, 22:03, said:

in separatoarele de la taste nu vezi nici o clema, nimic sa gliseze? la nu mai stiu ce model am vazut suruburi sub 2 dintre taste.

<{POST_SNAPBACK}>

la compaq sunt niste chestii care gliseaza intre grupurile de taste functionale (intre esc si f1, intre f4 si f5, intre f8 si f9 si dupa f12. clanc toate si iese tastatura.

#8
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Sunt 2 surubele langa balamalele de la display care tin zona cu difuzoarele / panglica de plastic de deasupra tastaturii.  Dupa ce le desfaci iese partea aia si ai niste surubele negre cu cap ingropat care tin tastatura. Sub tastatura gasesti alte suruburi si asta e tot.

Ultimul Compaq in care am umblat a fost adus de un canadian prin iarna - sunt peste 6 luni - asa ca sper sa nu fi uitat nimic. La Toshiba iese direct tastatura de obicei.

NU forta oricum.

#9
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
sa va povestesc:

am cautat eu poze & shit pe google si n-am gasit nimic relevant ofcourse... asa ca ma duc sa caut pe siteu la HP... cum nu gasesc nimik nici acolo, dau eu la livechatpoate-poate.... (am mai vrut sa intru o data cand cautam driver w2k pt placa video da n-am reusit)... vad ca se conecteaza si apare Eduard de la HP care se ocupa de divizia Presario. Fac  :huh:  si-i spun problema mea, si el isi da cu parerea ca trebuie posa pasta termoconductoare pe proc (cum ma gandisem si eu de altfel)...

apoi ii explic ca n-am reusit sa-l desfac si imi trimite baiatu' un PDF cu manualul de service unde explica ca la prosti cum se scoate fiecare surub.

aveau dreptate partial Zahei:

----
la unele modele iese plasticul ala dintre tastatura si display si dup-aia iese si tastutra, fara sa scoti nici un surub.
----

si malone6x6:

----
Sunt 2 surubele langa balamalele de la display care tin zona cu difuzoarele / panglica de plastic de deasupra tastaturii. Dupa ce le desfaci iese partea aia si ai niste surubele negre cu cap ingropat care tin tastatura. Sub tastatura gasesti alte suruburi si asta e tot.
----

am ramas incantat de Costumer-Care-ul HP...

PS: am scos lana din cooler, am pus pasta (aparent n-avea deloc) si acu' merge BRICI, thanks everyone.

#10
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005
add ca tot ai spus de pasta termoconductoare te rog spune-mi si mie de unde pot cumpara pt. ca imi trebuie si mie pt procesor, ca am desfacut de cateva ori cooler-ul si in timp procesorul a ramas fara si ma gandesc ca nu o sa se mai incalzeasca asa mult daca ii pun pasta termoconductoare. O sa se fie vreo diferenta ?
Tks

#11
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pasta termoconductoare gasesti in mod dureros de evident la firmele de calculatoare.


cat despre diferente, or sa se vada, in masura in care o sa fie aplicata corect -> imbunatatire transfer de caldura.

#12
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
add:

Daca  e manualul tehnic de service sigur mai are si altceva decat demontarea si cred ca la mai multi ne-ar place sa-l avem.... ^_^

Ne poti indatora cu un link spre el, ceva?

#13
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
il uploadez cu prima ocazie cand intru de pe laptop... sper sa nu uit... e pt mai multe modele asa ca sper ca e util...

#14
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
uite si fisierul


nope, e prea mare, am sa-l pun pe un server

Edited by add, 27 May 2005 - 22:41.


#15
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
si cum am promis: il puteti descarca de aici

#16
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
10x add!

#17
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

add, on May 25 2005, 12:31, said:

am ramas incantat de Costumer-Care-ul HP...
tu erai primul posesor al obiectului? te-a pus meseriașul să-i arăți vreun cod de client, ceva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate