Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Premonitii

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Ati avut asa ceva? Eu sunt destul de sceptic...Totusi, am avut un vis care totusi poate fi catalogat drept intuitiv.  
Pusesem de mult timp anunt de vanzare a motocicletei si nu dadea nimeni semne ca ar fi interesat. La un moment dat am visat ca sunt in fata geamului unde o tineam si ii arat unui baiat ce si cum, ii aratam la ea cam ce se arata. A doua zi m-a sunat cineva, a venit sa o vada si chiar a cumparat-o....nu am fost foarte impresionat de vis, m-am gandit ca pana la urma tot trebuia sa o vand...sau poate mi-am dorit eu sa o vand si chiar s-a intamplat....

#2
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008

 augustin87r, on 30th October 2009, 23:12, said:

...sau poate mi-am dorit eu sa o vand si chiar s-a intamplat....

Da! Așa DA! Ce ți s-a întâmplat este ceva cu adevărat PARANORMAL! În sfârșit ceva foarte ciudat și inexplicabil.

#3
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
mi s-a intamplat sa ma gandesc "de ce plm nu opresc politistii din intersectii pe astia care vorbesc la telefon?". dupa 3-4 zile, m-au oprit pe mine pentru vorbit la telefon.

alta faza, ma gandeam la o fata pe care n-o mai vazusem de mult timp. a doua zi ma intalnesc cu ea pe strada. :)

mama unei prietene, plecata in strainatate fiind, tinea legatura destul de strans cu fiica-sa prin telefon. pe cat posibil. o intreb pe fata respectiva:
- ce mai face maica-ta, e bine, sanatoasa?
- da, da, aseara am vorbit cu ea.

Eh, dupa 2-3 zile, maica-sa era in spital, iar unchi-su avusese un accident la locul de munca. :)


Mai sunt multe coincidente de-astea care s-au intamplat, sau senzatii de deja-vu...

#4
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
OMG crst_g, ceva nu e in regula cu tine : :calich:

Vezi sa nu faci parte dintr-un Final Destination pitoresc. :)

#5
_raz_

_raz_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 18.10.2009
eu am visat  mai demult ca sunt la inmormantarea mamei unui prieten bun....si dupa 2 saptamani chiar am fost la inmormantarea mamei acelui prieten......si eu chiar nu credeam in astfel de vise premonitoare....am ramas socat cand am realizat ca visul meu era de fapt.....realitatea de peste 2 saptamani.......

#6
goldentweety

goldentweety

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2009
am sa va spun de cele mai recente premonitii ale mele(daca pot sa le spun asa)...mama mea este asistenta la spital si era de noapte...iar eu am visat in acea noapte ca m-a sunat,fiind la servici, si imi spunea plangand in hohote sa ii spun tatalui meu  sa o aduca cu masina acasa...eu am intrebat-o disperata ce s-a intamplat dar nu a vrut sa-mi raspunda.In dimineata urmatoare,cand s-a intors acasa am ramas socata sa o vad pe mama ca plangea la fel cum o auzisem in vis la telefon si am intrebat-o ce s-a intamplat si mi-a zis ca a facut o greseala cand a bagat niste perfuzii si din cauza ei mai multe paciente au inceput sa aiba frisoane si ii era teama sa nu se agraveze situatia.O saptaman intreaga a fost stresata de chestia asta si mai mereu o vedeam plangand si demoralizata.dar pana la urma totul s-a terminat cu bine...o alta premonitie:bunica mea era foarte bolnava intr-un timp statea numai la pat si lua f multe pastile...intr-o saptamana stateam de vb cu sora mea si deodata nu am mai putut sa ma concentrez la discutie si mi-a aparut fara sa vreau ,brusc,o imagine - sange pe o suprafata de masa neteda,alba....o saptamana mai tarziu bunica mea s-a operat de hernie de disc la sold...strange,dar de multe ori visez chestii care se vor intampla. -_-

#7
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006
la capitolul premonitii:

Bunicul meu din partea tatalui, bolnav fiind de mai multa vreme, si-a luat ramas bun de la verisoara mea care venea sa-i aduca medimacente. Practic a chemato la patul lui, a imbratisato si a sarutato pe obraz. Inainte sa plece ia spus "miercurea viitoare eu o sa mor". Stiind-ul bolnav si cu mintea nu tocmai limpede, nu la luat in serios. O saptamana mai tarziu, in ziua de miercuri la ora 1.30 noaptea s-a stins. Era chiar in noaptea de mos Nicolae, in 1997 parca.
Si mai ciudat e ca exact in aceeasi noapte eu l-am visat pe bunicul meu, in vis am stiut ca moare si i-am vorbit, mi-am luat ramas bun de la el. M-am trezit plangand la 4 dimineata cand a sunat telefonul de la tara, cand am ridicat receptorul stiam deja despre ce e voba.
Faza e ca verisoara mea nu-mi spusese nimic de intamplarea ei si nu aveam de unde sa stiu. Deabea cand a aflat de la mine ca murise a realizat ce i sa intamplat si mi-a povestit. Tin mite si acum cat de palida se facuse pe masura ce imi povestea.

O alta intamplare am cu o matusa. Cu o saptamana inainte sa moara a trimis o scrisoare sorei ei, si un pachet cu diverse lucruri dragi ei pe care i le-a facut cadou: o masina de cusut, niste haine, bijuterii. Tot cu cateva zile inainte sa moara ia facut o vizita neanuntata mamei mele, insa nu a gasit-o acasa. Dupa ce a stat putin ne-a imbratisat pe fiecare si a plecat spre casa.
Cateva zile mai tarziu i s-a facut rau pe strada, era una din zilele acelea fierbinti de iulie. Nu avea acte la ea si am am dat de ea la o morga din bucuresti deabea trei saptamani mai tarziu. Din spusele doctorilor a facut infarct din cauza caldurii si a murit practic imediat. Oare a stiut ? Si-a cunoscut dinainte propriul sfarsit ?
Era o femeie in putere, pe la 65ani. Avea un caracter puternic si o fire optimista, insa ultima data cand ne-am vazut tin minte ca parca nu ii venea sa-si mai ia ochii de la noi, ceva stia.


Ce spune asta despre noi, ca oameni, nu stiu. Pot intelege doar ca viata asta are un substrat mai profund decat vrem noi sa credem. Viitorul nu e chiar nescris si nedefinit, realitatea se intinde mai departe decat pot percepe simturile noastre.

Am ajuns sa cred ca exista o conexiune reala intre persoanele atasate emotional una de cealalta, fie ca vorbim de rude de sange sau sotia/persoana iubita. Nu inteleg exact natura acestei conexiuni, insa cred ca aceasta nu depinde de distanta si transcede probabil regulile obisnuite pe care le asociem universului nostru fizic.

Probabil voi afla si eu exact despre ce e vorba cand voi ajunge acolo  :angel:

Edited by R3lu, 10 December 2009 - 15:13.


#8
IceShadow

IceShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.01.2010
si eu stiu 2 intamplari de genu :
1
  strabunicul meu lucra la fundatia unei case (in care sta acum matusa mea ) si deodata aude "Vasile iesi din groapa" de 2-3 ori ca si cand lar fi strigat mama sa care era plecata in alt oras.El a iesit sa vada daca a venit mama sa iar in momentul in care a iesit toata fundatzia s-a surpat.
2
   tot strabunicul meu in timpul razboiului a ajuns intru-n sat in mijlocul careia era o piata.El nu mai fusese niciodata in acel sat nici macar in tara ai (nu mai stiu unde era imi amintesc vag poavestea) dar stia foarte bine ca in locul pieti trebuia sa fie o fantana.S-a dus la un satean de acolo care i-a spus ca acolo fusese o fantana acum 150 de ani si l-a intrbat de unde stie el de acea fantana.
explicatia mea : era un om sensibil la anumite unde probabil telepatice.E

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006

 IceShadow, on 17th January 2010, 19:10, said:

si eu stiu 2 intamplari de genu :
1
  strabunicul meu lucra la fundatia unei case (in care sta acum matusa mea ) si deodata aude "Vasile iesi din groapa" de 2-3 ori ca si cand lar fi strigat mama sa care era plecata in alt oras.El a iesit sa vada daca a venit mama sa iar in momentul in care a iesit toata fundatzia s-a surpat.
2
   tot strabunicul meu in timpul razboiului a ajuns intru-n sat in mijlocul careia era o piata.El nu mai fusese niciodata in acel sat nici macar in tara ai (nu mai stiu unde era imi amintesc vag poavestea) dar stia foarte bine ca in locul pieti trebuia sa fie o fantana.S-a dus la un satean de acolo care i-a spus ca acolo fusese o fantana acum 150 de ani si l-a intrbat de unde stie el de acea fantana.
explicatia mea : era un om sensibil la anumite unde probabil telepatice.E

Explicatia mea : chiar l-ai crezut :P

#10
fericire71

fericire71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.09.2009
Toti avem premonitii numai ca unii dintre noi nu le dau importanta si cand se intampla ceva...asta e asa a fost sa fie...iar pt ceilalti care li se intampla ceva ciudat si dau importanta cauta sa inteleaga sa dezlege si chiar reusesc.Eu pot sa vad sau sa ascult pe cineva si sa-mi dau seama daca i se intampla ceva rau.Nu stiu daca m-am facut inteleasa dar si soacra mea cand a murit am stiut ca i se va intampla ceva grav...surorii mele cand a fost injunghiata..si multe alte cauzuri.Anumite lucruri le vad iar altele doar din vorbele pe care le spunex,y,z pot sa-mi dau seama ca se va intampla ceva..Nimic nu este intamplator in aceasta lume.Inainte sa moara intr-un accident de masina o colega de servici(a stat in coma o saptamana jumatate)am visat inncontinu premonitii si am avut in casa numai intamplari ciudate.Parca stia ca eu pot sa o vad si sa o aud de acolo de unde e.Iti cam dau viata peste cap daca ai aceste abilitati de descifrare a unor intamplari ca numai acolo te gandesti.

#11
sunrise4

sunrise4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 07.09.2009
Mi se intampla de foarte multe ori sa visez ce se intampla a doua zi, insa visele nu prea au legatura cu mine. Ca de exemplu, azi noapte am visat ca aluneca un versant peste niste case, si numai ce aud azi la stiri despre alunecarile de teren din Italia. Asta e o faza recenta, dar am mai avut si alte "stiri in vise" :wacko:

#12
Shauni

Shauni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.02.2010
eu am visat ca mi-am dat drumu in gura lu mama si dimineata urmatoare o vad ca mananca un sandwich cu maioneza
hheeeee

Edited by Shauni, 28 February 2010 - 18:28.


#13
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009

 Shauni, on 28th February 2010, 18:27, said:

eu am visat ca mi-am dat drumu in gura lu mama si dimineata urmatoare o vad ca mananca un sandwich cu maioneza
hheeeee
tu cred ca ai scapat de la 9

#14
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Am avut citeva f clare. Dar acum m-am astimparat, ca imi dau frisoane. Mai bine ma plimb la aer curat.
Datorita unora am evitat efectele unor inundatii in casa. De la piese din instalatie defecte. Deci sint bune la casa omului premonitiile. Dar trebuie sa stii cum sa le folosesti. Adica sa nu zici, "neeeee nu poate fi adevarat". Sau "nu, mie nu mi se poate intimpla."

Unul repetat de vreo 3 ori, era cu niste scari cazute la rude de ale mele. Ghiciti de la ce. Si nu puteam urca la ele, fiind practic blocate, acolo sus.
Am scris aici, fiindca nici mie nu-mi vine sa cred ca am vazut asta. In vis, in semitrezie.

Sint avertizat cind sint pericole de sanatate, sau mai mari. Eu si rude de singe. dar e difuz. Nu stiu la cine.
De exemplu, cind am avut liftul defect, am vrut sa ma urc in el, mergind in acel moment. dar mi-ama dus aminte de ceva cioudat avzut la o scara de bloc in oras. Avertisment, dar in capul meu, bineinteles.
Nu m-am urcat in lift, si s-a oprit cu altul intre etaje. Eu as fi iesit singur din lift, intre etaje. Persoana respectiva a fost cuminte si a asteptat depanarea. In aceeasi seara un om a fost decapitat de lift in Bucuresti. M-am ingrozit. Fiindca atunci am avut o confirmare, pe care nu o spun pe acest topic. Ceva cam ciudat, dar real.
Deci o premonitie folositoare.

Edited by NASTYPRIMUL, 20 June 2010 - 03:23.


#15
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Fiindca nu mai pune nimeni nici o premonitie spun eu.
E vorba de un vis, cu o ploaie uriasa, si cu o crestere de ape, pina la nivelul muntilor. Eu mergeam f repede in sus, pe munte, iar cind s-a terminat acea inundatie, a venit inghetul. Si a  inghetat pina aproape de virful muntilor. E putin credibil. Poate ceva legat de o raceala a mea. Acum 15 ani.

Alta e legata de izbucnirea unui vulcan la noi in tara. Bucegii sau in apropiere. Cu intunecarea cerului, pina la Dimbovita. Iar putin probabil.

Dar le spun sa scap de ele. Si ptr o eventuala proba. :coolspeak:

Si foamete, dar in stare de veghe. Un avertisment f clar, scurt, si ptr putin timp. Presupun. E posibil din cauza egoismului care domina acum.
In 2005 avertismentul, dupa inundatii. O fi fost seceta 2007-2009, peste care s-a trecut.

#16
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Din nefericire probabil, premonitiile mele nu au ajuns vreodata la faza de a fi certitudini pe care sa le iau in considerare ca foarte posibile, de multe ori nu se adeveresc.

Ieri am mers la o lucrare si "gandul mi/a zis" ca persoana la care merg e f. pretentioasa si trebuie negociat tare ca sa obtin cat de cat o plata pe masura muncii depuse, si ca nu prea merita sa merg, asa a fost.

Eram intr/un tren care sa oprit intre statii, dupa vreo 20 de min. i/am spus persoanei cu care discutam, in 5 secunde pleaca,  si culmea chiar asa a fost.

Asteptam tramvaiul de ceva vreme, numar pana la zece si vine, i/am zis sotiei, eram cu spatele la sensul din care venea tramvaiul, avea si curba la 90 grade, am numarat pana pe la 6 si sotia a spus: vine.

Eram in statia autobuzului, dupa 10 min. de asteptat, m/am ridicat brusc hotarat ca am asteptat destul si trebuie sa ma urc in autobuz sa merg acasa, culme, intorc capul si autobuzul venea, era la 30 de metri (deastea au fost mai multe).

Odata aveam un tantar in camera care ma enerva, am inchis ochii si l/am vazut pe casetofon, am deschis ochii: era pe casetofon.

Cand eram elev, sa facut ca am rezolvat cateva probleme de mate in somn, dimineata stiam cu sa obtin rezultatul corect.

Mai e cate ceva, ajunge acum si aici deocamdata.

Edited by altnume, 13 July 2010 - 08:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate