Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

parcare de resendinta blocata zilnic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Am si eu o problema care ma exaspereaza in fiecare zi aproape: am un loc de parcare de la Primarie si in fiecare seara si de multe ori si ziua alte masini stau perpendicular si ma blocheaza - masini care nici macar nu stau la scara mea, unele nici la blocul meu,  nu lasa un nr de telfon in parbriz. Am pus bilete la usa scarii, rugand lumea sa nu mai blocheze. Am scris pe gard. Ce sa mai fac? E  exasperant, eu platesc bani pt locul ala si in general mai plec si serile. Nici cu biletele in parbriz nu prea merge, sunt aprope mereu alte masini.

Ce sa fac? pls help me, m-am saturat pana-n gat de situatia asta!!

#2
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Cheama politia de fiecare daca cand te blocheaza cineva. E 15 milioane amenda. Insa riscul sa gasesti niste caramizi pe scaunul soferului si sa schimbi cauciuri bilunar dupa aia e mare.

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 SPF, on 28th October 2009, 13:10, said:

Cheama politia de fiecare daca cand te blocheaza cineva. E 15 milioane amenda. Insa riscul sa gasesti niste caramizi pe scaunul soferului si sa schimbi cauciuri bilunar dupa aia e mare.

sau cauta sa impingi masinile sa iti faci loc. in zonele civilizate se practica.

#4
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Cheama Politia sau parcheaz-o in asa fel sa nu te mai poata bloca cei ce parcheaza perpendicular, adica cu botu sau cu spatele mai in afara.

#5
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007
Politia n-o sa vina niciodata.Locul de parcare apartine ADPului, la ei platesti, ei ar trebui sa rezolve problema.
2 solutii :
- renunti sa platesti locul, oricum nu ai niciun avantaj.Locul de parcare,chiar daca e platit, nu e proprietate personala si nici proprietate privata.Parchezi oriunde gasesti loc liber, la 20-50-100m de resedinta, nu e obligatoriu sa dormi cu masina sub geam.In schimb poti dormi tu in masina si astfel vei fi sigur ca nu ti-o fura/zgarie.
-platesti in continuare locul, ii tolerezi si pe altii (care platesc sau nu) si nu te razbuna pe masinile lor.E posibil sa patesti ce ti-a spus SPF

Acum ceva timp sustineam ideea de share-parking (toti posesorii de autoturisme platesc, parchezi unde gasesti loc pe principiul primul venit-primul parcat) pe acest forum si am primit numai critici.O sustin in continuare.

#6
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 primuministru, on 28th October 2009, 13:24, said:

Politia n-o sa vina niciodata.Locul de parcare apartine ADPului, la ei platesti, ei ar trebui sa rezolve problema.
2 solutii :
- renunti sa platesti locul, oricum nu ai niciun avantaj.Locul de parcare,chiar daca e platit, nu e proprietate personala si nici proprietate privata.Parchezi oriunde gasesti loc liber, la 20-50-100m de resedinta, nu e obligatoriu sa dormi cu masina sub geam.In schimb poti dormi tu in masina si astfel vei fi sigur ca nu ti-o fura/zgarie.
-platesti in continuare locul, ii tolerezi si pe altii (care platesc sau nu) si nu te razbuna pe masinile lor.E posibil sa patesti ce ti-a spus SPF

Acum ceva timp sustineam ideea de share-parking (toti posesorii de autoturisme platesc, parchezi unde gasesti loc pe principiul primul venit-primul parcat) pe acest forum si am primit numai critici.O sustin in continuare.

tu ajungi repede acasa de la servici/business/whatever, nu?
daca toti platesc, si nu au nimic garantat, nu este la fel ca acum, cind doar fraierii platesc si restul parcheaza?

#7
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 primuministru, on 28th October 2009, 13:24, said:

Politia n-o sa vina niciodata.Locul de parcare apartine ADPului, la ei platesti, ei ar trebui sa rezolve problema.
2 solutii :
- renunti sa platesti locul, oricum nu ai niciun avantaj.Locul de parcare,chiar daca e platit, nu e proprietate personala si nici proprietate privata.Parchezi oriunde gasesti loc liber, la 20-50-100m de resedinta, nu e obligatoriu sa dormi cu masina sub geam.In schimb poti dormi tu in masina si astfel vei fi sigur ca nu ti-o fura/zgarie.
-platesti in continuare locul, ii tolerezi si pe altii (care platesc sau nu) si nu te razbuna pe masinile lor.E posibil sa patesti ce ti-a spus SPF

Acum ceva timp sustineam ideea de share-parking (toti posesorii de autoturisme platesc, parchezi unde gasesti loc pe principiul primul venit-primul parcat) pe acest forum si am primit numai critici.O sustin in continuare.

Ba Politia Comunitara va veni intotdeauna si foarte prompt, amenda este de 1500 lei, dar nu te sfatuiesc, caci risti integritatea masinii, ca na doar traim in romania, dar daca masina e de firma sau daca ai casco, arde-i, si cand chemi Politia noteaza-le nr de inmatriculare, celor amendati, caci daca masina pateste ceva apoi, sti si tu pe cine sa te razbuni. Oricum sunt f putini cei care vor avea tupeul sa se razbune, dupa amenda, majoritatea e doar gura de ei.

Edited by need_alex, 28 October 2009 - 13:38.


#8
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007

 Centris, on 28th October 2009, 14:36, said:

tu ajungi repede acasa de la servici/business/whatever, nu?
daca toti platesc, si nu au nimic garantat, nu este la fel ca acum, cind doar fraierii platesc si restul parcheaza?

Eu ajung dupa ora 20 acasa.Am avut si eu loc de parcare si daca ajungeam sa-l ocup in weekend.Dupa 3 ani de cotizat la ADP am hotarit sa renunt sa mai platesc.De atunci parchez unde gasesc loc liber, fie pe linga bloc, fie la 50m de casa.N-am avut niciodata probleme, nu mi-a reprosat nimeni nimic.

#9
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

 SPF, on 28th October 2009, 13:10, said:

Cheama politia de fiecare daca cand te blocheaza cineva. E 15 milioane amenda. Insa riscul sa gasesti niste caramizi pe scaunul soferului si sa schimbi cauciuri bilunar dupa aia e mare.
De unde stie amendatul de la cine a venit reclamatia?

#10
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 castoras, on 28th October 2009, 13:05, said:

Am si eu o problema care ma exaspereaza in fiecare zi aproape: am un loc de parcare de la Primarie si in fiecare seara si de multe ori si ziua alte masini stau perpendicular si ma blocheaza - masini care nici macar nu stau la scara mea, unele nici la blocul meu,  nu lasa un nr de telfon in parbriz. Am pus bilete la usa scarii, rugand lumea sa nu mai blocheze. Am scris pe gard. Ce sa mai fac? E  exasperant, eu platesc bani pt locul ala si in general mai plec si serile. Nici cu biletele in parbriz nu prea merge, sunt aprope mereu alte masini.

Ce sa fac? pls help me, m-am saturat pana-n gat de situatia asta!!
mai bine sa scrii pe asfalt un mesaj, insa ai nevoie de putin curaj :bigwhitegrin:

#11
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 >ficus, on 28th October 2009, 13:47, said:

mai bine sa scrii pe asfalt un mesaj, insa ai nevoie de putin curaj :bigwhitegrin:

Masina e a mea, costa ceva >10.000E si n-am Casco, asa ca momentan nu am chemat politia. Tocmai pt ca m-am temut de consecinte. De impins nici nu incape vorba - eu abia am 50kg, ce sa imping? Idei, poate!

Am incercat sa o las cu botul mai in afara, dar atunci tot ce obtin e un culoar stramt prin care scot eu botul - ce nu s-a putut bloca practic.
Am pus un anunt pe gard de la parcare, rugaminti, nimic... un vecin a chemat intra-devar Politia, a dat amenda dar eu ma mai chinui asa o vreme, poate poate.

Btw, eu am 2 masini, si pe a mea nu o tin perpendicular peste asta, ca nah... am vrut sa aiba loc de parcare, nu sa blochez o banda cu nesimtire. Se pare insa ca multi altii nu au scrupulele mele.

@ficus: ce mesaj sa scriu? nu parca aici ca.... ce? :D te spun la politie!

 aleksutzu07, on 28th October 2009, 13:43, said:

De unde stie amendatul de la cine a venit reclamatia?

pai daca ma blocheaza pe mine, cam de la cine ar putea veni reclamatia? e destul de evident :D

Edited by castoras, 28 October 2009 - 13:59.


#12
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
daca ai talent la desenat incearca pe asfalt un semn cu parcarea interzisa :ermm: numai sa nu te suprapui peste alte marcaje existente...

 castoras, on 28th October 2009, 14:00, said:

ce mesaj sa scriu?
atentie, cad borcane! :notangel:

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Si la mine in zona sunt probleme cu parcarile, mai toti avem locuri platite, cei fara parcheaza pe principiul primul venit primul parcat, sunt cateva locuri care nu sunt inchiriate de primarie. La mine pe loc am scris numar autorizatie , fara numar auto, se mai parinda si alte masini pe acel loc.

Din ce imi amintesc eu, orice masina parcata pe locul tau, dupa ora 20, se poate chema Politia Comunitara care se va ocupa de gasirea proprietarului si eliberarea locului.

In schimb am un vecin cu un SUV, acesta, desi are loc rezervat la primarie, nu poate parca pe el, nu din cauza masinii, are loc destul, dar din cauza ca vecinii de la scara vecina l-au amenintat ca ramane fara geamuri si anvelope daca o pune acolo, desi e dreptul sau.

#14
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
la mine e invers: unu cu o solenza n-a mai miscat masina de acolo de cel putin 2 saptamani. o pune pe trotuar, intr-un colt. normal ca de atunci a inceput lumea sa mai parcheze, blocandu-l astfel (de fapt, cu ceva grija si cateva manevre s-ar putea scoate, dar tot as avea emotii).

astuia ce  sa-i faci? locul nu e platit nicaieri, n-are nici o inscriptie, nicht. o lasi in spatele lui peste noapte, stiind ca n-o misca de-acolo si te trezesti cu meleuanele datorie. pai asta-i treaba?

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 primuministru, on 28th October 2009, 13:24, said:

Acum ceva timp sustineam ideea de share-parking (toti posesorii de autoturisme platesc, parchezi unde gasesti loc pe principiul primul venit-primul parcat) pe acest forum si am primit numai critici.O sustin in continuare.
te poftesc sa aplici asta pe "locurile" tiganului vecin cu mine
a doua oara cu siguranta te vei gandi de doua ori sa "share" locul cu el

#16
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Am avut si eu problema asta, am loc platit de la ADP si in prima faza probleme am avut chiar cu vecinii din zona.
Pana n-am lasta vreo doi cu buza umflata si masinile blocate cateva ore nu s-au lasat convinsi sa respecte repartizarea locurilor.
Am incercat sa "lucram in echipa" si le-am oferit posibilitatea sa parcheze oricand e liber locul, insa cu numarul de telefon in parbriz si disponibilitatea sa elibereze locul la cerere, in cel mai scurt timp de la solicitare. Se pare ca aceasta varianta nu intereseaza pe nimeni...
Cert e ca acum in 95% din cazuri locul meu ramane liber, iar cand il mai gasesc ocupat sunt masini care vin in vizita.

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
E nasol. Si eu tot din asemenea motive am refuzat sa imi iau loc de la ADP, pentru ca locurile de inchiriat erau si cele mai dispuse la blocat. Asa ca parcam pe unde apucam, si mereu am gasit, niciodata nu am avut probleme (sa blochez sau sa fiu blocat). In schimb cei cu locuri platite mai mult isi faceau nervi - ori se trezeau blocati, ori cu alta masina pe locul lor (daca legea zice ca pina la ora cutare poa sa parcheze oricine, degeaba platesti, daca tu esti acasa inainte de ora aia). Vorbesc la trecut fiindca de citeva luni stau la curte, si am unde parca.

Singura solutie viabila e cu botul lasat in afara binisor. Merge si sa chemi politia, dar iti trebuie rabdare si nervi, va trebui sa faci asta zilnic o perioada lunga.

Edited by abancor, 02 November 2009 - 10:15.


#18
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Dragilor, cine stie sa-mi dea si mie linkul la legislatia care reglementeaza aceste locuri de parcare inchiriate?
Macar sa stiu si eu exact ce prevede!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate