Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

Intrebari renovare casa veche

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009
daca ai loc in curtea aia, fa o alta casa linga asta si apoi asta eventual o dai jos. iesi mult mai ieftin si va fi mult mai calitativa decit varianta reconstructiei / consolidarii . evident daca nu are ceva valoare de patrimoniu ....

#20
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,716
  • Înscris: 30.07.2003
E o idee... acum oricum bag ceva bani in asta ca sa pot locui in ea , de exemplu http://forum.softped...44-tavan-natur/
Numai sa stiu daca e cazul sa ma limitez, sau nu. Daca e buna de demolat, limitez  investitiile...

Si mai e de vazut cum e cu autorizatiile, e greu/costisitor sa obtii autorizatii pentru casa nou fata de reconstructie casa pe amprenta existenta?

Inteleg ca nu se poate lua in calcul consolidarea casei?

Edited by til, 10 November 2013 - 22:40.


#21
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Buna Ziua,
Pentru inceput scuzati ca folosesc acest post deschis de altcineva dar am achizitionat si eu de cateva luni o casa batraneasca intr-o zona de deal construita in 1958 din caramida cu fundatie inalta.De jur imprejur casa are placi de beton de 60 cm care insa au luat-o razna in toate directiile.Sub unele din aceste placi este pamant si apoi niste ciment. Are doua camere de 16m patrati si un hol. Aceasta casa este renovata recent insa are cateva ciudatenii. In primul rand una din cele doua camere mai calda chiar si fara foc cealalta este mai rece unde este amplasata chiar soba. Casa dispune si de o sala deschisa. Pereti se crapa insa de cateva luni rapid atat pe interior cat si pe exterior iar camera mai rece in ciuda faptului ca am facut focul in ea se degradeaza si mai rapid. As dori sa o renovez si sa o termoizolez eu nu ma prea pricep doar am unele idei din ce am citit am insa nevoie de sfaturile voastre. As vrea sa gasesc si un inginer structurist sa o poata vedea. O sa postez niste poze cu ea. Va multumesc si astept raspunsurile voastre.

Attached Files



#22
soso20

soso20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2009
Cam ce ati aratat voi prin poze am si eu la casa ....si nu stiu ce sa fac.....pereti crapati.....fundatie ce a cedat.....tavanu la fel a cedat in unele parti....Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#23
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postsoso20, on 26 iulie 2014 - 14:22, said:

Cam ce ati aratat voi prin poze am si eu la casa ....si nu stiu ce sa fac.....pereti crapati.....fundatie ce a cedat.....tavanu la fel a cedat in unele parti....Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Orientativ , daca vrei un sfat , pune niste poze si da niste informatii despre fundatie , ziduri , tavane , acoperis ....
In principiu orice problema ca a ta , incepe cu o subzidire .

#24
gabimoise

gabimoise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.09.2004
Lo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate