Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Chestii din Indesign

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
si indesign, si quark, au avut de la inceput aceasta optiune
altfel, nu ar mai fi fost niste softuri de procesare de text

#20
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Optiune inteleg, dar trebuie instalate module separate pentru limbi mai putin uzuale? Cum ar fi romana sau turca?

#21
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postthe__1, on 13th January 2010, 14:56, said:

Despartirea in silabe (hyphenation pentru limbi mai ''exotice'') este inclusa in orice versiune de InDesign? In Quark stiu ca nu toate versiunile aveau aceasta optiune.
Aici chiar că e o problemă: InDesign știe să despartă în silabe în limba română, dar mai după colț. Adică, dacă un text e cules cu cedilla (Win 98, 2000, XP SP1 și SP2), desparte. Dacă, însă, diacriticele au comma (Vista, W7, OS X), nu mai știe deloc.
Aici, Quark stă mai bine. Desparte impecabil textul cu comma și bine cu cedilla.

#22
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Attached File  Picture_1.png   13.46K   18 downloads  Attached File  Picture_3.png   17.38K   19 downloads

Salut,
Incerc sa fac o aranjare de text si ma enerveaza dimensiunea spatiilor  (facute cu tasta spatiu).
Am atasat doua screen-uri in care se vede ca, pentru a-mi rezolva problema, am miscorat spatiul dintre litere dar InDesign nu a lucrat si la spatiul dintre cuvinte (desi era in selectie).
Parca s-a mai discutat asta pe forumul de DTP... am vreo solutie sa rezolv aceasta problema?

2. Impartirea in silabe este putin mai ciudata decat in Quark...  cand am clienti care vor coloane mici si text justified, e GROAZNIC sa rezolv cu impartirea in silabe... se comporta ciudat InDesign.
Nu stiu cum sa explic in mai multe cuvinte ce se intampla (imi "sar" randuri aiurea, ceva de genul)... am vreo solutie si la problema asta?  

Tx!

Edited by ciureanuc, 27 January 2010 - 12:55.


#23
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ia incerca sa vezi care e diferenta la kerning intre metrics si optical

#24
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004

View Postciureanuc, on 27th January 2010, 12:54, said:

Attachment Picture_1.png  Attachment Picture_3.png

Salut,
Incerc sa fac o aranjare de text si ma enerveaza dimensiunea spatiilor  (facute cu tasta spatiu).
Am atasat doua screen-uri in care se vede ca, pentru a-mi rezolva problema, am miscorat spatiul dintre litere dar InDesign nu a lucrat si la spatiul dintre cuvinte (desi era in selectie).
Parca s-a mai discutat asta pe forumul de DTP... am vreo solutie sa rezolv aceasta problema?

2. Impartirea in silabe este putin mai ciudata decat in Quark...  cand am clienti care vor coloane mici si text justified, e GROAZNIC sa rezolv cu impartirea in silabe... se comporta ciudat InDesign.
Nu stiu cum sa explic in mai multe cuvinte ce se intampla (imi "sar" randuri aiurea, ceva de genul)... am vreo solutie si la problema asta?  

Tx!
1. incearca sa umbli la "Justification..." din optiunile tabului "Paragraf". acolo modifici distanta intre cuvinte.
2. nu stiu ce calcule interne face indesignul dar nici eu nu am gasit o regula pentru a face despartirea in silabe. am luat-o prin incercari.

#25
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postdacuburebista, on 27th January 2010, 16:45, said:

ia incerca sa vezi care e diferenta la kerning intre metrics si optical
Unde e optiunea asta?  :rolleyes:

#26
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004

View Postciureanuc, on 28th January 2010, 10:04, said:

Unde e optiunea asta?  :rolleyes:
vezi poza atasata

Attached Files



#27
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Ce văd eu akolo e un tracking monstruos, minus 10 cel puțin, care nu se va rezolva nici cu Optical.

Edited by floriniaru, 28 January 2010 - 13:52.


#28
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postfloriniaru, on 28th January 2010, 13:51, said:

Ce văd eu akolo e un tracking monstruos, minus 10 cel puțin, care nu se va rezolva nici cu Optical.
Nu am ce face, coloana are 3cm si vor full justify, scris de 9.2... si nu am ce sa le explic, ca nu inteleg (nu vor sa inteleaga).

Poate cineva sa ma ajute sa inteleg de ce se intampla ce se vede in pozele de mai jos?
De ce "sar" randurile aiurea?

Attached File  Picture_1.png   10.19K   9 downloads  Attached File  Picture_2.png   10.01K   11 downloads

Introduc un caracter si stric alinierea pe vreo 3 randuri, din care doua sunt inaintea randului cu pricina... care e faza?
Si cum pot avea "full control" pe forma textului? In Quark nu se intamplau din astea...

Edited by ciureanuc, 28 January 2010 - 17:40.


#29
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
Mai am o mica problema, la care, va rog, poate ma ajutati.

Am o lucrare pe care o incep acasa (InDesign CS3, OS XP SP3), pe care o pun frumusel pe stick si o aduc la serviciu. O copiez pe calculatorul de la serviciu (aceleasi InDesign CS3, OS XP SP3), o deschid si-mi spune ca nu are fonturile. Imi apare o fereastra cu fonturile lipsa si in paranteze scrie OTF.

Fonturile de acasa sunt identice cu cele de la serviciu (times new roman, benguiat etc.) si bineinteles, sunt instalate.

Ce se intampla?
Am gasit solutia de a schimba fonturile cu unele similare, romanizate, dar nu este normal.
Vreo idee, o setare pe care nu o cunosc?

Multam anticipat

#30
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
aceeasi problema o am si eu...
unde lucre merge bine, dar daca iau machetele acasa, pe un stick, imi zice ca nu gaseste fontul _Arial.
eu cred ca problema asta apare din urmatoarele cauze:
1. fontul are acelasi nume, dar "constructia" difera,
2. path-ul/user-ul difera - de asta nu sunt sigur,
3. diferenta de nume la partitiile hardiscurilor.
poate gresesc eu sau aveti alte pareri, oricum sunt binevenite.

#31
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmaster-of-puppets, on 19th February 2010, 15:23, said:

aceeasi problema o am si eu...
unde lucre merge bine, dar daca iau machetele acasa, pe un stick, imi zice ca nu gaseste fontul _Arial.
eu cred ca problema asta apare din urmatoarele cauze:
1. fontul are acelasi nume, dar "constructia" difera,
constructia este identica
2. path-ul/user-ul difera - de asta nu sunt sigur,
3. diferenta de nume la partitiile hardiscurilor.
2 si 3. Nu cred nici eu, la alte programe nu face asa ceva
poate gresesc eu sau aveti alte pareri, oricum sunt binevenite.


#32
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010

Quote

2 si 3. Nu cred nici eu, la alte programe nu face asa ceva
poate gresesc eu sau aveti alte pareri, oricum sunt binevenite.

pentru punctul 2. path-ul/user-ul difera - de asta nu sunt sigur, m-am gandit la modul asta:
nu am de unde sa stiu cum a fost instalat InDesign-ul si anume: fie sa fie folosit de user-ul care l-a instalat fie pentru toti user-ii ce folosesc acel calculator (aici apar problemele de drepturi administrative ale sistemului de operare - Administratorul).
oricum... as putea spune ca este/sunt caz(uri) particulare - de aceea am zis ca nu sunt sigur.

pentru punctu 3. diferenta de nume la partitiile hardiscurilor.:
- eu lucrez in InDesign CS3, iar partitiile la locul de munca au denumiri exemplu C = os, D = work, E = safe;
- pentru orice macheta fac un folder (sau director - tot aia e!) si apoi doua subfoldere: doc (pentru ducumente) si pic (pentru poze).
- daca fac o copie a machetelor + subfoldere (pe orice suport de stocare), acasa neavand aceleasi denumiri la partitii, imi da erori ca nu gaseste fontul/fonturile si pozele (in acest caz trebuie sa i le dau ... manual  <_<).
acum banuiesc ca iti dai seama la ce m-am referit.

#33
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
v-a?i gindit oare ce inseamnă OTF?
?i că este alt format decât TT?
?i că extensia asta contează la un font, chiar dacă fontul are acela?i nume?
;)

?i mai ave?i o op?iune
file - > package...

Edited by dacuburebista, 20 February 2010 - 00:47.


#34
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010

View Postdacuburebista, on 20th February 2010, 00:45, said:

v-a?i gindit oare ce inseamnă OTF?
?i că este alt format decât TT?
?i că extensia asta contează la un font, chiar dacă fontul are acela?i nume?
;)

?i mai ave?i o op?iune
file - > package...
mare dreptate ai in legatura cu extensia unui fisier font.
la asta nu m-am gandit, dar la peste 7000 de fonturi cate folosesc... e cam aiurea sa vad o atentionare in InDesign CS3 cum ca nu ar gasi anumite fonturi  :ack:
nu e mare scofala o mica cautare pe google... si se gasesc descrieri suficiente pentru fisierle OTF si TTF.

#35
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Cel mai simplu e să utilizezi un manager de fonturi, mai ales dacă ai mai mult de 1000 de fonturi. Cu un astfel de utilitar, dezactivezi tot și nu te încurci.
2. Cînd aduci acasă un document, fă și un colectt și activează NUMAI colectul!
Atenție, TTF și OTF sînt într-o categorie (open type font) și TT (true type) într-alta!

Edited by floriniaru, 20 February 2010 - 18:54.


#36
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

View Postdacuburebista, on 20th February 2010, 01:45, said:

v-a?i gindit oare ce inseamnă OTF?
?i că este alt format decât TT?
?i că extensia asta contează la un font, chiar dacă fontul are acela?i nume?
;)

?i mai ave?i o op?iune
file - > package...

Dacule, am facut si package si tot asa a fost. Nu vorbesc de extensie ci de ceea ce imi apare in fereastra care apare atunci cand deschid documentul, unde scrie missing fonts. Si acum fie vorba... Times New Roman este acelasi, din instalarea windowsului... Luni, cand o sa ajung la serviciu am sa postez un print screen cu fereastra care imi apare...

Pana atunci, o seara buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate