Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

conectare sist. 5.1 la PC

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
booogdan

booogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2008
buna ziua!
am si eu un sistem 5.1 (nu stiu cat de performant e, l-am castigat) si am niste probleme cu legarea acestuia la calculator.
stiu ca am nevoie de o placa de sunet. imi voi cumpara una externa sa-l pot folosi si pe laptop.
apoi ma gandesc ca am nevoie de niste adaptoare deoarece iesirile din sist. 5.1 arata ca in poza atasata, iar in cutie am gasit doar un cablu ca in poza.
ce trebuie sa cumpar sa-l fac sa mearga?
Multumesc!

p.s scuzati de calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul.
edit: la cablu pe ambele parti sunt aceleasi mufe ca in poza.

Attached File  sunet.jpg   482.6K   18 downloads

Attached File  sunet2.jpg   476.05K   10 downloads

Edited by booogdan, 17 October 2009 - 14:10.


#2
ancarius

ancarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.08.2009
Din cate vad eu tu ai toate in regula in afara de faptul ca cablul cumparat nu este RCA stereo ci RCA video (cel folosit pentru conectarea sistemelor VHS si altele, mufa neagra find pentru video). Nu este nici o problema daca folosesti, o sa ai doar inca un cablu care se atarna fara motiv acolo (sau poti de asemenea sa scoti cablul respectiv ca sunt lipite la temperatura). Rosu la rosu si alb la alb.

Auditie placuta. :)

PS: Daca dezlegi cablul negru din set poti sa le folosesti pentru center si sub economisind un set de cabluri. :P Marchezi un cablu cu scotch sa stii care-i care si e bine. :D

Edited by ancarius, 17 October 2009 - 14:27.


#3
booogdan

booogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2008

View Postancarius, on 17th October 2009, 15:24, said:

Din cate vad eu tu ai toate in regula in afara de faptul ca cablul cumparat nu este RCA stereo ci RCA video (cel folosit pentru conectarea sistemelor VHS si altele, mufa neagra find pentru video). Nu este nici o problema daca folosesti, o sa ai doar inca un cablu care se atarna fara motiv acolo (sau poti de asemenea sa scoti cablul respectiv ca sunt lipite la temperatura). Rosu la rosu si alb la alb.

Auditie placuta. :)

PS: Daca dezlegi cablul negru din set poti sa le folosesti pentru center si sub economisind un set de cabluri. :P Marchezi un cablu cu scotch sa stii care-i care si e bine. :D


in placa de sunet nu este intrare de tip jack?

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă sistemul nu are decât acele mufe pt intrare îți trebuie placă audio 5.1 pentru a auzi în toate  boxele, respectiv 3 cabluri minijack > 2*rca ca să îl conectezi.
[ http://www.conectica.ro/images/CCA-458M.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La calculator probabil placa onboard știe și 5.1, probabil trebuie să o setezi în mod surround. Pt laptop ai nevoie de o placă de sunet externă, sau conectezi doar pe FL și FR.

#5
booogdan

booogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2008

View Postantinari, on 17th October 2009, 16:54, said:

Dacă sistemul nu are decât acele mufe pt intrare îți trebuie placă audio 5.1 pentru a auzi în toate  boxele, respectiv 3 cabluri minijack > 2*rca ca să îl conectezi.
[ http://www.conectica.ro/images/CCA-458M.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La calculator probabil placa onboard știe și 5.1, probabil trebuie să o setezi în mod surround. Pt laptop ai nevoie de o placă de sunet externă, sau conectezi doar pe FL și FR.

ok asta ma interesa. stiu ca am nevoie de placa de sunet, am scris in primul post.
trebuie sa cumpar deci 3 cabluri ( adaptoare)  2*rca=jack.

Multumesc amandurora.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate