Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Mic accident (aseara)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Salutare. Acum aproximativ o ora, ma aflam pe undeva pe o straduta perpendiculara pe bld. Brancoveanu. La 5 metrii de aceasta intersectie, se afla o statie de RATB. A trecut masina de RATB, a oprit in statie, in spatele ai alta masina (VW), iar o a doua masina nu mai incapea, fara sa blocheze accesul in intersectie din partea mea. Un baiat de Dorobanti, binenteles ca nu intelege astfel de practici si a inaintat pana in spatele acelei masini (VW), blocandu-mi accesul in intersectie. Am incercat sa-l ocolesc putin si sa ies prin spatele lui, insa l-am atins putin pe bara din spate stanga. Intrebarea este, daca mi se va lua permisul, si pe ce perioada (avand in vedere ca veneam de pe strada cu cedeaza)? Sau am vreo sansa sa nu mi se ia permisul, avand in vedere ca ii acordasem prioritate, insa n-am apreciat distanta cand am trecut pe langa el? Practic el era aproape trecut de mine (jumatate de masina). Sunt curios sa vad ce parerea aveti despre acest caz, in conditiile in care mi-a propus ceva "intelegere". Astazi dupa 10, ma suna sa-mi spuna ce are de gand sa faca.

PS: De precizat, insa nu stiu daca conteaza, bara lui este doar putin zgariata (iese la polish), iar eu n-am nimic. Daca ati reusi sa veniti cu ceva idei sau pareri, v-as ramane profund recunosactor. O seara minunata va doresc.

#2
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,224
  • Înscris: 13.02.2004
Nu's de ce...dar daca tin eu minte bine legea...ii suspenda permisul pentru blocarea intersectiei

#3
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Dar intersectia nu era hasurata. Nu stiu ce sa zic.

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,704
  • Înscris: 22.11.2007
Treaba e simpla...
Te duci unde ai tu rca, ii face constatare ii dai copie dupa RCA, faceti niste acte pe acolo si la revedere :). Nu iti ia nimeni permisul.Se numeste constatare amiabila si e in functiune de la 1 iulie...

Ar mai fi un aspect. Omul nu e obligat sa faca constatare amiabila. Poate alege sa se duca la politie. Daca alege metoda cu politia, e posibil sa iti ia permisul 2 luni pt neacordare de prioritate+accident. Dar in mod normal nu vad de ce nu ar accepta sa mergeti direct la societatea unde ai tu rca si gata.

#5
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,224
  • Înscris: 13.02.2004
citeste http://www.avocatnet...le-publice.html
Mai exact: articolul 57 parca.

#6
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Corect. Omu' chiar a pomenit aseara de constatare amiabila, insa nu pricep de ce a pomenit de spaga, daca tot e bine intentionat? Sa-mi fi cerut spaga ca sa mutam locul accidentului? Asta nu pricep. In 15 minute ar trebui sa ma sune, sa-mi spuna ce are de gand sa faca.

#7
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
cel mai bine te duci unde ai tu rca`ul!asigurarea vede ce daune are el si ii da dovada de reparatie la unu din servicele cu care lucreaza el.nu ai de ce sa te sperii.explicai ca daca va duceti la politie lui i se va lua carnetul pentru blocarea intersectiei.daca nu dai 100 de lei sa se duca sa isi polisheze locul unde este lovita masina si cu asta basta....

el te-a vazut speriat probabil si de asta iti cere bani.nu te agita doar din atat.lasa`l sa te sune..ii spui ca tu bani nu ii dai doar daca vrea sa mergeti impreuna sa isi polisheze masina in locul unde a fost lovit iar daca nu vrea nici asa nici la rca mergeti la politie si vedeti ce iese dar sincer nu cred ca va primeste doar pentru atat....

#8
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Eu prefer punctul 3. :D

Quote

(3) Patrunderea unui vehicul intr-o intersectie este interzisa daca prin aceasta se produce blocarea intersectiei.

Edited by robert_11, 16 October 2009 - 08:56.


#9
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.01.2006
Eu daca eram in locul lui plecam si gata, desi am masina noua pentru care muncesc, insa daca as da peste unu iar eu as fi ramas fara nici o urma, iar el vine cu pretentii de spaga pentru o zgarietura micronica, i-as spune sa se duca undeva, sa declare la politie ce vrea, si eu nu voi recunoaste nimic, si PA PA. eventual explicai sa nu mai blocheze intersectii si data viitoare sa fie om. Fiecare greseste...

#10
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Treaba cu polish nu merge ca mi-a facut capul calendar ca are masina de 30.000 de euro si nu stiu ce (avea un Mercedes :D). Am sunat un instructor sa vad ce spune, insa mi-a spus ca ma suna inapoi dupa ce vorbeste cu un prefesor de legislatie. La prima vedere din ce spune el, nu-mi ia permisul pentru ca e posibil sa fie scos el vinovat ca a blocat intersectia, iar a doua mea scapare ar fi ca el era oprit, nu era in miscare. Astept sa ma sune iar, sa vad ce spune.

#11
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Da-i domnle asigurarea si sa se spele cu ea pe cap si cu mertu lui de fitze. <_<

Edited by cristian0007, 16 October 2009 - 09:06.


#12
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Teoretic, e simplu. El a blocat intersectia. Practic, cum dovedesti ca asa a fost? Daca nu ai martori e cuvantul tau impotriva cuvantului lui. Ar mai fi varianta cu filmarile camerelor din intersectii... banuiesc ca e asa ceva acolo, nu?
Mi se parea mult mai simplu sa STII legislatia si sa fii tare pe pozitii din prima. Ii spuneai din prima, prietene, tu ai fost de vina, oricum nu ai mare lucru, salut.

Edited by steelk, 16 October 2009 - 09:13.


#13
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Eu i-o dau, nu asta este problema (mai ales ca eu n-am nimic la masina si chiar n-am motiv sa merg la politie).  Nu pricep de ce a insistat aseara cu spaga.

LE: M-a sunat instructorul despre care am pomenit mai devreme. Cica nu-mi ia permsiul pentru ca el nu era in miscare. Neincadrare corespunzatoare si imi ia 3 puncte + amenda. Acum sper sa fie asa. Individul inca n-a sunat.

View Poststeelk, on 16th October 2009, 10:13, said:

Teoretic, e simplu. El a blocat intersectia. Practic, cum dovedesti ca asa a fost? Daca nu ai martori e cuvantul tau impotriva cuvantului lui. Ar mai fi varianta cu filmarile camerelor din intersectii... banuiesc ca e asa ceva acolo, nu?
Mi se parea mult mai simplu sa STII legislatia si sa fii tare pe pozitii din prima. Ii spuneai din prima, prietene, tu ai fost de vina, oricum nu ai mare lucru, salut.

Eu am 6 martori, el are 2.

#14
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

View Postrobert_11, on 16th October 2009, 10:14, said:

Eu am 6 martori, el are 2.
scade-i pe aia din masina!

#15
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Ii scade pe aia din masina doar daca sunt rude de gradul I, parca asa stiam.

#16
ricone1

ricone1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.08.2009
Nu are cum sa fie neacordare de prioritate daca tu l-ai lovit in spate si el statea pe loc Fa rost de un formular de constat amiabil si il completati amandoi si pa si pusi. Nu ai de ce sa-i dai spaga sau ce zice el si nici nu e obligatoriu sa mergi la asiguarare daca nu ai nimic la masina. Completati formularul, ii dai o copie dupa asigurare si asta e.

#17
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Daca-ti cere spaga mergi frumusel la politie si declara cum s-a intamplat +plangere pentru jantaj.

Daca pune botul merge putin pe la racoare si se invata minte.

Ontopic.
Nu-ti ia nimeni permisul pentu asa ceva. Nu e neacordare de prioritate.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca intersectia era blocata nu aveai voie sa patrunzi in ea pana la degajarea ei. Din cum am inteles eu lucrurile, tu esti vinovat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate