Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Furt din firma

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
Salutare.Am un prieten care lucreaza intr`o firma.A fost bagat sa lucreze pe tura de noapte.A lucrat 2 saptamani in tura de noapte iar acum era in alea 2 saptamani de tura de zi asa fiind programul 2 sapt de noapte 2 sapt de zi.ieri pe tura de noapte s`a organizat un flagrant cu politia in care a prins pe un baiat cum fura din firma.a plecat din firma incarcat si cand sa plece l`au inconjurat masinile de politie.I-au dus la politie.Cica le face dosar penal s.a.m.d.Pe tura de noapte sunt in total 6 persoane care le-a dus pe toate la politie.In firma exista camere video care de obicei nu filmeaza si ma gandesc ca s-a dat drumul la camere doar in noaptea flagrantului.Dupa toata chestia asta prietenul meu a fost sunat de sef cum ca ar fi probe video in care arata ca si el ar fi furat.Prietenul meu nu recunoaste nimic gandindu-se ca seful lui vrea sa incerce sa afle de la el cate ceva ca sa ii bage pe aia mai rau.Lui a zis ca nu il da la politie dar in schimb vrea o suma de bani de la el in care patronul sa isi recupereze din prejudiciu.(au fost chemati toti soferii care au fost de noapte in ultimele 6 luni si cica toti ar fi implicati si de la toti ar vrea niste bani inapoi).Ce ma intereseaza pe mine....prietenul meu ar putea sa pateasca ceva in caz de ei au intradevar proba video???el nu a fost prins cand a fost facut flagrantul deci nu are nicio treaba cu politia deocamdata.Banii a zis ca ii vrea de la el si peste o luna 2 nu e problema.Sa fie o manevra de a sefului?

#2
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008

 dog_tractoras, on 14th October 2009, 09:12, said:

Salutare.Am un prieten care lucreaza intr`o firma.A fost bagat sa lucreze pe tura de noapte.A lucrat 2 saptamani in tura de noapte iar acum era in alea 2 saptamani de tura de zi asa fiind programul 2 sapt de noapte 2 sapt de zi.ieri pe tura de noapte s`a organizat un flagrant cu politia in care a prins pe un baiat cum fura din firma.a plecat din firma incarcat si cand sa plece l`au inconjurat masinile de politie.I-au dus la politie.Cica le face dosar penal s.a.m.d.Pe tura de noapte sunt in total 6 persoane care le-a dus pe toate la politie.In firma exista camere video care de obicei nu filmeaza si ma gandesc ca s-a dat drumul la camere doar in noaptea flagrantului.Dupa toata chestia asta prietenul meu a fost sunat de sef cum ca ar fi probe video in care arata ca si el ar fi furat.Prietenul meu nu recunoaste nimic gandindu-se ca seful lui vrea sa incerce sa afle de la el cate ceva ca sa ii bage pe aia mai rau.Lui a zis ca nu il da la politie dar in schimb vrea o suma de bani de la el in care patronul sa isi recupereze din prejudiciu.(au fost chemati toti soferii care au fost de noapte in ultimele 6 luni si cica toti ar fi implicati si de la toti ar vrea niste bani inapoi).Ce ma intereseaza pe mine....prietenul meu ar putea sa pateasca ceva in caz de ei au intradevar proba video???el nu a fost prins cand a fost facut flagrantul deci nu are nicio treaba cu politia deocamdata.Banii a zis ca ii vrea de la el si peste o luna 2 nu e problema.Sa fie o manevra de a sefului?
Nu sunt expert in probleme juridice dar daca se fura in halul asta dupa cum spui inseamna ca aceasta firma avea totusi un ,,renume'' de bunastare pentru hoti. Stiu ca practici de genul asta se faceau la firme din Constanta prin port sau la Galati la combinat, stia toata lumea despre hoti, practici insa nu se luau mari masuri. Explicatia ta de mai sus este oarecum incompleta sau poate subiectiva pentru ca din gura in gura adevarata desfasurare a faptelor se altereaza. Ar fi bine sa consulte un avocat bun si cred ca ar putea da in judecata patronul pentru santaj daca intradevar este nevinovat. Nu ar strica sa faca rost de un telefon care inregistreaza convorbirile. Acum intreb si eu un expert in probleme juridice daca merge in cazul asta facut flagrant pentru santaj. Nu mi se pare normal sa ma hartuiasca patronul nefiind vinovat.

Edited by otelul, 14 October 2009 - 08:44.


#3
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
nu este vorba de port.e intradevar o firma mare in constanta.tocmai asta e faza.ca el a inregistrat convorbirea cand au fost si au vorbit si ii spunea sa ii dea o suma de bani ca sa isi recupereze prejudiciul si nu ii face nimic.poate nu m-am exprimat corect insa nu stiu ce sa spun mai intai.in firma se fura.e treaba veche.au fost baieti care nu au mai facut ture de noapte si au scapat bine.daca s-a organizat flagrantul si are faptasii ce treaba mai are cu trecutul?politia se baga daca el se duce si zice ca uite mai am unu care a furat.il am pe inregistrarea video.asta in cazul in care il are pe prietenul meu.poate sa ii faca ceva atata timp cat el nu a fost prins in flagrant?firma are venit lunar cam 7-8 miliarde de lei vechi bani impozabili.banii "curati" sunt mai multi.inca ceva de stiut.prietenul meu nu avea carte de munca la aceea firma.niciun contract absolut nimic..

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci, in mod normal cei care au furat se vor alege cu dosar penal si vor trebui sa plateasca si prejudiciul. Valoarea prejudiciului se scoate din diferenta de inventar. Cam ce s-a furat in ultimele luni.
    Este greu de presupus ca din 6 angajati aflati pe o tura doar unul fura iar ceilalti habar nu au. Cand o sa afle omu ca i se pune totul in carca lui isi va aduce aminte care au fost complicii.

#5
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Bine punctat: din 6, nu fura doar 5 si unul e nestiutor. Nu inseamna ca iti acuz prietenul de furt dar de complicitate .. cam da ... Simplu fapt de a nu denunta o infractiune se considera complicitate. Presupunand ca nu a participat la niciun furt dar a stiut de treaba sta si si-a primit si el acolo "ceva", are sanse sa pice si el dupa ce intra ceilalti la interogatoriu. Din cate stiu eu, inregistrarile audio video, sunt luate in considerare dar nu pot constitui proba determinanta in dosar. Sa vada partea buna a lucrurilor: faptul ca patronul a cerut recuperarea prejudiciului in felul acesta in loc sa ii faca  dosar penal pentru furt si daca este petrecut noaptea, e calificat; creste minimul pedepsei [!]
Alegerea ii apartine: fie isi ia un avocat care sa il sustina si sa ii apere interesele (in cazul in care e foarte curat, asa cum sustine el) fie .. se gandeste mai bine inainte de faza cu flagrantul pentru santaj, ca poate pana lal urma nu e niciun santaj; omul isi vrea banii pe paguba creata de ei.
Initial poate doar sa consulte un avocat, inainte sa il angajeze ca .. nu e foarte scumpa consultatia.

#6
minnie2007

minnie2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 01.09.2008
Dupa parerea mea patronul joaca la cacealma.Daca avea inregistrare cu prietenul tau i-o arata.In alta ordine de idei, daca prietenul tau nu era angajat cu carte de munca, risca nea' patronu' o amenda de la ITM care s-ar puta sa depaseasca suma pe care i-o pretinde baiatului.

#7
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
El nu si-a luat niciun ban si nu a participat la flagrant.Patronul il suspecteaza pe el cum mai suspecteaza inca 10 pers care au fost pe tura pe care s`a facut flagrantul si s-au prins hotii.El probabil vrea sa se sparga buba si sa afle cat mai multe nume.Il ameninta ca are inregistrarea video insa nu i`a aratat`o.el se gandeste ca a dat drumul la camere doar in noaptea cu flagrantul si acum ii spune ca are inregistrari de o luna de zile timp in care a fost si el 2 saptamani de noapte.Omul a zis sa se gandeasca la o suma si il asteapta o luna 2 pana poate sa ii aduca.Din cei 6 unii sunt filmati clar cum incarca marfa iar cel prins iese cu marfa si este prins.A aratat filmarea doar din ziua cu pricina.Nu a aratat filmarea in care prietenul meu ar fura.ma gandesc sa nu fie un joc de al lui.....

 minnie2007, on 14th October 2009, 10:48, said:

Dupa parerea mea patronul joaca la cacealma.Daca avea inregistrare cu prietenul tau i-o arata.In alta ordine de idei, daca prietenul tau nu era angajat cu carte de munca, risca nea' patronu' o amenda de la ITM care s-ar puta sa depaseasca suma pe care i-o pretinde baiatului.
nimeni din cei app 50 de angajati nu are carte de munca.nu stiu ce spate are dar face acest lucru de ani de zile si este o firma cu prestigiu in constanta si nimeni nu il ia la socoteala pana acum.prietenul meu i`ar spune ca ii da banii peste o luna 2 si dupa aia se face disparut dar patronul poate sa se duca la politie sa il reclame si pe el dupa o luna 2???

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce firma?

#9
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
daca consideram ca este necesar o spuneam de la inceput..

#10
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008
Cel mai bine este sa se duca la un avocat si sa-i explice chiar el in detaliu toate astea. Asa aici nu este clara toata treaba insa din ce ai spus, patronul acelei firme poate fi ingropat in caz de ... mai ales ca spui ca sunt 50 de angajati fara cm. Nu stiu de ce dar treaba asta imi miroase a .... fier vechi sau in zona aia ... ca pe acolo sunt practici din astea. Patronul are spate, adica face foarte multi bani cu firma asta (si nu chiar legal) si cotizeaza pe la niste baieti din niste partide de acolo (cel mai probabil psd pentru ca aia sunt miezul pe acolo).  Genul asta de oameni sunt periculosi si trebuie avuta grija mare cu el. Daca nu se simte cu musca pe caciula trebuie mers din timp. Am o vaga banuiala ca despre cine vb, ma refer la patron.

Edited by otelul, 14 October 2009 - 15:00.


#11
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
patronul sa ii arate filmul amicului tau apoi sa ii dea banii(sau cum se inteleg ei pentru recuperarea pagubei)...nu ii arata filmul, patronul joaca  la cacealma.

#12
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
nu e vorba de fier si nici nu are treaba cu portul constanta sau alte chestii.la fel ca bogdy ma gandesc ca el joaca la cacealma...sunt aproape 90% sigur.prietenul meu a fost la el si a vorbit cu el si se pare ca patronul a inregistrat totul si a vorbit cu cele vinovate spunandu-le ca i`a oferit 1000 de euro prietenului meu ca sa spuna tot despre el iar prietenul meu nu a primit nimic chiar a fost dat afara de la firma....omul are bani.daca isi pune capul poate influenta foarte usor justitia.daca spuneti ca nu sunt bani negrii atunci de ce aceea firma nu a stiut 2 ani de zile de bonuri fiscale???ei incasau inainte 100 de milioane zilnic iar la stat declarau ca au 100 de milioane venit anual pana au venit de la fisc si au dat de pamant cu ei....

#13
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
daca prietenul e cumva amestecat, sa caute o solutie de iesire.
daca nu este insa amestecat, nu au ce sa ii faca. presiuni se incearca, poate
va ceda... daca erau dovezi concrete, i le puneau in fata, si se bucura
toata lumea ca s-a rezolvat...
aici ar putea si el sa actioneze cu tupeu, daca stie sigur ca e curat.

#14
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
si daca ar fi amestecat dar nu exista probe???el inca nu a spus nimic dar cineva care a fost prins ar fi spus si de el si de asta e luat si el la ochi.dar daca nu exista probe concrete poate sa ii faca ceva?

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
incepe si tu prin a spune clar: prietenul asta al tau a furat sau nu a furat?

din ce ai spus pana acum, se poate trage concluzia ca si prietenul tau a furat, dar nu atunci cand s-a organizat flagrant-ul.

#16
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
bun.a furat si el pana s`a facut flagrantul.asa am inteles de la el.patronul il inteapa ca l`ar avea si pe el pe camera insa cam greu de crezut...poate sa ii faca ceva?

#17
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Off topic (nu ma pot abtine): cu cat mai putini hoti, cu atat mai bine.

On: dintre toti cei care au fost filmati (flagrant sau nu), prietenul tau este singurul caruia patronul i-a propus asa ceva, pentru ca l-a "indragit" sau cum?? Sau l-a vazut ca s-a cam pierdut?

Cum de i-a dus numai pe aia cu flagrantul la politie si pe el nu? Doar au fost filmati (cel putin asa zice patronul).
Poate fi si o incercare a patronului de a afla mai multe dar, la fel de bine poate sa aiba si vreo proba.
Sa se gandeasca prietenul tau cu cine a mai furat , ca poate "ciripesc" ceilalti.
Patronul nu e obligat sa ii arate nimic (decat daca ar face o cercetare disciplinara prealabila).



 dog_tractoras, on 15th October 2009, 03:01, said:

bun.a furat si el pana s`a facut flagrantul.asa am inteles de la el.patronul il inteapa ca l`ar avea si pe el pe camera insa cam greu de crezut...poate sa ii faca ceva?


#18
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008

 Chow05, on 15th October 2009, 15:45, said:

Off topic (nu ma pot abtine): cu cat mai putini hoti, cu atat mai bine.

On: dintre toti cei care au fost filmati (flagrant sau nu), prietenul tau este singurul caruia patronul i-a propus asa ceva, pentru ca l-a "indragit" sau cum?? Sau l-a vazut ca s-a cam pierdut?

Cum de i-a dus numai pe aia cu flagrantul la politie si pe el nu? Doar au fost filmati (cel putin asa zice patronul).
Poate fi si o incercare a patronului de a afla mai multe dar, la fel de bine poate sa aiba si vreo proba.
Sa se gandeasca prietenul tau cu cine a mai furat , ca poate "ciripesc" ceilalti.
Patronul nu e obligat sa ii arate nimic (decat daca ar face o cercetare disciplinara prealabila).
nu stie prea multa lume decat cei implicati iar ei nu stiu cat le-ar conveni sa ciripeasca pentru ca se adancesc ei si mai mult in "problema"sunt mai multi suspecti insa impotriva lor cica nu au dovada(filmarea video) ci doar a prietenului meu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate