Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

circuite separate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
officesquad

officesquad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2006
Va salut pe toti!

Am de tras instalatia noua intr-o casa cu monofazic. In total sunt 2 camere + hol intrare / hol baie-bucatarie / baie / bucatarie / garaj

Am un tablou de la un prieten (adus din spania) care contine:
o siguranta cu 4 intrari(mare) multi9 - c32a - 380v, un diferential siemens cu 4 intrari NFI 5SZ3 460 5B 4 POLOS  si una mica multi9 K32a (10A) astea pe randul de sus
iar pe randul de jos:
multi9 K32a (20A), multi9 K32a (20A), merlin gerin multi9 K60N C25, merlin gerin multi9 K40N C16, multi9 K32a (15A)



Am inteles ca pentru boiler, masina de spalat, microunde si calorifere trebuie circuite separate, fiecare cu siguranta lui. Ma puteti ajuta cu ce sigurante sa pun pentru fiecare? De asemenea trebuie circuit si siguranta separata si pentru hidrofor (750w)? Dar pentru priza din baie?

Pentru calorifere (2000w/buc) pot sa ma duc cu un singur circuit din doza-n doza si sa cobor in fiecare incapere priza speciala? sau este necesar sa trag circuit separat pentru fiecare camera.. deci practic fiecare calorifer cu circuitul si siguranta lui?

Mentionez ca am cablu fy 2,5 pt prize si fy 1,5 pentru lumini.

Va multumesc foarte mult pentru timpul pierdut cu mesajul meu.

Toata stima!

#2
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
dijunctoarele le alegi in functie de consum.in baie foloseste un transormator de separatie,. ptr bucatarie si baie iti recomand circuite diferite.ptr incalzirea electrica la fel.cate calorifere ai?la 2000 w ai o intensitate a curentului de 8.6 amperi.in bpm ce valoare are dijunctorul?

Edited by chispas, 12 October 2009 - 19:02.


#3
officesquad

officesquad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2006

View Postchispas, on 12th October 2009, 19:58, said:

dijunctoarele le alegi in functie de consum.in baie foloseste un transormator de separatie,. ptr bucatarie si baie iti recomand circuite diferite.ptr incalzirea electrica la fel.cate calorifere ai?la 2000 w ai o intensitate a curentului de 8.6 amperi.in bpm ce valoare are dijunctorul?

calorifere o sa am 3
deci sa ma duc cu circuite de prize separate pentru baie si bucatarie, ambele pe 16a? mai este necesar avand in vedere ca oricum pentru microunde o sa trag separat direct din tablou.?
referitor la calorifere, avand in vedere ca ma duc in 8,6 sa merg cu toate pe un circuit de 25a? sau sa merg cu 3 circuite de 10a, avand in vedere ca am fy de 2,5?

generalul sa l las de 32, cat am acum, sau nu este nevoie?

multumesc!

#4
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.08.2009
[quote name='officesquad' date='12th October 2009, 16:00' post='7180066']
Va salut pe toti!

Am de tras instalatia noua intr-o casa cu monofazic. In total sunt 2 camere + hol intrare / hol baie-bucatarie / baie / bucatarie / garaj

Am un tablou de la un prieten (adus din spania) care contine:
o siguranta cu 4 intrari(mare) multi9 - c32a - 380v, un diferential siemens cu 4 intrari NFI 5SZ3 460 5B 4 POLOS  si una mica multi9 K32a (10A) astea pe randul de sus
iar pe randul de jos:
multi9 K32a (20A), multi9 K32a (20A), merlin gerin multi9 K60N C25, merlin gerin multi9 K40N C16, multi9 K32a (15A)



Am inteles ca pentru boiler, masina de spalat, microunde si calorifere trebuie circuite separate, fiecare cu siguranta lui. Ma puteti ajuta cu ce sigurante sa pun pentru fiecare? De asemenea trebuie circuit si siguranta separata si pentru hidrofor (750w)? Dar pentru priza din baie?

Pentru calorifere (2000w/buc) pot sa ma duc cu un singur circuit din doza-n doza si sa cobor in fiecare incapere priza speciala? sau este necesar sa trag circuit separat pentru fiecare camera.. deci practic fiecare calorifer cu circuitul si siguranta lui?


Din cate am citit in acest Topic, nici dvs si nici prietenul dvs nu prea aveti cunostinte in domeniu electric pentru a duce la bun sfarsit aceasta lucrare,iar in consecinte va sugerez sa apelati la cineva care intradevar stie ceva  electricitate. :nonobad:
Trebuie sa va ganditi ca electricitatea nu este ceva de joaca si va puneti in pericol siguranta dvs si a familliei dvs.
De ce am afirmat ca nu sunteti pregatit penntru acesta lucrare?
Simplu...
Poate a-ti observat/sau nu, dar tabloul total echipat adus de prietenul dvs este TRIFAZIC...deci nu va foloseste la nimic :worthy:  :w00t:
Imi cer scuze daca cu acest post am fost offtopic dar am crezut de cuviinta ca cel putin pot sa va atrag atentia asupra acestui aspect atat de important...O INSTALATIE ELECTRICA SE EXECUTA IN FUNCTIE DE NISTE NORMATIVE FOARTE BINE PUSE LA PUNCT SI ARE CA SCOP FUNCTIONAREA IN CONDITII DE SIGURANTA SI PARAMETRII NECESARI CERUTI DE ACEASTA si in consecinta eu personal ,nu va voi da informatii in legatura cu disjunctoare,circuite,valori si sectiuni cabluri

Va multumesc

#5
officesquad

officesquad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2006
ITI MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU APRECIERI NUMAI CA NU MA AJUTI FOARTE MULT DIN PACATE. ITI DAI SEAMA CA DACA AVEAM BANII NECESARI SAU DACA AVEA O POSIBILITATE DA A IMPRUMUTA, O FACEAM SI CHEMAM PE CINEVA AUTORIZAT. DIN PACATE AM EPUIZAT TOATE RESURSELE PENTRU O PERIOADA DE 2-3 LUNI, DREPT PENTRU CARE TREBUI CUMVA SA O SCOT LA CAPAT. INTR-ADEVAR NU AM DIPLOMA IN DOMENIU, DAR SUNT FOARTE ATENT IN CERCETARILE PE CARE LE FAC SI DUPA PAREREA MEA DACA PRIMESC DOCUMENTATIA NECESARA, AM CAPACITATEA DE A PRICEPE SI DE A EXECUTA IN CONFORMITATE CU NORMELE IN VIGOARE.

CUNOSTINTE DE MATEMATICA AM, CUNOSTINTE DE REZISTENTA MATRIALELOR, PUTINA FIZICA DECI M AS DESCURCA DACA PRIMESC SI INDICATII DE LA PROFESIONISTI.

MULTUMIRI CELOR CARE MA CONSILIAZA!




LISTA ESTIMATA CONSUMATORI:


CAMERA 1:

TV
DVD
RECEIVER SAT
PC
ROUTER
CALORIFER 2000W/


HOL 1:

PRIZA DE OCAZIE

CAMERA 2:

TV
DVD
RECEIVER SAT
RECEIVER AMP AUDIO
PC
TEL
3 PRIZE DE OCAZIE / INCARCATOARE TEL ETC..
CALORIFER 2000W/


HOL 2:

BOILER 100L                                      1500W / 6,8 A / 0,6Mpa

MASINA DE SPALAT INDESIT         1850 W / 10A


GRUP SANITAR:

USCATOR PAR:                                 1900W /  AMPERAJ  NU SCRIE

BUCATARIE:

FRIGIDER
MICROUNDE 1100W CUPTOR / 1000W MICROUNDE / MAX 2050W
BLENDER   600W
CAFETIERA 1100W
ROTISOR/aragaz
HOTA 230W
CALORIFER 2000W/
HIDROFOR                                      750W/



GARAJ:

POSIBIL APARAT SUDURA
ALTELE


PENTRU CONSUMATORII A CAROR VALORI NU SUNT TRECUTE NU AM REUSIT INCA SA CULEG DATE, DAR BANUIESC CA PROFESIONISTII STIU SA APROXIMEZE DESTUL DE BINE.


MII DE MULTUMIRI OAMENI BUNI!

#6
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
citeste normativul 17. insa decat sa faci o instalatie prost executata care nu prezinta siguranta in exploatare mai bine apeleaza la un cunoscator.este in joc siguranta ta.spune mai bine de unde de prin romania esti si poate cineva o sa aiba bunavointa de a+ti da niste sfaturi.

#7
officesquad

officesquad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2006
Salutari,

Sunt din Bucuresti insa proaspat mutat la tara, mai exact Ilfov, Comuna Gruiu, Sat Lipia (cam la 8 km de Snagov)

Multumiri!


View Postchispas, on 13th October 2009, 17:46, said:

citeste normativul 17. insa decat sa faci o instalatie prost executata care nu prezinta siguranta in exploatare mai bine apeleaza la un cunoscator.este in joc siguranta ta.spune mai bine de unde de prin romania esti si poate cineva o sa aiba bunavointa de a+ti da niste sfaturi.


#8
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.08.2009

View Postofficesquad, on 13th October 2009, 13:33, said:

ITI MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU APRECIERI NUMAI CA NU MA AJUTI FOARTE MULT DIN PACATE. ITI DAI SEAMA CA DACA AVEAM BANII NECESARI SAU DACA AVEA O POSIBILITATE DA A IMPRUMUTA, O FACEAM SI CHEMAM PE CINEVA AUTORIZAT. DIN PACATE AM EPUIZAT TOATE RESURSELE PENTRU O PERIOADA DE 2-3 LUNI, DREPT PENTRU CARE TREBUI CUMVA SA O SCOT LA CAPAT. INTR-ADEVAR NU AM DIPLOMA IN DOMENIU, DAR SUNT FOARTE ATENT IN CERCETARILE PE CARE LE FAC SI DUPA PAREREA MEA DACA PRIMESC DOCUMENTATIA NECESARA, AM CAPACITATEA DE A PRICEPE SI DE A EXECUTA IN CONFORMITATE CU NORMELE IN VIGOARE.

CUNOSTINTE DE MATEMATICA AM, CUNOSTINTE DE REZISTENTA MATRIALELOR, PUTINA FIZICA DECI M AS DESCURCA DACA PRIMESC SI INDICATII DE LA PROFESIONISTI.

MULTUMIRI CELOR CARE MA CONSILIAZA!




LISTA ESTIMATA CONSUMATORI:


CAMERA 1:

TV
DVD
RECEIVER SAT
PC
ROUTER
CALORIFER 2000W/


HOL 1:

PRIZA DE OCAZIE

CAMERA 2:

TV
DVD
RECEIVER SAT
RECEIVER AMP AUDIO
PC
TEL
3 PRIZE DE OCAZIE / INCARCATOARE TEL ETC..
CALORIFER 2000W/


HOL 2:

BOILER 100L                                      1500W / 6,8 A / 0,6Mpa

MASINA DE SPALAT INDESIT         1850 W / 10A


GRUP SANITAR:

USCATOR PAR:                                 1900W /  AMPERAJ  NU SCRIE

BUCATARIE:

FRIGIDER
MICROUNDE 1100W CUPTOR / 1000W MICROUNDE / MAX 2050W
BLENDER   600W
CAFETIERA 1100W
ROTISOR/aragaz
HOTA 230W
CALORIFER 2000W/
HIDROFOR                                      750W/



GARAJ:

POSIBIL APARAT SUDURA
ALTELE


PENTRU CONSUMATORII A CAROR VALORI NU SUNT TRECUTE NU AM REUSIT INCA SA CULEG DATE, DAR BANUIESC CA PROFESIONISTII STIU SA APROXIMEZE DESTUL DE BINE.


MII DE MULTUMIRI OAMENI BUNI!


Imi cer scuze daca te-am jignit sau te-ai simtit ofensat cu ceva,departe gandul acesta de mine de a face glume sau de a te lua pe picior.Doar ca am vrut sa subliniez faptul ca NU POTI REALIZA O INSTALATIE ELECTRICA CORESPUNZATOARE DIN PUNCT DE VEDERE TEHNOLOGIC SI AL SECURITATII ,bazat pe informatie de specialitate si calcule matematice,chiar daca esti o persoana FOARTE receptiva la tot ce tine de acest domeniu.

PS

Este ca si cum te-as sfatui sa bei 2 sticle de vin , sa te urci la volan iar eu sa iti argumentez ca fiecare organism in parte ,reactioneaza diferit  la alchol si ca poate te vei situa sub limita alcholica permisa in Romania. :huh:

Edited by pachi1981, 14 October 2009 - 16:05.


#9
officesquad

officesquad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2006
Nu este nici o problema. Stai linistit ca nu sunt aici ca sa ma alertez si sa ma cert cu lumea. :) Imi place cand primesc argumente si contraargumente. Ai dreptatea ta! ;)

View Postpachi1981, on 14th October 2009, 17:04, said:

Imi cer scuze daca te-am jignit sau te-ai simtit ofensat cu ceva,departe gandul acesta de mine de a face glume sau de a te lua pe picior.Doar ca am vrut sa subliniez faptul ca NU POTI REALIZA O INSTALATIE ELECTRICA CORESPUNZATOARE DIN PUNCT DE VEDERE TEHNOLOGIC SI AL SECURITATII ,bazat pe informatie de specialitate si calcule matematice,chiar daca esti o persoana FOARTE receptiva la tot ce tine de acest domeniu.

PS

Este ca si cum te-as sfatui sa bei 2 sticle de vin , sa te urci la volan iar eu sa iti argumentez ca fiecare organism in parte ,reactioneaza diferit  la alchol si ca poate te vei situa sub limita alcholica permisa in Romania. :huh:


#10
officesquad

officesquad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2006
eu am tabloul vechi in aceiasi carcasa cu contoarul. aveti idee daca trebuie sa vina aia de la ENEL sa umble sau se poate anula panoul vechi trecand firele in cel nou?

#11
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
ideal e sa chemi pe cineva autorizat.e vorba de siguranta ta.in plus poti face un lucru prost si dupa aia tot ajungi sa chemi un electrician.la contorul-tabloul ala ai si tu un sigiliu.plumb.e logic ca daca oricine ar putea umbla acolo acel sigiliu nu ar avea nici un sens.

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,298
  • Înscris: 17.03.2009

View Postofficesquad, on 26th October 2009, 17:10, said:

eu am tabloul vechi in aceiasi carcasa cu contoarul. aveti idee daca trebuie sa vina aia de la ENEL sa umble sau se poate anula panoul vechi trecand firele in cel nou?
In mod normal,da,exact cum ti-a spus chispas

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate