Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

experiente pers. cu dist. max cablu UTP/FTP/STP

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
prezd

prezd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.05.2005
Sunt curios sa aud experientele voastre cu cablurile de retea.
V-as ruga sa mentionati DISTANTA, FELUL (UTP, stp, ftp; cat5, 5e)
precum si PRODUCATORUL.

Experiente personale si eventual auzite despre cat s-a intins
cablul pe la voi.

De ex. eu personal am intins un 165m cablu FTP cat 5e
de la WELL (n-am mai prea auzit de ei...)
si NU merge... decat la 10mb. Si asta doar daca pun intr-o
parte un switch de 10. Daca pun in ambele parti switchuri de
100 palpaie in draci ledurile de ACT, si ping am 1 din 3.
Da macar in 10 mb merge beton.

Daca se innadesc firele (intr-o priza dubla eventual) ce se intampla ?!
scade distanta ?

-cablu--------[--]-----continuare cablu---
                 priza2x


Astept parerile voastre.

#2
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Cablu UTP cat 5e Belden - 178 m - merge in 100 MB dar cam cu 10% pierderi pe timp de ploaie. (in ambele parti switch-uri).

Mai multe FTP 100-130 m care merg fara probleme.

Am citit pe undeva ca la folosirea unei prize pt. innadirea cablului se pierde echivalentul a 10-20 m cablu.

#3
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Poate introduc astia la Guiness Book o noua categorie - cel mai lung cablu UTP/FTP/STP in functiune...  :rolleyes:
Din cate stiam lungimea maxima oficiala pentru cabluri UTP si STP e de 100m (indiferent de marca cablului), deci nu e de mirare ca la 178m apar pierderi... Daca "merge" e doar o intamplare...
Ce rost mai au standardele alea, nu stiu..  :)

#4
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
100 m e intradevar oficial, de fapt merg si la o lungime ceva mai mare, nu se termina semnalu la 100 m  :P . Si nu e o intamplare ca merge, fiind cablu de calitate, chestia e ca, chiar am avut nevoie sa trag atata.

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
cuculene (& co), limita de 100m nu e o intamplare, ci e legata (si) de caracteristicile frame-urilor eth (delay, viteza, medii, campuri, etc).

Am tot scris despre lungimea maxima pe aici (dati si voi un search).

#6
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
pana in 100 de metri esti in standard... peste 100 de metri esti sub-standard, electronii tot circula dar mai sunt distrasi de la cursa din fir si de alte forte...

#7
elmer_fudd

elmer_fudd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.09.2004
Bre, omu o intrebat care e cel mai lung cablu tras de catre noi.

Uite ca eu inaugurez: 250m FTP Belden din 2 segmente; adica la 200m m-i s-a terminat prima bucata de cablu si am mai pus unu de 50m legat de primu fir la fir :)
Si am mai incercat si cu o rola intreaga de 305m, mufata la ambele capete si a mers.

Numai bine.

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
elmer, ai incercat cu rola intinsa?

#9
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

elmer_fudd, on May 24 2005, 10:46, said:

...
Si am mai incercat si cu o rola intreaga de 305m, mufata la ambele capete si a mers.

<{POST_SNAPBACK}>

ce anume a mers?

Eu nu zic ca pentru o retea de bloc trebuie respectate exact toate regulile descrise de ex. la http://www.danpex.co...s/cat5-inst.htm
dar totusi...

In schimb sunt curios daca poate sa imi zica cineva daca exista o lungime minima pentru un cablu UTP Cat5, 100Base-TX - am vazut undeva ca nu se recomanda sa fie mai scurt de 2,5m...

#10
prezd

prezd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.05.2005

tudor_turcu, on May 25 2005, 13:48, said:

In schimb sunt curios daca poate sa imi zica cineva daca exista o lungime minima pentru un cablu UTP Cat5, 100Base-TX - am vazut ca nu se recomanda sa fie mai scurt de 2,5m...

Nici poveste de 2.5 m...
Am facut cablu de vreo 17 cm din switch in switch (100mb) si merge tun.
La fel, mi-a ramas dintr-un cablu taiat o bucata de 15 cm care intra in calculator.
(intamplarea face ca switchul sa fie chiar in spatele lui.)


Man, 250m cablu Belden !?!?
vreau detalii: de interior, exterior, ecranat...
pe unde trece (bloc, stalp, paralel cu cablu TV, curent)
cum ai facut legatura fir la fir ? le-ai luat cu mana si le-ai rasucit fir cu fir ?
sau ai folosit un conector din-ala de 75.000 maricel cat jumate de cutie de chibrituri ?

#11
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

prezd, on May 25 2005, 16:33, said:

Nici poveste de 2.5 m...
Am facut cablu de vreo 17 cm din switch in switch (100mb) si merge tun.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu stiu ca "merge"... Nu ma refeream la "experimente" practice, ci daca standardele in domeniu specifica ceva in privinta asta (la conectarea switch->placa de retea, nu switch-switch)

#12
DarkLight

DarkLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 21.06.2004
65 m UTP + 40 m FTP + mufe inadite la ambele capete

#13
bossu

bossu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.07.2005
Moaamaa ce tari sunteti voi! Eu am incercat si maxim un UTP cat 5e a dus 124 m fara pierdere intins intre 2 blocuri. am incercat cu 130 si deja se pierde semnalul!

#14
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
daca ai intins fir aerian, nu trebuie sa pui UTP, pt ca apar incarcarti electrostatice pe el, de aia, FTP are acea camasa de izolatie care preia aceste incarcari, si are rol de ecranare. eu am intins.. tronsoane de FTP de 140 - 150 m pe stalpi, si merge f bine. o seara placuta in continuare..  :rolleyes:

#15
bunutulalex

bunutulalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2005

elmer_fudd, on May 24 2005, 10:46, said:

Bre, omu o intrebat care e cel mai lung cablu tras de catre noi.

Uite ca eu inaugurez: 250m FTP Belden din 2 segmente; adica la 200m m-i s-a terminat prima bucata de cablu si am mai pus unu de 50m legat de primu fir la fir :)
Si am mai incercat si cu o rola intreaga de 305m, mufata la ambele capete si a mers.

Numai bine.

<{POST_SNAPBACK}>


Faci misto cu cei 305 metri ????????????????  :death:  :death:  :death:  Ce inseamna "a mers" ?????? Mie. FTP, mi-a mers la pana 140 metri iar UTP la 150 ... lasate de mistouri ! Daca ai pus repetoare sau daca abia se mai taraia semnalul atunci nu se pune la socoteala !

#16
TES

TES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.01.2005

bunutulalex, on Jul 29 2005, 00:41, said:

Faci misto cu cei 305 metri ????????????????  :death:  :death:  :death:  Ce inseamna "a mers" ?????? Mie. FTP, mi-a mers la pana 140 metri iar UTP la 150 ... lasate de mistouri ! Daca ai pus repetoare sau daca abia se mai taraia semnalul atunci nu se pune la socoteala !

<{POST_SNAPBACK}>


Poate a mers la 10M, eu am intins 285m cablu UTP simplu belden, merge la 10M cu un hub veche de 10ani(la vremea aceea au fost bine facute echipamentele)
Am incercat o data o rola de 305m a aprins link numai la 10M, dar numai atat date nu am putut sa transfer.
Cablu STP 120m+Protector(atenuare egala cu 15m la 100M,asa scrie in documentatie) daca puneam inca un protector pe celalalt capat aveam pierderi de pachete, cam asta a fost recordurile mele.

#17
SoSoInLove

SoSoInLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.05.2005

TES, on Jul 29 2005, 10:04, said:

Poate a mers la 10M, eu am intins 285m cablu UTP simplu belden, merge la 10M cu un hub veche de 10ani(la vremea aceea au fost bine facute echipamentele)
Am incercat o data o rola de 305m a aprins link numai la 10M, dar numai atat date nu am putut sa transfer.
Cablu STP 120m+Protector(atenuare egala cu 15m la 100M,asa scrie in documentatie) daca puneam inca un protector pe celalalt capat aveam pierderi de pachete, cam asta a fost recordurile mele.

<{POST_SNAPBACK}>


lol ... omul poate intelege prin "a mers" viteza de 100 Mbps cum e in ziua de azi mediul .... asa, 800 KBps, nu se socoteste ca merge daca echipamentele suporta viteze mai mari  :death: ! peace to all ! :peacefingers:

#18
Snow

Snow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.07.2005
Bai fratilor, se pare ca nici unu dintre voi nu a pus punctul pe ''I''. Ce vreti voi de drept si fapt sa faceti aici?..sa va laudati care are cablul mai lung?
  In primul rand, pentru pastrarea unei tarii a semnalului cat de cat normala pentru obtinerea unei rate de transfer prin retea de la bune in sus, se foloseste (intre blocuri strazi, magistrale) numai si numai FTP!!; al doilea lucru la fel de important este locul de amplasare a magistralei, pentru ca aceasta dealungul traseului ei, va suferi modificari ale campului si a fluxului magnetic in legatura directa cu imediata apropiere a acestuia. Deci una e sa pui FTP de 100m langa o linie de radio-emisie, langa o linie renel de 12mii de volti, sau antene de satelit, etc, orice lucru ce are un camp electromagnetic activ, si alta e sa il pui pur si simplu, in linie dreapta in camp deschis. Al 3-lea lucru care tin sa il punctez este ca voi incercati sa faceti aprecieri ca rate de transfer pe cablu cat si lungimea critica a acestuia, dar ati emis o mare problema. Aveti switch-uri tepene si garantate, sau basituri obisnuite de 600-700 de mii? Si eu am tras magistrala de FTP de 175 m si am 1ms ping pe tot...dar nu de prima data, intai si intai...am incercat sa fac mai multe imperecheri de switch-uri ca sa mearga asa, pentru ca apareau pierderi, deci fapt care conclude ca depinde f mult producatorul acestuia cat si amplificarea pe care o opereaza switch-ul.
  Eu zic si cred ca imi dati dreptate..ca aceasta problema este delicata si este o treaba foarte relativa, asemenea performantei a 2 calkuri identice, si a aparitiei de toleranta, asa...ca nici o data nu o sa poti scoate acelasi rezultat indiferent cat te stradui, pentru ca e relativ.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate