Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

Carismatici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1401 replies to this topic

#109
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostSfantul Jakob, on 29th June 2011, 11:17, said:

Nici vorba Zexelica, la noi Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu inspirat,
Nici eu nu sunt, normal. Este posibil totusi ca Mirele sa fie inca in Biserica si Mireasa sa fie tocmai Biserica.


Nu are termenele lui 1994  etc.. gen exbisericosii.

Edited by husand, 29 June 2011 - 10:22.


#110
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,410
  • Înscris: 26.01.2007
Ce s-a intamplat in 1994?

#111
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 29th June 2011, 11:17, said:

Nici vorba Zexelica, la noi Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu inspirat, autentic si infailibil in manuscrisele originale și singura normă în ce priveste viața de credință.
Nimeni nu are voie sa adauge sau sa scoata ceva din Scriptura sub incidenta pierderii tuturor drepturilor.
Cum a fost scrisa Biblia? Cum au fost inspirati oamenii ce au scris? Nu cumva in acelasi fel in care pretindeti voi cand vorbiti in limbi? Si atunci, de ce nu scrieti ce vorbesc aia? Ca daca este de la Dumnezeu, atunci trebuie scris si aratat la toata lumea.

Hai sa fim seriosi, adaugati la Cuvant si va doare fix in pix sau nici acolo. Exact cat ii doare pe ortodocsi de versurile contrare cu icoanele, de exemplu.

Quote

Pai, acesta este singurul motiv pentru care ti-am facut oferta.

Filipeni 4
13Pot totul în Hristos, care mă întărește.

Quote

Biblia este infailibila, dar tu NU esti, iarta-ma ca ti-o zic asa direct.
Corect. Nu ma ofensez, stimable, eu nu am niciun merit si nicio autoritate.

Quote

Este posibil totusi ca Mirele sa fie inca in Biserica si Mireasa sa fie tocmai Biserica.
Nu este deloc posibil, stimabile. Citeste Daniel 12:11 si vezi ce evenimente echivalente spiritual sunt exact la 1290 de ani distanta.

#112
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostSfantul Jakob, on 29th June 2011, 11:24, said:

Ce s-a intamplat in 1994?

I-au dat calculele ca nu mai este mantuire in biserica si ca de atunci poti trage suturi la toti ca oricum fii pierzarii, vezi forumuri si discuti din urma.

Da nu ,vad ca a modificat iar , zilele le-a adus in ani si evenimentul mutat anterior  si contrazice scriptura care spune ca la venire Domnul gaseste pe uni pregatiti .

View Postzexelica, on 29th June 2011, 11:27, said:

Nu este deloc posibil, stimabile. Citeste Daniel 12:11 si vezi ce evenimente echivalente spiritual sunt exact la 1290 de ani distanta.



Desigur:
Caci noi suntem impreuna-lucratori cu Dumnezeu. Voi sunteti ogorul lui Dumnezeu, cladirea lui Dumnezeu. (1Cor.3:9)


Daca nimiceste cineva templul lui Dumnezeu, pe acela il va nimici Dumnezeu; caci templul lui Dumnezeu este sfant, si asa sunteti voi. (1Cor.3:17)



Prietene poate satana sa invinga peste Dumnezeu in desfasurarea lucrari Sale biserica, nu ?   Exclus 3,5 ani.


Lamureste pe alti care nu au cunoasterea.

Edited by husand, 29 June 2011 - 10:48.


#113
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,410
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 29th June 2011, 10:27, said:

Cum a fost scrisa Biblia? Cum au fost inspirati oamenii ce au scris?
Oamenii au vorbit de la Dumnezeu manati de Duhul Sfant.

View Postzexelica, on 29th June 2011, 10:27, said:

Nu cumva in acelasi fel in care pretindeti voi cand vorbiti in limbi? Si atunci, de ce nu scrieti ce vorbesc aia? Ca daca este de la Dumnezeu, atunci trebuie scris si aratat la toata lumea.
Mai Zexelica, si dupa ce s-a scris Biblia oamenii au vorbit sau au scris inspirati de Dumnezeu.
Duhul lui Dumnezeu venit la Cicizecime a inspirat multi oameni sa rosteasca sau sa scrie cuvintele lui Dumnezeu.
Pe predicatori, bunaoara. Cand ei vesteau paganii se intorceau la Hristos. Cuvintele predicatorilor erau sub calauzirea Duhului Sfant.
Cu toate acestea nu s-au mai scris Biblii formate din predicile oamenilor lui Dumnezeu.

Macar ca si in vechime si astazi sunt oameni care au vorbit inspirati de Dumnezeu, Biblia este una singura.
Doar ea este infailibila. Ea este standardul dupa care se verifica orice proorocie sau predica.

View Postzexelica, on 29th June 2011, 10:27, said:

Hai sa fim seriosi, adaugati la Cuvant si va doare fix in pix sau nici acolo.

Ne jignesti.
Ce te face sa crezi ca tie iti pasa mai mult de Biblie decat imi pasa mie?

View Postzexelica, on 29th June 2011, 10:27, said:

Nu este deloc posibil, stimabile. Citeste Daniel 12:11 si vezi ce evenimente echivalente spiritual sunt exact la 1290 de ani distanta.
Hai, lasa-ma, te rog! Nu fii mistic! Tu esti un tip rational.
Si daca zilele acelea ar fi ani, ce vrei sa spui, ca in 1323 a venit uraciunea pustiitorului?
Pai si daca ar fi venit pustiitorul, l-a gonit el pe Isus?
Sau a fugit Isus de frica pustiitorului?

Ce legatura are Daniel 12:11 cu prezenta lui Isus in Biserica Sa?

#114
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postzexelica, on 29th June 2011, 10:51, said:

2 Ioan 1

9Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

Deci avem:
1) greșeala
2) Dumnezeu, duhul, fiul, învățătura - toate impreuna sau frupati in multe posibilitati.

Putem trata problema cu algebra buleana:
Avem patru posibilitati.

Prima: 1) = zero,  2) = zero.
Reprezinta o persoana care nu [prea] greseste, desi este ateu. Presupun ca se conduce dupa "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face".
O astfel de persoana, dupa habotnici, nu exista. Ei cred ca nu poti fi OK, decit daca esti credincios.

A doua categorie: 1) = 1,  2) = 1.
Un credincios pacatos - problema rezolvabila.

A 3-a categorie: 1) = 1,  2) = 0.
Un incorijibil >> Iadul sau/si inchisoarea.

A 4-a categorie: 1) = 0,  2) = 1
Pe asta il facem popa.

Edited by Ben_Gal_1, 29 June 2011 - 10:57.


#115
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostBen_Gal_1, on 29th June 2011, 11:56, said:

A 4-a categorie: 1) = 0,  2) = 1
Pe asta il facem popa.

Astia sant rabini vostri care va duc de nas spunand ca Mesia nu-i Christos.

#116
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostSfantul Jakob, on 29th June 2011, 11:54, said:

Doar ea este infailibila. Ea este standardul dupa care se verifica orice proorocie sau predica
Iisus a spus:
"Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc""
Insa pina la urma aflu ca Vechea Lege = Kaput.
DIMPOTRIVA, evreii spun ca dupa Maleahi nu trebuie recunoscuti ceilalti, caci scrie acolo ca el, Maleahi, este ultimul profet.
Si vin crestinii suparati si spun ca noi nu suntem OK, caci standartul nostru "cel vechi" nu tine pas cu "noul" testament.
Deci ce avem aici? O religie care neaga spusa lui insusi Iisus, evreul.

View Posthusand, on 29th June 2011, 12:05, said:

Astia sant rabini vostri care va duc de nas spunand ca Mesia nu-i Christos.
Astia sant popii vostri care va duc de nas spunand ca Isus a fost Mesia.
Eu spun ca daca era Mesia, atunci aveam raiul pe pamint de 2000 de ani, insa tocmai venirea lui Mesia a dus la scindarea natiunilor si la rezbele religioase.

#117
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,410
  • Înscris: 26.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 29th June 2011, 11:13, said:

Iisus a spus:
"Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc""
Deci ce avem aici? O religie care neaga spusa lui insusi Iisus, evreul.
Uneori mai gresim. Dar asta ne dorim cu totii: sa implinim spusele lui Isus, evreul.
Doamne ajuta!

View PostBen_Gal_1, on 29th June 2011, 11:13, said:

Si vin crestinii suparati si spun ca noi nu suntem OK
Evreii sunt OK, desigur.
Dupa cum zicea si Sfantul Apostol Pavel, evreul: "Ei sunt israeliți, au înfierea, slava, legămintele, darea Legii, slujba dumnezeiască, făgăduințele..."
E drept ca "o parte din Israel a căzut într-o împietrire care va ține până va intra numărul deplin al Neamurilor" dar dupa ce se vor crede si neamurile, "atunci tot Israelul va fi mântuit".

#118
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 29th June 2011, 11:54, said:

Oamenii au vorbit de la Dumnezeu manati de Duhul Sfant.
Si ce au vorbit s-a inclus in Scriptura. Daca ar fi de la Dumnezeu, le-ati introduce si voi ce visati p-acolo....

Quote

Mai Zexelica, si dupa ce s-a scris Biblia oamenii au vorbit sau au scris inspirati de Dumnezeu.
Serios? Asta pe cuvantul tau, sau .... cum? Odata completat, Apocalipsa 22:18, 19 interzice adaugarea, ceea ce vorbirea in limbi este.

Quote

Duhul lui Dumnezeu venit la Cicizecime a inspirat multi oameni sa rosteasca sau sa scrie cuvintele lui Dumnezeu.
Incheiat in Apocalipsa 22:18, 19.

Quote

Pe predicatori, bunaoara. Cand ei vesteau paganii se intorceau la Hristos. Cuvintele predicatorilor erau sub calauzirea Duhului Sfant.
Cu toate acestea nu s-au mai scris Biblii formate din predicile oamenilor lui Dumnezeu.
Cuvintele predicatorilor sunt zero. Ei au mandatul sa PROPOVADUIASCA EVANGHELIA. Mi se rupe de orice altceva zic ei.
  
     Romans 3:4
    God forbid: yea, let God be true, but every man a liar; as it is written, That thou mightest be justified in thy sayings, and mightest     overcome when thou art judged.
  

Quote

Macar ca si in vechime si astazi sunt oameni care au vorbit inspirati de Dumnezeu, Biblia este una singura.
Scriptura este arhisuficienta.

Quote

Ne jignesti.
Ce te face sa crezi ca tie iti pasa mai mult de Biblie decat imi pasa mie?
Uite:
Romani 9

    16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

    18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

Voi bagati astea sub pres si le ignorati.


Quote

Hai, lasa-ma, te rog! Nu fii mistic! Tu esti un tip rational.
Si daca zilele acelea ar fi ani, ce vrei sa spui, ca in 1323 a venit uraciunea pustiitorului?
Pai si daca ar fi venit pustiitorul, l-a gonit el pe Isus?
Sau a fugit Isus de frica pustiitorului?
Vad ca nu stii care sunt evenimentele din Scriptura echivalente spiritual legate de 1290 de ani :lol: :lol: Nici n-ai cum sa stii, scrie clar! Numai te faci de ras.

Quote

Ce legatura are Daniel 12:11 cu prezenta lui Isus in Biserica Sa?
:lol: :lol: Adica Hristos imparte cu satan autoritate in biserica, nu? :lol:

#119
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostBen_Gal_1, on 29th June 2011, 12:13, said:

Iisus a spus:
"Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc""
Insa pina la urma aflu ca Vechea Lege = Kaput.
DIMPOTRIVA, evreii spun ca dupa Maleahi nu trebuie recunoscuti ceilalti, caci scrie acolo ca el, Maleahi, este ultimul profet.
Si vin crestinii suparati si spun ca noi nu suntem OK, caci standartul nostru "cel vechi" nu tine pas cu "noul" testament.
Deci ce avem aici? O religie care neaga spusa lui insusi Iisus, evreul.


Astia sant popii vostri care va duc de nas spunand ca Isus a fost Mesia.
Eu spun ca daca era Mesia, atunci aveam raiul pe pamint de 2000 de ani, insa tocmai venirea lui Mesia a dus la scindarea natiunilor si la rezbele religioase.
Respect evrei si pe tine in mod special, pt ca esti un tip inteligent si cultivat. Este opina ta si trebuie sa o respectam, daca suntem civilizati.
Evanghelia lui Matei a fost scrisa doar pt. evrei, mesajul in ea este destul de greu de inteles, pt. ceilalti, desi Ioan Gura de aur in Omilii, a incercat cat este posibil omeneste sa o faca inteleasa, mesajul lui nici macar 5 % din ortodocsi si catolici, nu l-au inteles.
Oricum eu cred ca evrei sunt inca poporul ales ( curcubeul exista si azi, altfel ar fi disparut) si nu ignora milioanele de evrei care s-au crestinat. Esti extremist cand le refuzi dreptul de a mai fi evrei.
Toate cele bune statului Israel si evreilor in general, oameni inteligenti care au adus un aport enorm la progresul omenirii.
Nu arunc anatema asupra evreilor, pt. niste extremisti sau a Smecheri care conduc planeta, dar cred ca in curand ve-ti avea mai mult de suferit, decat in ultimii 2000 de ani. :dribbledrool:

Edited by dinmarius, 29 June 2011 - 11:56.


#120
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,410
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 29th June 2011, 11:46, said:

Cuvintele predicatorilor sunt zero. Ei au mandatul sa PROPOVADUIASCA EVANGHELIA. Mi se rupe de orice altceva zic ei.
Draga Zexe de-a lungul vremurilor Dumnezeu a vorbit oamenilor.
Ceea ce Dumnezeu a vorbit a fost inregistrat in Biblie.

Pe langa cele inregistrate in Biblie Duhul Sfant a mai vorbit prin oameni.
Nu toate cuvintele lui Dumnezeu sau inspirate de Duhul Sfant au fost inregistrate in Biblie.

De exemplu Domnul Isus a zis ucenicilor: Când vă vor duce să vă dea în mâinile lor, să nu vă îngrijorați mai dinainte cu privire la cele ce veți vorbi, ci să vorbiți orice vi se va da să vorbiți în ceasul acela; căci nu voi veți vorbi, ci Duhul Sfânt
Ucenicii, de-a lungul secolelor au fost judecati pe nedrept in tribunale si au fost martirizati. Dupa cuvantul Domnului Isus, ceea ce ei au vorbit in acele momente cruciale li s-a dat de la Duhul Sfant. Nu este inregistrat in Biblie, omule. Dar este de la Duhul Sfant, intelegi? Isus a spus-o.

Sunt deci doua situatii cand oamenii sunt inspirati de Duhul Sfant:
1. Scriitorii Bibliei. acest tip de inspiratie este unic si irepetabil. Standardul, norma dupa care se masoara de-a lungul vremurilor cuvintele oamenilor lui Dumnezeu.
2. Oamenii lui Dumnezeu (predicatorii, martirii, proorocii) care sunt inspirati de Dumnezeu. Daca sunt cu adevarat inspirate cuvintele lor se vor alinia Bibliei, se vor potrivi cu ea. Daca vor contrazice Biblia ei au doar pretentii dar nu sunt cu adevarat inspirati.

View Postzexelica, on 29th June 2011, 11:46, said:

Vad ca nu stii care sunt evenimentele din Scriptura echivalente spiritual legate de 1290 de ani :lol: :lol: Nici n-ai cum sa stii, scrie clar! Numai te faci de ras.
Pai daca nu stiu, tu razi de mine?
Sau crezi ca ma fac de ras fiindca nu stiu ceva?
Sunt multe, foarte multe lucrurile pe care nu le stiu. Mai multe nu stiu decat stiu.

In loc sa razi de mine mai bine mi-ai spune tu ce este cu aceste 1290 de zile.

View Postzexelica, on 29th June 2011, 11:46, said:

:lol: :lol: Adica Hristos imparte cu satan autoritate in biserica, nu? :lol:
Nu draga Zexe, tu asa crezi?

Eu cred ca satan este un vrasmas invins iar Hristos este Capul Bisericii si Domnul ei.
A afirmat Isus ca El va fugi din Biserica Sa fiinca va veni pustiitorul?
Si daca da, in ce verset? Nu inteleg...

Eu cred ca, daca vine pustiitorul Isus are trei variante:
1. Sa fuga din Biserica
2. Sa imparta autoritatea cu pustiitorul
3. Sa-l alunge pe pustiitor.

Eu NU cred varianta 2. Cred varianta 3.
Tu o crezi prima varianta?

#121
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostSfantul Jakob, on 29th June 2011, 14:50, said:

Draga Zexe de-a lungul vremurilor Dumnezeu a vorbit oamenilor.
Ceea ce Dumnezeu a vorbit a fost inregistrat in Biblie.

Pe langa cele inregistrate in Biblie Duhul Sfant a mai vorbit prin oameni.
Nu toate cuvintele lui Dumnezeu sau inspirate de Duhul Sfant au fost inregistrate in Biblie.

De exemplu Domnul Isus a zis ucenicilor: Când vă vor duce să vă dea în mâinile lor, să nu vă îngrijorați mai dinainte cu privire la cele ce veți vorbi, ci să vorbiți orice vi se va da să vorbiți în ceasul acela; căci nu voi veți vorbi, ci Duhul Sfânt
Ucenicii, de-a lungul secolelor au fost judecati pe nedrept in tribunale si au fost martirizati. Dupa cuvantul Domnului Isus, ceea ce ei au vorbit in acele momente cruciale li s-a dat de la Duhul Sfant. Nu este inregistrat in Biblie, omule. Dar este de la Duhul Sfant, intelegi? Isus a spus-o.

Sunt deci doua situatii cand oamenii sunt inspirati de Duhul Sfant:
1. Scriitorii Bibliei. acest tip de inspiratie este unic si irepetabil. Standardul, norma dupa care se masoara de-a lungul vremurilor cuvintele oamenilor lui Dumnezeu.
2. Oamenii lui Dumnezeu (predicatorii, martirii, proorocii) care sunt inspirati de Dumnezeu. Daca sunt cu adevarat inspirate cuvintele lor se vor alinia Bibliei, se vor potrivi cu ea. Daca vor contrazice Biblia ei au doar pretentii dar nu sunt cu adevarat inspirati.

Pai daca nu stiu, tu razi de mine?
Sau crezi ca ma fac de ras fiindca nu stiu ceva?
Sunt multe, foarte multe lucrurile pe care nu le stiu. Mai multe nu stiu decat stiu.

In loc sa razi de mine mai bine mi-ai spune tu ce este cu aceste 1290 de zile.

Nu draga Zexe, tu asa crezi?

Eu cred ca satan este un vrasmas invins iar Hristos este Capul Bisericii si Domnul ei.
A afirmat Isus ca El va fugi din Biserica Sa fiinca va veni pustiitorul?
Si daca da, in ce verset? Nu inteleg...

Eu cred ca, daca vine pustiitorul Isus are trei variante:
1. Sa fuga din Biserica
2. Sa imparta autoritatea cu pustiitorul
3. Sa-l alunge pe pustiitor.

Eu NU cred varianta 2. Cred varianta 3.
Tu o crezi prima varianta?
Cea mai penibila secta, penticostalii, unul intra in criza de epilepsie, bolboreseste ceva pe alta limba, unele disparute de peste 3000 de ani si altul traduce celor prezenti, si culmea spun ca este Duhul Sfant. :thumbdown:
Cauta-ti pe YouTube sa vedeti scenele astea de prost gust si judecati singuri daca este Duhul Sfant la Secta asta satanista. La Cincizecime, cand apostolii vorbeau in limbi, de fapt vorbeau in limba evreilor de atunci si publicul prezent auzea fiecare pe limba lui, era prezent vre-un traducator? Satanism curat.

#122
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 29th June 2011, 14:50, said:

Pe langa cele inregistrate in Biblie Duhul Sfant a mai vorbit prin oameni.
Nu toate cuvintele lui Dumnezeu sau inspirate de Duhul Sfant au fost inregistrate in Biblie.
Nu ai de unde sa stii ca nu le-a spus exact ce scrie in Biblie, stimabile. Iar, orice concluzie ai avea, trebuie dovedita CU SCRIPTURA, astfel incat SA NU CONTRAZICA NIMIC ALTCEVA din Scriptura.

Scrie, intr-adevar ca s-au INTAMPLAT mai multe decat sunt scrise. Insa, avem porunca "sa nu trecem peste ce este scris". Si mai scrie ca nu avem voia sa ADAUGAM, ceea ce voi faceti si va spune lumea de cateva secole si....guess what? Tot aia faceti!!!! Ca si ortodocsii cu icoanele.

Quote

De exemplu Domnul Isus a zis ucenicilor: Când vă vor duce să vă dea în mâinile lor, să nu vă îngrijorați mai dinainte cu privire la cele ce veți vorbi, ci să vorbiți orice vi se va da să vorbiți în ceasul acela; căci nu voi veți vorbi, ci Duhul Sfânt
Ucenicii, de-a lungul secolelor au fost judecati pe nedrept in tribunale si au fost martirizati. Dupa cuvantul Domnului Isus, ceea ce ei au vorbit in acele momente cruciale li s-a dat de la Duhul Sfant. Nu este inregistrat in Biblie, omule. Dar este de la Duhul Sfant, intelegi? Isus a spus-o.
.
Si ce? Nu scrie ca vi se va spune prin Duhul ALTCEVA decat este scris. Unde scrie asta?

Quote

Pai daca nu stiu, tu razi de mine?
Sau crezi ca ma fac de ras fiindca nu stiu ceva?
Tocmai, ca nu le stii ar trebui sa-ti cam pese; Un copil care nu creste este un copil mort!


Quote

In loc sa razi de mine mai bine mi-ai spune tu ce este cu aceste 1290 de zile.
Mai este o ploaie si o sarbatoare, stimabile. Insa, conform Scripturii, degeaba iti spun.


Quote

Eu cred ca, daca vine pustiitorul Isus are trei variante:
1. Sa fuga din Biserica
2. Sa imparta autoritatea cu pustiitorul
3. Sa-l alunge pe pustiitor.
Pustiitorul este trimis de Dumnezeu, stimabile. Ca judecata asupra celor care au stricat Cuvantul.

#123
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,410
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 29th June 2011, 14:41, said:

Insa, conform Scripturii, degeaba iti spun.
Pai daca tot vorbesti degeaba (si asta conform Scripturii) de ce ai mai scris vreo 8000 de postari pe aici?

View Postzexelica, on 29th June 2011, 14:41, said:

Pustiitorul este trimis de Dumnezeu, stimabile. Ca judecata asupra celor care au stricat Cuvantul.
E o chestie groasa, stimabile. Prin ceea ce spui tu BISERICA LUI DUMNEZEU ar trebui sa fost nimicita.
Daca ar fi trebuit sa existe un astfel de eveniment in istoria Bisericii Isus sau Apostolii ar fi vorbit clar despre un asemenea moment.
Trebuiesc versete clare din Noul Testament NU un doar vers din Vechiul Testament.



View Postdinmarius, on 29th June 2011, 14:04, said:

Cea mai penibila secta, penticostalii,
Unul intra in criza de epilepsie,
Bolboreseste ceva pe alta limba,
Unele disparute de peste 3000 de ani
Si altul traduce celor prezenti,
Si culmea spun ca este Duhul Sfant.

Cauta-ti pe youtube sa vedeti scenele astea de prost gust
Si judecati singuri daca este Duhul Sfant
La Secta asta satanista.

La Cincizecime, cand apostolii vorbeau in limbi,
De fapt vorbeau in limba evreilor de atunci
Si publicul prezent auzea fiecare pe limba lui,
Era prezent vre-un traducator?

Satanism curat.

Aveti talent.
Daca mai lucrati putin la rima va vor iesi niste poezii horror de toata frumusetea...

Cand veti ajunge un celebru poet si autor de bancuri va invit la editura mea.
Veti primi un contract deosebit de avantajos.

Succes!

#124
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 29th June 2011, 16:29, said:

Pai daca tot vorbesti degeaba (si asta conform Scripturii) de ce ai mai scris vreo 8000 de postari pe aici?
Pt "spectatori", cei care nu merg la nicio biserica.

Quote

E o chestie groasa, stimabile. Prin ceea ce spui tu BISERICA LUI DUMNEZEU ar trebui sa fost nimicita.
Corect, numai ca, ca si Israelul este in discutie partea externa, Israelul dupa trup sau adunarea fizica. Nu biserica eterna, formata din sfinti.
Insa, la voi toti va declarati sfinti pt un ritual sau fapta facuta de voi si va credeti biserica eterna, aia e problema.

Quote

Daca ar fi trebuit sa existe un astfel de eveniment in istoria Bisericii Isus sau Apostolii ar fi vorbit clar despre un asemenea moment.
Trebuiesc versete clare din Noul Testament NU un doar vers din Vechiul Testament.
Sunt o groaza, insa n-ai cu cine...... degeaba iti spun de ploaia timpurie si tarzie tie, care ignori faptul ca Dumnezeu salveaza fara ajutorul omului.

#125
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdinmarius, on 29th June 2011, 12:55, said:

Oricum eu cred ca evrei sunt inca poporul ales ( curcubeul exista si azi, altfel ar fi disparut) si nu ignora milioanele de evrei care s-au crestinat. Esti extremist cand le refuzi dreptul de a mai fi evrei.

Tanachul e cel care dreptul le refuza dreptul de a mai fi evrei si nu eu.
Pentru mine evreu e sionistul din Israel care respecta Tanachul, chiar daca in casa lui lucreaza simbata.


View Postdinmarius, on 29th June 2011, 12:55, said:

Toate cele bune statului Israel si evreilor in general, oameni inteligenti care au adus un aport enorm la progresul omenirii.
Nu arunc anatema asupra evreilor, pt. niste extremisti sau a Smecheri care conduc planeta, dar cred ca in curand ve-ti avea mai mult de suferit, decat in ultimii 2000 de ani. dribble.gif
Apropo de anatema:
Suferinta data noua e pt. ca ne incapatanam sa fim evrei. Suferinta asta vine de la oameni si nu de la Dumnezeu.


View PostSfantul Jakob, on 29th June 2011, 16:29, said:

E o chestie groasa, stimabile. Prin ceea ce spui tu BISERICA LUI DUMNEZEU ar trebui sa fost nimicita.
BISERICA LUI IISUS era o sinagoga evreiasca.

#126
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostBen_Gal_1, on 29th June 2011, 17:46, said:

Tanachul e cel care dreptul le refuza dreptul de a mai fi evrei si nu eu.
Pentru mine evreu e sionistul din Israel care respecta Tanachul, chiar daca in casa lui lucreaza simbata.



Apropo de anatema:
Suferinta data noua e pt. ca ne incapatanam sa fim evrei. Suferinta asta vine de la oameni si nu de la Dumnezeu.



BISERICA LUI IISUS era o sinagoga evreiasca.
Oamenii aia care va doresc raul sunt manipulati de cel rau. Multa suferinta va fi in Israel, marile incercari deabia incep pt voi. Sper sa fiti tari, vremuri grele vin peste voi. :console:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate