Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Carismatici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1398 replies to this topic

#73
Iubirea

Iubirea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2011
Cati dintre voi ati fost intr-o biserica carismatica?Eu am fost iar atata bucurie si dragoste nu am mai intalnit. Imi place ca ei inteleg ca Dumnezeu e atotputernic si ca diavolul a fost infrant. Cat despre 'parerile noastre,  Dumnezeu are propria lui 'parere' care nu coincide de multe ori cu ceea ce gandim noi. A crede ca suntem cununa creatiei Lui si a trai astfel aduce o pace launtrica si o bucurie extraordinara.

Edited by Iubirea, 21 June 2011 - 12:53.


#74
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View PostIubirea, on 21st June 2011, 13:52, said:

Cati dintre voi ati fost intr-o biserica carismatica?Eu am fost iar atata bucurie si dragoste nu am mai intalnit. Imi place ca ei inteleg ca Dumnezeu e atotputernic si ca diavolul a fost infrant. Cat despre 'parerile noastre,  Dumnezeu are propria lui 'parere' care nu coincide de multe ori cu ceea ce gandim noi. A crede ca suntem cununa creatiei Lui si a trai astfel aduce o pace launtrica si o bucurie extraordinara.

....din pacate....doar cu tzopaiala si extaz....nu prea se imbunatateste viata morala
a membrilor....e studiata treaba....de ani de zile..... :notangel:

#75
Iubirea

Iubirea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2011
Nu stiu cum este in alte biserici, insa unde am fost nu topaie nimeni asa cum ma asteptam, sunt la fel ca la penticostali, doar ca e ceva mai mare libertate in modul de exprimare. Adica daca vrei te rogi, daca vrei canti, stai jos sau in picioare, cum simti. Raman la convingerea ca suntem diferiti si Dumnezeu lucreaza diferit. De aceea, daca mie mi-a placut nu e obligatoriu sa placa tutror.

#76
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View Postleoluke, on 21st June 2011, 15:39, said:

....din pacate....doar cu tzopaiala si extaz....nu prea se imbunatateste viata morala
a membrilor....e studiata treaba....de ani de zile..... :notangel:

Sunt imorali? :w00t:
Tare! Unde-i o biserica d'asta?

#77
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostIubirea, on 21st June 2011, 13:52, said:

Cati dintre voi ati fost intr-o biserica carismatica?Eu am fost iar atata bucurie si dragoste nu am mai intalnit. Imi place ca ei inteleg ca Dumnezeu e atotputernic si ca diavolul a fost infrant. Cat despre 'parerile noastre,  Dumnezeu are propria lui 'parere' care nu coincide de multe ori cu ceea ce gandim noi. A crede ca suntem cununa creatiei Lui si a trai astfel aduce o pace launtrica si o bucurie extraordinara.
Ce conteaza ca propovaduiesc doctrina lui mamon, a liberului arbitru si ca ADAUGA la Cuvant, nu? Conteaza sa faci tu prozelitism.

#78
Iubirea

Iubirea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2011
Fiecare crede ca are dreptate. M-as bucura, daca in loc sa dovedim cate cunostinte biblice avem, am trai ce scrie acolo plini de pace si de bucurie.

#79
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007

View Postleoluke, on 21st June 2011, 15:39, said:

....din pacate....doar cu tzopaiala si extaz....nu prea se imbunatateste viata morala
a membrilor....e studiata treaba....de ani de zile..... :notangel:
Sigur ca topaiala nu genereaza moralitate dar apropierea de Dumnezeu prin rugaciune si studiu biblic aprofundat, da.
Biserica Carismatica nu inseamna doar topaiala. Asta vede un observator superficial.

La fel cum Biserica Adventista nu este doar o comunitate de indivizi care nu mai mananca carne de porc.

#80
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostIubirea, on 24th June 2011, 09:46, said:

Fiecare crede ca are dreptate. M-as bucura, daca in loc sa dovedim cate cunostinte biblice avem, am trai ce scrie acolo plini de pace si de bucurie.
Stimabile, cu trairea asta v-a pacalit satan si v-a sadit neghina, incepand cu Iuda, fratele vostru. Cu doctrina DOVEDESTI ca ai pe Dumnezeu in tine.

2 Ioan 1:9

9Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

Faptele, urmeaza salvarii, GARANTAT de Dumnezeu, fara sa fie nevoie de vointa omului.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Deci, doctrina dovedeste ca ai sau nu Duhul.,Tu, care propovaduiesti liberul arbitru satanic, clar nu ai Duhul, confoprm Scripturii. Poti sa dai inainte cu iubirea ta neverificabila cat vrei. Doctrina te dovedeste scurt.

#81
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Jakoabe, matale ești carismatic?
Zi și mie din 10 cuvinte doctrina voastră, să văd care-i treaba cu voi.

Deci se dansează, femei bune aveți că am văzut eu, daca se bea bere și nu se ține post, vin la voi.

#82
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Post nu cred ca tin astia, iar cu berea poti negocia. Astia au si pastori homosexuali, darmite o simpla berica :lol: :lol:

#83
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 27th June 2011, 13:40, said:

Post nu cred ca tin astia, iar cu berea poti negocia. Astia au si pastori homosexuali, darmite o simpla berica :lol: :lol:

Poti negocia ci cu gura, adica sa verifici ce anume gresit vorbeste. Din prisosul inimii.


Cu alte cuvinte daca este cineva cu roada duhului vezi bine dupa inima lui ca Duhul Sfant este obstructionat.


18. Dar, ce iese din gura vine din inima, si aceea spurca pe om.

19. Caci din inima ies gandurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtisagurile, marturiile mincinoase, hulele.

Scurt demasca si acestea falsul celui ce vorbeste uneori sus dar cu faptele jos ,roada=0



Nu este mare lucru, dar, daca si slujitorii lui se prefac in slujitori ai neprihanirii. Sfarsitul lor va fi dupa faptele lor. (2Cor.11:15)

N-ai tu de gand sa te opresti pana vine incercarea credintei.

Edited by husand, 27 June 2011 - 12:52.


#84
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007

View Postsoftpedistul, on 27th June 2011, 13:38, said:

Jakoabe, matale ești carismatic?
Zi și mie din 10 cuvinte doctrina voastră, să văd care-i treaba cu voi.

Deci se dansează, femei bune aveți că am văzut eu, daca se bea bere și nu se ține post, vin la voi.
N-avem bre nici o doctrina.
Fiecare crede si face ce vrea.

Doar sa-L iubeasca cu adevarat pe Dumnezeu, asta-i singura cerinta.
Ce zici, te treci in secta noastra?

P.S. Nu-l crede pe Zexe, el e suparat ca un user l-a facut homosexual.

#85
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDude_2nd, on 22nd February 2011, 14:15, said:

Omul nu poate sluji prin puterea lui, dar poate alege sa slujeasca prin puterea lui. Atat ii cere Dumnezeu, si asta e partea omului:sa recunoasca, si sa aleaga. De restul, se ocupa Dumnezeu, sau dumnezeul acestei lumi, in functie de libera alegere a omului.
Asadar, nu degeaba a rostit profetul cuvintele:"Astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile!" "(Evr.4:7)De ce le-a spus-o? Pentru ca sta in puterea omului sa nu-si impietreasca inima, sau invers."Cine vrea sa Ma urmeze...".Iar daca omul alege sa nu-si impietreasca inima, Dumnezeu nu-i ca tine sa-i dea un sarpe in loc de peste.


Dumneata ai o doctrina care combate alta parte a scripturii.


1 .   Va voi da o inima noua si voi pune in voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatra si va voi da o inima de carne.

2 . Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila. (Rom.9:16)

3 . Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. (Efes.2:8)


Concediaza-ti urgent teologi care spun ca tu poti sa alegi sa fi mantuit.

#86
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 27th June 2011, 13:30, said:

Cu doctrina  DOVEDESTI ca ai pe Dumnezeu in tine.
Deci, doctrina dovedeste ca ai sau nu Duhul.
Poti sa dai inainte cu iubirea ta neverificabila cat vrei.
Doctrina te dovedeste scurt.
Doctrina nu valoreaza decat doi bani daca nu ai dragoste pentru Dumnezeu si pentru semeni.
Daca tot citesti Biblia, citeste si 1 Corinteni 13. Versul 2 e chiar interesant

#87
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 27th June 2011, 14:28, said:

N-avem bre nici o doctrina.
Fiecare crede si face ce vrea.

Doar sa-L iubeasca cu adevarat pe Dumnezeu, asta-i singura cerinta.
Ce zici, te treci in secta noastra?

P.S. Nu-l crede pe Zexe, el e suparat ca un user l-a facut homosexual.

Păi, pe Dumnezeu îl iubesc.
Sunt un pic arian și gnostic.
Merge și așa?

Da' bere ie voie?
Nu zic că-n biserică, mai încolo, după predică.

Vezi tu, asta nu-mi place mie la ortodocși.
Am un prieten bun, diacon. După liturghie, pleacă de fiecare dată pilit acasă de la vinul de împărtășanie.
Adică se mustește de-a binelea în biserică.

Edited by softpedistul, 27 June 2011 - 14:34.


#88
Iubirea

Iubirea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2011
Zexelica, cand vreodata Isus a judecat? El a iubit mereu. Nu am citit pana acum nici un post in care sa vad dragostea ta, iarta-ma daca ma insel.
Postul este in toate religiile.

#89
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View PostIubirea, on 27th June 2011, 15:38, said:

Postul este in toate religiile.

Așa e, și la New Age.
Erau unii pe vremuri pe la noi Elta (conduși de unu Ion), ăia țineau post cu țigări și cola.
Ziceau că au un conținut mare de carbon și că elementul chimic cel mai comun din univers este carbonul și blah, blah.
Apoi au devenit mâncători de crudități și trăiesc toată viața post.

Deh, eu sunt mai hlâstil, adică zic că nu ai cum să ajungi la smerenie dacă nu treci prin pervertire.
Adică, nu cred că mă ajută postul, mai mult decât o face excesul.
Cred că e de la bere.

Edited by softpedistul, 27 June 2011 - 14:44.


#90
Iubirea

Iubirea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2011
Softpedistule, cu siguranta pe DUmnezeu nu il vei gasi intr-o anumita Biserica, sau intr-un anumit loc. El este chair lg tine si daca vrei ceva poti sa-i spui chiar Lui si iti va raspunde. Fiecare dintre noi avem o experienta personala cu El iar aceste experiente sunt diferite. Daca eu ma simt bine intr-o adunare indiferet de denominatiune, nu e obligatoriu ca si tu sa te simti. Cand dragostea Lui te va coplesi vei intelege tot ce iti scriu eu acum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate