Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Carismatici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1396 replies to this topic

#55
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 18th January 2011, 12:01, said:

Credinta este proprie omului.
Deci omul trebuie sa "vina cu ceva" ca sa poate fi mantuit? Asta inseamna ca nu mai e mantuit prin har...ci cu plata.

#56
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 18th January 2011, 12:12, said:

Deci omul trebuie sa "vina cu ceva" ca sa poate fi mantuit? Asta inseamna ca nu mai e mantuit prin har...ci cu plata.
Credinta ce se cere si cu care vine omul, este acea credinta ca esti mantuit fara nici o fapta.Deci, credinta ca esti mantuit prin har, din mila, etc..
Credinta adevarata, nu e o forma de plata.

Edited by Dude_2nd, 18 January 2011 - 12:16.


#57
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 18th January 2011, 12:14, said:

Credinta ce se cere si cu care vine omul, este acea credinta ca esti mantuit fara nici o fapta.Deci, credinta ca esti mantuit prin har, din mila, etc..
Credinta adevarata, nu e o forma de plata.

Dar inseamna ca intre mine si unul nesalvat e o diferenta, ca si cum eu as fi meritat mai mult mantuirea pentru ca am avut credinta...si ar mai inseamna ca, intr-un fel, mantuirea mi se datoreaza si mie (intr-o mica, mica masura).

#58
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 18th January 2011, 12:19, said:

Dar inseamna ca intre mine si unul nesalvat e o diferenta, ca si cum eu as fi meritat mai mult mantuirea pentru ca am avut credinta...si ar mai inseamna ca, intr-un fel, mantuirea mi se datoreaza si mie (intr-o mica, mica masura).
Chiar daca intre unul salvat si unul nesalvat diferenta o face credinta, nimeni dintre salvati nu se poate lauda cu asta.
Pentru ca nimeni n-a facut nimic demn de lauda. A crezut doar pe Cineva care a spus ca:"darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos,"(Rom.6.23).
E un motiv de lauda in a-L crede pe Unul care a spus ca da totul din mila ?

Edited by Dude_2nd, 18 January 2011 - 12:36.


#59
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDude_2nd, on 18th January 2011, 12:01, said:

Asadar, darul lui Dumnezeu nu e credinta, ci MANTUIREA=VIATA VESNICA. Credinta este proprie omului.

Pe cuvantul teologilor tai care te invata fals ?


1 Corinteni 4:7  Căci cine te face deosebit? Ce lucru ai, pe care să nu-l fi primit? Și dacă l-ai primit, de ce te lauzi ca și cum nu l-ai fi primit?  


Deci nu este Duhul Sfant care lucreaza nu ?


2 Corinteni 4:13  Însă fiindcă avem acelaș duh de credință, potrivit cu ceea ce este scris ..


Clar definit de Cuvant:


Apocalipsa 14:12  Aici este răbdarea sfinților, cari păzesc poruncile lui Dumnezeu și credința lui Isus.  


Deci a LUI DA ?

Evident trebuie tu sa dai cinste omului nu lui Dumnezeu.

De altfel e scris:

1 Corinteni 15:46  Dar întîi vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc, vine pe urmă.



La biserica voastra nu se da Toata slava lui Dumnezeu ?


Vai de noi.

Edited by husand, 19 January 2011 - 13:30.


#60
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posthusand, on 19th January 2011, 13:26, said:

1 Corinteni 4:7  Căci cine te face deosebit? Ce lucru ai, pe care să nu-l fi primit? Și dacă l-ai primit, de ce te lauzi ca și cum nu l-ai fi primit?
Cand vei pricepe niste lucruri simple dar esentiale, vei fi capabil sa vezi ca predstinarea sau "alegerea fortata" nu este lucrarea lui Dumnezeu.De aceea este scris:
"Va spun ca celui ce are, i se va da; dar de la cel ce n-are, se va lua chiar si ce are." (Luc.19:26)

Asadar, "oricine cere capata; cine cauta gaseste; si celui ce bate i se deschide." (Mat.7:8)
Cererea, cautarea, sunt partea si datoria omului. Raspunsul lui Dumnezeu vine prompt pentru toti aceia:gasirea, deschiderea.Gasirea si deschiderea sunt primite de la Dumnezeu, insa in urma cererii si cautarii omului proprii omului.

Edited by Dude_2nd, 20 January 2011 - 10:07.


#61
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDude_2nd, on 20th January 2011, 10:05, said:

Cand vei pricepe niste lucruri simple dar esentiale, vei fi capabil sa vezi ca predstinarea sau "alegerea fortata" nu este lucrarea lui Dumnezeu.De aceea este scris:

:gasirea, deschiderea.Gasirea si deschiderea sunt primite de la Dumnezeu, insa in urma cererii si cautarii omului proprii omului.





Deci dupa tiparul teologic nu dupa Cuvantul lui Dumnezeu nu ?


Romani 9:11  Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, - ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin cel ce cheamă, -  

Cel ce cheama este Dumnezeu; deasemenea tot El face pe cineva sa poate asculta si primi Cuvantul.


Situatie descrisa clar.





Psalmi

107:10   Cei ce ședeau în întunerec și umbra morții,trăiau legați în ticăloșie și în fiare,
    
107:11   pentrucă se răsvrătiseră împotriva cuvintelor lui Dumnezeu,pentrucă nesocotiseră sfatul Celui Prea Înalt.
    
107:12   El le-a smerit inima prin suferință: au căzut, și nimeni nu i-a ajutat.
    
107:13   Atunci, în strîmtorarea lor, au strigat către Domnul,și El i-a izbăvit din necazurile lor.
    


iar intunerecul este  moartea .


Coloseni 2:13  Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viață împreună cu El, după ce ne-a iertat toate greșalele.  


Nu va abtineti voi sa va vedeti merituosi.


Vai de scolile noastre teologice.

Edited by husand, 20 January 2011 - 15:14.


#62
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posthusand, on 20th January 2011, 15:10, said:

Nu va abtineti voi sa va vedeti merituosi.
Isus ne vede merituosi:"Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa Ma urmeze". (Mat.16:24)
Deci, nu Dumnezeu vrea in locul omului, ci omul vrea in locul lui insusi nesilit de nimeni.Mai departe, intra rolul lui Dumnezeu:"va voi face...voi pune...", etc.

Si:

"Daca vrea cineva sa faca voia Lui, va ajunge sa cunoasca ..."(Ioan7.17)

Asadar, nu Dumnezeu a ales ca omul sa vrea, ci omul daca vrea sa faca voia Lui, Dumnezeu ii va ajuta sa ajunga sa cunoasca...

Dumnezeu nu vorbeste aiurea atunci cand ii roaga pe oameni sa se intoarca la El. Tie ti se pare, dar nu-i asa. :console:

Edited by Dude_2nd, 20 January 2011 - 22:46.


#63
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
A vrea sau nu urmeaza dupa ce ai fost adus din moarte da ?

Efeseni 2:5  măcar că eram morți în greșelile noastre, ne-a adus la viață împreună cu Hristos (prin har sînteți mîntuiți).  


Dupa ce vezi , auzi,esti salvat. Da ai porunca.

2 Petru 1:5  De aceea, dați-vă și voi toate silințele ca să uniți cu credința voastră fapta; cu fapta, cunoștința;  



Di care cauza ?
2 Petru 1

1:3   Dumnezeiasca Lui putere ne-a dăruit tot ce privește viața și evlavia, prin cunoașterea Celuice ne-a chemat prin slava și puterea Lui,



Deci meritul e al lui Dumnezeu oricum te intorci. DA ?



NU mai bine urmezi tu invatatura Duhovniceasca decat doctrina scolilor teologice ?

#64
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Postman_4Jesus, on 5th October 2009, 09:52, said:

Ce parere aveti despre bisericile carismatice care au aparut mai nou....?
Adica? Ce doctrina au?

#65
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Ce parere aveti despre bisericile carismatice care au aparut mai nou....?

Sunt initiate tot de Lucifer .

#66
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posthusand, on 20th January 2011, 23:43, said:

A vrea sau nu urmeaza dupa ce ai fost adus din moarte da ?
Nu.Isus le vorbeste unora care erau "morti": "Daca doreste cineva sa Ma urmeze...". El a venit pentru ca cei morti,auzindu-L, sa traiasca.Prin credinta.El nu a venit in lume pentru cei sanatosi, ci pentru cei bolnavi. De aceea:"... tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu..." (Ioan.1:12)
Copil a lui Dumnezeu e doar acela care Il urmeaza. Dar dreptul de a se numi copil al lui Dumnezeu, e pentru toti cei ce cred:"tuturor".

Dumnezeul pe care il prezinti tu, nu este Dumnezeul pe  care ni-L prezinta Isus.Dumnezeul prezentat de tine, e unul mai rau decat oamenii muritori. Tu spui ca exista oameni care degeaba bat si cer, pentru ca Dumnezeu nici nu le deschide nici nu le da, predestinandu-i la moarte.Tu, ca om muritor, ce ai face daca ti-ar cere un vecin un lucru; nu l-ai ajuta?
Isus, ne prezinta un Dumnezeu care ajuta oricand i se cere acest lucru:"Cereti, si vi se va da; cautati si veti gasi; bateti, si vi se va deschide.Caci oricine cere capata; cine cauta gaseste; si celui ce bate i se deschide.Cine este omul acela dintre voi care, daca-i cere fiul sau o paine, sa-i dea o piatra?Sau, daca-i cere un peste, sa-i dea un sarpe?Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru care este in ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!"(Mat.7.9-11)
"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica." (Ioan.3:16)

Edited by Dude_2nd, 21 January 2011 - 19:12.


#67
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica." (Ioan.3:16)

Ioan 15

16Nu voi M'ați ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; și v'am rînduit să mergeți și să aduceți roadă, și roada voastră să rămînă, pentru ca orice veți cere dela Tatăl, în Numele Meu, să vă dea.


Romani 9
21Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaș frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?


Nimeni nu -L poate alege pe Dumnezeu !
El este suveran in tot si toate ,EL face chemarea si alegerea .Restul e poezie religioasa .Ioan 15:16
Nu voi M-ați ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi.

El cunoaste sfarsitul inaintea inceputului .El nu -si alege pierzatori sau tradatori ,EL are doar biruitori .

Faptele apostolilor 13:48
Neamurile se bucurau când au auzit lucrul acesta și preamăreau Cuvântul Domnului. Și toți cei ce erau rânduiți să capete viața veșnică, au crezut.

#68
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postobadia, on 22nd January 2011, 08:53, said:

Ioan 15

16Nu voi M'ați ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; și v'am rînduit să mergeți și să aduceți roadă, și roada voastră să rămînă, pentru ca orice veți cere dela Tatăl, în Numele Meu, să vă dea.
Una e sa fi ales, si cu totul alta sa fi chemat. Pana una-alta, toata lumea e chemata la El. Cati vor fi alesi, depinde de fiecare om. Doar "celui ce va birui ii voi da...". Asadar, toti cei ce biruie, sunt alesi de Dumnezeu. Insa nu toti cei chemati sunt alesi."Caci multi sunt chemati, dar putini sunt alesi." "(Mat.22:14)

View Postobadia, on 22nd January 2011, 08:53, said:

Romani 9
21Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaș frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?
"Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru care este in ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!"(Mat.7.9-11)

Asadar, daca vasul de ocara Ii cere iertarea, Dumnezeu nu e rau ca tine sa-i dea moartea!

View Postobadia, on 22nd January 2011, 08:53, said:

Nimeni nu -L poate alege pe Dumnezeu !
Nimeni nu-l poate alege pe dumnezeul tau! Pentru ca YHWH spune:
"Iau azi cerul si pamantul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si samanta ta..." (Deut.30:19)

"alegeti astazi cui vreti sa slujiti: sau dumnezeilor carora le slujeau parintii vostri dincolo de Rau, sau dumnezeilor amoritilor in a caror tara locuiti. Cat despre mine, eu si casa mea vom sluji Domnului." (Ios.24:15)"

Iar Fiul lui Dumnezeu, de asemenea spune:
"Atunci Isus a zis ucenicilor Sai: "Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa Ma urmeze." (Mat.16:24)
Cine voieste? Cel ce alege... Omul credincios.

Ce dumnezeu prezinti tu acilea? :naughty:

#69
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 23rd January 2011, 21:26, said:

Una e sa fi ales, si cu totul alta sa fi chemat. Pana una-alta, toata lumea e chemata la El. Cati vor fi alesi, depinde de fiecare om.
Serios? Alege copilul parintii si ziua nasterii, huh? Foarte tare!!!

Ioan 1:13
născuți nu din sînge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.

Nu scrie destul de mare pt bisericuta ta?

Quote

Nimeni nu-l poate alege pe dumnezeul tau! Pentru ca YHWH spune:
"Iau azi cerul si pamantul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si samanta ta..." (Deut.30:19)

"alegeti astazi cui vreti sa slujiti: sau dumnezeilor carora le slujeau parintii vostri dincolo de Rau, sau dumnezeilor amoritilor in a caror tara locuiti. Cat despre mine, eu si casa mea vom sluji Domnului." (Ios.24:15)"
Stimabile, ai uitat, pt ca biserica ta baga sub pres alternativa poporului, care scrie ca avea de ales intre dumnezeii amoritilor si alti dumnezei falsi, NICIODATA nu au avut de ales pe Dumnezeu.

Iosua 24
15Și dacă nu găsiți cu cale să slujiți Domnului, alegeți astăzi cui vreți să slujiți: sau dumnezeilor cărora le slujeau părinții voștri dincolo de Rîu, sau dumnezeilor Amoriților în a căror țară locuiți. Cît despre mine, eu și casa mea vom sluji Domnului``.

Deci, nu e chiar asa de ales cum minti tu, stimabile. Iar poporului i se spune clar, ca NU VA PUTEA SLUJI LUI DUMNEZEU.

19Iosua a zis poporului: ,,Voi nu veți putea să slujiți Domnului, căci este un Dumnezeu sfînt, un Dumnezeu gelos; El nu vă va ierta fărădelegile și păcatele.

Mai inceteaza cu doctrina asta retardata, te rog!

Edited by zexelica, 24 January 2011 - 00:28.


#70
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 24th January 2011, 00:27, said:

Serios? Alege copilul parintii si ziua nasterii, huh? Foarte tare!!!

Ioan 1:13
născuți nu din sînge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.

Nu scrie destul de mare pt bisericuta ta?
Stimabile T-olog! Doctrina ta e cam oloaga, dar nu prea iti dai tu seama, caci esti prea ocupat cu calcularea venirii Domnului... :naughty:

Tocmai pentru ca oamenii nu pot alege parintii sau ziua nasterii "din sange", Dumnezeu le-a oferit tuturor ocazia sa-si aleaga ziua nasterii din Duhul:"El hotaraste din nou o zi: "astazi" - zicand, in David, dupa atata vreme, cum s-a spus mai sus: "Astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile!" "(Evr.4:7)


View Postzexelica, on 24th January 2011, 00:27, said:

Stimabile, ai uitat, pt ca biserica ta baga sub pres alternativa poporului, care scrie ca avea de ales intre dumnezeii amoritilor si alti dumnezei falsi, NICIODATA nu au avut de ales pe Dumnezeu.

Iosua 24
15Și dacă nu găsiți cu cale să slujiți Domnului, alegeți astăzi cui vreți să slujiți: sau dumnezeilor cărora le slujeau părinții voștri dincolo de Rîu, sau dumnezeilor Amoriților în a căror țară locuiți. Cît despre mine, eu și casa mea vom sluji Domnului``.

Deci, nu e chiar asa de ales cum minti tu, stimabile. Iar poporului i se spune clar, ca NU VA PUTEA SLUJI LUI DUMNEZEU.

19Iosua a zis poporului: ,,Voi nu veți putea să slujiți Domnului, căci este un Dumnezeu sfînt, un Dumnezeu gelos; El nu vă va ierta fărădelegile și păcatele.

Mai inceteaza cu doctrina asta retardata, te rog!

I se spune atat de clar, incat cateva versete mai incolo se concluzioneaza:"Iosua a zis poporului: "Voi sunteti martori impotriva voastra insiva ca ati ales pe Domnul, ca sa-I slujiti." "(Ios.24.22)
Deci, pe cine a ales poporul?Pe dumnezeii amonitilor?

Asadar, omul alege sa Ii slujeasca Domnului.Puterea insa, e la Dumnezeu. Si El o da, pentru ca nu e rau, ca voi.
"Cine este tatal acela dintre voi, care, daca-i cere fiul sau paine, sa-i dea o piatra? Ori, daca cere un peste, sa-i dea un sarpe in loc de peste?" (Luc.11:11)

Voi, sunteti rai intr-adevar. Voi ati da un sarpe unui om ce cere un peste. Insa, Dumnezeu nu e ca voi. El da un peste, oricui cere un peste. Fara alte rautati, ca si dumnezeul acela creat dupa chipul si asemanarea domniilor voastre, caruia i se cere insa nu da.

Edited by Dude_2nd, 24 January 2011 - 21:09.


#71
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ignori, ca si ortodocsii cu icoanele, ce scrie clar: "nu veti putea sluji". Punct.

#72
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 25th January 2011, 10:32, said:

Ignori, ca si ortodocsii cu icoanele, ce scrie clar: "nu veti putea sluji". Punct.
Omul nu poate sluji prin puterea lui, dar poate alege sa slujeasca prin puterea lui. Atat ii cere Dumnezeu, si asta e partea omului:sa recunoasca, si sa aleaga. De restul, se ocupa Dumnezeu, sau dumnezeul acestei lumi, in functie de libera alegere a omului.
Asadar, nu degeaba a rostit profetul cuvintele:"Astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile!" "(Evr.4:7)De ce le-a spus-o? Pentru ca sta in puterea omului sa nu-si impietreasca inima, sau invers."Cine vrea sa Ma urmeze...".Iar daca omul alege sa nu-si impietreasca inima, Dumnezeu nu-i ca tine sa-i dea un sarpe in loc de peste.

Edited by Dude_2nd, 22 February 2011 - 13:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate