Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Ateismul nu prinde in Romania din cauza comunismului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#19
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostAMDG, on 28th September 2009, 08:23, said:

Grecia de acum 2500 de ani avea destui ateisti - si nu era asa de avansata comparata cu Grecia secolului trecut  :rolleyes:
Ei, asta-i buna! Poti exprima in procente ateii greciei antice si moderne ca sa putem face comparatia?

#20
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postx37t0, on 28th September 2009, 10:38, said:

Pe ce se bazeaza credinta ta si de ce vrei sa ii convingi pe ceilalti sa creada si ei aceleasi lucruri?

Eu aici imi spun doar opiniile, asa cum o faci si tu.
Cand ai sa vezi lume adusa cu forta la cursurile mele de reeducare, abia atunci partea a doua a intrebarii tale va fi legitima. Pana atunci, daca cineva chiar va putea fi convins de cele ce spun, atunci chiar as avea un merit si nu o vina. Imi pare rau ca te roade problema, dar in acest loc chiar nu ai mai multe drepturi decat mine, ci suntem egali.

Pentru prima parte a intrebarii  tale am mai raspuns pe alte topicuri. Nu mai repet aici, pentru ca oricum e off topic...

Si acum ca sa raspund si la subiect:
Din pacate, prin eforturile sustinute ale propagandistilor comunisti, ateismul a prins destul de bine in Romania. Stiu ca membrii de partid(am avut in familie) erau descurajati sa creada in "superstitii", in gimnaziu am avut lectii de ateism "stiintific" (si de ce sa mint, la acea vreme, corespunzator naivitatii varstei, chiar au prins "teoriile" respective, mai ales ca, prin forma sub care erau expuse, zgandareau direct orgoliul personal), stiu ca singura Biblie pe care o puteai gasi la biblioteca era "Biblia hazlie", iar in zilele unor mari sarbatori religioase aveam activitati pionieresti de la care era interzis sa lipsesti. Iar o existenta mai nauca si mai fara sens ca in acele vremuri niciodata n-am mai avut.

#21
Showoff

Showoff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 274
  • Înscris: 02.10.2007

View PostDimineata100, on 27th September 2009, 21:22, said:

Cum te ajuta gramatica sau ateismul sa nu pui poze indecente?
Nu vad nimic indecent la poza aia. Tu nu ai sfarcuri? Toti avem. Si, pe deasupra, sunt si acoperite, deci mucles.  :rolleyes: ofensatule!

View PostOfficial, on 27th September 2009, 21:37, said:

Cum te ajuta scoala sa ai o gandire ordonata si logica? Extrem de mult. Citeste cateva carti (orice) si observa-ti propriile greseli. Ce gasesti pe net si subtitrarile de la filme sunt pline de greseli care va strica limbajul. Chiar si unele carti aparute in ultimii ani contin greseli gramaticale.

Cand te vei maturiza (maturizarea are loc incepand cu 30 de ani) vei realiza ca toate lucrurile in lume sunt in perfecta armonie una cu cealalta. Tot ce vezi tu nu poate fi rezultatul hazardului. Cu toata tehnologia lor, biologii si chimistii nu pot crea de la zero o banala amiba. Tot ce pot ei este sa modifice ceva dintr-o fiinta si sa o inmulteasca. Asta folosindu-se de o fiinta identica.
Si in ultimul ceas daca te caiesti sincer pentru pacatele comise in timpul vietii vei ajunge in rai. A raspandi ateismul este un pacat.
Partea subliniata este o gogomanie.
La partea cu cititul te aprob in totalitate. Majoritatea pustanilor din ziua de azi nu mai pun mana pe o carte, ci asteapta filmul. Trist...
Partea bolduita este o alta gogomanie. Cum arata raiul si ce dovezi ai ca exista?

View Postkaruna, on 28th September 2009, 10:24, said:

Problema este ca nu IQ-ul creste odata cu nivelul de cunostinte, ci orgoliul personal, infumurarea si altele de felul asta, asa incat la unii dispare respectul pentru cunoasterea si experienta celor care i-au dat viata. De regula nu prea dau dovada de un IQ prea mare, cei care contrapun informatiile din registrul strict stiitific celor din sfera religioasa.
Te inseli amarnic, din nou. O persoana mai inteligenta decat tine iti poate lasa impresia ca este mai aroganta doar din cauza complexelor tale. Dar la cat te crezi de desteapta pe-aici pe forum nu prea reuseste nimeni sa ti se ridice la nas.

View Postkaruna, on 29th September 2009, 22:34, said:

Eu aici imi spun doar opiniile, asa cum o faci si tu.
Cand ai sa vezi lume adusa cu forta la cursurile mele de reeducare, abia atunci partea a doua a intrebarii tale va fi legitima. Pana atunci, daca cineva chiar va putea fi convins de cele ce spun, atunci chiar as avea un merit si nu o vina. Imi pare rau ca te roade problema, dar in acest loc chiar nu ai mai multe drepturi decat mine, ci suntem egali.

Pentru prima parte a intrebarii  tale am mai raspuns pe alte topicuri. Nu mai repet aici, pentru ca oricum e off topic...

Si acum ca sa raspund si la subiect:
Din pacate, prin eforturile sustinute ale propagandistilor comunisti, ateismul a prins destul de bine in Romania. Stiu ca membrii de partid(am avut in familie) erau descurajati sa creada in "superstitii", in gimnaziu am avut lectii de ateism "stiintific" (si de ce sa mint, la acea vreme, corespunzator naivitatii varstei, chiar au prins "teoriile" respective, mai ales ca, prin forma sub care erau expuse, zgandareau direct orgoliul personal), stiu ca singura Biblie pe care o puteai gasi la biblioteca era "Biblia hazlie", iar in zilele unor mari sarbatori religioase aveam activitati pionieresti de la care era interzis sa lipsesti. Iar o existenta mai nauca si mai fara sens ca in acele vremuri niciodata n-am mai avut.
Orice persoana ar trebui sa fie descurajata sa creada in superstitii, mituri, basme si fantome.
Este ridicol sa te dai 3 pasi inapoi cand vezi pisica neagra, este ridicol sa iei drept adevar absolut Legendele Olimpului, este ridicol sa crezi in fantoma lui 2Pac(care a mai inregistrat un album post-mortem) dar, culmea, este de respectat si admirat sa iei drept adevarata o poveste cu un nene din ceruri care are un fiu nascut din virgina, merge pe ape, moare si renaste, nu?
Cand erai tu in gimnaziu cred ca ai avut singurul contact cu gandirea critica si, totusi, ca fata desteapta ce esti, ai refuzat-o. Doar ce nevoie ai sa iti gasesti propriile raspunsuri si sa te indoiesi de orice cand exista o carte speciala care le stie pe toate, nu?  :rolleyes:

#22
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
@Showoff

Se intelege ca-mi spui asta:

View PostShowoff, on 30th September 2009, 10:34, said:

... la cat te crezi de desteapta pe-aici pe forum nu prea reuseste nimeni sa ti se ridice la nas.

fiindca de fapt...

View PostShowoff, on 30th September 2009, 10:34, said:

O persoana mai inteligenta decat tine iti poate lasa impresia ca este mai aroganta doar din cauza complexelor tale.

In concluzie, incerca in primul rand sa-ti depasesti complexele, iar in al doilea, incearca sa intelegi ca topicul nu are ca subiect de discutie persoana mea. ;)

Cam dupa acelasi model, adica al asocierii IQ-lui cu cantitatea de cunostinte acumulate, este si asocierea dintre IQ cu modelul de masina sau marimea casei in care locuieste cineva. Eu consider ca toate acestea sunt erori de percepere a realitatii.
In comunism era foarte usor sa pervertesti mintile oamenilor, oferind pe langa o serie de oportunitati si otravuri informationale. Practic multi si-au cam vandut sufletele, si ma refer aici in primul rand la activistii de partid.

Edited by karuna, 30 September 2009 - 12:02.


#23
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostShowoff, on 30th September 2009, 13:07, said:

Nu sunt eu ala complexat domnisoara blonda, ci mataluta. Reciteste de cateva ori si poate intelegi si tu, intr-un final.
Topicul nu are ca subiect de discutie persoana ta, dar totusi este bine cand cineva iti mai aminteste defectele pe care le negi in nesimtire.
Dupa tentativa ta, esuata, de logica trebuie sa ai credinta in dumnezeu ca sa "percepi realitatea cu adevarat".
Este intotdeauna usor sa pervertesti mintile oamenilor, mai ales atunci cand ai de-a face cu majoritatea. Este un lucru bine stiut ca majoritatea este...proasta. Tocmai d-aia, ca si oile, este mai usor sa crezi milioanele de cretini care afirma fara dovezi decat sa-ti cauti singur o dovada. Ateismul NU este majoritar si este specific numai persoanelor cu gandire critica, in primul rand, si cu un coeficient de inteligenta(IQ) peste mediu, in al doilea rand. Baga la cap si lasa gargara asta ieftina pe care o tot plimbi pe aici ca nu tine.

Showoff, revino-ti... daca poti. Tu oare confunzi orice papagal cu o persoana capabila sa faca rationamente? Ca din pacate, asta a facut comunismul, a umplut tara de papagali increzuti, si iarasi ma refer aici in primul rand la activistii de partid. Iar daca tu crezi ca as avea eu ceva complexe vizavi de acestia, n-ai decat sa crezi asa. Mai exista si oameni care aproba ce spun eu... probabil, in opinia ta, la fel de complexati ca si mine, desi topicul nu despre a fi discutata persoana mea a fost deschis... Tu sa fii sanatos.

#24
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

View Postkaruna, on 30th September 2009, 11:55, said:

In comunism era foarte usor sa pervertesti mintile oamenilor, oferind pe langa o serie de oportunitati si otravuri informationale. Practic multi si-au cam vandut sufletele, si ma refer aici in primul rand la activistii de partid.



Ce crezi că este o reclamă comercială?
Problema comunismului e puțin mai complexă:
-Educația,,școlară'' s'a suprapus peste o educație primită acasă Nu era educație de acasă,idealul vieții devenea activistul,organul,membrul(actualizat-merțanul,crucile de 2 kg.la gît,tricourile negre,burție de 500 kile)
-Au fost rase din populație tot ce putea fi anti-propietarii(unii de cîte 10 generații)inteligența,elita,dar a fost păstrată popimea E cam același lucru cu ce se întîmplă acum Nu există ideal laic pentru societate
-Din toate sensurile noțiunii de respect,a fost păstrat doar cel pentru autoritate,restul(față de vîrstă,inteligență,educație,față de omul de lîngă tine)au fost eliminate

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate