Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Caderea parului la 16 ani!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008
Salut, am o mică mare problemă: îmi cade părul, rău, nu trei-patru fire ci in jur de 30-40 doar cand fac duș (mă trezesc cu par pe față când mă șterg cu prosopul). Am încercat tot felul de șampoane, pastile, vitamine etc. Nu merge. Am fost la dermato și au zis că "e  posibil să fie de la o lipsă de vitamine, calciu, magneziu, fier"...Singurele excese pe care le fac sunt: Cafeaua ( 3-4 cafele/zi + o sticlă de cola de jumătate) și Nesomnul (maxim 6 ore/noapte). De ce fac aceste excese ? De nevoie. La 6 mă trezesc ca să merg la liceu și după mă pot culca doar la 12 (atunci termin temele). Ceva ideei de rezolvare? :-S

#2
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Esti fata sau baiat?
Poate folosesti mult/a spuma/gel.

3-4 cafele pe zi? :huh:

Edited by kosty91, 27 September 2009 - 13:30.


#3
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
se numeste chelstop de la plafar , try

#4
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008

 kosty91, on 27th September 2009, 14:30, said:

Esti fata sau baiat?
Poate folosesti mult/a spuma/gel.

3-4 cafele pe zi? :huh:
Băiat. Da cel putin 3-4. O cafea constă în 2 pliculețe de 3 în 1. :P

#5
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

 Ivy2007, on 27th September 2009, 14:34, said:

Băiat. Da cel putin 3-4. O cafea constă în 2 pliculețe de 3 în 1. :P
Mai putin gel atunci.

#6
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008

 kosty91, on 27th September 2009, 14:35, said:

Mai putin gel atunci.
Nu folosesc nici gel, nici spumă, nici măcar nu-mi dau cu pieptănul prin cap  :lol:

 virtualx, on 27th September 2009, 14:30, said:

se numeste chelstop de la plafar , try
Ai încercat sau știi pe cineva care a încercat? Am folosit produse mult mai scumpe de genul acestuia și nu au avut efect.

#7
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

 Ivy2007, on 27th September 2009, 14:36, said:

Nu folosesc nici gel, nici spumă, nici măcar nu-mi dau cu pieptănul prin cap  :lol:
Tatal tau are chelie?
Daca nu,du-te la dermatolog sau schimba samponul.

#8
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008

 kosty91, on 27th September 2009, 14:37, said:

Tatal tau are chelie?
Daca nu,du-te la dermatolog sau schimba samponul.
Da, dar din câte știu eu, el a pățit un accident la muncă și din cauza asta are. Am schimbat multe la recomandarea farmacistei. De la headandshoulders până la clear. Am mers și mi-a recomandat un fel de șampon si niste vitamine, le-am luat și nicio schimbare.

Edited by Ivy2007, 27 September 2009 - 13:41.


#9
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Unii mai chelesc si pe la varsta asta, am un coleg de facultate care e chel. Unii (adica eu) ,lasa  lungimea parului la 3mm.

Eu zic sa te tunzi chel ,pentru ca asa dispare problema psihologica a caderii parului.  N-a cazut el,  f*tu-l in gura , l-am taiat eu :).

PS Nu pot sa-ti dau indicatii medicale.

#10
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008

 pg-soare, on 27th September 2009, 14:43, said:

Unii mai chelesc si pe la varsta asta, am un coleg de facultate care e chel. Unii (adica eu) ,lasa  lungimea parului la 3mm.

Eu zic sa te tunzi chel ,pentru ca asa dispare problema psihologica a caderii parului.  N-a cazut el,  f*tu-l in gura , l-am taiat eu :).

PS Nu pot sa-ti dau indicatii medicale.
Nu-mi surâde ideea de a deveni chel  :confuzzled:, cel puțin nu de la vârsta asta plus că-mi place părul meu chiar dacă e foarte subțire și stă în toate direcțiile. Se pare că el nu prea mă place pe mine...

Edited by Ivy2007, 27 September 2009 - 13:49.


#11
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Nu crezi ca ar trebui sa te duci la un endocrinolog? s-ar putea sa fie niste probleme hormonale  :huh:

P.S Oricum,in medie,unui om ii cad 100 de fire de par/ zi.

#12
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008

 crank_, on 27th September 2009, 14:56, said:

Nu crezi ca ar trebui sa te duci la un endocrinolog? s-ar putea sa fie niste probleme hormonale  :huh:

P.S Oricum,in medie,unui om ii cad 100 de fire de par/ zi.
Înainte nu-mi cădeau deloc. Dădeam cu mâna prin păr de sute de ori si nici măcar un fir totuși...O să merg și la endocrinolog, dar dacă asta o aibă aceași rezultat ca și vizita la dermato...  :deadtongue:

P.S: Apropo de cădea părului când intru într-un spital îmi cade părul din nas...

Edited by Ivy2007, 27 September 2009 - 14:02.


#13
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 Ivy2007, on 27th September 2009, 15:01, said:

Înainte nu-mi cădeau deloc. Dădeam cu mâna prin păr de sute de ori si nici măcar un fir totuși...O să merg și la endocrinolog, dar dacă asta o aibă aceași rezultat ca și vizita la dermato...  :deadtongue:

Sincer,macar stii ca ai incercat  ;) Apropo,mi-am adus aminte de niste fiole pe care ti le recomand,sunt foarte bune. Nu mai stiu numele,dar se gasesc in magazine cu produse naturiste/ farmacii sub forma unor fiole intr-o cutie cubica. Sunt pentru mai multe "afectiuni" ale parului,printre care si caderea lui.

Edited by crank_, 27 September 2009 - 14:06.


#14
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008

 crank_, on 27th September 2009, 15:05, said:

Sincer,macar stii ca ai incercat  ;) Apropo,mi-am adus aminte de niste fiole pe care ti le recomand,sunt foarte bune. Nu mai stiu numele,dar se gasesc in magazine cu produse naturiste/ farmacii sub forma unor fiole intr-o cutie cubica. Sunt pentru mai multe "afectiuni" ale parului,printre care si caderea lui.
O să mă interesez. Apropo credeți că ar putea fi din cauza stresului ?

#15
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
s-ar putea sa fie si din cauza ritmului de viata pe care il ai, stress, chestii d-astea. mie cel putin asa mi-a zis dr, dupa ce am incercat, la fel ca tine, toate vitaminele si mineralele pamintului, m-am testat de toate carentele posibile, hormonal, am schimbat sampoane, tratamente, extracte de plante si infuzii de toate cele... pina la urma am lasat-o balta, ca solutie tot n-am gasit.
mai nou am constatat ca ii cade parul si prietenului meu, in disperare. si fratelui, da' pe asta il banuiesc ca e de la tonele de spuma si fixativ cu care se da si de la faptul ca nu se spala pe cap.  -_-

#16
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
de la șaișpe ani 3/4 cafele. gizăăăz -_-

#17
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Adică la vîrsta asta ai din belșug androgeni (DHEA și care mai sunt după el), iar cofeina + zahărul din cafea și cola stimulează sn simpatic, producția de hormoni suprarenali (inclusiv DHEA).

Corelat cu stresul, favorizezi un nivel mai ridicat de cortizol, generezi mai multă insulină, deci în ultimă instanță din DHEA se generează mai mult dihidrotestosteron care are drept efect chelirea și mărirea prostatei.
Recomand și threadu de aici

Desigur, ăsta poate fi doar 5 pînă la 50% din importanța factorilor care te fac să chelești, depinde de vîrstă, mod de viață, apa clorinată etc.

Mai contează și ce șampon folosești, dacă ai îndeajuns vitamine cum sunt B-urile, A, E, C, în special omega 3 etc.
Personal am dat 28 de lei pe un șampon organic Urtekram (sau ceva în genu ăsta).

Dacă mă spăl pe cap de 2 ori pe săptămînă nu mai am urmă de mătreață sau păr uscat etc.

Geaba fac ei reclamă la șamponu antimătreață X, dacă este o porcărie de duzină chimizată, de aia este și ieftină.

Edited by Mirovaia_Scorb, 27 September 2009 - 15:38.


#18
claudiu98

claudiu98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.10.2009
uleiul de ricin este foarte bun pt par

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate