Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Bruxism

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Easter_Cow

Easter_Cow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2007
Servus,

Prietena s-a plâns că în timpul somnului îmi mestec dinții (inconștient). Am căutat pe diferite site-uri și am ajuns la un diagnostic: bruxism (bruxísm s.n. Automatism masticator prin mișcări bruște, repetate, în cursul somnului; bricomanie). Principalul vinovat ar fi stresul, ceea ce nu corespunde cu realitatea. Bine, cel puțin așa îmi place să cred  ^_^ . Am 21 de ani și nu vreau să mă văd folosind Fixodent în 3-5 ani. Există leac ?

#2
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Yep, niste gutiere pe care le porti noaptea. Fuga la stomatolog.

#3
Easter_Cow

Easter_Cow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2007

 nile, on 25th September 2009, 11:14, said:

Yep, niste gutiere pe care le porti noaptea. Fuga la stomatolog.

Chiar este necesară o vizită la stomatolog ? Respectivele "proteze" nu se găsesc direct în farmacie ?


PS merci pentru răspunsul rapid.

Edited by Easter_Cow, 25 September 2009 - 12:10.


#4
octombrie

octombrie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.07.2007

 Easter_Cow, on 25th September 2009, 10:30, said:


Si eu folosesc gutiere. Medicul stomatolog mi le-a recomandat  in special pentru  corectarea muscaturii.
Le tin in timpul somnului, nu ma deranjeaza, abia acum realizez cat de mult strang dintii noaptea.
Edit: Gutierele nu sunt proteze, sunt masti din cauciuc fin si transparent care nu au cum sa se gaseasca in farmacii pentru ca sunt facute dupa forma exacta a dintilor tai.

Edited by octombrie, 25 September 2009 - 12:40.


#5
Easter_Cow

Easter_Cow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2007

 octombrie, on 25th September 2009, 13:33, said:

Si eu folosesc gutiere. Medicul stomatolog mi le-a recomandat  in special pentru  corectarea muscaturii.
Le tin in timpul somnului, nu ma deranjeaza, abia acum realizez cat de mult strang dintii noaptea.
Edit: Gutierele nu sunt proteze, sunt masti din cauciuc fin si transparent care nu au cum sa se gaseasca in farmacii pentru ca sunt facute dupa forma exacta a dintilor tai.

Am făcut deja programare, danke!

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Da' nu exista pericolul sa le inghiti in somn? Ma gandesc la dormitul cu gura deschisa...

#7
octombrie

octombrie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.07.2007

 shiva, on 25th September 2009, 14:57, said:

Da' nu exista pericolul sa le inghiti in somn? Ma gandesc la dormitul cu gura deschisa...

Cei care dorm cu gura deschisa nu au bruxism, deci nu au nevoie de gutiere.

#8
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 shiva, on 25th September 2009, 13:57, said:

Da' nu exista pericolul sa le inghiti in somn? Ma gandesc la dormitul cu gura deschisa...
Nu, ca stau fix pe dinti. In momentu in care le pui fac un "clic" :P , deci nu cad daca stai cu gura deschisa.

#9
Easter_Cow

Easter_Cow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2007
Btw, aveți idee cât costă ? Orientativ. Eu am uitat să întreb  <_<

#10
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Easter_Cow, on 25th September 2009, 15:35, said:

Btw, aveți idee cât costă ? Orientativ. Eu am uitat să întreb  <_<
In jur de 200 ROn, depinde de locatie.  Oricum nu cred ca mergi la dentist si spui "dati-mi 2 gutiere" :lol:  Poate trebe facuti alti pasi inainte, medicul hotaraste. ;)

Nu ai inghesuri? Cum iti sunt aliniati dintii? Sunt tociti?

#11
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, mi-a recomandat si mie doctorul acum vreo 3 ani chestii din astea si mi-am facut (traiasca asigurarile medicale adevarate, n-am platit nimic extra :P). Le-am purtat cam 10 minute intr-o seara si le-am aruncat intr-un sertar. N-as putea sa dorm cu alea in veci da-i respect pe cei care reusesc.  :wave:

#12
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Dev, on 25th September 2009, 16:06, said:

Le-am purtat cam 10 minute intr-o seara si le-am aruncat intr-un sertar. N-as putea sa dorm cu alea in veci da-i respect pe cei care reusesc.  :wave:
Amandoua deoadata nu pot sa le port nici eu. E prea incomod, dar cu una singura te obisnuiesti dupa un timp.  :)

#13
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Ivanna, ai bruxism?

#14
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 nile, on 27th September 2009, 17:54, said:

Ivanna, ai bruxism?
Cred ca ti-am mai raspuns la asta mai demult :rolleyes: Pe scurt raspunsul ar fi: habar n-am :lol:

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Ivanna, on 26th September 2009, 13:54, said:

Amandoua deoadata nu pot sa le port nici eu. E prea incomod, dar cu una singura te obisnuiesti dupa un timp.

Mie nu mi-a facut 2 ci numai una (jos parca <_< ), oricum n-am perseverat dupa cele 10 minute :lol: . Le recunosc utilitatea dar eu cred ca prefer adezivul cand o fi cazul ^_^

#16
bozy12v

bozy12v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2008
Eu am scapat de bruxism destul de greu. Am incercat si gutierele din cauciuc dar nu au dat nici un rezultat. Pur si simplu nu puteam sa le tin in gura, ma incomodau.

Recent am fost la o clinica stomatologica din bucuresti unde am fost testat pe un aparat. Mi s-a facut o slefuire selectiva la dinti in urma masurarii fortelor care se exercita intre ei si a timpului de contractie si relaxare a muschilor masticatori. Rezultatele au fost bune, nu mai scrasnesc din dinti.

#17
oana_mis

oana_mis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2010
mie mi s-a blocat maxilarul din cauza bruxismului, nu mai pot deschide gura decat f putin, mi s-a spus ca trebuie sa port o astfel de proteza insa momentan mi-a facut una provizorie pt ca nu imi poate lua amprenta de vreme ce nu pot deschide gura
sper ca in cateva zile sa revina la normal...desi eu nu sunt atat de sigura ca numai asta ar fi cauza

#18
oana_mis

oana_mis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2010
mi s-a facut proteza... prima impresie ok insa dupa cateva zeci de minute nu am mai suportat-o...imi vine rau sa vomit...:(
e normal lucrul asta? asa e la inceput pana ma obisnuiesc?
problema inca nu a trecut, nu pot deschide gura nici acum decat putin

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate