Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Bisericile fortificate din romania

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
bleumarin

bleumarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 21.04.2009
buna, as vrea sa va vorbesc putin despre acest subiect, poate interesa ca obtiune de concediu si pe alti...
anul acesta am ales ca varianta de concediu la munte, vizitarea acestor biserici, dupa putina informare pe net am vazut ca sunt destul de multe si se pot vizita o parte (se intind in toata Transilvania) stand intr-un singur loc, cum am facut noi, s-au pentru un concediu mai lung te poti muta sa vezi mai multe.
Noi am vazut ce exista in zona Brasov (o parte la dus-Cristian, Ghimbav, Codlea, Sinca-Veche si Harman, Prejmer si Sinpetru la intors) - ne-am cazat langa satul Dacia pentru a fii cumva in centru traselui de vizitare - biserica din Viscri, Bunesti, Mesendorf, Homorod, Racos.
Intr-o zi am facut si zona Soars, Selistat, Cincu, Cincsor.
O parte din aceste biserici sunt cumva cu circuit inchis, adica ele sunt folosite ca lacase de cult de comunitatea locala, nu le considera monumente de arhitectura, dar se pot vizita avand un bilet pe usa unde sa suni sa-ti deschida si de regula nu percep taxe.
Si zona este foarte frumoasa, casele sasesti, unele vechi de 200 de ani, sunt interesante, il inteleg pe printul Marii Britanii ca tot vine la Viscri.
Li se zice biserici fortificate pentru ca sasii au construit in jurul lor ziduri de aparare impotriva turcilor, mai toate au turnuri de aparare si turnul bisericii in care poti sa urci. In vremuri de restriste tot satul se aduna in interiorul zidurilor, unde exista un turn in care se tinea hrana -turnul slaninii- si puteau sa reziste la asalt destul de mult.
Pun si niste poze:

Attached Files



#2
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Aceste biserici sunt comori inestimabile ale istoriei noastre, din pacate lasate de izbeliste.
Si eu imi doresc cam de trei ani sa ajung sa vizitez cat mai multe dar nu am reusit sa ma mobilizez. Sper ca anul viitor sa pot aloca vreo zece zile de concediu si sa fac un tur al lor.
Un site cu poze ale acestor biserici gasiti aici.

In orice tara cu respect pentru propriul trecut aceste monumente ar fi fost restaurate si introduse in circuitul turistic. Sa speram ca vor mai ramane in picioare pana ce autoritatile din domeniu se vor destepta si-si vor apleca atentia asupra lor.

#3
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008
Acum cateva saptamani am fost si eu la Harman si Prejmer....din pacate Prejmerul e inchis duminica (si ce multi straini se invarteau in jurul cetatii) iar sambata e program scurt. Atasez cateva foto...

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate