Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Stock Analyser

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postpelican, on 8th December 2009, 15:07, said:

Ca fapt divers, ma bate gandul sa dezvolt aplicatia si pentru smart device-uri, telefoane mobile, etc, care suporta platforma Windows Mobile. Bineinteles, o varianta un pic mai restransa. Mai incolo poate sa o portez si pe alte platforme. Dar inca mai lucrez la actuala aplicatie.

Pentru Macuri... plsss? Ma enerveaza ca de cate ori vreau sa studiez miscarea actiunilor, trebuie sa trec pe XP.

#20
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
Nu am experienta de dezvoltare pe Leopard si-n plus, fac aplicatia doar pentru .NET Framework. Nu am niciun Mac la dispozitie. Mi-ar lua prea mult timp sa o scriu in C++.

#21
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpelican, on 14th December 2009, 12:54, said:

Nu am experienta de dezvoltare pe Leopard si-n plus, fac aplicatia doar pentru .NET Framework. Nu am niciun Mac la dispozitie. Mi-ar lua prea mult timp sa o scriu in C++.

Ai putea sa o treci in Java :rolleyes: nu e asa greu , Java si C# au multe in comun :)

#22
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
Poate m-am exprimat gresit, problema nu e sa o dezvolt in C++ sau Java, ci timpul. Nu am suficient timp sa fac tot ce mi-am propus. Mi-ar lua prea mult timp sa o portez in C++ sau Java si inca nu am terminat versiunea asta. Mai am de gand sa includ indicatori noi precum si un sistem de identificare de patternuri si prognoza. In plus, grafica mai lasa de dorit. In C# as putea lucra in paralel la dezvoltarea aplicatiei si pe smart device-uri si mobile ce suporta .NET Framework. Acum sunt intr-o faza de refactoring, care sa-mi permita folosirea unor bibioteci comune la dezvoltarea in paralel pe mai multe asemenea platforme .NET (mobile, desktop, etc.).
In viitor vreau sa ma bag si pe WEB (probabil Silverlight), domeniu in care am mai putina experienta in dezvoltare.

#23
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
Iuhuuu, am scos noua versiune care include cateva bug-fix-uri si o grafica imbunatatita. Acum ma pot concentra pe o versiune de mobile si includerea de noi indicatori tehnici si prognoza.

#24
pashamangl

pashamangl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.03.2007

View Postpelican, on 20th April 2010, 16:07, said:

Iuhuuu, am scos noua versiune care include cateva bug-fix-uri si o grafica imbunatatita. Acum ma pot concentra pe o versiune de mobile si includerea de noi indicatori tehnici si prognoza.



felicitari e super interesant si folositor dar as vrea sa atrag atentia ca apar ceva bug-uri care sper sa le puteti rezolva!mentionez ca folosesc windows7 (cu net framework 4.0 final)
aceste erori apar in momentul cand se incearca studierea graficului pe perioade mai mari de 3 ani sau cand dupa ce desenezi o linie de trend vrei sa dai delete la linia repectiva(vezi foto 4)!chiar si in ideea in care am pus compatibilitate cu xp sp2 mi-au aparut aceleasi erori

Attached Files


Edited by pashamangl, 26 April 2010 - 07:23.


#25
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
O sa incerc sa le remediez cat mai curand. Ma uit in seara asta.

#26
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
Ok, am rezolvat problemele semnalate.

#27
pashamangl

pashamangl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.03.2007

View Postpelican, on 26th April 2010, 22:21, said:

Ok, am rezolvat problemele semnalate.


ok!am verificat si acum nu mai apar acele bug-uri(cel putin pe platforma windows7 ultimate!voi verifica pe windows7 home premium si vista in cursul zilei de azi si revin cu amanunte)!din partea mea si a altora carora le-m popularizat softul mii de multumiri!
in atentia celor care vor face update : ESTE INDICAT SA FACETI UNINSTALL LA STOCKANALYSER SI SA STERGETI DIN PROGRAM FILES DIRECTORUL STOCKANALYSER(cel putin la mine asa a fost necesar)

in masura in care timpul va permite as mai avea cateva sugestii de implementat in cadrul softului
1. in momentul in care selectezi mai multe campuri (MACD, RSI, etc) acestea devin prea mici si nu se vede clar miscarea liniilor de trend! propun introducerea unui buton "lupa" pentru marirea /micsorarea graficelor
2. softului (desi se se adreseaza in principiu "initiatilor") ii lipseste un fisier HELP care sa explice functionalitatea butoanelor, de unde se incarca datele etc
3. consider ca un buton ("EXPLICATII LINII") de invatare ar fi util pentru cei care sunt la inceput de drum (un bun exemplu ar fi acesta: http://www.infobursi.../tutoriale.php)
4. consider ca ar fi util sa putem face comparatie pe doi emitenti in cadrul aceluiasi grafic

am o nelamurire :butonul "SHOW FUNDAMENTAL DATA"  pe orice emitent romanesc as da nu-mi arata decat un tabel fara date!nu este inca implementat pentru piata romaneasca?am vazut ca pentru piata americana afiseaza datele

cu stima

#28
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
1. Ok, o sa studiez problema, sa vad cat de mult timp imi ia.
2. Pentru moment exclud fisierul de HELP din lipsa de timp. In schimb, am introdus tool-tip cu o explicatie sumara pe butoane.
3. Poate mai incolo, tot din lipsa timpului.
4. Asta aveam de gand sa fac dar nu pot da o data exacta.

"SHOW FUNDAMENTAL DATA" nu functioneaza decat pe bursele americane si partial britanice deoarece n-am gasit inca o sursa de informatii fundamentale pentru companiile romanesti. Am gasit doar ceva informatii partiale.

P.S. In momentul de fata implementez un scrolling pe grafic, asemanator celui din graficele google (finance.google.com) sau yahoo (finance.yahoo.com).

#29
pashamangl

pashamangl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.03.2007

View Postpelican, on 27th April 2010, 09:46, said:

1. Ok, o sa studiez problema, sa vad cat de mult timp imi ia.
2. Pentru moment exclud fisierul de HELP din lipsa de timp. In schimb, am introdus tool-tip cu o explicatie sumara pe butoane.
3. Poate mai incolo, tot din lipsa timpului.
4. Asta aveam de gand sa fac dar nu pot da o data exacta.

"SHOW FUNDAMENTAL DATA" nu functioneaza decat pe bursele americane si partial britanice deoarece n-am gasit inca o sursa de informatii fundamentale pentru companiile romanesti. Am gasit doar ceva informatii partiale.

P.S. In momentul de fata implementez un scrolling pe grafic, asemanator celui din graficele google (finance.google.com) sau yahoo (finance.yahoo.com).


asa cum am promis am mai testat pe 2 sisteme de operare respectiv windows7 home si vista
la windows7 home este absolut necesar sa puneti compatibilitatea pentru xp sp2 si apoi run as administrator altfel da erorile mentionate anterior
la vista pe langa cele mentionate mai sus pentru windows7 home mai este un bug in sensul ca nu se pot pune emitenti in watchlist

#30
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002

View Postpashamangl, on 28th April 2010, 06:41, said:

la vista pe langa cele mentionate mai sus pentru windows7 home mai este un bug in sensul ca nu se pot pune emitenti in watchlist
Hmmm, ciudat! Acasa dezvolt pe Vista si nu am problema asta. O sa mai verific. Multzam fain!

P.S. sper ca-n cursul zilei de azi sa lansez o varianta care include tickere, pe care sa le plasezi oriunde in fereastra si care sa afiseze cursul unei actiuni (optiunea "Add Ticker" din toolbar-ul Tools).

#31
pashamangl

pashamangl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.03.2007

View Postpelican, on 28th April 2010, 09:13, said:

P.S. sper ca-n cursul zilei de azi sa lansez o varianta care include tickere, pe care sa le plasezi oriunde in fereastra si care sa afiseze cursul unei actiuni (optiunea "Add Ticker" din toolbar-ul Tools).


excelenta ideea cu ticker si am vazut ca deja ai bagat butonul !l-am incercat azi pe bvb dar nu afisa nicio valoare(presupun ca nu ai reusit sa implementezi total) in scimb acum pe NYSE am vazut ca afisa ceva numai ca in momentul in care vrei sa inchizi ticker da oarece eroare si tre sa inchizi progarmul cu totul!imi cer scuze ca am semnalizat asta in cazul in care nu ai terminat de implementat dar am zis ca e bine sa stii

#32
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
Ba e bine ca ai semnalizat. Poti veni cu mai multe detalii?
Azi am mai ajustat codul legat de tickere si am mai optimizat apelurile. Pe BVB si RASDAQ functioneaza doar indecsii, nu si companiile. Poti introduce BET, BET-C, BET-FI si RAQ-C. Va trebui sa vad daca BVB pune la dispozitie si valori realtime pentru companii (pentru indecsi o fac deja). Companiile americane functioneaza deja (de la ora 15:30 si pana la ora 22:00, ora Romaniei, cat sunt deschise bursele americane) dar nu functioneaza indecsii. Urmeaza sa vad daca gasesc informatii realtime legate de indecsii americani.
Sper ca cat mai zurand sa definitivez o prima forma de scroll pe grafic.

#33
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
Ok, tocmai am scos o noua versiune, care include o prima forma de scroll pe grafic. Astfel, in coltul din dreapta-sus a graficului cursului actiunii, am plasat doua butoane mici, cu ajutorul carora se poate scrolla pe grafic.
Planiuesc acum o varianta mai sofisticata de scrolling, asemanatoare cu cea a google (finance.google.com) sau yahoo (finance.yahoo.com).
La urmatoarea rulare a vechii aplicatii, veti fi interogati daca doriti sa actualizati vechea versiune.

#34
pashamangl

pashamangl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.03.2007

View Postpelican, on 4th May 2010, 11:53, said:

Ok, tocmai am scos o noua versiune, care include o prima forma de scroll pe grafic. Astfel, in coltul din dreapta-sus a graficului cursului actiunii, am plasat doua butoane mici, cu ajutorul carora se poate scrolla pe grafic.
Planiuesc acum o varianta mai sofisticata de scrolling, asemanatoare cu cea a google (finance.google.com) sau yahoo (finance.yahoo.com).
La urmatoarea rulare a vechii aplicatii, veti fi interogati daca doriti sa actualizati vechea versiune.


vazut noua versiune
urasc sa fac asta dar exista o problema!daca dai pe butonul stanga si misti graficul aproape de capat intra erorile de care stii deja!nush ce naiba e cu erorile alea tot apar si ma gandesc ca e ceva ce nu e pus cum trebe! atentie mare pentru cei cu windows 7 si sau vista: e obligatoriu sa rulati stock analyser cu run as administrator

ps. in cazul in care ai primit mesajul meu privat te rog sa-l iei in considerare pentru ca ne-ar fi mult mai usor asa

cu stima

#35
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
Tocmai am scos o versiune in care am introdus acea lupa pe indicatori, pomenita de pashamangl. Urmeaza smart scrolling-ul.

#36
pelican

pelican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.05.2002
Smart scrollingul e rezolvat. Am mai introdus o optiune de scanare a bursei dupa semnale de buy/sell, operatiune de durata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate