Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Banca Transilvania Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
586 replies to this topic

#523
anahusoschi

anahusoschi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.05.2016
Am dosarul in statusul "trimis la banca" de pe data de 13 iunie si inca nu a ajuns la banca..mai este cineva in situatia asta? Nu pot sa inteleg de ce dureaza atat de mult sa il aduca curierul....

#524
Constantin186

Constantin186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.04.2016

View Postanahusoschi, on 21 iunie 2016 - 15:31, said:

Am dosarul in statusul "trimis la banca" de pe data de 13 iunie si inca nu a ajuns la banca..mai este cineva in situatia asta? Nu pot sa inteleg de ce dureaza atat de mult sa il aduca curierul....
3 zile le scazi (s-d-l) si totusi azi ar fi a 5-zi (sa zicem un termen maxim pt cei din provincie), maine cred ca o sa ajunga, desi nici eu nu intrleg dc dureaza asa mult.

#525
G_Radu_G

G_Radu_G

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.06.2016
Oare ce se intampla la FNGCIMM? Vad ca sunt in intarziere cu mai multe activitati. Eu de ex. am dosarul cu numarul 2131xx din 10.06.16 si inca nu a intrat in analiza. Mai e cineva in situatia asta?

#526
Constantin186

Constantin186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.04.2016

View PostG_Radu_G, on 22 iunie 2016 - 14:52, said:

Oare ce se intampla la FNGCIMM? Vad ca sunt in intarziere cu mai multe activitati. Eu de ex. am dosarul cu numarul 2131xx din 10.06.16 si inca nu a intrat in analiza. Mai e cineva in situatia asta?
S.au incarcat f multe dosare in ultimul timp si cred ca se ajunge in situatia de acum cv timp cand un dosar statea la fond 1 luna de zile.

#527
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View PostG_Radu_G, on 22 iunie 2016 - 14:52, said:

Oare ce se intampla la FNGCIMM? Vad ca sunt in intarziere cu mai multe activitati. Eu de ex. am dosarul cu numarul 2131xx din 10.06.16 si inca nu a intrat in analiza. Mai e cineva in situatia asta?
Pai daca o sa cauti cateva pagini mai in spate o  vezi ca acum vreo luna, doua un dosar statea la fond cam o luna de zile. Asa ca acum tot e bine. Mai  sunt persoane in aceeasi situatie ca a ta. Usor, usor o sa le analizeze si o sa le aprobe pe toate.

Edited by nonameshadow, 22 June 2016 - 14:59.


#528
gunner

gunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 29.11.2006
Data Starea Se află la
02.06.2016 19:25 Solicitare în completare la banca BANCA
03.06.2016 10:00 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
07.06.2016 09:31 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
08.06.2016 13:02 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
09.06.2016 11:42 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
22.06.2016 09:08 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
22.06.2016 09:11 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
22.06.2016 09:14 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
22.06.2016 09:37 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
23.06.2016 12:59 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM
Rezervare fonduri, acum astept cf-ul sa incep demersul pentru aprobare credit.
Succes tuturor :D

(cica mai sunt ~40milioane fonduri la BT)

#529
MihhaelaP

MihhaelaP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.05.2016

View Postgunner, on 23 iunie 2016 - 13:39, said:

Data Starea Se află la
02.06.2016 19:25 Solicitare în completare la banca BANCA
03.06.2016 10:00 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
07.06.2016 09:31 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
08.06.2016 13:02 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
09.06.2016 11:42 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
22.06.2016 09:08 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
22.06.2016 09:11 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
22.06.2016 09:14 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
22.06.2016 09:37 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
23.06.2016 12:59 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM
Rezervare fonduri, acum astept cf-ul sa incep demersul pentru aprobare credit.
Succes tuturor Posted Image

(cica mai sunt ~40milioane fonduri la BT)
Felicitari!!! Eu ieri am semnat la notar contractul cu vanzatorul :D

#530
Cattani30

Cattani30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.12.2015

View PostG_Radu_G, on 22 iunie 2016 - 14:52, said:

Oare ce se intampla la FNGCIMM? Vad ca sunt in intarziere cu mai multe activitati. Eu de ex. am dosarul cu numarul 2131xx din 10.06.16 si inca nu a intrat in analiza. Mai e cineva in situatia asta?

Din câte știu se iau in funcție de data expirarii antecontractului, tie cand iti expira?

#531
gunner

gunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 29.11.2006

View PostCattani30, on 23 iunie 2016 - 14:24, said:


Din câte știu se iau in funcție de data expirarii antecontractului, tie cand iti expira?
Nu neaparat contractul, probabil si de lejeritatea dosarului, ca mie antecontractul imi expira in august.

#532
Cattani30

Cattani30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.12.2015

View Postgunner, on 23 iunie 2016 - 14:37, said:

Nu neaparat contractul, probabil si de lejeritatea dosarului, ca mie antecontractul imi expira in august.

Dupa ce le-am dat mail ca imi expira antecontractul la sfarsitul lunii , mi-a intrat imediat dosarul in analiza de aceea zic

#533
anca-iulia

anca-iulia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2016
Pentru cei interesati de costuri :

Suma imprumutata 238.640 lei (53.200 eur )

Costuri banca:

1.Evaluare imobil 450 lei
2.inscriere AEGRM -132 LEI
3.Comision Fond Garantare – conform facture pentru anul 2016 –  389.78 lei
4.polite asigurare imobil- aprox. 350 lei/ an
5.depozit collateral - 1,658.55 lei
6. op transfer catre vanzator -20 lei

total: 3000 lei

Costuri notariat: 3000 lei (cu taxa intabulare inclusa)

Ieri am semnat contractul, in trei zile iese intabularea pe numele meu. Apoi la banca se face op-ul iar in termen de 48 ore vanzatorul trebuie sa faca o declarative la notar in care sa specifice ca si-a primit toti banii.
In final trebuie inscris apartamentul la Directia de impozite si taxe locale si gata :)

#534
BigWhite

BigWhite

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.09.2015
Insistati la banca cat puteti de mult. Daca aveti rabdarea sa sunati zilnic, asa sa faceti. Toate intarzierile se produc din cauza celor din agentie care ori sunt depasiti de numarul de dosare ori sunt foarte incompetenti. Tind catre a doua varianta pentru ca daca ar fi depasiti de numarul de dosare ar sti sa estimeze pasii chiar daca fac o estimare destul de lunga.
Eu am avut niste discutii cu consilierul de la bt, chiar si cu sefa agentiei de-a dreptul halucinante. Fondul si evaluatorii daca au toate actele corecte si complete se misca foarte repede. Dar ei primesc toate actele corecte si complete foarte rar de la consilierii din agentie. Mie evaluarea mi-a durat 3 saptamani exclusiv din vina celor din agentie. Nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa dureze analiza juridica (de 2 ori m-au rechemat in agentie sa semnez sau sa resemnez cereri si alte documente care se puteau face dintr-o data). Revenind la evaluare le-am trimis actele pentru evaluare luni seara printrun link google drive, astfel am putut sa observ ca ei au descarcat actele de pe acel link tocmai vineri desi eu ii sunam sa ii intreb daca au luat actele si ei imi ziceau ca le-au luat si le-au trimis evaluatorului, "dar dureaza...". In urmatoarea zi lucratoare evaluatorul m-a sunat si a venit sa faca evaluarea (drept dovada ca cei de la evaluare s-au miscat foarte repede). Urmatoarea saptamana joi ma suna iar de la agentie si ma intreba ceva de-a dreptul penibil: "ati adus precontractul pentru ca nu il gasesc in actele colegei mele si mi-l cer cei de la evaluare" - evident ca nu puteam ajunge in acest pas fara precontract, le-am trimis precontractul pe email sa il dea mai departe evaluatorului. Mai astept 1 sapt timp in care sun din 2 in 2 zile sa ii intreb daca raportul de evaluare este gata. Cei din agentie imi spun mereu ca nu este gata pana sun eu la tanti care mi-a facut evaluarea si imi zice ca raportul este gata de vinerea trecuta si este incarcat in aplicatia bancii. Iar versiunea virtuala era de ajuns pentru a face analiza juridica in banca. Dupa care au urmaat iar niste discutii halucinante cu tanti din agentie care mi-ar mai lua 100 de randuri sa le detaliez aici.

In fine dosarul meu este in analiza juridica acum cu toate actele corecte si complete (sper). Puteti sa imi spuneti cam cat a durat acest pas la voi? (am rezervarea la fond facuta din luna februarie)
Sa va fereasca dumnezeu sa dati de oameni prosti in agentie! ca daca dati de astfel de oameni tot sistemul o sa vi sa se para infiorator, desi totul pleaca de la ei.

#535
Constantin186

Constantin186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.04.2016

View PostBigWhite, on 04 iulie 2016 - 10:57, said:

Insistati la banca cat puteti de mult. Daca aveti rabdarea sa sunati zilnic, asa sa faceti. Toate intarzierile se produc din cauza celor din agentie care ori sunt depasiti de numarul de dosare ori sunt foarte incompetenti. Tind catre a doua varianta pentru ca daca ar fi depasiti de numarul de dosare ar sti sa estimeze pasii chiar daca fac o estimare destul de lunga.
Eu am avut niste discutii cu consilierul de la bt, chiar si cu sefa agentiei de-a dreptul halucinante. Fondul si evaluatorii daca au toate actele corecte si complete se misca foarte repede. Dar ei primesc toate actele corecte si complete foarte rar de la consilierii din agentie. Mie evaluarea mi-a durat 3 saptamani exclusiv din vina celor din agentie. Nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa dureze analiza juridica (de 2 ori m-au rechemat in agentie sa semnez sau sa resemnez cereri si alte documente care se puteau face dintr-o data). Revenind la evaluare le-am trimis actele pentru evaluare luni seara printrun link google drive, astfel am putut sa observ ca ei au descarcat actele de pe acel link tocmai vineri desi eu ii sunam sa ii intreb daca au luat actele si ei imi ziceau ca le-au luat si le-au trimis evaluatorului, "dar dureaza...". In urmatoarea zi lucratoare evaluatorul m-a sunat si a venit sa faca evaluarea (drept dovada ca cei de la evaluare s-au miscat foarte repede). Urmatoarea saptamana joi ma suna iar de la agentie si ma intreba ceva de-a dreptul penibil: "ati adus precontractul pentru ca nu il gasesc in actele colegei mele si mi-l cer cei de la evaluare" - evident ca nu puteam ajunge in acest pas fara precontract, le-am trimis precontractul pe email sa il dea mai departe evaluatorului. Mai astept 1 sapt timp in care sun din 2 in 2 zile sa ii intreb daca raportul de evaluare este gata. Cei din agentie imi spun mereu ca nu este gata pana sun eu la tanti care mi-a facut evaluarea si imi zice ca raportul este gata de vinerea trecuta si este incarcat in aplicatia bancii. Iar versiunea virtuala era de ajuns pentru a face analiza juridica in banca. Dupa care au urmaat iar niste discutii halucinante cu tanti din agentie care mi-ar mai lua 100 de randuri sa le detaliez aici.

In fine dosarul meu este in analiza juridica acum cu toate actele corecte si complete (sper). Puteti sa imi spuneti cam cat a durat acest pas la voi? (am rezervarea la fond facuta din luna februarie)
Sa va fereasca dumnezeu sa dati de oameni prosti in agentie! ca daca dati de astfel de oameni tot sistemul o sa vi sa se para infiorator, desi totul pleaca de la ei.
La mine analiza juridica a durat 10 zile si mi.a transmis ca s.a aprobat dosarul local. Apoi a durat 2 zile aprobarea finala  (a zis ca dosarul este in centrala), intre timp am scos si extras cf ca sa am totul necesar si la timp. O problema ar fi trimiterea catre fond, care din ce observ BT nu mai trimite momentan, desi sunt fonduri( mai ales pentru cei cu rezervare fonduri). O sa se rezolve totul cu bine. Bafta!

#536
Granata23

Granata23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 23.02.2016

View PostConstantin186, on 04 iulie 2016 - 11:07, said:

La mine analiza juridica a durat 10 zile si mi.a transmis ca s.a aprobat dosarul local. Apoi a durat 2 zile aprobarea finala  (a zis ca dosarul este in centrala), intre timp am scos si extras cf ca sa am totul necesar si la timp. O problema ar fi trimiterea catre fond, care din ce observ BT nu mai trimite momentan, desi sunt fonduri( mai ales pentru cei cu rezervare fonduri). O sa se rezolve totul cu bine. Bafta!
Pot confirma, momentan nu se trimit dosare desi au fonduri, nu stiu ce asteapta, dar au trecut deja vreo 2-3 saptamani de cand nu mai incarca nimic la fond...

#537
BigWhite

BigWhite

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.09.2015

View PostGranata23, on 04 iulie 2016 - 14:23, said:

Pot confirma, momentan nu se trimit dosare desi au fonduri, nu stiu ce asteapta, dar au trecut deja vreo 2-3 saptamani de cand nu mai incarca nimic la fond...
Nu trimit nici macar dosarele celor care au rezervari facute?

#538
Granata23

Granata23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 23.02.2016

View PostBigWhite, on 04 iulie 2016 - 16:02, said:

Nu trimit nici macar dosarele celor care au rezervari facute?
Aici n-as putea sa-ti spun sigur. Al meu de exemplu e pentru rezervare, de la inceputul lunii aprilie si nu s-a trimis. Pentru cei care au rezervari facute si acum asteapta sa trimita dosarul complet, pentru credit, ma gandeam ca le-au trimis deja, dar daca nu au facut-o inca tinand cont cat timp a trecut de cand au intrat fondurile, atunci e destul de ciudat.

#539
BigWhite

BigWhite

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.09.2015

View PostGranata23, on 04 iulie 2016 - 19:49, said:

Aici n-as putea sa-ti spun sigur. Al meu de exemplu e pentru rezervare, de la inceputul lunii aprilie si nu s-a trimis. Pentru cei care au rezervari facute si acum asteapta sa trimita dosarul complet, pentru credit, ma gandeam ca le-au trimis deja, dar daca nu au facut-o inca tinand cont cat timp a trecut de cand au intrat fondurile, atunci e destul de ciudat.
Am inteles acum. Probabil ca fondurile pe care le au acum ajung doar pentru dosarele depuse pana la un anumit punct (probabil pana in aprilie). Oricum eu ma indoiesc ca nu se vor mai aloca fonduri anul asta la prima casa. Panica asta cu lipsa de fonduri si cu disparitia programului este inca de cand s-a lansat in 2009 si mai in fiecare an s-a mai alocat o transa in a doua parte a anului.

#540
Dudza

Dudza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.08.2009

View PostBigWhite, on 04 iulie 2016 - 16:02, said:

Nu trimit nici macar dosarele celor care au rezervari facute?
Eu am avut rezervare si mi s-a trimis dosarul la fond. a fost aprobat saptamana trecuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate