Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Banca Transilvania Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
586 replies to this topic

#541
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postanca-iulia, on 29 iunie 2016 - 09:10, said:

Pentru cei interesati de costuri :

2.inscriere AEGRM -132 LEI

inscrierea asta de ce o plateste debitorul???? pe site-ul aegrm scrie ca banca(creditorul) face inscrierea...deci tot creditorul sa o plateasca. stie careva daca suntem obligati legal sa facem inscrierea la aegrm?

#542
Dudza

Dudza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.08.2009
orice ipoteca se inscrie in arhiva electronica. e regula bancara.
o refuzi, nu semnezi creditul.

#543
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
ma pis pe ea regula bancara. daca banca vrea sa se inscrie pe marte ce treaba am eu sa-i platesc calatoria????

din partea mea sa-si inscrie ipoteca pe toate gardurile...dar nu pe banii mei. @dudza...cand scoti ceva din tastatura si din putzul gandirii ai si ceva legal care sa te sustina sau doar faci afirmatii asa ca sa te afli in treaba?

#544
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Ai citit contractul de credit, l-ai semnat? Vezi ca pe acolo ai si un paragraf in care tu iti asumi niste costuri, inclusiv acela de a plati inscrierea in AEGRM. Daca nu l-ai semnat sau ai negociat eliminarea acestuia atunci e bine pt tine.

#545
Dudza

Dudza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.08.2009

View PostVipeR85, on 07 iulie 2016 - 13:01, said:

ma pis pe ea regula bancara. daca banca vrea sa se inscrie pe marte ce treaba am eu sa-i platesc calatoria????

din partea mea sa-si inscrie ipoteca pe toate gardurile...dar nu pe banii mei. @dudza...cand scoti ceva din tastatura si din putzul gandirii ai si ceva legal care sa te sustina sau doar faci afirmatii asa ca sa te afli in treaba?

In primul rand cred ca ar trebui sa revizuiesti putin modalitatea de a raspunde. nu te-am jignit cu nimic ca sa imi spui astfel de cuvinte si nu, nu m-am aflat doar in treaba.
iti pusesem niste link-uri dar vad ca nu s-au salvat. si tinand cont de atitudinea de mai sus, sincer, nu ma mai obosesc sa le caut

daca esti chiar atat de inversunat, ar fi bine sa soliciti in avans contractul de credit, pe cel de garantare  - contracte pe care le vei semna ulterior daca vei finaliza dosarul Prima Casa. In aceste contracte vei gasi mentionat despre toate taxele care trebuie achitate si cine le  declara, cum se calculeaza, precum si cine le plateste. s-ar putea ca, daca ai o astfel de atitudine fata de un simplu comision, sa fii siderat de restul de taxe si/sau sume care se blocheaza in favoarea bancilor si a statului.

Imi cer scuze ca v-am importunat si ma retrag din discutie.

#546
pcomc

pcomc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2016
Buna ziua tuturor
V-am urmarit in ultimele luni, pe parcursul chinuitorului proces pt obtinerea unui credit prima casa, iar sfaturile si experientele voastre m-au ajutat sa nu imi pierd mintile.
Acum, aproape de final, insa, am dat iarasi de un hop si as vrea sa va intreb daca ati mai patit asa ceva sau ati mai auzit cazuri.
Lunea trecuta dosarul meu a fost aprobat, asa cum apare si pe site-ul fondului:
18.07.2016 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM
De atunci insa niciun semn. Contractul nu a fost dat curierului nici pana acum, iar de la banca mi se spune ca ei nu au cum sa intervina sau sa urgenteze.
Au mai fost asemenea intarzieri la cineva? Am motive de ingrijorare?

#547
G_Radu_G

G_Radu_G

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.06.2016

View Postpcomc, on 26 iulie 2016 - 11:26, said:

Buna ziua tuturor
V-am urmarit in ultimele luni, pe parcursul chinuitorului proces pt obtinerea unui credit prima casa, iar sfaturile si experientele voastre m-au ajutat sa nu imi pierd mintile.
Acum, aproape de final, insa, am dat iarasi de un hop si as vrea sa va intreb daca ati mai patit asa ceva sau ati mai auzit cazuri.
Lunea trecuta dosarul meu a fost aprobat, asa cum apare si pe site-ul fondului:
18.07.2016 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM
De atunci insa niciun semn. Contractul nu a fost dat curierului nici pana acum, iar de la banca mi se spune ca ei nu au cum sa intervina sau sa urgenteze.
Au mai fost asemenea intarzieri la cineva? Am motive de ingrijorare?

View Postpcomc, on 26 iulie 2016 - 11:26, said:

Buna ziua tuturor
V-am urmarit in ultimele luni, pe parcursul chinuitorului proces pt obtinerea unui credit prima casa, iar sfaturile si experientele voastre m-au ajutat sa nu imi pierd mintile.
Acum, aproape de final, insa, am dat iarasi de un hop si as vrea sa va intreb daca ati mai patit asa ceva sau ati mai auzit cazuri.
Lunea trecuta dosarul meu a fost aprobat, asa cum apare si pe site-ul fondului:
18.07.2016 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM
De atunci insa niciun semn. Contractul nu a fost dat curierului nici pana acum, iar de la banca mi se spune ca ei nu au cum sa intervina sau sa urgenteze.
Au mai fost asemenea intarzieri la cineva? Am motive de ingrijorare?

Salut, parerea mea ca din punct de vedere al dosarului nu trebuie sa iti faci griji,odata aprobat e bun aprobat. Dar din punct de vedere al livrarii dosarului daca nici maine nu se intampla nimic ai putea trimite un mail sa intrebi care e problema. Am un prieten care are dosarul aprobat din 19 si ieri i-a fost livrat.

#548
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Noi am demarat acum 2 ani procedura pt Prima Casa cu BT si dupa aproape 2 luni de balbaieli, in care era sa pierdem precontractul, -am lasat in plata domnului. Am mers la alta banca (nu stiu daca sa zic care, ca vad ca e threadul despre BT) si aia ne-au pus cheile in mana in 2 saptamani de la initierea procedurii. Adica depus cerere si etc.

Pe noi ne-a dezamagit tare BT. Ne-au amanat enorm, si apoi au subevaluat apartamentul.
Poate sa fi nimerit noi o sucursala sau niste lucratori mai impiedicati (mai precis e aia din cartier Aviatiei), dar va citez o parte din motivele insirate, cand treceam sa intrebam ce mai stiu de dosar:
- nu mai stim nimic pentru ca azi e luni si poate inca nu s-au apucat
- nimic, pentru ca azi e joi. Si joi e inainte de vineri, iar vineri hihi, intelegeti dvs [nu, nici acum nu inteleg]
- nici un semn nu au mai dat, nu. [i-ati intrebat de ce?] - a, nu, trebuia? bine, hai ca dau un email
- dosarul dvs e ok dar e posibil sa nu fie. Nu stim de ce. Nu, nu am intrebat.
INTR-UN FINAL ne trezim ca ne subevalueaza cu 10 mii euro apt, cand tot blocul era dat cu prima casa, si fiecare apartament intre 60 si 65. Noi negociaseram la 60.
Motivatii:
- stiti, e mansarda deci e din alt material. (puseseram evaluatorul sa se uite sa noteze in fisa ca e caramida. ii scoseseram si o priza sa se uite)
- ok nu e alt material, dar la noi in standarde scrie ca e de obicei din alt material.
- dar va putem oferi inca un credit cu care sa acoperiti diferenta... etc

Niste magari. Ma rog. Cum ziceam, am trecut peste drum si in 2 sapt aveam si credit si acte si tot. In 3 ne-am mutat.

#549
gunner

gunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 29.11.2006
SOLICITAREA 22108x
BANCA BANCA TRANSILVANIA SA
SOLICITANT x
Data Starea Se află la
12.08.2016 14:07 Solicitare în completare la banca BANCA
Hehe, iar in cursa :))) (am rezervare de fonduri). Mi-a fost evaluat atat cu cat l-am cumparat iar de acum birocratie.
p.s. Ina click, nu tine de banca, ci de consilieri, cati consilieri atatea pareri...

#550
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View PostIna.Click, on 08 august 2016 - 13:54, said:


INTR-UN FINAL ne trezim ca ne subevalueaza cu 10 mii euro apt, cand tot blocul era dat cu prima casa, si fiecare apartament intre 60 si 65. Noi negociaseram la 60.
Motivatii:
- stiti, e mansarda deci e din alt material. (puseseram evaluatorul sa se uite sa noteze in fisa ca e caramida. ii scoseseram si o priza sa se uite)
- ok nu e alt material, dar la noi in standarde scrie ca e de obicei din alt material.
- dar va putem oferi inca un credit cu care sa acoperiti diferenta... etc
Poate ca era pretul corect si celelalte erau supraevaluate, de fapt.

#551
gunner

gunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 29.11.2006
Cica mai sunt 28mil fonduri la BT pentru prima casa.

#552
Alfaovy

Alfaovy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 27.10.2016
Data Starea Se află la
27.10.2016 14:30 Solicitare în completare la banca BANCA
27.10.2016 15:17 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
29.10.2016 12:33 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
29.10.2016 12:35 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
31.10.2016 08:57 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
31.10.2016 09:21 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
05.11.2016 13:59 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM


#553
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

View Postvacantamijlocie, on 16 august 2016 - 10:04, said:

Poate ca era pretul corect si celelalte erau supraevaluate, de fapt.

Era fix pretul zonei. Intregii zone.  Pretul obisnuit pentru gama medie a Bucurestiului, de altfel.
Fireste ca tine de consilieri si sucursale, de asta am si mentionat la care sucursala am nimerit.

#554
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View PostIna.Click, on 14 noiembrie 2016 - 10:21, said:

Era fix pretul zonei. Intregii zone.  Pretul obisnuit pentru gama medie a Bucurestiului, de altfel.
Fireste ca tine de consilieri si sucursale, de asta am si mentionat la care sucursala am nimerit.

Evaluatorul raspunde pentru ceea ce face/ scrie el. Ceilalti evaluatori raspund pentru ceea ce fac/ scriu ei. Fiecare raspunde pentru el insusi. Nu are relevanta ce fac/ scriu sau ce nu fac/ nu scriu altii.
Raportul lui este verificat, supervizat, aprobat de firma/ banca.

Edited by vacantamijlocie, 15 November 2016 - 12:56.


#555
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
da ma, clar, totul a fost parfum, a fost totul 100% onest si corect, cum ar fi subevaluarea de 10 mii si ulterior propunerea unui credit de "completare" tot de la ei. Ce sa vezi, ne incadram fix la aia 10 mii.
Absolut. 100% fix de aia, o coincidenta fulminanta.

iar faza cu "nu stiu nimic de dosarul matale pentru ca e joi, carevasazica inainte de vineri" si aia probabil era ceva 100% profi, onest si principial.
Bine ca NU am semnat cu ei.
Mult succes tuturor, si sa speram ca nu aveti parte de asemenea chestii. E interesant cum, atunci cand le patiti voi, e scandal si suparare, si cand le pateste altul faci tot efortul sa le justifici, de parca ai fi neam cu careva din sucursala.
Mie mi s-au parut jegosi si neprofesionisti. Parerea mea. Nu toti, ci fix aia cu car incercasem sa colaborez. Si atat.

Edited by Ina.Click, 16 November 2016 - 10:35.


#556
mikymci

mikymci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2016
Buna,

Maine in sfarsit semnez si eu la banca totul - am o intreaga poveste de zis cu Banca Transilvania si cum o sa am timp o s-o scriu aici. O experienta oribila, nu recomand deloc BT, chiar daca la ei m-am indatorat pentru urmatorii 30 de ani (am vrut sa ma duc la ING initial, dar nu stiu din ce motiv la ei s-au dus aproape instant fondurile din ultima transa de bani, si ne-au trimis aici, la o cunostinta..) Cei mai nepregatiti, incompetenti si neseriosi angajati! Mi-am mancat 5 ani din viata din cauza lor.

Legat de costuri -

View Postanca-iulia, on 29 iunie 2016 - 09:10, said:

Pentru cei interesati de costuri :

Suma imprumutata 238.640 lei (53.200 eur )

Costuri banca:

1.Evaluare imobil 450 lei
2.inscriere AEGRM -132 LEI
3.Comision Fond Garantare – conform facture pentru anul 2016 –  389.78 lei
4.polite asigurare imobil- aprox. 350 lei/ an
5.depozit collateral - 1,658.55 lei
6. op transfer catre vanzator -20 lei

total: 3000 lei

1. Cand am semnat contractul initial, in el nu specifica absolut nimic de taxa de evaluare de exemplu, iar pe aceasta ne-au trantit-o azi pentru prima oara in fata, in conditiile in care maine semnam, si in conditiile in care EU am intrebat de taxa de evaluare, si mi s-a raspuns ca, acel contract semnat contine toate costurile aferente. Ei bine..nu specifica nimic de acea taxa - de aici problema mea.
2. Mie mi s-a cerut, tot astazi, un comision analiza dosar de 250 RON (??) - cine a mai incheiat prin BT a platit asa ceva, vad ca mai sus nu e specificat? Nici pe acesta nu stiu de unde l-a scos..

Mersi frumos!

#557
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postmikymci, on 24 noiembrie 2016 - 12:15, said:

am vrut sa ma duc la ING initial, dar nu stiu din ce motiv la ei s-au dus aproape instant fondurile din ultima transa de bani
Eu am la ING.
Fondurile s-au dus in 30 minute, deoarece ING nu a asteptat sa duca fonduruile la analiza asa cum face de obicei celalalte banci.
La ING s-au emis preaprobarile financiare in ordine cronologica in functie de buget...
Adica spuneai: vreu 50.000 EUR.
Si atata timp cat era disponibila suma, ti-o rezervau si aveai la dispozitie 3 luni sa gasesti apartament si sa faci actele, nu riscai sa ti-o ia altcineva inainte.
Eu am primit preaprobarea pe 11 octombrie, aveam deja apartament, dar intr-un final nu m-am inteles cu vanzatorul, nici cu al doilea apartament nu a fost ok, abia la al treilea am nimerit-o... iar pe 15 noiembrie a fost dosarul trimis la fond si tot in ziua aceea si aprobat.

Si legat de BT, da, sunt de aceeasi parere ca au cei mai nepregatiti angajati...
Am avut de facut niste operatiuni complexe cu conturi cu dubla semnatura, si dupa o luna jumate mi-am bagat picioarele si am renuntat la serviciile lor...
Am fost la alta banca, in 2 ore s-a rezolvat tot, fiindca au stiut ce sa faca. (Nu exagerez)

Edited by AndyM, 24 November 2016 - 12:31.


#558
mikymci

mikymci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2016
Felicitari!!
Ce e ciudat e ca, fix inainte sa se dea drumul la fonduri (intr-o marti daca nu ma insel), vorbisem cu cineva din ING, ne facuse simulare, era totul ok, urmand sa ne introduca in sistem imediat ce se da drumul, sa ne faca preaprobarea si rezervarea de fonduri (chiar in acea marti aveam si precontractul semnat). Cum am ajuns la ING ne-a zis ca.. vesti rele, ea ne-a bagat in sistem in primele 5 minute de cand s-a dat drumul, am fost a 50-a si ceva cerere, dar respinsa fara motiv (precum toate cererile din sucursala lor). Nu stiu dupa ce criterii s-au aprobat / refuzat, ca nu eram la limita cu salariul sau sa am vreo problema financiara..deci ori nu a fost chiar cronologic si mai era si alt "criteriu" la mijloc..ori a fost o dubiosenie la mijloc (nu spun mai multe ca deja dau in paranoia Posted Image )

Edited by mikymci, 24 November 2016 - 12:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate