Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

BRD Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
3068 replies to this topic

#937
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
mi-am dat seama :) vroiam doar sa destind atmosfera. Mai este cineva cu credit in euro ce are inca dosarul la fond? sau noi am fost ultimii norocosi? (sau ghinionisti dupa spusele unora)

#938
irinaa88

irinaa88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.08.2013
buna seara..eu din pacate ma numar printre ''nefericitii''care au pierdut creditarea in euro...pe 16 august trebuia sa-mi trimita solicitarea la fond...nu stiu ce s-a intamplat ca pe 19 cand am fost la banca sa intreb daca s-a trimis dosarul,consilierul mi-a spus ca nu mai sunt fonduri...ma intreb pt unii de ce au avut?poate am avut nenorocul sa dau peste un consilier plictisit si neinteresat.....acum am refacut totul pe lei si astept sa plece la fond luni sau marti...dar imi expira antecontractul p e17 sept...oare am timp?cat dureaza la fond?

#939
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
pe 16 au fost ultimele dosare trimise la fond, printre care si al meu. Incepand de luni, 19 august nu s-au mai trimis pentru ca au primit informare sa nu mai trimita.
Dar totusi dosarul a fost aprobat de banca? adica ai fost sunata sa iti ceara un extras CF nou pentru a pleca dosarul la fond?
La mine la fond a durat 9 zile lucratoare (~2 saptamani). la banca centrala a durat iar o groaza de timp (aproape o luna, timp in care mi-au cerut in prima faza codebitor, apoi asigurare de viata). Am refacut dosarul pe 5 august si pe 6 a plecat la bucuresti. Pe 13 am fost anuntat ca s-a aprobat, sa duc un nou extras CF valabil sa plece la fond.
pe 14 am dus extrasul CF, 15 a fost zi libera si pe 16 a plecat dosarul catre fond.

S-au intamplat atat de multe in tot acest timp incat am pierdut notiunea timpului. Acum 2 luni era doar un gand, acum sunt la un pas de realitate.

#940
irinaa88

irinaa88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.08.2013
ba da ..tot pe 14 am dus cf ul...si pe 16 adica vineri,am sunat sa consilierul dar a zis ca nu a primit mail si probabil o sa l trimita in cursul zilei de 16...Eu la banca am ajuns luni..pe 19..cand mi-a si dat vestea...pana atunci se ocupase de dosar directoarea bancii,dar am avut ghinionul sa intre pe 15 in concediu si am ramas pe mana distinsului consilier....

acum promite ca o sa urgenteze la fond..oricum nu sunt incantata de varianta pe lei,dar nu am alternativa ..ca banii tot am cheltuit

#941
Claude2013

Claude2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.08.2013

View PostIulianStuparu, on 28 august 2013 - 11:03, said:

Salutere tuturor,

Astazi m-a sunat consiliera de la banca ca am primit aprobarea creditului de la fond si ca sunt contractele in centrala. Am prins EUR pe ultima suta de metri. Probabil vineri o sa mergem sa semnez contractul. Din ce mi-a transmis consiliera tot ce a plecat din centrala la fond se aproba cum a fost cererea facuta!

Zi faina si bafta tuturor!

Felicitari! Suntem printre ultimii care au prins finantarea in euro.

Edited by Claude2013, 31 August 2013 - 00:31.


#942
red_rose1987

red_rose1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.08.2013

View PostDarkAngelBv, on 30 august 2013 - 21:07, said:

pe 16 au fost ultimele dosare trimise la fond, printre care si al meu. Incepand de luni, 19 august nu s-au mai trimis pentru ca au primit informare sa nu mai trimita.
Dar totusi dosarul a fost aprobat de banca? adica ai fost sunata sa iti ceara un extras CF nou pentru a pleca dosarul la fond?
La mine la fond a durat 9 zile lucratoare (~2 saptamani). la banca centrala a durat iar o groaza de timp (aproape o luna, timp in care mi-au cerut in prima faza codebitor, apoi asigurare de viata). Am refacut dosarul pe 5 august si pe 6 a plecat la bucuresti. Pe 13 am fost anuntat ca s-a aprobat, sa duc un nou extras CF valabil sa plece la fond.
pe 14 am dus extrasul CF, 15 a fost zi libera si pe 16 a plecat dosarul catre fond.

S-au intamplat atat de multe in tot acest timp incat am pierdut notiunea timpului. Acum 2 luni era doar un gand, acum sunt la un pas de realitate.


Felicitari in primul rand Posted Image

Spui ca ti-au cerut codebitor si asigurare de viata. A trebuit sa le ai pe ambele pana la urma? Stiu ca asigurarea de viata e optionala; mie mi-au facut calculul fara ea pana acum. Iar de codebitor ti-au spus de la inceput? Mi-e teama sa nu-mi ceara si mie; pana acum mi-au spus ca ma incadrez asa si nu e nevoie. Acum astept raspunsul de la banca. Sper sa nu dureze prea mult si sa nu-mi mai ceara nimic.

Edited by red_rose1987, 31 August 2013 - 14:39.


#943
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
mi-au zis dupa ce a stat aproape o luna dosarul la bucuresti. fix in perioada cand se discuta nenorocirea aia de schimbare a legii.
Pana la urma au cerut ambele, desi este optionala cei de la risc nu au vrut sa accepte fara asigurare. probabil incercau sa o mai lungeasca sa nu mai prind creditarea in euro, dar pana la urma am reusit. Acum urmeaza saptamana cu multe umblaturi pe la notar si pe la toate cele si sper ca weekendul urmator sau cel tarziu pana pe 15 sa termin cu totul.

Si eu ma incadram la bani, dar cica am prea putina vechime pe cartea de munca, desi ei cer 1 an vechime totala si 3 luni la ultimul loc de munca.

#944
red_rose1987

red_rose1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.08.2013

View PostDarkAngelBv, on 31 august 2013 - 20:32, said:

mi-au zis dupa ce a stat aproape o luna dosarul la bucuresti. fix in perioada cand se discuta nenorocirea aia de schimbare a legii.
Pana la urma au cerut ambele, desi este optionala cei de la risc nu au vrut sa accepte fara asigurare. probabil incercau sa o mai lungeasca sa nu mai prind creditarea in euro, dar pana la urma am reusit. Acum urmeaza saptamana cu multe umblaturi pe la notar si pe la toate cele si sper ca weekendul urmator sau cel tarziu pana pe 15 sa termin cu totul.

Si eu ma incadram la bani, dar cica am prea putina vechime pe cartea de munca, desi ei cer 1 an vechime totala si 3 luni la ultimul loc de munca.


Eu am 2 ani pe cartea de munca in total si 1 ani si 8 luni la ultimul loc de munca. Tu cat ai, de curiozitate? Am intrat in panica sa nu-mi ceara si mie codebitor.

#945
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Eu am 4 ani, cu 10 luni la ultimul loc de munca, o perioada de 8 luni am avut 2 joburi (unul de 6 ore si unul de 8) si aproape un an am avut o firma. Cu toate astea mi-au cerut si codebitor.
Probabil au cerut doar in perioada aia, sa mai renunte lumea la dosare, cine stie.

#946
zooming

zooming

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2013
Salut,

Pentru a ma asigura ca voi primi credit in euro, am solicitat o  Promisiune de Garantare din partea FNGCIMM, pe care am primit-o pe data de 14.08, pe baza unei Promisiuni de Creditare din partea bancii.
Pe ultima suta de metri, cei de la banca au tergiversat aprobarea creditului, ca intr-un final sa imi spuna ca nu imi mai pot acorda creditul in euro si daca vreau, pot sa fac un act aditional pentru un imprumut in lei.
Am refuzat sa fac imprumutul in lei avand in vedere costurile mult mai mari si am solicitat bancii sa isi respecte obligatiile contractuale, dar nici pana in acest moment nu am primit un raspuns oficial.
Cu toate ca am o Promisiune de Garantare in euro, se pare ca banca a epuizat tot plafonul de garantii disponibil.
Mai este cineva in aceeasi situatie?

Multumesc

#947
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
daca plafonul intr-adevar s-a terminat, nu prea mai ai ce le face.
Daca mai era plafon puteai sa ii obligi printr-o hotarare judecatoreasca.
Promisiunea de creditare a venit din partea celor de la bucuresti sau celor de la filiala unde ai depus dosarul?

#948
lazalina13

lazalina13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.01.2011
Hello,

Eu am încheiat promisiunea de garantare în luna iunie, iar luna aceasta ar trebui să dau din nou drumul la dosar. Promisiunea este încheiata în EURO. În august, am fost la bancă și mi-au spus că în moneda cu care am încheiat promisiunea voi accesa și creditul. Am sunat astăzi din nou la ei și surpriză: nu mai erau atât de siguri... Aștept răspunsul lor astăzi...

Mai are cineva informații legate de acest tip de promisiune?

Mulțumesc

#949
IulianStuparu

IulianStuparu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2013
Pe promisiune scrie cumva pe langa suma in euro sau echivalentul in lei? Daca scrie asa te poate obliga sa faci in lei.

Multumesc!

#950
argoteck

argoteck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 07.01.2004
Pot sa te lamuresc eu.Cand platesti(nu din vorbe, trebuie platit) la fond rezervare pentru euro , fondul pastreaza suma aia pentru tine.Asta nu inseamna ca banca face la fel.Daca ei termina plafonul intern pt credite in euro , rezervarea ta la fond e total degeaba.Fondul are suma aia dar banca nu o mai are.

#951
lazalina13

lazalina13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.01.2011
Pe promisiune scrie doar euro, din fericire...

Pai singura soluție e sa mă cert cu banca să înțeleg? :))

#952
IulianStuparu

IulianStuparu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2013

View Postargoteck, on 04 septembrie 2013 - 10:27, said:

Pot sa te lamuresc eu.Cand platesti(nu din vorbe, trebuie platit) la fond rezervare pentru euro , fondul pastreaza suma aia pentru tine.Asta nu inseamna ca banca face la fel.Daca ei termina plafonul intern pt credite in euro , rezervarea ta la fond e total degeaba.Fondul are suma aia dar banca nu o mai are.

Daca u te duci cu promisiunea aia la banca asta inseamna ca u ai deja banii rezervati la fond si mai trebuie doar banca sa aprobe intern banii. Nu are cum sa dea banii banca laaltii pentru ca trebuie si aprobare de la fond.

Din pacate pe site-ul fondului scrie urmatoarele: "Achizitionarea locuintei se poate face si in urma obtinerii unei promisiuni unilaterale de creditare  emisa de catre Finantator sub rezerva obtinerii unei promisiuni de garantare si cu conditia incadrarii in limita plafonului reutilizat".

#953
lazalina13

lazalina13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.01.2011
Va mulțumesc de ajutor :) Cum am un răspuns de la bancă, vă anunț și pe voi! Poate mai sunt alții în aceeași situație...

#954
miri88

miri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.10.2008
Buna,
Si eu am promisiunea de garantare din luna iulie si cei de la banca mi-au zis ca ramanem la creditul in euro.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate