Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

BRD Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
3068 replies to this topic

#847
manutoiu

manutoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.08.2013
Din cate stiu, modificarile la programul prima casa nu s-au publicat inca in monitorul oficial. este vorba de un proiect de hotarare. Daca se asteapta 10 zile pentru sugestii si propuneri cum scrie pe site-ul ministerului de finante, probabil nu se va publica hotararea de modificare mai devreme de 10.08.2013.

Tot aici gasiti si textul complet al hotararii de modificare
http://www.mfinante....ta&pagina=acasa

Ultimul articol al propunerii de hotarare spune:
ART.II. – Norme tranzitorii
“Cererile depuse anterior intrării în vigoare a prezentei hotărâri, se soluţionează potrivit
dispoziţiilor în vigoare la data depunerii.”

Bancile nu cred ca pot aplica noile reguli pana la publicarea in monitorul oficial.
Nu stiu insa daca se refera la cererea de credit, la data receptionarii dosarului de catre fondul de garantare. Sper sa vina si raspunsul fondului de garantare pana atunci sa rezolvam.

View Postdenis25, on 23 iulie 2013 - 13:24, said:

Stai putin ca mai intels gresit ca dosarul a fost depus pe 05.07.2013 complet cu extras de carte funciara valabil,doar ca stand 3 saptamani la ei a expitat si a trebuit un alt extras depus ca sa fie valabil in momentul cand dosarul pleaca la fond
Deci nu sunt asa rapizi cum zic,ca si mie  mi-au spus ca se rezolva in 3 saptamani si deja au trecut 3 saptamani si dabia a plecat dosarul la fond

@denis25
Ai primit raspuns de la fond? Si dosarul meu a plecat la fond pe 22.07, dar inca nu stiu nimic.

Multumesc!

#848
n30

n30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.08.2007
Cat a durat analiza dosarului în back office? Mie mi-au zis cam o săptămână dar a cam trecut.. Sper sa nu ajung pana în septembrie..

#849
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
la mine a fost trimis marti, acum 2 saptamani. Miercuri a ajuns la ei (deh, in era internetului se trimite dosarul cu posta romana). Luni au sunat la firma sa se intereseze de mine si miercuri mi-au spus ca imi trebuie coplatitor.
Acum a trimis azi tipa de la ghiseu toate actele ce urmeaza sa plece maine scanate (cand ajung la bucuresti sa ramana doar sa le verifice valididatea). Sper ca saptamana asta sa plece si la mine spre fond. In orice caz, trebuie sa scot iarasi un extras de carte funciara, ca asta expira peste 3 zile si sigur nu pleaca la fond pana atunci.

#850
n30

n30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.08.2007
Ma gândesc ca trag de timp ca sa pierdem și ultimele fonduri în euro și sa ne bage pe lei..

#851
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
A aparut un scurt reportaj astazi pe acest subiect, la ProTV, la stirile de la ora 19:00. Se prezinta incurcaturile create pentru o familie de noile modificari in programul Prima Casa. In reportaj se afirma ca trecerea pe lei se va finaliza pana la sfarsitul acestei luni.

Edited by soft0811, 06 August 2013 - 19:41.


#852
denis25

denis25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2013
a primir cineva raspunsul de la fond dupa anuntul ca nu se mai aproba credite in euro?

#853
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Joi, 1 august este ultimul dosar de care stiu sigur ca s-a aprobat pentru ca erau ieri baietii sa semneze actele cu banca pentru virarea banilor.

#854
denis25

denis25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2013
dosarul meu a fost timis si inregistrat la fond pe data de 30.07.2013 si mi s-a spus ca in 4-6 zile o sa fiu anuntat,azi ar fi a 6 zi lucratoare si sper ca o sa mai prind fonduri in euro
cei de la fond mi-au spus ca totul depinde  de baca nu de ei,daca banca mai are fonduri atunci o sa se aprobe in euro

#855
manutoiu

manutoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.08.2013
Am incercat si eu sa sun la fond ieri sa aflu informatii, dar nu au vrut sa imi spuna nimic despre dosar pe motivul ca ei comunica doar cu bancile, si bancile trebuie sa informeze clientii. azi merg din nou la banca. nu mai rezist in stresul asta.

#856
denis25

denis25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2013
cand mergi la banca sa ceri numarul de inregistrare al dosarului(numar pe care il primeste dosarul cand pleaca la fond)
eu am avut surpriza sa-mi spuna ca dosarul a plecat la fond pe 22.07 si cand le-am cerut numarul de inregistrare dosarul era inregistrat la fond pe data de 30.07

#857
manutoiu

manutoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.08.2013
Am sunat azi din nou la fond si, dupa multe insistente, am aflat ca dosarul nostru este gata. Azi sau maine dimineata cel tarziu pleaca la brd centrala. Sper sa fie asa!

#858
denis25

denis25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2013
cu cine ai vorbit la fond,ca a-si suna si eu dar imi spun ca nu au birou de informare

dar nu ti-au spus daca creditul este aprobat in Euro sau Lei

#859
manutoiu

manutoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.08.2013
Am vorbit cu doamna care mi-a raspuns la telefon, dar nu s-a prezentat. Si mie mi-au zis la fel, dar am rugat-o frumosssss si m-am milogit un pic si pana la urma am induplecat-o. :D

Dosarul cred ca e aprobat in euro ca asa a plecat de la banca. altfel, probabil il intorceau si cereau bancii sa faca modificarile.

Astept ziua de maine cu nerabdare.

#860
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Vad ca BRD are si creditul "habitat", avans minim 5%. A luat cineva un astfel de credit ? Este diferenta mare de dobanzi fata de "prima casa" ? Multumesc !

#861
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
La Habitat platesti comision de analiza, comision de rambursare anticipata, comision de masa :) per total iesi cu ~2% pe an mai scump decat prima casa pentru aceiasi moneda

#862
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Aha, multumesc pt raspuns
P.S. comision rambursare anticipata este 0 si la habitat, am vazut acum pe site la ei. Celelalte comisioane exista

Edited by Dansdp, 07 August 2013 - 16:41.


#863
denis25

denis25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2013

View Postmanutoiu, on 07 august 2013 - 11:32, said:

Am vorbit cu doamna care mi-a raspuns la telefon, dar nu s-a prezentat. Si mie mi-au zis la fel, dar am rugat-o frumosssss si m-am milogit un pic si pana la urma am induplecat-o. Posted Image

Dosarul cred ca e aprobat in euro ca asa a plecat de la banca. altfel, probabil il intorceau si cereau bancii sa faca modificarile.

Astept ziua de maine cu nerabdare.
Ce ai facut,ai primit raspunsul?

#864
manutoiu

manutoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.08.2013
Inca nu. De la agentie din BV refuza sa sune in centrala la bucuresti sa afle daca au primit dosarele. Ca de', nu asta e fluxul normal de informatii. E incredibil cat de mult trebuie sa insisti pe langa cineva ca sa isi faca treaba. si tot eu sunt aia nebuna :D
Sper ca pana maine sa ne anunte cei din centrala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate