Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Revelion 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
Azi am ajuns la pensiunea Unglerus loc Biertan, la 20km de Medias. Zona de deal , mirifica, linistita  din ce am putut vedea.
Primire destul de ok, cazare de vis, adica  camere imense, bai ff  mari, curat si f cald, apa calda tot timpul, lucruri  care dau  un  mare plus  unei  pensiuni. Cima  a  fost un  platou  medieval (  gen  mancam  acum  si  mergem  la  razboi) cam 500gr  div  fripturi( muschi  vita, ceafa  si  cotlet  porc, pulpa  pui,caizar, cartofi  taranesti si muraturi)  apa 0.5,  suc 0.5,  vinul casei , cafea/ceai  si ditamai buc placinta de branza. Pensinea din cate am vazut e administrata de o familie de tineri.
Nu am crezut ca se poate si la noi altfel decat sa-ti ia banii si sa-ti fere minim. Ospitalitatea e la rang de cinste aici.
Va  las , va zic   LA  MULTI  ANI  SI UN AN BUN !!

#56
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
In primul rand LA MULTI ANI 2010!
Acum ca am pasit in noul an va urez tuturor sanatate si inteleptiune.
Revin cu parerile mele despre "aventura" ca deja asa trebuie numita vacanta mea la Unglerus-Biertan.
Pe 31 pe la 18.30-19 ca tot omul hai sa ne pregatim sa intampinam noul an  curati, voiosi si mai  ales  fericiti si  increzatori in  viitor. Vai de elanul de inceput de pregatire ca pe la nici 19.15 hopa se ia lumina ( clar ca ioc apa calda, caldura) Acum dupa noroc unii sub dus ,altii se aranjau, altii calcau. Nu pot spune ce rasete au fost (binenteles dupa ce a trecut criza) ca unii aveau camasa calcata jum,  cel de la dus a dat cu apa rece de munte ca nu avea ce face, cu aranjatul fetelor film de groaza. Am luat legatura cu cei in masura si au ziz ca e prima oara ( aici adaug eu vestitul PRIMA OARA NU SE PUNE)ca se va repara imediat etc, etc. Ok, apelam care la faimosii blugi( caci ei te scot din necaz de multe ori ) care la  ce a avut de cu ziua si uite asa plecam la petrecere de ziceai ca e cel putin campionat intersatesc de fotbal.
Aici totul  luminat, aranjat de ziceai ca nici nu e in acelasi sat cu pensiunea care e pe o strada mai incolo unde bezna e stapana.

Trebuie sa mentiones ca pe sait complexul are o poza ceva cu curte, spatiu,de am crezut ca e o locatie ok toata la un loc.Aici surpriza...restaurantul pe o strada, peste drum o pensiune,  iar alta la o strada mai incolo.

Incepe petrecerea, muzica (adica nici de ascultat , nici de dans ) cred ca de introducere numai ca a durat cam pana pe la 23.45 cand am inceput sa ne uitam la ceas sa nu pierdem 12.00 adica 2010.

Un plus  al satului  (si asta parca in ciuda noastra fiindca lumina nu s-a rezolvat si ne gandeam la cum e cu caldura in camera,ca de lumina am amanetat niste lumanari sa fie sic totul)  in centrul lui, un parc ,  unde s-au aprins  ornamentele, s-a aduna tineretul locului si incep artificiile (acum nu am pretentii au  facut  si  ei  ce  au  putut  ) Poate prea simplu pt noi ,sigur ceva pitoresc pt ei.

Bem traditionalul pahar de sampanie si margem la masa. Surpriza!!! s-a trezit si digei-ul pune ceva muzica mai ok, dar o dau in strachini cu masa . Vine pestele si de la o sticla de vin de om (alb sau rosu) pauza, neam de am vazut nici dopul . Luam din dotare proprie si trecem mai departe.  Incet, incet ajungem pe la ora 2 si decidem sa ne pregatim de retraere ( am fost dezamagiti de tot contextul  evenimentelor si nu vroiam sa fim rautaciosi cu reprosurile , am zis: lasa de la noi)
Hotararea  fiind  loata plecam . La pensiune surpais !!  nu lumina , nu caldura, nu apa (un pic pt wc prin sticle) desii se  spusese ca s-a rezolvat , ca s-a pus un generator bla bla bla. Cu nervi la maxim ( "am zis maxim") ne punem la somn cu gandul ca dimineata va fi mai buna , si repede s-a implinit visul ca pe la 04.30, cand somnul era mai dulce, uite ce incep becurile sa clipoceasca de am zis ca se filmeaza nu alta , ce sa fie ce sa fie , venisera cei de la ideb si faceau probe la noul generator ca el era buba ( numai ca faceau probe si la nervii nostri, dar asta e bonus)

La pranz  constatam ca masa pregatita pt grupul nostru a fost ocupata si nu se cade sa muti omul cu ciorba in lingura la alta masa . Sa fi fost dorinta de a simti  pe  propria  piele  cum  e  sa  fi  jupan?  Mesele  si  scaunele  sun  in  stil  medieval , lemn  masiv, scaunul gen jilt , ei  fiid 3 pers si mese mici in jur libere destule.  Poate. Asteptam si ni se pregateste alta masa , incepem sa mancam, dam cu ciorba de perisoare , cu sarmale , si la final  apare vinul . Vin ce ar  fi  trebuit  sa  faca  sa  alunece  sarmalele dar a ajuns prea tarziu drept pt  are e  tratat  cu  indiferenta , sper sa nu-i fie cu suparate dumnului vin.

Asteptam cu  entuziasm  masa  de  seara  si  mine scurtam vacanta ca nu merita .

Cu  tot  respectul pt  plusuri,  dar  au  multe, f multe lipsuri, care puteau fi indulcite prin comunicare .  Nu  stiu  insa  daca nu  cumva  a  fost  primul  an  si  lipsa experientei sa-si  fi  zis  cuvantul, e si asta o explicatie.

CONCLUZIE

Zona pitoreasca, linistita, locatie curata , camere mari, daca nu se intampla cazul cu lumina poate iesa si mai bine.
Din punctul de vedere al mancarii si serviciilor la  inceput  am zis ca  e  colt  e  rai dar  mai  tarziu  am  constatat ca nu.
EX: prima  masa chiar f bogata, se invarteau toti ca  titirezul pe  langa tine ca  daca  e  cineva  vegetarian fara probeme se rezolva  si  alte  chesti  de  gen  pt  impresie. Spun  "impresie"  pt  ca a doua  zi  la  ciorba  de  legume am  avut  in  farfurie  doar  zeama si  am  inceput  sa iau  cu  imprumut de  la  ceilalti  ceva legume  ca  pre  era  sexi doar  farfuria  mea. Se puteau trage de observatie dar ne-am  ferit,  fiind  cel  mai  numeros  grup  am  evitat  sa  facem  valuri. Preferam sa pierdem  si  sa nu  mai  venim  pe  aici  niciodata decat  sa  ne  certam, inevitabil  ar  fi  iesit  mai  urat,  fiind  desti se  gasea unul  sa  mai  comenteze peste masura.

Trageti voi concluzia  finala, eu sunt  suparata si  nu pot  aprecia  ce  e  bun  la  adevarata  valoare. Sigur  mai  tarziu voi  uita , insa avem  de  invatat  multe. Cei  ce  ofera  sa  ofere cu simtul datoriei,  iar  cei  ce  primesc  sa-si  ceara  dreptul  intr-un mod placut dar ferm. (aici  ma  includ fiindca  cedez  usor  si  plec  adesea  cu  un  gust  amar)

Despre alte revelioane la timpul lor.

Edited by roth, 01 January 2010 - 18:54.


#57
nmirela74

nmirela74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.11.2008
Apropo de Arges am petrecut craciunul la pensiunea Dracula arges 66o  ron 2 pers cam cu baie .
Vreau sa va spun ca am luat la intamplare dupa net ,am rezervat si am plecat pe 24 .Am plecat la ora 9 dim din buc si la 12 am fost la pensiune .
Locatia nu este chiar de fite dar a fost liniste , am facut un gratar acolo au un foisor si gratar mare de piatra .in pret am avut mic dejun si masa festiva de craciun care a fost super buna cinste bucatarului.Pe 25 dimineata am plecat catre vidraru si am urcat pana la Capra ca atat a fost drumul circulabil .Este un traseu minunat pt cine cunoaste transfagarasanul .Pensiune -baraj cam 7 km si baraj -capra cam40 km .
La restaurantul din pensiune se mananca foarte bine ,servire rapida .Masa de craciun foarte incarcata cand am ajuns la friptura nici nu am mai putut manca .In camere a fost cald si am avut si manastiri de vizitat la intoarcere pe 27.DEci nu am dat gres afost chiar foarte bine .
O sa revin la vara pt ca au si champing 16 casute .Va recomand zona cand nu vreti sa mergeti foarte departe si vreti sa mai schibati decorul eu una m-am saturat de valea prahovei am vrut sa mai schimb ceva si chiar a meritat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate