Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

LG BD390 (si BD370)

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
LG a scos pe piata un nou player Blu Ray http://www.lge.com/u...layer-BD390.jsp care citeste cam de toate, sper sa citeasca si subtitrarile la divix-uri, ce parere aveti despre el. Cand vom avea asa ceva si in Romania?

MtzEdit: intrucat playerul este interesant, mai adaug cate ceva:

[ http://www.electronichouse.com/images/uploads/bd390_all.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

YouTube: _______________________________________________________ Meniu:

[ http://www.electronichouse.com/images/uploads/article_large/BD390-YouTube.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.electronichouse.com/images/uploads/article_large/BD390-Home_1-w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


...

Edited by Mtz, 25 September 2009 - 21:45.


#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Stie MKV deci e in carti.

#3
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostMtz, on 6th September 2009, 03:01, said:

Neinteresant acest player pentru majoritatea. Americanii pot fi pacaliti mai usor.

enjoy,
Mtz
Si care ar fi un player mai interesant care sa citeasca mai multe ca acesta, nu ma refer aici la sisteme gen tivix sau popcorn hour?

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu cred ca mai interesante sunt modelele de la HDi: Dune.
Cineva de pe forum are asa ceva.

enjoy,
Mtz

#5
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Mda, dar cat costa Dune si cat costa asta?

#6
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postgarett, on 7th September 2009, 11:12, said:

Mda, dar cat costa Dune si cat costa asta?
Costul ar fi intre 250 - 350 euro fata de LG care este in jur de 350 - 400 $ dar de unde sa-l iei in RO caci cei gasit pe site-ul DUNE ca dealer in RO nu au asa ceva! Inca nu-mi dau seama daca este mai bun ca LG cel putin dupa caracteristici, poate ne lamureste cel care are asa ceva.

#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Oare , ia uite ce spun cei de aici : http://www.hdtvinfo....hd-players.html

Cel HD : The retail price of HD Base 3.0: in the interval of EUR 270-320 si

Cel BD : The retail price of BD Prime 3.0: in the interval of EUR 350-399

Deci in cazul de fata fiind vorba de BD , de unde acele preturi , poate la modelele mai vechi cu chipset "SPM8634/35" si in comparatie cu Samsungul prezentat fiind sub el ca performante

#8
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Diferenta e clara: BD 390 nu suporta format NTFS ci doar FAT32. Deci implicit orice fisier care e mai mare de 4 GB nu poate fi copiat pe respectivul stick care este introdus in el. A total crap!

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Spor la cautat MKV-uri sub 4GB posesorilor de BD390.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 25 September 2009 - 21:46.


#10
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Mtz uneori esti ciudat, parca te bucuri :D. In rest esti de treaba :clapping:
Se pot "sparge" si MKV-urile la o adica extrem de usor. Cu titrarea e mai dificil, daca n-ai pretentii o masluiesti online (defazezi din taste) in KMplayer sau MPCHC.

Edited by gamezcdr, 11 September 2009 - 12:50.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,724
  • Înscris: 15.06.2004
Si daca le pui pe DVD ce are ?

Nu stiu daca va apare si la noi, dar versiunea "Lite" a lui exista din martie in magazine. E vorba de BD370 - diferentele intre ele sunt destul de mici - BD370 nu are conectare wireless DLNA ( are doar ethernet ) si nici iesire discreta 7.1 ( are doar stereo ). In rest specificatiile sunt aceleasi, nu am vazut vre-o diferenta.

A, era sa uit. Atentie, playerele ptr Europa au alte specificatii fata de cele din USA - si alt firmware. De exemplu nu au CinemaNow.

Edited by eiffel, 11 September 2009 - 14:35.


#12
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Posteiffel, on 11th September 2009, 15:33, said:

Si daca le pui pe DVD ce are ?

Nu stiu daca va apare si la noi, dar versiunea "Lite" a lui exista din martie in magazine. E vorba de BD370 - diferentele intre ele sunt destul de mici - BD370 nu are conectare wireless DLNA ( are doar ethernet ) si nici iesire discreta 7.1 ( are doar stereo ). In rest specificatiile sunt aceleasi, nu am vazut vre-o diferenta.

A, era sa uit. Atentie, playerele ptr Europa au alte specificatii fata de cele din USA - si alt firmware. De exemplu nu au CinemaNow.
Pe mine ma intereseaza sa citeasca ce scriu pe dicurile blu ray, in rest pentru filme am un flash de 32 Gb, dar pe acel usb se poate pune su un hard portabil de 320 Gb asa ca nu cred ca ar aparea vreo problema, are pana la urma cineva asa ceva, intradevar diferntele sun mici fata de 370 dar are conectare wireless care este intradevar folositoare.

#13
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005

View PostBertino, on 10th September 2009, 14:25, said:

Diferenta e clara: BD 390 nu suporta format NTFS ci doar FAT32. Deci implicit orice fisier care e mai mare de 4 GB nu poate fi copiat pe respectivul stick care este introdus in el. A total crap!
Eu am cumparat modelul BD370, in special pentru a verifica BD pe care le scriu. Citeste perfect toate dvd cu filme de 4.5 gb, adevarat este limitat de FAT32 dar daca ard un BD cu mkv-uri chiar de 8-16 gb le citeste perfect. Chiar si dvd DL se vad dar apar macroblocuri datorita bitrate mare cu care sunt codate. Eu unu sunt multumit de aparat.

#14
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Unde scrie ca suporta numai fisere FAT?

Edited by scoty, 22 September 2009 - 19:58.


#15
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
De exemplu aici si multe alte neajunsuri. Parerea mea, deocamdata este ca cine vrea BR sa caute numai player BR cat mai ieftin, cine vrea rip-uri SD sa caute un player dvd cat mai scump dar cu update de firmware iar cine vrea rip-uri HD (mkv) sa caute cel mai bun compromis intre NMT-uri numai pentru aceste tipuri de fisiere. Cine le vrea pe toate la un loc va fi foarte dezamagit. Eu pt filme SD dupa 2 eboda 777 si 900 (la care simteam in permanenta ca nu sunt multumit) am luat pioneer 610 pe care desi am dat dublu nu-mi pare rau. Iar pt filme HD (originale, copii, rip-uri sau d-zeu mai stie de care sunt) leg laptopul la LCD si va dau cuvantul ca n-am avt probleme cu fonturili  :D , rezolutia, bitrate-ul sau codecul. Dupa parerea mea un player universal de care sa fiu multumit in proportie de, sa zicem 80% e mult prea scump (vezi Dune) sau e prea ieftin si prost (vezi WD).

#16
dorurizea

dorurizea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.09.2009

View PostBertino, on 10th September 2009, 14:25, said:

Diferenta e clara: BD 390 nu suporta format NTFS ci doar FAT32. Deci implicit orice fisier care e mai mare de 4 GB nu poate fi copiat pe respectivul stick care este introdus in el. A total crap!
nu este adevarat. bd 370 nu suporta conectare pt un hdd extern decat in format fat 32 dar bd 390 stie si ntfs si de asemenea stie si de mkvuri puse pe dvd double layer. cel care zice ca a testat la unirii un aparat de genul asta a folosit un hd avi probabil pt. ca deasta ia aparut si mesajul format avi nonsuport. pt teste ducetiva la reprezentanta lg in romania .eu am testat un bd 370 si playeaza materiale mkv de pe dvd clasice single si double layer.asa ca deocamdata lg bd 390 e cel mai bun bluray player de pe piata. din pacate nu prea e comercializat dar sa mai asteptam

#17
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
Trebuie sa mai citesti despre sistemele de fisiere. fat32 respectiv ntfs sunt doar pentru HDD. Mediile optice folosesc alte sisteme de fisiere, si daca ai scris dvd-uri cu nero cu filme mkv ai vazut ca iti cere sa formatezi discul in UDF. Pentru celelate fisiere pe disc se foloseste iso joliet. Deci, macar din punctul asta de vedere bd 370 NU este cel mai bun player de pe piata.

#18
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postflorinbss2, on 22nd September 2009, 22:14, said:

De exemplu aici si multe alte neajunsuri. Parerea mea, deocamdata este ca cine vrea BR sa caute numai player BR cat mai ieftin, cine vrea rip-uri SD sa caute un player dvd cat mai scump dar cu update de firmware iar cine vrea rip-uri HD (mkv) sa caute cel mai bun compromis intre NMT-uri numai pentru aceste tipuri de fisiere. Cine le vrea pe toate la un loc va fi foarte dezamagit. Eu pt filme SD dupa 2 eboda 777 si 900 (la care simteam in permanenta ca nu sunt multumit) am luat pioneer 610 pe care desi am dat dublu nu-mi pare rau. Iar pt filme HD (originale, copii, rip-uri sau d-zeu mai stie de care sunt) leg laptopul la LCD si va dau cuvantul ca n-am avt probleme cu fonturili  :D , rezolutia, bitrate-ul sau codecul. Dupa parerea mea un player universal de care sa fiu multumit in proportie de, sa zicem 80% e mult prea scump (vezi Dune) sau e prea ieftin si prost (vezi WD).
In topicul indicat scrie despre bd370 acest topic este despre bd390 sa nu confundam merele cu perele, nu am pretentia ca ar fi cel mai bun de pe piata sau ca este un player perfect (numai pc-ul poate fi, asa cum se spune pe acest forum) dar sa fie un player care sa citeasca cat mai multe formate si catmai bine; despre acest player scriu altii la care a ajuns aici: http://forum.blu-ray...ad.php?t=102398

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate