Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

incarcare telefon cu incarcator diferit

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008
are ceva daca incarc un telefon mobil cu un incarcator care are mai multi mA?

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Bineinteles.
Ai sansa sa l arzi; si pe el si bateria.

Edited by SirLaurentiu, 29 August 2009 - 18:16.


#3
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Incearca un incarcator universal

#4
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008
e un w800i am renuntat la incarcatorul default ca  sa zic asa si am tot  unul de la sony ericsson care  poti sa ii pui un hansfree sau altceva in timp ce il incarci .mi s-a parut mai ok voi ce ziceti?
incarcatorul default:450 mA
cel nou:700mA

Edited by xcdvdme, 29 August 2009 - 18:50.


#5
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Eu nu iti recomand, dar tu fa ce vrei.
Mai bine ia-ti original, sau daca nu, unul din ala care incarca numai bateria.

#6
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Eu stiam ca nr de volti trebuie sa fie acelas , amperajul ajuta la timpul de incarcare.Se poate sa ma insel.

#7
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

View Postrdk, on 29th August 2009, 23:15, said:

Eu stiam ca nr de volti trebuie sa fie acelas , amperajul ajuta la timpul de incarcare.Se poate sa ma insel.
asa e am intrebat si eu pe cineva ..:) deci e ok

#8
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
1. apropo are ceva daca incarc uneori si din 15 in 15 minute, fac asta zilnic inainte sa plec pt ca vreau sa plec afara cu ea full. Adica afecteaza telefonul meu nokia 6120 ori bateria?
2. O baterie scoasa din telefon dupa cateva zile e mai descarcata la inceput?

Edited by bubu™, 31 August 2009 - 19:40.


#9
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

View Postbubu™, on 31st August 2009, 20:37, said:

1. apropo are ceva daca incarc uneori si din 15 in 15 minute, fac asta zilnic inainte sa plec pt ca vreau sa plec afara cu ea full. Adica afecteaza telefonul meu nokia 6120 ori bateria?
2. O baterie scoasa din telefon dupa cateva zile e mai descarcata la inceput?
1.nu
2.nu

#10
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
mersi, reformulez intrebarea 2 ca am gresit-o si nu stiu daca ai inteles-o
O baterie scoasa din telefon dupa cateva zile e mai descarcata ca la inceput?

#11
xcdvdme

xcdvdme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 10.06.2008

View Postbubu™, on 1st September 2009, 22:37, said:

mersi, reformulez intrebarea 2 ca am gresit-o si nu stiu daca ai inteles-o
O baterie scoasa din telefon dupa cateva zile e mai descarcata ca la inceput?
nu .. teoretic nu

#12
mano42

mano42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.08.2007

View Postbubu™, on 1st September 2009, 22:37, said:

mersi, reformulez intrebarea 2 ca am gresit-o si nu stiu daca ai inteles-o
O baterie scoasa din telefon dupa cateva zile e mai descarcata ca la inceput?


Din pacate da. Bateriile pierd curent chiar si cand nu sunt folosite. Intradevar in cateva zile, nu observi diferenta, dar in 3-4 luni bateria pierde cam 50% din capacitate. O baterie de litiu daca ajunge sub 3.1 volti, nu e sigur ca  se mai poate incarca de la incarcator , in mod normal. Tocmai de aceea producatorii recomanda ca inainte de a pune bateria in "standby" un timp indelungat, in cazul in care nu-l folositi, sa fie incarcat la maxim, si operatiunea trebuie repetata in fiecare 3-6 luni, chiar daca bateria sta singur in dulap. Citeste si aici:

http://forum.softped...howtopic=583304

#13
mano42

mano42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.08.2007
in continuare....

Revenind la problema initiala, incarcarea cu amperaj diferit nu dauneaza telefonului pana la o anumita limita, dar nu e bine sa incarcam un V3 de pl, cu baterie de 600 mA, cu un incarcator de navigatie care scoate 2A. La fel, o navigatie care are nevoie de 2 amperi la incarcare nu se va incarca niciodata, dar se va incalzi ca draqu, si cu timpul bateria se va umfla.

Daca diferenta de amperaj este mai mic (initial 700 mA, si il incarci cu un incarcator de 900 mA, 1A) nu se intampla nimica, bateria se va incarca mai repede.

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002
Nu mai aberati atata, daca nu stiti despre ce vorbiti.
Daca telefonul are nevoie de 300mA, incarcatorul original poate avea 3-500mA si poti sa-l incarci fara probleme si de la unul care scoate 20A, doar tensiunea trebuie sa fie aceeasi.

#15
mano42

mano42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.08.2007

View PostAlice, on 2nd September 2009, 12:27, said:

Nu mai aberati atata, daca nu stiti despre ce vorbiti.
Daca telefonul are nevoie de 300mA, incarcatorul original poate avea 3-500mA si poti sa-l incarci fara probleme si de la unul care scoate 20A, doar tensiunea trebuie sa fie aceeasi.

si cu bateria care e umfla ca un mar la a doua, treia incarcare ce faci? Lucrez in domeniu, vorbesc in cunostiinta de cauza si experienta, tu de unde te-ai inspirat?

#16
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002
Atunci lasa-te de meserie.
Un echipament trage atata curent cat are nevoie.

#17
mano42

mano42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.08.2007

View PostAlice, on 2nd September 2009, 13:33, said:

Atunci lasa-te de meserie.
Un echipament trage atata curent cat are nevoie.

Presupun ca e valabil si invers. Ai un incarcator de 1A, un consumator de 20 A, cu toate astea merge struna. Interesant, cred ca ai rezolvat problema crizei energetice.

Revenind, hai sa ne gandim logic putin (sigur ai auzit de logica). Hai sa spunem ca o baterie de 500 mA , are nevoie de 4 ore cu in incarcator de 500 mA, sa se incarce complet. Cu cat amperajul este mai mare, cu atat mai repede se incarca bateria, atata macar ar trebui sa stii chiar si tu. Cu un incarcator de 1A, timpul teoretic se reduce la jumatate, deci 2 ore. Cu incarcator de 10A, timpul e 12 minute, iar cu incarcatorul tau minune de 20A, timpul ar fi de 6 minute. Imi spui te rog si mie, producatorii de ce nu ne dau incarcatoare de 20A, daca am putea sa incarcam o baterie in cinci minute fara a-l strica? De aia, ca nu e posibil. Desigur totul e teoretic, pana la un amper nu s-ar intampla nimic, dar pe la 2-3 amperi celulele de litiu s-ar umfla.

PS

Imi plac forumistii habarnisti care apar intr-un topic cu aroganta lor, se baga de seama fara sa dea macar o explicatie coerenta (inafara de "asa e ca asa zic EU") vor sa rezolve o disputa in doua cuvinte, dar argumente nu prea au.

Cu asta am cam terminat, am vrut sa ajut, nu sa ma cert.

Don’t argue with Idiots.. They will bring you down to their level and beat you with experience

#18
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002

View Postmano42, on 2nd September 2009, 21:31, said:

Presupun ca e valabil si invers. Ai un incarcator de 1A, un consumator de 20 A, cu toate astea merge struna. Interesant, cred ca ai rezolvat problema crizei energetice.
Am spus eu asta undeva?

Daca tu conectezi acumulatorul la incarcator direct, e treaba ta. Noi ceilalti preferam sa conectam telefonul la incarcator. Nu mai zic de baterii, alea sunt de unica folosinta in caz ca nu stiai.
Telefonul are un circuit de incarcare, care ii da acumulatorului exact atata curent cat ii trebuie. Acumulatorul se incarca cu un curent constant, acesta scade pe masura ce acumulatorul se incarca.

Hai sa o luam logic, ca tie iti place:
1. Telefoanele care se incarca prin USB: desi curentul standard pt. un port USB este de 500mA, acesta poate varia extrem de mult in sus, mai ales la laptop-uri. Telefoanele nu au nimic.
2. Un hard-disk (de exemplu) consuma ~1A@12V si 0.5A@5V. Sursele pot scoate 180A@12V si 25A@5V (chiar si mai mult probabil). De ce nu se arde hardul?
3. Sunt incarcatoare pt. (unele) laptop-uri de 45W si 90W, de ce nu se ard cu cel de 90W? Difera doar amperajul, este dublu.
4. Eu am USB-urile frontale din toate calculatoarele conectate direct la linia de +5V a sursei, adica 20A. De ce nu s-a stricat nici-un telefon?
5. Acumulatorul de la masina are 65Ah (cel putin la mine). Alternatorul poate produce 80Ah. De ce nu explodeaza acumulatorul?
6. De ce pe echipamentele care vin fara alimentator scrie ceva de genul "12V MINIMUM 2A charger required"?
7. De ce un televizor care consuma "maxim 2A" poate fi alimentat fara probleme printr-o siguranta de 16A?

Sa continui?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate