Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#2611
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Mda,dar nu demult,faceau valuri pe fb cu super-ofertele lor,asta acum nici 2-3 saptamani.

#2612
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcorinadaniela, on 02 septembrie 2016 - 10:43, said:

se pare ca si mareea travel are probleme
http://www.libertate...-travel-1585705
http://www.digi24.ro...solventa-558916
http://adevarul.ro/e...bcb9/index.html
http://www.hotnews.r...u-mai-gasit.htm

#2613
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Am fost de 4 ori consecutiv cu Mareea  in vacanta, anul asta au cerut cu 500 de euro mai mult ptr. acelasi hotel si conditii, aratam asta aici. Nemultumit de acest lucru am luat legatura direct cu hotelul, cei de acolo mi-au facut legatura cu agentia greceasca care vinde pachetele turistice agentiilor romanesti. Astia au luat legatura cu Mareea si am obtinut pretul corect zic io (2600 euro final coborat de la 3085 euro). Din toata tarasenia asta am concluzionat ca sunt excesiv de lacomi si de neseriosi desi ca si servicii erau OK.
Locul ramas de iesirea de pe piata a acesteia ( a 13-a agentie romaneasca in topul ANAT) va fi ocupat fara probleme de altii, pacat de oamenii care-si pierd banii platiti ptr. calatorii. Din pacate la noi se poate obtine foarte usor insolventa unei firme scopul fiind de cele mai multe ori tepuirea clientilor si a fiscului nu alte motive mult mai intemeiate.

#2614
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
Eu nu inteleg o chestie.
Platesc tot banul in martie pentru un sejur in Grecia (exemplu) in 15 iulie.
Ajung in Grecia la data stabilita si la hotel imi zice pleaca acasa ca sejurul tau nu a fost platit.

Pai agentia cand plateste hotelului?
Pentru mine este o mare enigma, de ce nu trimit banii imediat hotelului cand sunt platiti de mine?

Sa le bage pe gat asigurari anuale in functie de cifra de afacere din anul anterior. Ce e aia 50.000 euro, adica ~ 40 de sejururi.
E si aici o complicitate cu autoritatile din moment ce perimt asa ceva.

Edited by xymzar, 03 September 2016 - 17:15.


#2615
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Mareea a intrat de azi in insolventa. Au anuntat pe pagina de facebook.

#2616
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
Pe siteul Marea scrie de insolventa.
Dar la Geniu Travel nu scrie.

#2617
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
Noi am achiziționat din 24 decembrie un sejur de 5 zile în Mamaia, pentru perioada 2-7 septembrie de la Mareea. Când am sunat la hotel cu o zi înainte ne-au zis ca nu mai au contract cu Mareea. Am sunat la agenție și ne-au relocat la alt hotel din apropiere, tot de 4 stele și ne-au oferit șezlonguri gratuit la plaja lor din apropierea hotelului.
Pentru noi a fost foarte bine. Sper să se rezolve pentru cât mai mulți la fel de bine. E adevărat că la noi se rezolvase  cu 2 zile înainte să se declare insolvența.

Edited by marilena_dr, 04 September 2016 - 10:16.


#2618
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Se pare că se înmulțesc țepele în cazul agențiilor de turism.

Mareea era de succes, colabora cu multe agenții, făcea vânzare și avea si profit, conform datelor financiare, publice de altfel.

Băieții ăștia se pare că nu au fost de acord să se pună la punct cu cerințele privitoare la asigurările obligatorii, si au preferat să bage firma in groapa si banii în buzunar.

Eu cred că ar trebui usor-usor revizuite atât statutul societăților comerciale cu răspundere limitată, cât și legea insolventei.
Aceasta stare patrimonială a devenit din ce în ce mai mult o opțiune pentru administratorii firmelor, care au găsit astfel o portiță utilă de ocolire a obligațiilor fata de creditori.

Am înțeles că plafonul maxim de garantare din partea ANT e undeva la 50.000 de euro, si cei care rămân pe dinafară - cu siguranță foarte mulți- trebuie să se înscrie la masa credală. Deci, despre ce vorbim? Țepe probabil de ordinul sutelor de mii, dacă nu chiar milioanelor.

Edited by Damascus77, 04 September 2016 - 10:48.


#2619
stefanprisacariu

stefanprisacariu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.09.2016
Salutare!

Am cautat opinii aici pe forum despre Hello Holidays si am gasit in mare parte numai de bine.
Am observat ca sunt specializati pe circuite Grecia si Turcia.
Am gasit acum o oferta pentru piata de craciun si as fi curios daca a mai mers cineva cu ei si in alte locatii inafara de cele doua mentionate mai sus.
Daca da, cum a fost?

Multumesc!

#2620
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
A plecat cineva cu Terra Vista?
Ceva opinii pro si contra?

#2621
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006
Eu in vara, a fost OK. Chiar o mica incurcatura la cazare a fost rezolvata imediat, fara nemultumiri, oferta fiind net in favoarea clientului!

#2622
haisamergem

haisamergem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.06.2008
A plecat cineva in vacanta cu Mouzenidis?

#2623
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu este mai sigur cu o companie mai mare?Sau si mai bine,pe cont propriu?


#2624
haisamergem

haisamergem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.06.2008
mouzenidis pare mare, dar ma gandeam ca stie cineva mai bine

#2625
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
In ziua se astazi nu mai am incredere in nicio agentie si prefer sa ma descurc singur .... Biletele de avion le cumpar direct de pe site-ul companiei aeriene, deoarece vola.ro, avion.ro etc sunt doar niste revanzatori care adauga un comision. Cazarea o iau de booking.com sau chiar de pe site-ul hotelului respectiv (daca oferta e mai buna) -> n-am dat gres niciodata Posted Image

De ce? Pentru ca in urma cu vreo 3 ani am luat o tzeapa de la Flamingo cu un city break la Roma. Exact dupa ce am platit diferenta, am vazut la TV ca agentia a intrat in insolventa. Firmele n-ar trebui sa incaseze bani daca au solicitat insolventa.

Edited by nelu1086, 13 November 2016 - 15:30.


#2626
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Am mers cu Terra Vista si totul a fost ok. Angajetele dragute, nu m-au lalait cu documentele, mi-au transmis imediat toate informatiile si tot ce am mai avut nevoie.
Recomand.

PS1: vom mai apela la serviciile agentiei Terra Vista.
PS2: Completare la intrebarea mea de mai sus. :)

#2627
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Agentiile sunt pentru oameni mai comozi sau care dispun de bani mai multi.sa ziceam.
Si eu am luat prin agentie.De obicei,daca am ceva bani pusi deoparte imi rezerv vacanta cu 2-3 zile inainte de plecare.
Dar am fost si in Sri Lanka si am rezervat bilete direct pe siteul avionului si cazarea direct la hotel,corespondand cu ei prin emailuri.

#2628
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ca fapt divers, Groh:

Prin agentie am gasit avion Wizz dus-intors Roma (cu tot cu taxe), cazare la 1.250 lei. (2 persoane, 3 nopti, 3 stele cu mic dejun).
Pe booking doar cazarea era 1.350 lei, acelasi hotel, aceeasi perioada.

Daca luam singuri, la aia 1.350 lei, mai adaugam avionul, care la ora aceea costa cca 200 de E/persoana.
La un calcul mic, am iesit cu muuult mai ieftin cu oferta agentiei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate