Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#2647
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Pai de multe ori agentia aia mica are preturile mai mici si circuitele pe care agentiile mari nu le ofera deoarece nu sunt rentabile sau pot aparea diferite probleme,si mai ales,la pretul acela nu pot oferi conditiile  prezentate si te trezesti la fata locului ca ai platit ceva si primesti cu totul altceva.Exemplu,colegul care a expus aventura cateva pagini in urma.
La o agentie mare,daca ajungi la hotel si vezi ca primesti altceva,poti suna la ei ca sa verifice si sa primesti ceea ce ai platit.
La o agentie mica,pana te intorci poate dispare cu totul firma,asta daca apuci sa pleci.
Evident,nu bagam toate firmele in aceeasi oala.
Sunt ai agentii de turism micute,foarte ok si fara probleme dar sunt si alte cateva sute,conform ministerului turismului care nu sunt sigure si pot aparea probleme.
Pastrand proportiile,este ca la telefonia mobila:poti alege un operator mare sau un operator mic la un pret mai bun dar te poti trezi ca nu ai semnal exact cand ai nevoie mai mare si realizezi ca te-ai bucurat la 4-5 euro in minus la abonament dar ai o retea pe care nu te poti baza.

#2648
ionutbyp

ionutbyp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.02.2010
Salut. Despre agenția Captain travel (din CT) a auzit cineva? Am vãzut doar o menționare de acum câțiva ani. Are ceva oferte sub prețul pieței. Mulțumesc!

#2649
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Ca sa lamurim niste lucruri in ceea ce priveste pachetele "city-break":
Acestea sunt concepute de turoperatori cu multe luni inainte, cand biletele de avion, mai ales la low-cost, sunt extrem de ieftine (ia ganditi-va, cati dintre voi va faceti rezervarile de vacanta cu aproape un an inainte?) iar cazarile sunt antamate de la marii turoperatori mondiali care rezerva cu miile de camere si revand apoi la preturi la care turistul individual nu are acces.
Apoi sunt scoase la vanzare cu cateva luni inainte, de obicei 5-6. Turistul obisnuit cauta pe site-ul companiilor aeriene si pe booking si evident ca gaseste preturi mai mari asa incat e incantat de oferta agentiilor si le face apoi reclama in mediul online. :-)
Asa functioneaza lucrurile.

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 04 December 2017 - 16:09.


#2650
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Unde NU se poate concura, la rezervarile pe cont propriu, dpdv al pretului, cu oferta agentiilor:
- city break in Europa (aici pot exista si exceptii)
- vacantele all-inclusive in Bulgaria sau Turcia, (probabil si in alte locatii, cum ar fi Egipt sau Tunisia, dar acestea au cam disparut din oferta locala)
- circuitele cu autocarul (.... mai participa cineva la astfel de maratoane?)
- sejururile transport + cazare (eventual si masa) in locatiile "exotice" (Maldive, Seychelles, Thailanda, Caraibe, etc).

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 04 December 2017 - 16:38.


#2651
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 lumea_e_un_sat_mic, on 04 decembrie 2017 - 16:31, said:


- circuitele cu autocarul (.... mai participa cineva la astfel de maratoane?)


Tocmai mi-a zis mie cineva ca se duce intr-un sejur de 5 nopti (plecare din Bucuresti) in care viziteaza: Budapesta, Bratislava, Praga si Viena. Si apoi se vaita ca nu au bifat toate obiectivele din fiecare oras...

#2652
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Am vazut multe astfel de circuite, in oferte ale unor agentii, in care in unele zile se parcurgeau si peste 800 km, asta pe langa "tur de oras"...
Ce sa intelegi din orasul respectiv, din mersul autocarului, in maxim o ora?
Poate doar sa "bifezi" ca ai fost si acolo...
Insa, vorba mea: exista "turisti" si exista "calatori".
:-)

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 04 December 2017 - 18:38.


#2653
dalf76a

dalf76a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2018

 simona_ght, on 06 martie 2015 - 20:57, said:

Cu vacantereduse am plecat de 2 ori ( city break si o vacanta la bulgari) , agentia este Home Travel. Pachetele achizitionate au fost foarte ok,  iar diferenta in minus fata de pretul pietei a fost semnificativa .
Recunosc ca dupa teapa luata anul trecut de  la "Help Travel", am revenit la agentiile mari.
Acum depinde cat de dispus/a esti sa iti asumi un risc.
           Salutari! Sunt membru nou si am facut o rezervare pe :vacantereduse.ro:pentru 1Mai in Bulgaria! stie cineva daca sunt probleme cu agentia?

Buna ziua! stie cineva daca sunt probleme cu agentia de turism "Vacantereduse"?

#2654
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
Dorinta: Jan 2018, 25 zile in India de Sud (India de Nord - Delhi, Agra, Jaipur, Jodhpur, Udaipur, Varanasi, Khajurao - vizitata acum cativa ani, organizata foarte decent de o agentie romana in regim tur privat).

Am primit urmatoarele oferte (2 persoane, totul):

agentii neindiene
-----------------
wildfrontiers       € 28,800.00
cox & king          € 24,000.00
canada              € 17,502.93
Romania             € 14,302.00

indian agencies
---------------
easy tours              € 13,322.00
taylormade             € 11,940.00
indebo                    € 11,871.96
bespoke                 € 11,497.33
namaste                 € 10,735.20
travelicious             €   9,360.00
indian panorama    €   9,030.00
---------------

Am avut un moment de nebunio-curaj si am hotarat sa facem noi totul (8 zboruri interne+AirFrance dus-intors, hoteluri, hotel airport transfer peste tot, car&driver for 12 zile de la Indian Panorama, documentare). Am un tip simpatic pt cei ce zboara cu Air France.

A costat totul (din casa inapoi in casa):  selfbooking € 7,987.32

hotelurile book-ate prin booking.com (toate cu free cancel pana la 7 zile inainte de data ajungerii) si plata la hotel:

https://taj.tajhotel...-palace-mumbai/
https://vivanta.tajh...edium=Local  
http://www.starwoodh...I_PROP_OVERVIEW
http://www.tridentho...-in-bhubaneswar
http://www.starwoodh...propertyID=4267
http://www.casafortuna.in/
http://krishnaheritagebadami.com/
http://www.indoasia-...sort-hampi/  
https://gateway.tajh...tm_medium=Local
http://www.ritzcarlt.../hotel-overview
http://www.jcresiden.../index.html  
http://www.svatma.in/
https://www.grthotels.com/kanchipuram
http://qualityinnairportchennai.com/
http://www.1stgate.in/  
http://ajitbhawan.com/

Concluzii:
- pt Jan 2018 am facut book-area avioanelor si hotelurilor in aprilie-mai 2017 (booking.com, skyscanner.com, cheaptickets.com).
- cel mai greu a fost sa ne hotaram cu cine facem car&driver, am definitivat-o in octombrie 2017.
- per total pot spune ca a fost echivalentul a 2 luni de fulltime munca de agent de turism datorita volumului mare de cautare si sincronizare.
- am avut emotii (nefondate) cu seriozitatea car&drive
- am avut emotii nefondate cu seriozitatea hotelurilor pe baza unor opinii culese de pe internet de la diversi profesionisti (opinii generale re India, nu specifice hotel)
- in Sud calitatea hotelurilor nu este ca in Mumbai sau in Nord (cu exceptia Chennai)
- totul s-a facut pe Internet (site-uri si email)
- zborurile au fost toate plin-pe-plin
- in zborurile interne intarzierile sunt norma, dar numai de 0.5-1.0 h
- mult mai putini turisti caucasieni in Sud decat in Nord
- Goa cucerita de rusi
- cu provider-ii indieni (de fapt asta a fost pt car&drive) totul trebuie clarificat si "parafat" de la inceput
- tripadvisor.com a fost de mult ajutor
- platit totul cash, facand schimbul valutar noi insine (de foarte multe ori am preferat schimbul valutar al hotelului dupa analizarea eventualelor riscuri)

In curand trebuie sa incep treaba pt urmatoarea calatorie: vietnam (halong bay, ninh binh), cambodgia (agkor), australia (toata).

bafta si drum bun tuturor.

#2655
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Ce diferenta!

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 06 March 2018 - 21:00.


#2656
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 avenirv, on 06 martie 2018 - 15:31, said:

...
- per total pot spune ca a fost echivalentul a 2 luni de fulltime munca de agent de turism datorita volumului mare de cautare si sincronizare.
...

Adica time is money :)
Felicitari pentru rabdare si nervi si multa bafta in continuare.

#2657
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 lumea_e_un_sat_mic, on 06 martie 2018 - 20:58, said:

Ce diferenta!
da, ciudat de tot ca agentiile nu accepta sa muncesca gratis!

#2658
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 tytysor, on 07 martie 2018 - 00:56, said:

da, ciudat de tot ca agentiile nu accepta sa muncesca gratis!
Posted Image

interesandu-ma prin diverse obiceiuri din lume, se pare ca agentiile de prin partile "albe" ale lumii comanda ce doresti agentilor indieni si apoi isi pun un comision. deci preturile ce le primesc de la agentiile indiene ar trebui sa fie sensibil mai mici decat ce mi-au dat mie indienii.
daca nu ai vreo cerere foarte custom atunci agentiile iau legatura cu niste wholesalers de unde iau excursii gata aranjate.

frica majora ce am avut-o in india a fost ca sa nu fim refuzati cazarea daca hotelul primeste o cerere pt un group mai marisor. dar am avut noroc, nu s-a intamplat; adevarat ca au fost hoteluri curate, ce era mai bun in localitate (cu exceptia madurai unde nu am putut prinde ce era mai bun).

am mai mers asa in nord vestul american, turcia (nu zona de plaji !), europa de vest, brazilia. in rest am mers cu custom made trips aranjate de agentii prin china si nordul indiei.

Edited by avenirv, 07 March 2018 - 09:28.


#2659
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Discutia asta imi aduce aminte de vacanta noastra in Uganda. Eu mi-am facut traseul singura si mi-am ales hotelurile singura. Am trimis lista la diverse agentii care sa imi dea turul ala cu ghid/sofer personal. Am primit o oferta de la o agentie olandeza care era dublu fata de agentia cu care am mers noi pana la urma. Le-am multumit frumos si le-am zis ca nu am cum sa accept pt ca e dublu fata de altii. Raspunsul lor zeflemitor a fost ceva de genul: noi va oferim calitate nu ca altii. In conditiile in care traseul si cazarile erau la fel nu stiu ce naiba de "calitate" aveau ei in plus. Dar mi-au zis ca la altii e pacaleala de aia e pretul mic. Nu i-am crezut si culmea e ca pe traseu am intalnit companiia aia care ducea un cuplu pe un traseu aproape exact ca al nostru. Si cu aceleasi cazari. Si masinile erau la fel Posted Image) Era doar "calitatea pretului" probabil.


Deci: e de la sine inteles ca o agentie de turism isi pune comision. dar cand comisionul este egal cu valoarea vacantei parca nu prea mai e de inteles....

Anul trecut am creat "valuri mari" criticand o "vacanta in Antarctica" pentru care agentia romaneasca adauga un comision extrem de mare. Mi-au sarit agentii de turism in cap ca cica ei muncesc pentru asta. Practic munca era sa adauge un bilet de avion si un ghid vorbitor de romana la o croaziera standard. Le-am zis atunci ca ori aduci "plus valoare" pachetului ori nu vei avea succes.
Si ghici ce: croaziera oferita de agentia romaneasca nu a avut loc Posted Image Probabil din lipsa de clienti. Nu toata lumea e "proasta". Vrei comision baban atunci adauga "plus valoare". Revinzi, atunci traieste cu comision micim.

Edited by something00, 07 March 2018 - 14:14.


#2660
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 something00, on 07 martie 2018 - 14:12, said:

Discutia asta imi aduce aminte de vacanta noastra in Uganda. Eu mi-am facut traseul singura si mi-am ales hotelurile singura. Am trimis lista la diverse agentii care sa imi dea turul ala cu ghid/sofer personal. Am primit o oferta de la o agentie olandeza care era dublu fata de agentia cu care am mers noi pana la urma. Le-am multumit frumos si le-am zis ca nu am cum sa accept pt ca e dublu fata de altii. Raspunsul lor zeflemitor a fost ceva de genul: noi va oferim calitate nu ca altii. In conditiile in care traseul si cazarile erau la fel nu stiu ce naiba de "calitate" aveau ei in plus. Dar mi-au zis ca la altii e pacaleala de aia e pretul mic. Nu i-am crezut si culmea e ca pe traseu am intalnit companiia aia care ducea un cuplu pe un traseu aproape exact ca al nostru. Si cu aceleasi cazari. Si masinile erau la fel Posted Image) Era doar "calitatea pretului" probabil.


Deci: e de la sine inteles ca o agentie de turism isi pune comision. dar cand comisionul este egal cu valoarea vacantei parca nu prea mai e de inteles....

Anul trecut am creat "valuri mari" criticand o "vacanta in Antarctica" pentru care agentia romaneasca adauga un comision extrem de mare. Mi-au sarit agentii de turism in cap ca cica ei muncesc pentru asta. Practic munca era sa adauge un bilet de avion si un ghid vorbitor de romana la o croaziera standard. Le-am zis atunci ca ori aduci "plus valoare" pachetului ori nu vei avea succes.
Si ghici ce: croaziera oferita de agentia romaneasca nu a avut loc Posted Image Probabil din lipsa de clienti. Nu toata lumea e "proasta". Vrei comision baban atunci adauga "plus valoare". Revinzi, atunci traieste cu comision micim.

jos palaria !
este dreptul unei parti sa ceara si al celeilalte parti sa refuze.
eu zic ca pot sa apara diferente intre agentii si intre noi si agentii cand se intampla niste evenimente dure si o agentie mare te scoate din k..niste prieteni zburau undeva in anzi, au aterizat si de abia apoi au fost anuntati de piloti si cei de la sol ca a fost ultimul avion caci se intra in greva. norocul a fost ca agentia romana este o firma serioasa si a organizat extragerea lor a doua zi (dupa ce au vazut ce era de vazut); extragerea nu a fost aeriana, a fost terestra dar au fost extrasi cu cateva ore de intarziere.
dar agentiile mai sar si peste cal.
la turul Indiei de Nord, private tur organizat de o agentie, de ex. pt ultimele 6 h ne-au bagat intr-un hotel extraordinar dar care si ne-a costat 500 euro pt cele 6 h. dar puteau sa ne puna in lounge super la aeroport si costa max 200 euro incluzand mancare+bautura la nesimtire, dush si fotolii-pat. mai era si in aeroport.
dar vina a fost a noastra ca am acceptat.

Edited by avenirv, 07 March 2018 - 16:10.


#2661
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Avenirv pentru situatii de genul celor mentionate de tine eu am asigurare de calatorie.
De felul meu nu ma bazez pe bunavointa unora si altora.

Sa fie foarte clar: eu nu militez nici pro si nici contra agentiilor.
Fiecare decide pentru el.
Dar nici nu cred ca un pret ridicat inseamna automat calitate ridicata.

#2662
AdidanaVS

AdidanaVS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2018
Doresc sa imi spun oful privind agentia PREMIO TRAVEL, la care am apelat pentru a ajunge in Cappadocia. Pretul a fost unul relativ ok pentru serviciile la care apelam, respectiv 119 euro + 95 euro taxa aeroport pentru 7 nopti cazare cu mic dejun, transport avion + transport autocar din Antalya in Goreme.Se stie oferta aceste agentii pentru ca reclama e sufletul comertului. De aceea se pleaca saptamanal cu chartere pline de aprox. 200 persoane.
Partea de check-in a fost un haos total...2 ghisee deschise pentru 200 de oameni...probabil sa ne obisnuim cu aglomeratia, inghesuiala ce urmau sa fie.
Imbarcarea in autocare s-a facut in acelasi sistem...imbulzeala, ca deh, ramaneau oamenii in aeroport...un singur ghiseu amplasat in soare, de la care primeam informatia in ce autocar suntem distribuiti.
Mentionez ca desi in oferta initiala am fost anuntati ca vom fi cazati la hotel Crystal Paraiso/Hotel Vera Verde, cu o saptamana inainte de plecare ni s-a comunicat ca hotelul va fi unul dintre Crystal Paraiso/Karmir/Meryan in Antalia, ca sa fim cazati in final la hotel Belek Beach.Bine ca nu am ramas pe drum... Deci cu o saptamana inainte de pelcare nu cunosti hotelul unde il trimiti pe platitorul de vacanta...trecem mai departe.
In oferta initiala trebuia sa ramanem o noapte la hotel Rixos din Konya. Am vazut orasul in trecere, cu pauza la Manastirea Mevlana si am ajuns seara in oraselul Ortahisar, unde am fost cazati la hotelul Buruc Kaya, diferit de alte trei din oferta initala si de alte doua anuntate cu o saptamana inainte de plecare. Cred ca deja v-am ametit cu schimbarea locatiilor, dar asa ametiti am fost si noi. Hotelul Buruc Kaya este un hotel relativ nou, dupa mirosul puternic de mobilier si vopsea, dupa varul nespalat de pe unsile de la baie si mirosul de fosa ce se simtea in baie. Am solicitat  schimbarea camerei la receptie, dar mi-au spus ca este plin hotelul si ca a doua zi voi primi o camera care ma va multumi, Peste noapte a trebuit sa dorm cu geamul deschis pentru a nu ma intoxica si asa m-am trezit cu o otita de toata frumusetea. Si mutat peste zi in alta camera, care corespundea de aceasta data celor 4 stele platite. Intoarcerea in Antalya a fost peste 3 zile, cand am fost cazati la acelasi hotel, dar in corpul central si care avea conditii mai bune decat corpul in care am fost cazati in prima seara.
Partea cea mai interesanta acum incepe! Premio Travel lucreaza in Turcia cu agentia turceasca Thistle Travel. De aici incepe afacerea... toate preturile excursiilor optionale sunt cu mult peste cele oferite de agentiile locale. Si nici nu se poate negocia...in conditiile in care Turcia totul se negociaza. Asa ca preturile excursiei, ca sa poti sa vezi obiectivele din zona, se dubleaza foarte simplu. Cu zambetul pe buze, cu miere in glas, ghizii ambelor agentii (Premio Travel - Ana Maria si Thistel Travel - Ahmet) intind mana spre buzunarele turistilor care sunt dispusi sa se lase pacaliti cu usurinta. Noi am preferat sa mergem pe cont propriu si am gasit zbor cu balonul (aduc multumiri pilotului Ali Guzel - supercalificat in meserie plus simtul umorului!) la jumatate de pret fata de cat au platit cei din autocar. Am ratat excursia in Orasul subteran - optional, cu 30 euro plus un pranz de  15 euro , seara cu dervisii 20 euro si seara turceasca 45 euro (doar bautura), dar am reusit sa vad locuri pe care ceilalti nu au avut ocazia (Valea Porumbeilor, Orasul subteran Derinkuyu, cetatea Nevsehir).
In momentul in care am solicitat ghidului turc sa tina cont de faptul ca fiul meu de 9 ani nu consuma bautura de 45 euro si sa faca un discount in acest sens pentru toate optionalele, inclusiv la balon, mi s-a spus ca nu sunt discutabile preturile si ca daca nu sunt de acord, sa ma descurc pe cont propriu. Asa am si facut. Cand le-am spus colegilor de autocar ca pana in 300 euro am zburat toti trei, ca am primit CD cu poze, foto din momentul decolarii plus transfer la hotel, au realizat ca mana turcului era in buzunarul romanului, iar ghidul roman, in loc sa ii sustina, era prins in infratirea intre popoare.
Si ca pedeapsa pentru noi, cei trei neplatitori de optionale, eram singurii carora nu li s-a aplicat discount la excursia cu vaporasul de pe raul Manavgat. Daca am fi participat, ar fi trebuit sa platim cate 45 euro de caciula, in timp ce ceilalti participanti au platit cate 10 euro.

Ni s-a spus pe parcursul dumului ca turcii au salarii mici si  sa nu uitam de faptul ca soferul este la dispozitia noastra...subtil, dar clar. Asa ca  fiecare dintre cei care fost in excursia din ultima zi au strans cate 5 euro pentru fiecare dintre ceele trei personaje: 2 ghizi si 1 sofer.

Jalnic pentru aceasta agentie, care multumita de afacerea facuta, isi ia mana de pe turistul roman si lasat sa plateasca bir turcilor. Feriti-va asadar de Premio Travel ca urmareste doar sa castige pe nimic si nu sa ofere calitate pentru ceea ce ofera.

Este prima si ultima excursie in care merg, in mod organizat, de catre aceasta agentie. Pe cont propriu este , mai sigur, mai bine si evident, mult mai ieftin!

Edited by AdidanaVS, 18 April 2018 - 15:18.


#2663
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Pretul initial nu a fost OK, a fost foarte mic. 215 euro ar trebui sa acopere zbor, transfer si 7 nopti de cazare cu mic dejun, plus adaosul agentiei, plata ghidului, etc. Ceea ce se intampla este ca ei pun aceste preturi initiale mici ca sa atraga clientii si apoi isi completeaza veniturile din excursiile optionale.

Edited by mdt, 18 April 2018 - 19:23.


#2664
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Bavaria Tour ?! Raman fara bani daca rezerv cu ei ? Am gasit niste semnale negative pe net. Daca stie cineva mai exact care este situatia lor, va multumesc de feedback !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate