Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Ateii și restul lumii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
135 replies to this topic

#1
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008
După lupte,,seculare'' parcă începe  să răsară soarele și la noi pe stradă
Astăzi am aflat o veste pe care nu o credeam posibilă În iarnă vom  avea un candidat la președinție-ateu Colegii de pe forum cunosc bine contrele dintre Remus Cernea(despre el e vorba) și un ilustru domn parlamentarEste oare bine ca un ateu să ocupe scaunul de președinte?V'a transforma el Țara întru'n stat laic?V'a scoate biserica din bugetul guvernului?Se știe foarte bine că ,candidatul este adeptul statului minimalist,rațional,al individualismului
Aveți acum ocazia să discutăm,pe îndelete,relația spiritualitate-stat

#2
evil_me_tepes

evil_me_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 10.07.2009
e greu dintr o data. la cum e tara religioasa asa ceva nu e pobil decat in 2 3 generatii.

oricum util rau de tot scoaterea TOTUROR bisericilor si institutelor de cult din bugetul statului si trecerea lor la plata taxelor retroactiv. daca nu au bani sa plateasca atunci pamanturile sa fie returnate statului pentru a fi muncite si bisericile daramate.

biserica , oricare ar fi ea e cea mai inutila cladire din un star. la fel si institutia bisericieasca. nu exista nici un motiv logic sa u rational pentru a fi pastrate in continuiare.

#3
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 evil_me_tepes, on 28th August 2009, 17:24, said:

e greu dintr o data. la cum e tara religioasa asa ceva nu e pobil decat in 2 3 generatii.

oricum util rau de tot scoaterea TOTUROR bisericilor si institutelor de cult din bugetul statului si trecerea lor la plata taxelor retroactiv. daca nu au bani sa plateasca atunci pamanturile sa fie returnate statului pentru a fi muncite si bisericile daramate.

biserica , oricare ar fi ea e cea mai inutila cladire din un star. la fel si institutia bisericieasca. nu exista nici un motiv logic sa u rational pentru a fi pastrate in continuiare.

In primul rand esti agramat rau de tot! Nu inteleg cum de stii sa intri pe forum.

In al doilea rand ce spui sunt niste aberatii. La fel ca primul care a postat. Faptul ca ai o parere nu inseamna ca ai dreptate. Inseamna doar ca ai si tu o parere a ta, atat!

Si nu in ultimul rand, nu mor caii cand vor cainii!

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
mi indiferent... si in plus, ocupa spatiu pe mapamondul romanesc. ar trebui cam toate rase , si sa ramana cele istorice, care mai pot aduce un potential turistic tarii.
si, cati credinciosi aveti voi la biserica de va faceti atatea griji?(fara batrani). cand s-or duce batranii ... cine mai merge? sau le ia BCR si le transforma in sucursale?
hmm...afacere buna :) asa ar avea raspandire in toata tara. macar ceva util!

#5
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 Stan_Patzitul, on 28th August 2009, 17:43, said:

In primul rand esti agramat rau de tot! Nu inteleg cum de stii sa intri pe forum.

In al doilea rand ce spui sunt niste aberatii. La fel ca primul care a postat. Faptul ca ai o parere nu inseamna ca ai dreptate. Inseamna doar ca ai si tu o parere a ta, atat!

Si nu in ultimul rand, nu mor caii cand vor cainii!



Total de acord:,,Nu mor caii cînd vor cîinii''
Sau altfel spus:,,Nu putem împiedica înflorirea florilor sau grăbi curgerea apelor Mai devreme sau mai tîrziu toate se vor întîmpla''

#6
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

 sorin520, on 28th August 2009, 06:15, said:

După lupte,,seculare'' parcă începe  să răsară soarele și la noi pe stradă
Astăzi am aflat o veste pe care nu o credeam posibilă În iarnă vom  avea un candidat la președinție-ateu Colegii de pe forum cunosc bine contrele dintre Remus Cernea(despre el e vorba) și un ilustru domn parlamentarEste oare bine ca un ateu să ocupe scaunul de președinte?V'a transforma el Țara întru'n stat laic?V'a scoate biserica din bugetul guvernului?Se știe foarte bine că ,candidatul este adeptul statului minimalist,rațional,al individualismului
Aveți acum ocazia să discutăm,pe îndelete,relația spiritualitate-stat

intr-adevar ,urmeaza vremuri minunate pentru atei .  vor fi ani buni de glorie impotriva celor ce cred in dumnezeu .bucurati-va cat mai puteti ca nu va tine vesnic . si chiar daca va fi presedinte ateu si va darama toate bisericile di lume si daca se va interzice prin lege sa fii credincios tot nu veti putea sa  luati credinta din inima unui om .

#7
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 SKIORUL, on 28th August 2009, 18:02, said:

intr-adevar ,urmeaza vremuri minunate pentru atei .  vor fi ani buni de glorie impotriva celor ce cred in dumnezeu .bucurati-va cat mai puteti ca nu va tine vesnic . si chiar daca va fi presedinte ateu si va darama toate bisericile di lume si daca se va interzice prin lege sa fii credincios tot nu veti putea sa  luati credinta din inima unui om .





Cine a zis că vrea să ia credința din inima unui om?
Poate să creadă fiecare om ce vrea!!!!!!!
Mă irită impunerea credinței unui om către alt om(ex.Eu sunt ateu.Mă irită că un ,om de bine, în loc să mă accepte așa cum sunt,încearcă să mă convingă că ideea mea despre lume și viață e proastă)

#8
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

 sorin520, on 28th August 2009, 07:09, said:






Cine a zis că vrea să ia credința din inima unui om?
Poate să creadă fiecare om ce vrea!!!!!!!
Mă irită impunerea credinței unui om către alt om(ex.Eu sunt ateu.Mă irită că un ,om de bine, în loc să mă accepte așa cum sunt,încearcă să mă convingă că ideea mea despre lume și viață e proastă)

impunerea credintei este specifica celor ce nu au inteles mai nimic din credinta lor . cum sa impui unui om sa creada ce crezi tu ?  este ilogic ,irational si imposibil .

#9
fraidycat

fraidycat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 28.07.2007

 sorin520, on 28th August 2009, 18:09, said:




Mă irită impunerea credinței unui om către alt om(ex.Eu sunt ateu.Mă irită că un ,om de bine, în loc să mă accepte așa cum sunt,încearcă să mă convingă că ideea mea despre lume și viață e proastă)


Poate ca îți vrea binele.Și eu sunt genul de om care încearcă să convertească ateii(doar ateii,și probabil păgânii - dacă am ocazia ,fără alte credințe) la creștinism.Într-un fel îți înțeleg iritarea pentru ca nici mie nu mi-ar plăcea sa vină un musulman sau un budist sau mai știu eu cine,sa ma bată la cap cu feng shui și alte aberații.Eu cel puțin o fac în limita bunului simț,adică o discuție prieteneasca cu cine îmi permit.

OnTopic:Sper sa nu avem de a face vreodată cu un președinte/prim-ministru ateu,țara are nevoie de adevarata credință chiar dacă ne e greu sa deschidem ochii.

Edited by fraidycat, 28 August 2009 - 17:30.


#10
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008
lol, da' ce parere aveti, ca Basescu-i credincios?

Din cei 4 presedinti pe care i-a avut pana cum Romania doar pe Constantinescu il suspectez sa fi fost credincios. Ce s-ar schimba?

PS - Remus Cernea este un bou. Se vede si pe fatza lui.

#11
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 fraidycat, on 28th August 2009, 17:26, said:

Poate ca îți vrea binele.Și eu sunt genul de om care încearcă să convertească ateii(doar ateii,și probabil păgânii - dacă am ocazia ,fără alte credințe) la creștinism.Într-un fel îți înțeleg iritarea pentru ca nici mie nu mi-ar plăcea sa vină un musulman sau un budist sau mai știu eu cine,sa ma bată la cap cu feng shui și alte aberații.Eu cel puțin o fac în limita bunului simț,adică o discuție prieteneasca cu cine îmi permit.

OnTopic:Sper sa nu avem de a face vreodată cu un președinte/prim-ministru ateu,țara are nevoie de adevarata credință chiar dacă ne e greu sa deschidem ochii.


,,Poate îți vrea binele''Aș vrea o definiție,dacă nu te superi!
Ateii trebuie sau doresc să fie convertiți?


 Sylvestru, on 28th August 2009, 17:32, said:

lol, da' ce parere aveti, ca Basescu-i credincios?

Din cei 4 presedinti pe care i-a avut pana cum Romania doar pe Constantinescu il suspectez sa fi fost credincios. Ce s-ar schimba?

PS - Remus Cernea este un bou. Se vede si pe fatza lui.



Mie nu mi se pare!
Mă îngrijorează hotărîrea instantanee Asta apropo de psihologia facială!

#12
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 sorin520, on 28th August 2009, 17:15, said:

După lupte,,seculare'' parcă începe  să răsară soarele și la noi pe stradă
Astăzi am aflat o veste pe care nu o credeam posibilă În iarnă vom  avea un candidat la președinție-ateu Colegii de pe forum cunosc bine contrele dintre Remus Cernea(despre el e vorba) și un ilustru domn parlamentarEste oare bine ca un ateu să ocupe scaunul de președinte?V'a transforma el Țara întru'n stat laic?V'a scoate biserica din bugetul guvernului?Se știe foarte bine că ,candidatul este adeptul statului minimalist,rațional,al individualismului
Aveți acum ocazia să discutăm,pe îndelete,relația spiritualitate-stat

Lasa, ca "luptele" nu au fost seculare... Abia de au trecut 20 de ani de la ultimul presedinte declarat ateu, si numai cativa de la alt presedinte, tot ateu, dar nedeclarat. Poate ca va placut prea mult si mai doriti sa luptati pentru inca o epoca de aur ca aceea prin care s-a mai trecut? Dar daca presedinte ateu inseamna pentru unii "liniste" in plus, pentru ca nu vor mai fi 'obligati'... financiar sa respecte traditiile neamului romanesc, pare sa fie doar o dovada de jalnica meschinarie. Nu-l cunosc pe domnul respectiv, nu am urmarit emisiunile, asa ca nu-mi voi putea permite sa vorbesc dinainte cam la ce l-ar duce capul. Dar daca ar fi sa ma iau dupa felul de a judeca al unor atei pe care am apucat sa ii cunosc, dintre care unii si presedinti :naughty: , cam penibile vremuri ar urma sa vina .



@Apopii

Quote

Si la ce va folosesc, voua teistilor, aceste concluzii? Tu nu observi ca tot mai multa lume incepe sa se "prinda" ca zeul vostru nu este decat un personaj dintr-o carte, iar religia voastra nu foloseste decat popilor si doar pentru propriile buzunare?
Va laudati ca aveti o religie a milei lui dumnezeu, uitati-va in jurul vostru si vedeti cata lume sufera si voi ce faceti? Construiti biserici din banii sarmanilor, pentru mantuirea sufletelor lor, pe lumea cealalta unde o vor duce bine?
Va faceti ca ploua... si trageti concluzii... sa vedem la ce o sa va foloseasca!

Asa, ca sa se stie, pentru ca unii dintre noi, spre deosebire de altii, nu aruncam la gunoi informatiile pe care nu le intelegem, sau nu ne sunt pe plac din motive mai mult sau mai putin subiective; poti sa tragi invataturi cam din orice, asa incat sa poti evita repetarea episoadelor triste din istorie. Capisci? Si nu-ti fa iluzii ca lumea "s-ar prinde" de ceva in sensul dat de tine. Lumea uita, nu se prinde, uita alegand placerile de moment la fel cum fac betivii  care beau sa uite... Si daca isi pierd mintile si nu mai realizeaza pe ce lume traiesc, cred ca si-au rezolvat problemele. Religia poate ca nu-ti foloseste in acest moment tie, dar asta nu inseamna ca daca tu crezi ca tie nu-ti foloseste, ramane sa le foloseasca numai preotilor. Dar probabil ca esti mult prea pragmatic ca sa poti realiza lucrul asta.
Dar un ateu bogat de ce nu-si vinde casa cu douazeci de camere si nu conduce un automobil mai modest ca sa doneze restul celor saraci? Pe cine invinuesti cand tipi "construiti"? Cumva pe saracii care au donat sa se faca bisericile? Unii au bucuria asta, sa stii, pentru ca multi dintre cei saraci reusesc sa supravietuiasca doar cu credinta in Dumnezeu, ca altfel si-ar da foc de disperare. Nu spun ateii ca Dumnezeu e al celor frustrati? Ca sfinti nu ajung decat frustratii? Cine ar fi mai "frustrati" decat cei saraci, asa incat sa ajunga sfinti? Si daca un ateu a avut grija sa se imbogateasca lasand in urma o multime de frustrati pe care nu i-a platit, decat cat sa-si duca zilele de la una la alta, care cu ultimii banuti au bucuria sa faca macar o biserica, oare de ce se mai mira acela? Va faceti ca ploua si trageti concluzii!?

#13
fraidycat

fraidycat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 28.07.2007

 sorin520, on 28th August 2009, 18:35, said:

,,Poate îți vrea binele''Aș vrea o definiție,dacă nu te superi!
Ateii trebuie sau doresc să fie convertiți?

    Nu știu sa dau vreo definiție,nu sunt genul de om care sa ma pricep la cuvinte.Prin a vrea binele unei persoane din punct de vedere ecleziastic ma refer în special la caracterul social al creștinismului.Majoritatea,și zic majoritatea deoarece ii exclud pe fanaticii religioși și alte categorii de oamenii care nu interpretează deloc cuviincios textele Bibliei,celor care cred în doctrina ortodoxa și în Dumnezeu tind sa duca o viață mai pașnică,o viata în care sa facă față mai bine tentațiilor și ispitelor.In plus în Biblie nu se predica decât cuvinte care sa incurajeze bunăstarea intre semeni.Nu zic ca ateii sunt niște ființe care nu urmează nici un cod de conduită,dar unii atei sunt cam "acizi" în privința teiștilor.Nu vreau sa vorbesc despre bunăstarea spirituală pe care o primești.

    Dacă un ateu mai are șanse de convertire,el atunci trebuie ajutat sa vadă și sa înțeleagă adevărul;dar dacă nu vrea nici în ruptul capului nu cred ca el trebuie deranjat și bătut la cap doar ca asa vreau eu(nu e datoria mea,nu sunt nici preot nici misionar)

Edited by fraidycat, 28 August 2009 - 19:48.


#14
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 fraidycat, on 28th August 2009, 20:48, said:

Nu știu sa dau vreo definiție,nu sunt genul de om care sa ma pricep la cuvinte.Prin a vrea binele unei persoane din punct de vedere ecleziastic ma refer în special la caracterul social al creștinismului.Majoritatea,și zic majoritatea deoarece ii exclud pe fanaticii religioși și alte categorii de oamenii care nu interpretează deloc cuviincios textele Bibliei,celor care cred în doctrina ortodoxa și în Dumnezeu tind sa duca o viață mai pașnică,o viata în care sa facă față mai bine tentațiilor și ispitelor.In plus în Biblie nu se predica decât cuvinte care sa incurajeze bunăstarea intre semeni.Nu zic ca ateii sunt niște ființe care nu urmează nici un cod de conduită,dar unii atei sunt cam "acizi" în privința teiștilor.Nu vreau sa vorbesc despre bunăstarea spirituală pe care o primești.

    Dacă un ateu mai are șanse de convertire,el atunci trebuie ajutat sa vadă și sa înțeleagă adevărul;dar dacă nu vrea nici în ruptul capului nu cred ca el trebuie deranjat și bătut la cap doar ca asa vreau eu(nu e datoria mea,nu sunt nici preot nici misionar)





Domnul meu,un ateu(cazul nostru)poate avea N miloane șanse de convertire,important este să vrea să fie convertit
Am impresia că facerea asta de bine este cam necerută sau chiar băgată pe gît Nu am auzit de atei care să se prezinte la un om cu formula:Hai să te fac ateu!
Cît despre caracterul social al creștinismului,care a  ajuns să modifice fundamental specificul unui popor,mai bine altădată!

#15
evil_me_tepes

evil_me_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 10.07.2009

 Stan_Patzitul, on 28th August 2009, 17:43, said:

In primul rand esti agramat rau de tot! Nu inteleg cum de stii sa intri pe forum.

In al doilea rand ce spui sunt niste aberatii. La fel ca primul care a postat. Faptul ca ai o parere nu inseamna ca ai dreptate. Inseamna doar ca ai si tu o parere a ta, atat!

Si nu in ultimul rand, nu mor caii cand vor cainii!

daca ai fi popa , ai merita executat pentru mintirea populatie , evaziune fiscala , etc.

tu esti doar un sustinator , meriti doar puscarie pe viata.

 SKIORUL, on 28th August 2009, 18:02, said:

intr-adevar ,urmeaza vremuri minunate pentru atei .  vor fi ani buni de glorie impotriva celor ce cred in dumnezeu .bucurati-va cat mai puteti ca nu va tine vesnic . si chiar daca va fi presedinte ateu si va darama toate bisericile di lume si daca se va interzice prin lege sa fii credincios tot nu veti putea sa  luati credinta din inima unui om .

sper ca odata ce ateii ajung la putere sa stearga de pe fata pamantului majoritatea urmelor si rusinii religioase sau credincioase

#16
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

 evil_me_tepes, on 28th August 2009, 17:24, said:

e greu dintr o data. la cum e tara religioasa asa ceva nu e pobil decat in 2 3 generatii.
Eu tin minte din liceu ca peste jumatate din colegii mei de an nu dadeau doua parale pe religie. Tara nu e religioasa, ci sunt cativa fanatici si multi carora li se rupe de religie. La recensamant, la mine in familie ne-a trecut mama pe toti 4 ca ortodocsi, desi in realitate doar dansa este. Si din ce am mai aflat de la colegi, cam asa s-a intamplat si la ei.
Faptul ca 90% din romani sunt ortodocsi este o minciuna ordinara facuta in cinstea ochiului dracului -- banul -- idealul BOR, acum si-in pururea si-n vecii vecilor, amin.

#17
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 sorin520, on 29th August 2009, 08:50, said:

Domnul meu,un ateu(cazul nostru)poate avea N miloane șanse de convertire,important este să vrea să fie convertit
Am impresia că facerea asta de bine este cam necerută sau chiar băgată pe gît Nu am auzit de atei care să se prezinte la un om cu formula:Hai să te fac ateu!
Cît despre caracterul social al creștinismului,care a  ajuns să modifice fundamental specificul unui popor,mai bine altădată!

Dar ca sa fim drepti pana la capat, nici credinciosi, inafara de "martori", ce-i drept, nu vin cu propunerea directa(la fel ca si ateii ;) ), hai sa te fac credincios. Asa ca nu cred ca are cineva a se plange ca i se baga ceva pe gat decat poate din partea casnicilor sai, respectiv parintii, ca ei sunt cu autoritate.

#18
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 sorin520, on 28th August 2009, 17:15, said:

După lupte,,seculare'' parcă începe  să răsară soarele și la noi pe stradă
Astăzi am aflat o veste pe care nu o credeam posibilă În iarnă vom  avea un candidat la președinție-ateu Colegii de pe forum cunosc bine contrele dintre Remus Cernea(despre el e vorba) și un ilustru domn parlamentarEste oare bine ca un ateu să ocupe scaunul de președinte?V'a transforma el Țara întru'n stat laic?V'a scoate biserica din bugetul guvernului?Se știe foarte bine că ,candidatul este adeptul statului minimalist,rațional,al individualismului
Aveți acum ocazia să discutăm,pe îndelete,relația spiritualitate-stat

Pe forumul ortodocsilor, am fost banat fara nici un comentariu si fara nici o explicatie, la prima postare pe care am facut-o. Pe forumul ateilor, drept este ca am postat mai multe, dar cum am inceput sa vorbesc despre viziunile mele am fost iarasi banat, tot fara explicatii.  Pentru mine, ortodocsii sunt ateii credinciosilor si ateii sunt ortodocsii necredinciosilor. Iar extremele se atrag si pot fi si asemanatoare!
Prefer un om neinregimentat.
Nu il cunosc pe domnul Cernea, dar stiu ca face valuri de mult. Acum realizez ca  facea valuri nu ca voia sa inoate, ci ca voia o corabie sa o conduca. Iar corabia sa fie Romania. Vom inlocui un comandant prost, dar de meserie, cu un capitan de nava fara brevet de capitan de nava. Sincer, sper sa nu se intample asta, caci vor fi mari tulburari in toata tara din cauza unuia care se crede desteptul pamantului si Dumnezeul capabil sa faca rahatul prastie.
Sa fiti iubiti!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate