Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

CU MASINA SPRE OLANDA-EINDHOVEN

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
s-a votat ca revelionul 2010 sa-l facem in olanda;ca varianta de transport am ales auto din dotare;tinind cont ca va fi prima iesire din romania cu auto personal,am nevoie de sfaturile celor care au facut acest traseu,tari tranzitate,despre taxe pt.autostrazi,in general orice sfat va fi binevenit

#2
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eindhoven e un oras industrial, plictisitor.

#3
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View PostThomas-, on 18th August 2009, 21:21, said:

Eindhoven e un oras industrial, plictisitor.

stiu,dar acolo,traieste o particica din familia noastra si ne vom revedea dupa 5 ani;vom sta linga eindhoven,in geldrop.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostThomas-, on 18th August 2009, 20:21, said:

Eindhoven e un oras industrial, plictisitor.

Da si nu. E oras studentesc deci mai gasesti si cate o bucatica de distractie. Tre' sa stii unde sa cauti.

Oricum Olanda e asa de mica ca nu prea conteaza unde esti.

Romania - (Nadlac) Ungaria - Austria - Germania - Olanda. Cu masina n-am venit pana aici pt ca mi se pare mult prea nasol drumul pe soselele Romanesti (am fost pana in Germania, aproape aceeasi distanta si am zis ca o sa fie once-in-a-lifetime-experience) dar sfatul e sa va opriti cel putin 1 noapte pe drum. Al doilea sfat ar fi sa veniti cu avionul :). Drumul optim+taxe gasesti aici

Edited by Dev, 18 August 2009 - 20:37.


#5
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
[quote name='Dev' date='18th August 2009, 21:49' post='6929660']
Da si nu. E oras studentesc deci mai gasesti si cate o bucatica de distractie. Tre' sa stii unde sa cauti.

Oricum Olanda e asa de mica ca nu prea conteaza unde esti.

Romania - (Nadlac) Ungaria - Austria - Germania - Olanda.

in eindhoven acum 5 ani,prin centru undeva,era un tirg de o zi,duminica,nu stiu exact cum se numeste,unde am mincat un peste fript cu un fel de lipie,foarte bun;atunci am fost cu avionul dar nu mai pot repeta experienta,mi-e groaznic de frica,deci ramin tot la masina!

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postmahmud, on 18th August 2009, 21:03, said:

in eindhoven acum 5 ani,prin centru undeva,era un tirg de o zi,duminica,nu stiu exact cum se numeste,unde am mincat un peste fript cu un fel de lipie,foarte bun;atunci am fost cu avionul dar nu mai pot repeta experienta,mi-e groaznic de frica,deci ramin tot la masina!
E in orice oras mai mare sambata/duminica targ. Inca raman la parerea mea ca cel mai bun mijloc de transport e avionul. Mai ales iarna cand ai sansa sa ramai inzapezit pe undeva :). Dar daca ti-e frica nu-i asa rau nici cu masina. Am niste prieteni care vin saptamana viitoare cu masina Bucuresti-Eindhoven asa ca daca o fi vreo problema/sugestie si-mi aduc aminte de topicul asta pot sa-ti dau mai multe informatii.

#7
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View PostDev, on 18th August 2009, 22:19, said:

E in orice oras mai mare sambata/duminica targ. Inca raman la parerea mea ca cel mai bun mijloc de transport e avionul. Mai ales iarna cand ai sansa sa ramai inzapezit pe undeva :). Dar daca ti-e frica nu-i asa rau nici cu masina. Am niste prieteni care vin saptamana viitoare cu masina Bucuresti-Eindhoven asa ca daca o fi vreo problema/sugestie si-mi aduc aminte de topicul asta pot sa-ti dau mai multe informatii.

erau interesante citeva date despre taxe pt autostrazi,vigniete,daca e nevoie de vesta reflectorizanta,sau unde se poate
dormi ieftin si curat,etc
oricum,mersi pt raspuns si mai astept info

#8
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006
Pai taxe de drum platesti doar in Ungaria 1530 Forinti si in Austria 7.7 Euro. In rest nu mai ai alte taxe pe autostrazi.
Veste reflectorizante iti trebuie pentru fiecare persoana care coboara din masina in caz de ceva.
Avand in vedere ca ai de parcurs circa 2100 km cred ca un popas ar fi bine sa-l faci pe la jumatatea drumului care este undeva pe la Viena. Ai putea cauta cazare in Viena sau, daca nu vrei sa intri in oras poti incerca la Paprika Csarda. Acesta este un hotel aflat la granita Austro-Ungara cu preturi decente si conditii foarte bune.

Alte intrebari?

#9
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
despre trecerea vamii in hu.-pe unde ar fi indicat sa o fac,ceva sfaturi pt  "intilnirea" cu vamesul maghiar,iar despre politistul
ungur ce se poate zice?se comporta la fel ca cel bulgar,sau este corect pina in virful caschetei?
despre radare ce puteti spune,sunt amplasate tot asa prosteste ca in bulgaria?fac comparatia cu bg.pt ca aici am fost cu auto in afara ro.daca ai calcat pe bec merge varianta cu 20 euro in talon?

#10
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006
Cel mai bun punct de iesire e Nadlac pentru ca e mai mare si drumul e refacut anul acesta. Atata timp cat ai toate documentele la tine si sunt OK nu au ce probleme sa apara. Prin ungaria mergi putin pe drumuri nationale (cca.50 km) dupa care e autostrada pana la destinatie. Despre politistii maghiari nu pot spune ca sunt un exemplu de corectitudine. Fac parte din balcani si sunt  bucurosi daca pica ceva. Dar daca respecti regulile, ai actele in regula si masina echipata corespunzator n-ai de ce sa-ti faci probleme. Vei oberva ca pe acel tronson mai toata lumea respecta limita de viteza, despre exceptii refuz sa vorbesc.

Radare vei intalni pe autostrada, au cateva fixe, dar si pe centura Budapestei unde limita e de 80km/h. Aici am vazut de mai multe ori politisti cu radar tip pistol.

#11
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
mersi mult "flor1n"
daca mai am nedumeriri apelez din nou la voi!

#12
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 06.10.2006
Prin Eindhoven am trecut in luna iunie...cum de taxele prin Ungaria si Austria ai primit deja lamuriri sfatul meu e daca tot ai de facut un drum de peste 2000 km sa-l faci dus pe un drum intors pe altul. Eu am ajuns in Eindhoven prin Ungaria - Slovacia (Bratislava) - Cehia (Praga) - Frankfurt - Dortmund - Venlo (Olanda)...taxe pt. autostrada ar fi in Slovacia (3 euro, pe care insa nu i-am platit) si Cehia 12 euro. Atentie la viteza in Olanda toti merg pana in limita max. de 120 km/h, banuiesc ca amenzile sunt ustratoare ori se lasa cu ridicare de permis, sunt extrem de corecti. Despre politie nu-ti fa griji ca nu te vaneaza nimeni numai ca trebuie sa fii in mare parte corect....atentie la nemti exista limitari pe autostrada sau in oras unde nu se accepta mai mult de 3km/h peste limita admisa....eu am luat o amenda de 15 euro pt. 46km/h pe un drum cu limitare la 30 km/h. Oricum pt. drumuri, taxe consulta viamichelin iar la drum sper ca pleci cu gps altfel nu o sa-ti fie usor. Succes si drum bun!

#13
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006
@starsteel: atata timp cat e iarna si mahmud n-a spus ca ar vrea sa mai opreasca si in alte orase pe drumul pana in Olanda ce rost are sa mearga prin Cehia sau Slovacia? Oricum nu vede nimic si il si face si mai mult pe drum pentru ca autostrazile din Cehia nu se compara cu cele din Austria sau Germania.

In Olanda eu nu am sesizat ca soferii sunt asa de corecti precum spui tu. Mai toti mergeau pe a doua banda cu 140 km/h, prima banda fiind destinata camioanelor sau coloanelor de masini la intrarea in orase.

Amenda din Germania esti sigur ca a fost pentru viteza de 46 km/h? Eu stiu ca pe acele zone cu 30 se poate merge cu maxim 50 km/h dar cu atentie sporita.

#14
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
[quote name='flor1n' date='23rd August 2009, 12:26' post='6949761']
@starsteel: atata timp cat e iarna si mahmud n-a spus ca ar vrea sa mai opreasca si in alte orase pe drumul pana in Olanda ce rost are sa mearga prin Cehia sau Slovacia? Oricum nu vede nimic si il si face si mai mult pe drum pentru ca autostrazile din Cehia nu se compara cu cele din Austria sau Germania.


Fiind iarna ce ma sfatuiti sa aleg,autostrazi sau drumuri nationale,intreb asta pt ca sunt curios daca in cazul unei ninsori sunt aceleeasi probleme cu deszapezirea ca la noi?daca ninge e mai bine pe autostrada sau pe DN?
Obligatoriu vom opri pe undeva; iar dupa iesirea din tara(nu am stabilit inca ora de plecare-chiar ma intereseaza un sfat referitor la trecerea vamii ungare,la ce ora ar fi indicata aceasta trecere pt a evita schimbul de ture)si tranzitarea ungariei prima oprire va fi la PAPRIKA pt ca am primit referinte bune despre acest loc;dupa aceasta pauza se poate merge snur pina in eindhoven sau ar trebui sa mai facem un popas prin germania?
pot conduce mult timp insa tinind cont ca este pt prima data cind o voi face pe autostrazile din vest ma gindesc ca psihic voi fi solicitat mai mult;
m-am gindit sa cumpar si un GPS,ce ziceti,imi va fi de folos?
MULTUMIRI!

#15
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

View Postmahmud, on 25th August 2009, 16:12, said:

Fiind iarna ce ma sfatuiti sa aleg,autostrazi sau drumuri nationale,intreb asta pt ca sunt curios daca in cazul unei ninsori sunt aceleeasi probleme cu deszapezirea ca la noi?daca ninge e mai bine pe autostrada sau pe DN?
Obligatoriu vom opri pe undeva; iar dupa iesirea din tara(nu am stabilit inca ora de plecare-chiar ma intereseaza un sfat referitor la trecerea vamii ungare,la ce ora ar fi indicata aceasta trecere pt a evita schimbul de ture)si tranzitarea ungariei prima oprire va fi la PAPRIKA pt ca am primit referinte bune despre acest loc;dupa aceasta pauza se poate merge snur pina in eindhoven sau ar trebui sa mai facem un popas prin germania?
pot conduce mult timp insa tinind cont ca este pt prima data cind o voi face pe autostrazile din vest ma gindesc ca psihic voi fi solicitat mai mult;
m-am gindit sa cumpar si un GPS,ce ziceti,imi va fi de folos?
MULTUMIRI!

neaparat pe autostrazi, la ei nu exista problemele cu dezapezirea de la noi. Austria, Germania, Olanda se pot face lejer intr-o zi. GPS este f. bun ,dar NU obligatoriu.

#16
sandavo

sandavo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2008
Buna ziua

Ma lipesc si eu la acest topic, pentru ca am postat acum vreo saptamana si nu am avut sansa sa deschida cineva mesajul meu, asa incat mai dau un leu, mai trag o data...
Deci: prin bunavointa si milostivenia cuiva, as putea si eu sa beneficiez de un sfat privind traseul Bucuresti-Eindhoven? Mai bine zis m-ar interesa un traseu prin tara spre granita cu Ungaria, avand in vedere ca prima oprire o facem la Hegyeshalom , chiar langa granita austro-ungara. Prin Viamichelin am gasit vreo 3 variante, dintre are una m-a surprins fiind prin Craiova, poate are cineva informatii calde.
Cu speranta ca de data asta o sa am mai mult noroc, va multumesc anticipat!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate