Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#1189
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 23.01.2010
Attached File  20210716_204117.jpg   442.85K   44 downloadsAttached File  20210716_203915.jpg   701.24K   52 downloadsGytheio
Attached File  20210717_202458.jpg   435.16K   50 downloadsAttached File  20210717_200024.jpg   435.89K   46 downloadsAttached File  20210717_194658.jpg   659.45K   52 downloadsPylosAttached File  20210718_095744.jpg   420.64K   57 downloadsMethoni
Attached File  20210719_135105.jpg   571.73K   59 downloadsAttached File  20210719_102425.jpg   482.71K   58 downloadsAttached File  20210719_102426.jpg   523.64K   60 downloadsVoidokilia
Attached File  20210720_192337.jpg   419.42K   56 downloadsAttached File  20210720_134907.jpg   496.44K   59 downloadsDivari

Attached File  20210721_110325.jpg   708.76K   53 downloadsAttached File  20210721_110801.jpg   636K   42 downloadsAttached File  20210721_111839.jpg   842.35K   41 downloadsMesseneAttached File  agia.jpg   628.82K   51 downloadsAgia Theodora de la Vasta Attached File  moni 1.jpg   412.47K   54 downloadsAttached File  moni2.jpg   342.47K   57 downloadsMoni ProdromouAttached File  20210723_140134.jpg   355.79K   49 downloads Podul Rio-Antirio

Edited by honney_bunny, 31 July 2021 - 21:44.


#1190
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna seara. As vrea sa va povestesc putin de vacanta noastra. Am plecat pe 18.08, avion din Bacau - Atena, pe furtuna, scuturati bini di tot, clantanit dintii cum n-am facut-o niciodata pana acum. Am stat la Atena o zi plina, vizitat Acropole si inca vreo cateva muzee. Plimbat seara pe frumoasa promenada de la Centrul cultural - o minunatie. Pe 20 luat masina, plecat spre Nafplio. Cazarea a fost la Dias (3 nopti), un hotel dragut, zice-se ca ar fi fost a unui Ipsilanti, cu ceva radacini de pe la noi. Nafplio era foarte animat seara, multa lume, lucruri interesante, expozitii de pictura, targ de carte (in greceste, nah), pisici alintate. Prima zi, de cum am ajuns, era trecut de ora 16, ne-am aruncat in spuma marii la Paralia Karathonas, bineinteles. Mama, cat eram de doriti de o racorire in apa cea limpede. A doua zi ne-am trezit cu chef de aventura, unde mergem? catre Est.. prietenii nostri au plecat la Hydra, noi daca fusesem data trecuta, nu ne-am mai dus. Insa cand sa plecam observam ca in Nafplio e targ saptamanal. Ne-am oprit si ne-am luat cate si mai cate, portocale zemoase, struguri dulci, masline cat oul de porumbel, cu gust bun, nu cum gasim la noi. Intr-un final am plecat catre Methana. Surprinzator de frumos, cu un loc de unde izvorasc niste ape geotermale hidrosulfurice. O apa a marii de o culoare laptoasa, cu un miros intepator, nu veti mai gasi nicaieri o asa asociere de fenomene. Ne-am scaldat alaturi de batraneii aflati la tratament. Urmatoarea oprire a fost la Paralia Limnionas, o plaja formata din roca vulcanica, de aici si culoarea nisipului mai inchisa. La intoarcere ne-am desfatat cu o inghetata super buna din Poros. Pe 22 iar pe cai nebatatorite, prin unele locuri nici picior de turist. Am ajuns la bisericuta de sub mal de la Dydima, la  Franchthi Cave si am mancat in Porto Cheli, nustiu sa va dau un reper, insa pot spune ca a fost o mancare delicioasa. Pe 23 am plecat in Monemvasia. In drum spre Monemvasia, ne-am abatut la Agia Theodora de la Vasta si la Pestera Diros (yupii, era deschisa.. :)) - ne-a placut mult, bineinteles si la pestera dar si biserica. Insa drumul, vai, vai, tre' sa ai stomacul tare pana la Vasta. Si tot acolo am gasit prima portiune de padure arsa, infiorator. Monemvasia - SUPERBA. Am fost cazati la hotel Panorama - foarte bine. Am mancat la taverna ######, pe plaja, e a unei romance maritata cu un grec - o mancare foarte, foarte buna. Doamna - foarte prietenoasa (na, s-au intalnit moldovenii, dai povesti.. :)). Plaja Elafonissos - de vis. Grija mare unde parcati masinile (locurile de parcare nu e punctul forte al grecilor), prietenul nostru a patit-o, i-a infundat unul o portiera si a fost bun de plata. Pe 25 noaptea ne-am intors la Bacau, pe furtuna, iar zgaltaiti bine la aterizare. O sa incerc sa postez si cateva poze, facute cu un telefon nu tocmai grozav, deci nu prea cu ce sa va impresionez. Vacante frumoase!

#1191
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 27.09.2006
Dragilor, am nevoie de cateva sfaturi de la "ai' batrani in ale Peloponezului". Pe scurt, undeva in octombrie mi s-a ivit ocazia sa petrec cateva zile in Kalamata. Aterizez intr-o zi de luni in Athena, iau o masina si trebuie sa ajung in Kalamata. Am acolo 2 zile pline (marti si miercuri) in care pot sa fac ce vreau... a 3-a zi (joi) trebuie sa ma reintorc in Athena. Desi am fost in Grecia de multe ori, nu am ajuns niciodata in Peloponez si imi trebuie niste ponturi de la voi.

Pentru dupa-amiaza de luni e clar, va trebui sa ma invart in Kalamata (probabil prin zona portului).
Ce sa aleg pentru cele 2 zile (marti si miercuri)? Ce orasele sa vizitez? Ce sate? Unde sa ma duc?
Ar trebui sa plec dimineata si sa fac un "traseu de zi"... cu intoarcere seara, la "baza" din Kalamata.

- NU sunt genul "turist", asa ca nu ma intereseaza castele, pesteri, manastiri & stuff.
- mai curand, vreau sa ma plimb prin orasele/sate pitoresti si sa vad locuri frumoase... faleze cu taverne, strazi cu magazine locale... nu ma duc la plaja!
- sa ma asez la cate o taverna si sa mananc ceva... sa plec iar la plimbare, printre oameni, pe strazi pline de culoare.
- m-am uitat pe harta si am vazut ca orasul Kalamata e pus cumva "la mijlocul" unui golf.

Multumesc anticipat pentru toate sfaturile.

Edited by acvaristul, 16 September 2021 - 08:51.


#1192
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

 acvaristul, on 16 septembrie 2021 - 08:44, said:

Dragilor, am nevoie de cateva sfaturi de la "ai' batrani in ale Peloponezului". Pe scurt, undeva in octombrie mi s-a ivit ocazia sa petrec cateva zile in Kalamata. Aterizez intr-o zi de luni in Athena, iau o masina si trebuie sa ajung in Kalamata. Am acolo 2 zile pline (marti si miercuri) in care pot sa fac ce vreau... a 3-a zi (joi) trebuie sa ma reintorc in Athena. Desi am fost in Grecia de multe ori, nu am ajuns niciodata in Peloponez si imi trebuie niste ponturi de la voi.

Pentru dupa-amiaza de luni e clar, va trebui sa ma invart in Kalamata (probabil prin zona portului).
Ce sa aleg pentru cele 2 zile (marti si miercuri)? Ce orasele sa vizitez? Ce sate? Unde sa ma duc?
Ar trebui sa plec dimineata si sa fac un "traseu de zi"... cu intoarcere seara, la "baza" din Kalamata.

- NU sunt genul "turist", asa ca nu ma intereseaza castele, pesteri, manastiri & stuff.
- mai curand, vreau sa ma plimb prin orasele/sate pitoresti si sa vad locuri frumoase... faleze cu taverne, strazi cu magazine locale... nu ma duc la plaja!
- sa ma asez la cate o taverna si sa mananc ceva... sa plec iar la plimbare, printre oameni, pe strazi pline de culoare.
- m-am uitat pe harta si am vazut ca orasul Kalamata e pus cumva "la mijlocul" unui golf.

Multumesc anticipat pentru toate sfaturile.

Pentru cele doua zile alocate Peloponezului (din punctul meu de vedere e f.f. putin , dar tinand cont ca nu iti doresti sa vizitezi obiective ) eu iti propun doua trasee:
-Kalamata-Pilos-Methoni-Finikounda-Koroni-Kalamata (aprox. 150 km)
-Kalamata-Kardamyli-Stoupa-Aeropoli-Gythio-Sparti-Kalamata (aprox. 200 km)
Sunt foarte multe de vazut si vizitat in aceste zone, dar te poti rezuma doar sa admiri peisajul prin care vei trece si sa te opresti acolo unde iti place mai mult.Fiind vorba de octombrie nu stiu care mai este atmosfera, cat de animate mai sunt unele localitati enumerate mai sus, dar Pilos, Kardamyli,Aeropoli,Gythio, Sparti sunt orasele mai mari si consider ca "viata merge inainte" si in afara sezonului.Celelalte sunt statiuni/localitati mici foarte frumoase, care au farmecul lor atunci cand sunt animate de turisti si se simte atmosfera de vacanta, dar merita cate un mic popas in fiecare.
Nu stiu daca vei mai gasi falezele aranjate si toate tavernele si magazinele deschise, nu stiu daca plajele pe care le vei intalni vor mai avea farmecul din lunile de vara, nu stiu daca ve  gasi ceea ce cauti, dar te statuiesc sa nu judeci Peloponezul doar prin prisma acestor doua zile de octombrie.Mi-e teama ca fiind in afara sezonului nu va fi chiar cum visezi tu si vei pleca de acolo cu o impresie gresita.... si nu merita........
Din punctul meu de vedere, Peloponezul este cea mai ofertanta zona din Grecia continentala. Iti ofera mare, munte, istorie,traditii pastrate cu grija in zonele mai putin turistice,si nu in ultimul rand peisaje de-ti taie respiratia.
Sa ai vreme frumoasa si sa ne spui si noua pe unde ai ajuns si cum arata Peloponezul in octombrie.

#1193
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 acvaristul, on 16 septembrie 2021 - 08:44, said:

Dragilor, am nevoie de cateva sfaturi de la "ai' batrani in ale Peloponezului". Pe scurt, undeva in octombrie mi s-a ivit ocazia sa petrec cateva zile in Kalamata. Aterizez intr-o zi de luni in Athena, iau o masina si trebuie sa ajung in Kalamata. Am acolo 2 zile pline (marti si miercuri) in care pot sa fac ce vreau... a 3-a zi (joi) trebuie sa ma reintorc in Athena. Desi am fost in Grecia de multe ori, nu am ajuns niciodata in Peloponez si imi trebuie niste ponturi de la voi.

Pentru dupa-amiaza de luni e clar, va trebui sa ma invart in Kalamata (probabil prin zona portului).
Ce sa aleg pentru cele 2 zile (marti si miercuri)? Ce orasele sa vizitez? Ce sate? Unde sa ma duc?
Ar trebui sa plec dimineata si sa fac un "traseu de zi"... cu intoarcere seara, la "baza" din Kalamata.

- NU sunt genul "turist", asa ca nu ma intereseaza castele, pesteri, manastiri & stuff.
- mai curand, vreau sa ma plimb prin orasele/sate pitoresti si sa vad locuri frumoase... faleze cu taverne, strazi cu magazine locale... nu ma duc la plaja!
- sa ma asez la cate o taverna si sa mananc ceva... sa plec iar la plimbare, printre oameni, pe strazi pline de culoare.
- m-am uitat pe harta si am vazut ca orasul Kalamata e pus cumva "la mijlocul" unui golf.

Multumesc anticipat pentru toate sfaturile.
Monemvasia si Mani Peninsula. De neuitat.

#1194
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,884
  • Înscris: 04.07.2010

 acvaristul, on 16 septembrie 2021 - 08:44, said:

...
- NU sunt genul "turist", asa ca nu ma intereseaza castele, pesteri, manastiri & stuff.
- mai curand, vreau sa ma plimb prin orasele/sate pitoresti si sa vad locuri frumoase... faleze cu taverne, strazi cu magazine locale... nu ma duc la plaja!
- sa ma asez la cate o taverna si sa mananc ceva... sa plec iar la plimbare, printre oameni, pe strazi pline de culoare.
...

Cred că în octombrie nu vei mai avea ce face în alte orășele sau sate în afară de Kalamata. Din ce spune Dana eu aș zice că doar Pylos, Areopoli sau Gythio să mai fie un pic atractive pentru tine în octombrie, restul sunt ori prea mici (Methoni, Koroni), ori sezoniere (Finikounta, Stoupa), ori prea moderne (Sparta).
Aș zice să iei în considerare faleza estică a Kalamatei (pentru plimbare + taverne/baruri), și Piața Agios Georgiou Aristotelous tot din Kalamata, care este o lungă stradă pietonală pe direcția nord-sud ce ajunge până la parcul cu locomotive de epocă (din ce țin eu minte că era acum 10 ani). Dacă nu s-au schimbat prea multe, pe strada asta vei putea să te plimbi exact cum spui că ai dori, adică sunt și taverne/baruri, și magazine.
Altceva în octombrie nu cred că ai ce face, dacă nu vrei să vizitezi obiective turistice.
Cred că cel mai bine este să te uiți și pe gmaps, în special pe street-view, chiar dacă pozele de obicei sunt cam vechi. Dar îți poți face o idee dacă te satisface.
Și dacă nu te satisface, atunci fă cele 2 excursii propuse de Dana, dar și astea le poți studia pe gmaps.


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 16 September 2021 - 20:09.


#1195
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 27.09.2006
Multumesc tuturor pentru opinii, este exact ceea ce am vrut sa aud.
Am studiat hartile si am incercat sa vad clipuri video cu toate localitatile amintite.
Dupa o zi intreaga de "vizionari", am ramas cu urmatoarele concluzii:

- voi ajunge acolo dupa-amiaza, asa ca in prima seara voi cauta sa vad faleza din Kalamata... de la port si pana unde se termina orasul.
- prima zi va fi dedicata unui traseu Kalamata - Pylos (mi-a placut cum arata, in diferite video clipuri)... e drum de o ora.
- aici in Pylos ma opresc pentru 2-3-4 ore si iau oraselul la pas, pe partea dinspre mare.
- continui (dar fara sa vreau neaparat sa ma opresc) cu Methoni - Koroni - Petalidi - intoarcere in Kalamata.
- seara a 2-a va fi dedicata unei plimbari pe strada aceea pietonala amintita aici (Aristomenous - Agiou Georgiou).
- in a 2-a zi vreau sa ma urc pe autostrada si sa ma duc in Nafplio... sunt 2 ore de mers si pot sa petrec toata ziua in Nafplio. Pare superb, din ce am vazut pe net!
- seara revin in Kalamata si raman probabil in zona falezei (hotelul unde voi fi cazat este undeva in zona de est).

Este evident ca e tarziu (octombrie) si e la fel de evident ca in 2 zile nu voi apuca sa vad mare lucru... asa ca am decis sa incerc sa vad doar doua obiective mari (Pylos si Nafplio). Din ce am citit (si aici, dar si pe net), se pare ca cine se duce in Peloponez va dori mereu sa revina acolo. Sa speram ca va fi si cazul meu.

Inca o data, multumesc tuturor pentru sfaturi!

Edited by acvaristul, 16 September 2021 - 22:54.


#1196
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,760
  • Înscris: 26.08.2008
Pylosul e fain, dar il vei "devora" repede.
Neaparat in Koroni faceti un efort sa ajungeti la / in cetate, este un loc deosebit, cu privelisti / perspective asisderea. Lasati masina jos (in zona de acces in cetate e mai dificil cu parcatul - eu am fost acolo si personal as intra acum cu masina in cetate Posted Image , o poti face linistit, dar doar dupa ce esti familiarizat cu locul), pe faleza si urcati la pas pe stradutele inguste, nu va lua mult. Eu zic ca privelistile de acolo vor merita cu supra de masura.

Kalamata ramane marea mea restanta din acea zona, si nu stiu daca o voi putea "recupera" in aceasta toamna.

Edited by BlueKing-69, 17 September 2021 - 18:50.


#1197
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Draga "acvaristul", in locul tau as lasa Nafplio pentru o alta vacanta. E si departe de Kalamata, chiar daca e autostrada, tot zic ca e obositor. Monemvasia poate e mai aproape. Si e minunata, iti garantez.

#1198
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 23.01.2010
Acvaristul, si eu te-as sfatui sa mergi o zi spre Methoni (vezi plaja+cetatea) - Pylos (te plimbi prin centru, eventual urci la cetate, este mic oraselul) - Gialova - plaja Divari - Voidokilia (daca tot esti in zona, este pacat sa nu o vezi). De mancat, poti manca de ex in Methoni la Nikos, in Gialova la "Elia", ambele excelente, dar sa verifici daca sunt deschise (pe google maps ai recenzii, program etc)
A doua zi, eu nu as lua-o spre Nafplio (aloca-i o vacanta intreaga, o sa fie teribil de obositor drumul dus-intors si nu apuci sa vezi mare lucru). Ti-o spune cineva care prefera sa umble non-stop in concedii. Eu as alege sa merg spre Mani, sa vad Areopoli (unde poti sa te plimbi pe stradute) - pesterile Spileo Dirou (dar suna inainte sa fie deschise) - apoi spre Vatheia, cu oprire eventual la plaja Marmari.
Calatorie frumoasa, orice ai alege! Te asteptam cu recenzie.

Edited by honney_bunny, 08 October 2021 - 20:31.


#1199
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,760
  • Înscris: 26.08.2008
Golful Argolic vazut de la cetatea Palamidi, Nafplio:

Attached File  Golful Argolic 01.jpg   124.2K   31 downloads   Attached File  Golful Argolic 02.jpg   32.53K   28 downloads

Edited by BlueKing-69, 14 October 2021 - 09:35.


#1200
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,414
  • Înscris: 23.04.2007
Pentru anul acesta planul pt Grecia este Peloponez(familie cu, copil de 7 ani). Ca perioada ma gandisem initial undeva intre 1-10 septembrie. Momentan min 3 nopti in zona Tolo sau mai la sud, aveam ceva variante.. plus daca se poate inca cateva zile intr-o a doua baza.
Nu am rezervat inca nimic, eram pe cale dar ar fi a III-a incercare sa ajung acolo Posted Image
Problema e ca luna asta s-a anuntat ca scoala incepe de la 5 septembrie(hai ca nu o fi mare problema la o adica daca pierdeam 1-2 zile) , dar azi am vazut si stirea in care se anunta ca s-ar renunta la certificat covid intre 1mai-1septembrie(copilul nu il am vaccinat inca), deci ar trebui teoretic(asta in cazul in care chiar asa va fi cum zice stirea) ca sa intru cel tarziu la 31 august in Grecia cu , copilul.

Mai e si problema preturilor ( cel putin la cazare mai mari in august).
Dar acum parca sunt ingrijorat si de caldura. Din ce mi-aduc aminte, relatarile din topicul acesta erau ....caldura mare moncher .
Nu suntem straini de 40 grade Thassos, 39 Zakythos, etc, dar nah...si cu copilul...suntem si "plimbaciosi" Posted Image
Ultima saptamana din august de obicei e suportabila sau trebuie sa cari bidonul cu apa la tine?

Edited by AdrianHH, 13 April 2022 - 16:08.


#1201
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 12.12.2006
Adrian, pentru copii trebuie certificat doar daca au peste 12 ani. In general din tarile studiate de mine niciuna nu cere vaccin pt copii sub 12 ani si nici nu cred ca se va merge in directia asta.

#1202
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Am fost prin Peloponez in iulie, nu mi s a parut asa cald incat te ingrijoreze.Am prins temperaturi mai mari in insule. Preturile da, clar sunt mai mari, mai ales in august cand in mod traditional multe tari au perioada concediilor, Germania de exemplu se goleste in august.

#1203
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,414
  • Înscris: 23.04.2007

 mdt, on 13 aprilie 2022 - 16:21, said:

Adrian, pentru copii trebuie certificat doar daca au peste 12 ani. In general din tarile studiate de mine niciuna nu cere vaccin pt copii sub 12 ani si nici nu cred ca se va merge in directia asta.
Daca retin bine, e al treilea an cand limita e setata la 5 ani si in timpul sezonului au urcat-o la 12/10 ani. Momentan e la 5 ani(al nostru are apoape 8 acum).
Incep sa prospectez piata.

 camelia19, on 13 aprilie 2022 - 21:00, said:

Am fost prin Peloponez in iulie, nu mi s a parut asa cald incat te ingrijoreze.Am prins temperaturi mai mari in insule. Preturile da, clar sunt mai mari, mai ales in august cand in mod traditional multe tari au perioada concediilor, Germania de exemplu se goleste in august.
In ultimii ani e obicei intre 10-12 mergeam la plaja, apoi pranz si o plimbarica pe insula/continent, si seara iar plaja(16.30-20etc...). Numai ca in Zakynthos anul asta am prins trei zile cu 37 38 39 consecutiv dupa masa si lesinai efectiv, nu iti mai ardea de mers.
Traditional am mers intre 1-13 septembrie. Nu stiu, in general in partea de sud a Greciei nu prea am avut multe calatorii(mereu iunie-Paros, Kefalonia, Zakynthos, si octombrie Atena), dar in septembrie am vazut ca imediat dupa 10 vremea incepea sa fie tulbure, se schimba vizibil in cateva zile. Pe 15 si 27 august am facut concedii din Lefkada si era torid(mai ales pe 15).
Planum si Mani, ala e in sudul extrem :D
Ma apuc sa modific datele la cazari si vedem ce iese :)

#1204
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 AdrianHH, on 14 aprilie 2022 - 08:56, said:

In ultimii ani e obicei intre 10-12 mergeam la plaja, apoi pranz si o plimbarica pe insula/continent, si seara iar plaja(16.30-20etc...). Numai ca in Zakynthos anul asta am prins trei zile cu 37 38 39 consecutiv dupa masa si lesinai efectiv, nu iti mai ardea de mers.
Traditional am mers intre 1-13 septembrie.

Noi in ultimii 5-6 ani am mers de fiecare data intre 1-20 iulie, mi s-a parut cea mai buna perioada asta. Am incercat si 1-20 august, si 15-30 august si nu a fost pe placul nostru. La sfarsit de august am prins si in Grecia vreme ceva mai racoroasa, daca in timpul zilei nu se simte, dupa 15 august seara parca e altfel aerul decat in iulie seara. Mie-mi place sa fie cald, nu sa pun o bluza pe umeri seara cand merg pe faleza. In plus, cu cat inaintezi in sezon e mai scump, mai aglomerat (culminand in august) si mai murdar, iar ziua e tot mai scurta. Pe sfarsit de sezon grecii deja sunt plictisiti de turisti, incep sa-si numere banii si sa-si faca socotelile si nu mai au acelasi avant sa te faca sa te simti ok, mai ales daca socotelile nu au iesit asa cum si-au propus la inceput de sezon.
In schimb, inceputul de iulie e ideal: apa e deja suficient de calda, vremea e excelenta, ziua e aproape de lungimea maxima, totul e curat si pregatit de sezon, grecii sunt cu chef. Si cel mai important, inca nu e varf de sezon in ceea ce priveste pretul cazarilor (cam dupa 15-20 iulie am vazut ca mai ridica preturile cu vreo 10 euro/noapte).
Programul e foarte diferit la noi, in sensul ca dimineata vizitam daca e de vizitat ceva, ajungem pe plaja dupa 11 si ne plimbam pe cateva plaje pana pe la ora 5, dupa care o luam spre casa, apoi dus, odihna si seara iesit la plimbare in oras, restaurante, cumparaturi etc...Dar cand esti in echipa de 3, e altfel, stiu. Posted Image  

La subiect, am si eu de mult o idee de vacanta in Peloponez si o tot o aman. Anul asta am facut si rezervari, dar ulterior am anulat. Am fost de 2 ori in zona, am stat in Nafplio 2 nopti si mi-a placut tare mult oraselul ala. Pe langa densitatea extraordinara de situri istorice, foarte faine mi s-au parut drumurile, pitoresti, multe serpentine, munti...nu neaparat usor de condus, dar frumos.

Edited by camelia19, 14 April 2022 - 09:32.


#1205
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,760
  • Înscris: 26.08.2008
Are cineva o idee despre o zona de cazare pentru zona Epidavros, la est de Nafplio?
Am in vedere o cazare de circa 4 nopti iar ca obiectiv insulele Poros, Spetses, Hydra si Aegina. La nevoie ma pot intinde si o saptamana.
- as vrea sa fim aproape de un port astfel incat sa plecam cu vreo cursa spre oricare din aceste insule de pe care sa ne intoarcem pe continent seara;
- ne-ar placea si ceva plaje in zona (asta nu prea gasesc). O cazare - de exemplu in zona Tolo - unde am avea o plaja care ne place enorm [Karathona] am gasi in orice moment, dar este prea lung drumul spre o imbarcare dis de dimineata spre insulele avute in vedere;
- nu ne incanta croazierele care fac doua sau trei din aceste insule plecand din Nafplio / Tolo, prefer sa dedic timpul insulelor, nu statului pe vas;

Stiu ca Aegina este mai ok de abordat din Atena, dar as incerca, totusi si o accesare din Peloponez.

Edited by BlueKing-69, 09 July 2022 - 21:20.


#1206
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,884
  • Înscris: 04.07.2010
Blue, e mai problematic ce ai dori tu (mă refer la cazare). Vezi mai în urmă posturile lui MIO63 și Iulia (Iulia parcă pe topicul de Aegina).

Totuși, toate într-un sejur nu cred că ai putea realiza tot ce ți-ai propus, decât dacă ai proceda cum fac eu de multe ori. Adică o cazare undeva (doar în zona Tolo, pentru plajă "la botu' calului", sau eventual cum găsise assist72 pe coasta estică în zona Epidavros - sper să nu-i fi pocit numele). Acum câțiva ani s-a întâmplat, aici, pe acest topic.

Cred că mai pe placul tău ar fi totuși să spargi în două sejurul, și mă gândesc la o vacanță în Argolida și una în Aegina (ultima și cu vizitarea insulițelor Angistri și Moni). Și zău că așa aș dori să fac și eu.

Hai, că mă duc la plajele spre Olympiada, s-a făcut frumos afară.


Sănătate și inspirație la planificări !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate