Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#1153
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,426
  • Înscris: 23.04.2007

View PostBlueKing-69, on 28 martie 2021 - 23:20, said:

Pai cam asa ceva... se vede si din linkurile puse de tine. Tu ce zici?  Posted Image
Pai, sa zicem primii 7km(cei mai greu, daca ma uit la curbele de nivel) se urca de la 200m la 560m.
https://www.google.c...4m1!3e0!5m1!1e4
Rampa ~5% medie
Comparativ, urcarea din Volos spre Makrinitsa pe partea cea mai grea
https://www.google.r...4m1!3e0!5m1!1e4
6.7km cu urcare de la 100 la 620m , rampa de 7.8% medie. Nici asta nu mi s-a parut extraordinara, doar ca la 36.5 grade afara mi-era ca fierb antigelu cu 4 adulti si lada de portbagaj Posted Image
Urcarea spre Pelion(punctul de intersectie al drumurilor) = de la 100 la 1200m in 21km> 5.2%.
Am mers si pe aici
https://www.google.r...4m1!3e0!5m1!1e4
160-400m in 3.6km=6.66% , asta chiar mi s-a parut ingusta si abrupta.
De asta zic ca nu pare , pe hartie cel putin , atat de rau.
Probabil ca asta va fi varianta care o sa o incerc.
M-a mirat putin afirmatia,

Edited by AdrianHH, 29 March 2021 - 14:30.


#1154
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 26.08.2008

View PostOvidiuNS, on 29 martie 2021 - 00:08, said:

Blue  

View PostAdrianHH, on 29 martie 2021 - 14:29, said:

Pai, sa zicem ...

Zic si eu ca rabinul, pana la urma poate avem cu to[n]tii Posted Image dreptate, poate doar am privit eu mai "prapastios" situatia pe acolo. Nu mi s-au parut de speriat rampele si nici fara de sfarsit curbele in ac de par, dar drumul devine extrem de ingust in unele localitati / sate, de aici opinia legata de autocare. La un moemnt dat m-am oprit nefiind sigur ca sunt tot pe drum, considerand ca e posibil sa fi intrat in curtea unui cetatean Posted Image .

In mod cert aveti dreptate, ca multe drumuri par imposibile in toata Grecia, si in Pelion si in zona Peloponez - Mani, in unele insule (de ex in Skopelos iar nu prea vedeam un autocar mergand pana la Ag Ioannis. Si totusi...  Posted Image  )

#1155
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.01.2013
Buna,

am urmatorul plan pt Peloponez si as vrea feedbackul vostru, eventual cum sa-mi structurez activitatile pe zile. Urmeaza sa stam 15 nopti la inceput de iunie: 1 noapte pe drum pana in Peloponez ( in Neos Panteleimonas ), 9 nopti in Paralia Mavrovouniou ( aproape de Gytheio ) , 3 nopti pe langa Methoni , 2 nopti pe langa Meteora la intoarcere . Cum vi se pare impartit pe zile ? Tinand cont ca suntem si cu copii, in mare dorim liniste si mai putin vizitat obiective istorice. Cu toate astea vreo 2-3 zile suntem dispusi sa facem drumuri mai lungi. Ce activitati ne sfatuiti ? Multumesc

#1156
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
9 nopti in Mavrovouni? De ce? Vrei sa vezi toate site urile arheologice pe o raza de 100km? In plus Gytheio nu e mare lucru, ca locatie de stat, parerea mea. Iar plaja, desi frumoasa si ofera multa relaxare, parca totusi nu justifica 9 nopti, chiar daca mai in jur si alte cateva plaje. Eu am povestit alegerile pe care noi le-am facut. Mai mult ... n-as avea ce sa mai spun.

#1157
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmparvu, on 04 mai 2021 - 21:15, said:

... as vrea feedbackul vostru ...

Programul e foarte ok.

Nu ştiu câţi copii vor fi şi cât de mari sunt. Cred că asta contează cel mai mult să clarifici, altfel e posibil să "vorbim" de pomană.

Oricum ar fi, din Mavrovouni Monemvassia merită o excursie de jumătate de zi, la fel şi insula Elafonissos. Peştera Spileo Dirou e foarte aproape de cazarea voastră, la fel şi ruinele castelului Kelefa. Nu ştiu dacă e oportună o excursie de explorat Mani, e în funcţie de cât de "disponibili" sunt copiii. Altfel sigur că merită. Vezi detaliile pe care le-am dat şi pozele pe care le-am pus la paginile 11 - 13 şi 3 - 5 ale topicului.
În Messinia eu am ratat în 2012 şi 2015 Succesiunea de cascade de lângă Kazarma. E aproape de şoseaua Kalamata - Pylos.

Iar pe drumurile de ducere şi de întoarcere mai puteţi opri de câteva ori. Sunt multe locuri de văzut şi treceţi chiar pe lângă ele, indiferent ce rute alegeţi. Şi se ştie: "pauzele lungi şi dese - cheia marilor succese", mai ales că aveţi copiii cu voi.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 07 May 2021 - 21:55.


#1158
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Parca as merge pe 6 zile cu 6 zile...
zi zona cap Tenaros+Pyrgou Dirou+Porto Kagio., cu  plaja la Marmari.1 zi Stoupa+Kardjamali (chiar 2) - plaja, 1 zi Monemvasia..1 zi Elafonissos (poti sa le combini si intr-o singura zi, dar e cam pe fuga si nu prea merita).,1-2 zile leneveala in Gythio
In Methoni poti sa bagi  min 2 zile Methoni+FInikounda... 1 zi Voidokila/Gialova...1-2 zile zona plajei Romanos/Petrohori plus. o mica excursie la cascade...Astea sunt pe o distanta scurta (maxim 40 de min din Finikounda pana la Romanos). Plus Koroni.

#1159
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 26.08.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YtsveENQCJE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alunecari de teren care au blocat [circulatia navala prin] istmul Corint... inteleg ca este afectat si unul din poduri.
Lucrarile de sustinere / consolidare a podului si a malurilor canalului sunt in toi, se trage tare in perspectiva debutului sezonului turistic.

Edited by BlueKing-69, 16 May 2021 - 19:36.


#1160
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
Îmi place, parcă e un râu, nu-mi dau seama care e explicația.
Sunt curios în ce sens curge, sau de fapt dacă se schimbă periodic sensul de curgere. Habar n-am, și mi-e și somn la ora asta.


Sănătate și noapte bună !

#1161
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,426
  • Înscris: 23.04.2007
Planuiesc si eu Hydra 1 zi , vin cu masina din zona Tolo ( Vila Cristina). O sa parchez in Metochi si iau de acolo ferry.
In afara de port si stradute, inteleg ca asta ar cam fi, ca sa iau barca sa ma duc la o plaja deja cred ca imi ia prea mult, as prefera o plaja de pe continent din zona Tolo. Asa ca :
1. Cat imi ia sa traversez, sa vizitez portul si stradutele pitoresti din jur + o masa ( de pranz) + retur in Metochi? Ma gandesc ca restul dupa-amiezii as putea sa stau la plaja sau sa vizitez ori Dolina Didima sau Poros( oare mai bine cuplez Epidavros cu Poros intr-o zi)?
2. Spetses. Nu dati cu pietre, dar parca din ce am studiat putin nu rupa gura targului. Imi scapa mie ceva, merita? Daca da, sunt ferry-uri regulate din Costa? Prefer cat mai putin pe apa, nu croaziere care vin de departe.
Nu stiu daca am ales bine, am concediu 1 sept-10 sept am rezervat 1 zi Kamena Vourla, 3 zile Tolo si 3 zile  Gytheio, dar e din ce in ce mai clar ca iese bors daca alerg tot timpul, trebuie si putina relaxare. Degeaba visez ca ajuns si in S-V (Coroni, Pylos) , etc.
Cam greu sa pun Hydra, Poros(arata f bine parerea mea), Epidavros si Napflio. Deja sunt 2 zile full numai asta, daca pun siturile dintre Corint si Tolo imi da vreo 4 zile. Mai vreau si plaja Posted Image .Adica sa ramana S-V Peloponezului (si centrul, nordul , etc) pt alta data.
Mai am timp sa mai pun 1 zi de stat in Tolo si sa mut cu 1 zi in fata cazarea din Gytheio, adica sa plec vineri 10 septembrie, vineri noapte sa dorm ori in Metsovo(daca ma intorc pe Patras) , ori pe drum intre Atena-Kulata si sa ajung sambata seara in Bucuresti, duminica sa fie zi de respiro sa ne revenim pt saptamana urmatoare . Sau sa incerc plecare cu 1 zi mai devreme. Oare zic bine?

Edited by AdrianHH, 03 June 2021 - 23:42.


#1162
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
Adi, eu ţi-am mai scris o dată că ar mai trebui o zi în zona Tolo.
Dar dacă vă doriţi şi un pic mai multă plajă/baie, atunci cred că cele 10 zile alocate nu sunt suficiente pentru ce spui că ai în plan.

Ar veni aşa: joi, pe 2 septembrie aţi ajunge la cazare în Tolo. Apoi urmează 3 zile pline (vineri, sâmbătă, duminică) şi luni, pe 6 septembrie să mergeţi la Gytheio.
Alte trei zile pline aici înseamnă marţi, miercuri şi joi, iar vineri pe 10 septembrie să plecaţi la cazarea intermediară, şi sâmbătă să ajungeţi acasă în Românica.
Nu văd unde e ziua aia în plus, de care spui.

Sau prin zile rezervate ai vrut să spui nopţi ?

Spetses nu arată rău, dar faţă de Hydra şi de Poros şi eu aş zice că e ceva mai jos. Aici treaba e subiectivă, unii au citit/văzut "Magicianul", alţii vor să meargă pe urmele Bubulinei (eroina lor naţională) etc. Adică motive să petreci o zi pe Spetses există .
Ai dreptate în ce priveşte Hydra, însă dacă mă gândesc la modul cum s-a "pierdut" pe străduţele labirintice BlueKing-69 acum câţiva ani îmi dau seama că şi vouă v-ar plăcea, ceea ce mă duce cu gândul că în special voi ar trebui să alocaţi Hydrei nu o jumătate de zi, ci o zi întreagă.

Şi uite cum o socoteală aritmetică simplă referitoare la ce aţi vrea voi să faceţi mă duce la ideea de a alege pentru "Peloponez-2021" doar o singură zonă. Adică ori Tolo, ori Gytheio. Nici nu e cazul să vă mai gândiţi la sud-vest sau alte zone. E adevărat că zilele alocate pentru transfer pot fi folosite şi ele, dar de obicei, pe lângă vizitele de pe parcurs e bine să ajungeţi la noua cazare nu foarte târziu şi să vă acomodaţi seara cu localitatea respectivă (în speţă Tolo şi Gytheio).

Deci, concluzia este că dacă nu vreţi un "borş" veritabil şi doriţi şi plajă/baie, atunci poate cea mai bună idee ar fi 3 vacanţe în Peloponez. Una în nord-est, alta în sud-est şi a treia în sud-vest. Aşa mi se pare mie, chiar dacă viaţa e scurtă.
Cumpăniţi bine şi decideţi cum credeţi că vă avantajează mai mult.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 June 2021 - 00:54.


#1163
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Salutare!

Am de gând să plec intr-o vâjâială în Peloponez in jur de 28 iulie pentru 10 zile maxim.
Credeți că e ok perioada?
Programul vreau să cuprindă și plajă cu baie, nu doar obiective turistice.
Traseul ar fi Craiova-Salonic-Nei Pori-Delfi-Atena-Napflio-Monemvasa. Si mai departe nu mai stiu.
M-am blocat pentru că, in afară de 4 nopți în Napflio, ca să fim aproape de Tolo pentru plajă, iar seara să ne plimbăm în oraș, habar n-am cum să le potrivesc.

#1164
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 23.01.2010
Laberta, nu se intelege unde vrei sa faci opriri cu cazare, pana sa ajungi in Tolo... vrei sa stai cate o noapte in fiecare loc pe care l-ai scris? Cat vrei sa stai in Atena? Sau cele 10 zile sunt alocate doar pentru Peloponez? Daca este asa, pe langa cele 4 nopti in Nafplio, poti adauga inca 5-6 in zona Githeyo/Mavrovouni. Daca citesti cateva pagini in urma, o sa vezi ceva discutii tocmai pe tema asta, cum sa imparti vacanta in Peloponez.

Edited by honney_bunny, 19 June 2021 - 13:52.


#1165
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna dimineata. Ma incapatanez sa strabat Peloponezul, incet, pe indelete. Anul acesta aduc si prietenii. Atata le-am povestit - de bine, desigur - incat n-au mai rezistat ispitei de a vedea cu ochii lor frumusetile mult laudate. Timpul nu-i chiar un prieten bun, am facut un plan, pe repede inainte, sa prinda si ei gustul, apoi om mai vedea, poate repetam trip-ul. Desi se spune ca viata e prea scurta ca sa mergi in acelasi loc, n-o sa-i lasam sa mearga singuri in zona Nafplio, unde vom innopta 2 nopti. Aici stim unde sa-i ducem, clar. Apoi coboram in Monemvasia (stiu, veti spune ca e mai fain in Gytheio), insa, asa cum am zis, o luam incetuc. Pentru plaje faine in zona asta, excluzand Elafonisos, aveti alte recomandari? In Monemvasia vom ramane 3 nopti (nustiu de ce am ramas setata sa pomenesc de nopti si nu de zile - ca doar astea sunt mai interesante :)). As avea in intentie, daca ne vor tine "rotile", sa merg pana la Gytheio si poate pana la Caves of Diros - vad ca-i inchisa temporar, aveti stiinta de ce? Aici, in zona asta, pe degetelul asta de Peloponez, mai aveti si alte recomandari? Citeam acum cativa ani, nu mai stiu cine a scris, ca aici in zona Vathia e Grecia autentica, traditionala, asa cum n-o mai vezi in alte parti. O sa las Kalamata, apoi mult apreciatul Methoni, pentru alta vacanta. Daca aveti sugestii, observatii la acest plan, stiti bine ca le astept cu nerabdare.

#1166
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
In afara de Vathia, de Gytheio & co., in peninsula Mani mai este de vazut Areopoli, Porto Kagio, Skoutari, plaja Marmari. E o alta Grecie decat cea cunoscuta de cei care au mai colindat prin partea continentala, cu un farmec aparte.

#1167
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Mi-am modificat cazarea, din Monemvasia, o sa fie in Gytheio.

#1168
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 28.03.2008
Nasol, ce sa zic mie gytheio mi s, a parut cel mai nasol oras vazut in Peloponez

#1169
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Cu cine l-ati comparat de ziceti ca e cel mai nasol? Doar intreb, sa fiu pregatita. Merg impreuna cu alti prieteni, asa cum am zis, si n-as vrea sa le amplific asteptarile. Noi iubim locurile neasaltate de turisti, mai autentice, traditionale. Asta speram sa gasim prin zona aia. O fi fost mai bine daca alegeam Monemvasia?

#1170
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Monemvasia merita cel putin cateva ore, deci nu o ocoliti. Elafonisos are acea plaja speciala, astfel ca nici ea nu trebuie ratata. Noua ne-a placut si plaja Pouda, din apropierea locului de unde pleaca ferry spre insula Elafonisos. Cui ii plac scufundarile, exista acolo, la doar cativa metri adancime sub mare, orasul Pavlopetri. Eu cred ca se poate innopta la Monemvasia, apoi 1 zi de plaja pe Elafonisos si seara la Gytheio. Sau doar vizitata Monemvasia, apoi cazare pe Elafonisos (sau in apropiere de feery ce face legatura cu insula) si a doua zi spre Gytheio, unde activitatea de baza este plaja, nu frumusetea orasului sau obiectivele turistice din imediata apropiere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate