Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Problema la un X50GL

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
mitzanumax

mitzanumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.08.2008

View Postciprianxl, on 27th December 2009, 03:09, said:

O intrebare pt cei care si-au facut cooler pad pt X50GL sau alte laptopuri:
Cum ati pozitionat coolerele? Trag sau sufla aer?
Mi-am facut mai demult un coolpad dintr-un bibliograf de carton si 2 coolere de sursa pc legate in serie la un transformator de 9V.
[ http://img121.imageshack.us/img121/3442/dscf6337n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Salut,

Sufla (daca vrei sa iti achizitionezi ceva de calitate iti recomand Zalman NC-2000)

Edited by mitzanumax, 27 December 2009 - 09:58.


#20
nightboy

nightboy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 394
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmitzanumax, on 27th December 2009, 09:46, said:

Salut,

Sufla (daca vrei sa iti achizitionezi ceva de calitate iti recomand Zalman NC-2000)

astea din comert arata doar binee si ATAT!daca vrei ceva serios iti faci unu singur pe o structura simpla de aluminiu 2 ventilatoare de 12V la priza nu de 5V la usb cum sunt astea din comert care iti nenorocesc si placa de baza.cu un buget de 1 mil iti faci un super cooler ;) garantat!

#21
ciprianxl

ciprianxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 05.10.2006

View Postnightboy, on 27th December 2009, 11:38, said:

astea din comert arata doar binee si ATAT!daca vrei ceva serios iti faci unu singur pe o structura simpla de aluminiu 2 ventilatoare de 12V la priza nu de 5V la usb cum sunt astea din comert care iti nenorocesc si placa de baza.cu un buget de 1 mil iti faci un super cooler ;) garantat!


    Ai dreptate,mai ales ca ai libera alegere sa-ti pozitionezi exact unde iti trebuie coolerele.Eu le-am pus direct unde am orificiile de racire.Mai trebuie sa adaug inca unul pt hard-drive si sa inlocuiesc transformatorul de 9V intr-unul de 12V. Structura din aluminiu de unde se ia,sau cum se face?

#22
nightboy

nightboy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 394
  • Înscris: 18.05.2007
hmm nu stiu ce sa zic :) improvizezi ;) sau daca ai vreo ruda in domeniu sa iti faca ceva frumos ;)

#23
mitzanumax

mitzanumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.08.2008

View Postnightboy, on 27th December 2009, 12:38, said:

astea din comert arata doar binee si ATAT!daca vrei ceva serios iti faci unu singur pe o structura simpla de aluminiu 2 ventilatoare de 12V la priza nu de 5V la usb cum sunt astea din comert care iti nenorocesc si placa de baza.cu un buget de 1 mil iti faci un super cooler ;) garantat!


De acord cu tine ca au design ok si ca ai putea sa iti faci unul singur si mai bun......dar totusi nu vrem sa racim prea tare laptopul pentru ca se poate face condens....si nu vrem asta intr-un laptop...nu? Sincer nu sunt de acord cu partea care ai spus-o referitor la nenorocirea placii de baza utilizand un notebook cooler...daca ar fi asa nu am mai avea hard disk-uri externe, stick-uri, dvd extern, blue ray extern...si asa mai departe.
Eu sa spunem ca sunt mai comod din fire si ca mi-am cumparat un zalman de care sunt foarte foarte multumit.

Edited by mitzanumax, 28 December 2009 - 11:48.


#24
ciprianxl

ciprianxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 05.10.2006
A aparut la inceputul lunii Driver nou pentru Nvidia 8200M G... Notebook Release 195.
A incercat cineva sa il instaleze? Mie nu-mi merge,imi zice ca nu imi gaseste hardware compatibil..dar cu un release mai vechi merge.
Mie imi place sa fiu up-to-date.. :)

#25
Lyrical

Lyrical

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 27.07.2008

View Postnightboy, on 23rd December 2009, 20:02, said:

pe langa coolerpad-ul pe care-l am de la cooler master o sa ii mai adaug un cooler de la TITAN are la nivel mediu 2800 rotatii si la maxim presupun ca aproape 4000(are reglj manual) ca il confunzi cu un aer conditionat (+ un zgomot infernal ).o sa il leg la priza sa aibe putere maxima si sa nu imi prajesc placa de baza :)) 12V sa vezi atunci eficienta de racire :)))

8 zile dupa ce l-am adus din service a inceput din nou sa se restarteze. Sigur e praful din el? Eu inclin sa cred ca are probleme la placa de baza.
In service i-au facut up-date la bios l-au curatat de praf si au rulat un test pe el.

#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
BALAMALELE intra in garantie sau nu?
Ecranul meu nu mai sta in nici o pozitie,nu stiu unde as putea gasi si ce anume ar mai trebui schimbat...este in garantie inca 9 luni.

#27
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View Postdanghetau, on 18th July 2010, 14:08, said:

BALAMALELE intra in garantie sau nu?
Ecranul meu nu mai sta in nici o pozitie,nu stiu unde as putea gasi si ce anume ar mai trebui schimbat...este in garantie inca 9 luni.

in mod normal da. ia legatura cu cei care-ti asigura garantia.

#28
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am pierdut factura/garantia si cutia (se poate spune ca le-am aruncat) insa am fost la magazinul de la care am cumparat produsul si mi-au gasit documentele,mi le vor trimite prin mail scanate.
Sper sa rezolv problema,iata de ce am nevoie,sper sa nu fie nevoie si de capacul LCDului (spun asta in cazul in care sint nevoit sa le cumpar nefacind obiectul garantiei).
Attached File  DSCF1348.JPG   4.61MB   4 downloadsAttached File  DSCF1349.JPG   4.38MB   1 downloads

#29
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View Postdanghetau, on 19th July 2010, 14:41, said:

Am pierdut factura/garantia si cutia (se poate spune ca le-am aruncat) insa am fost la magazinul de la care am cumparat produsul si mi-au gasit documentele,mi le vor trimite prin mail scanate.
Sper sa rezolv problema,iata de ce am nevoie,sper sa nu fie nevoie si de capacul LCDului (spun asta in cazul in care sint nevoit sa le cumpar nefacind obiectul garantiei).
Attachment DSCF1348.JPGAttachment DSCF1349.JPG

garantia pentru laptop-urile asus este 2 ani pentru tot laptop-ul ca si unitate. deci daca mai ai garantie si primesti documentele, apeleaza la ea. se schimba doar balamalele in cazul in care capacul nu este spart sau crapat sau piulitele de prindere (cele incastrate in capac) mai sunt intregi. daca ai una din cele enumerate, se schimba, dupa caz, doar partea din spate (capacul) sau capacul si rama display-ului. mai urat la crapaturi este faptul ca se poate anula garantia pe motiv de soc mecanic.

#30
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Totul este ok,nu a fost scapat/trintit...capacul din spate nu e nici macar zgiriat,suruburile sint intregi.Am primit documentele,am gasit firma care asigura serviceul,am trimis copii dupa documente si aceste imagini ca sa se vada de ce anume am nevoie si daca ei sint de acord,ca sa nu mai trimit laptopul in Bucuresti sa-mi trimita ei doua balamale.Tare ma tem ca e nevoie sa schimbe si capacul spate,sa nu fie tocit pe interior acolo unde se freaca acele doua opritoare metalice.

#31
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Rezolvat in garantie,in DOUA zile a si ajuns la mine.N-am mai pomenit atita operativitate,sincer.

#32
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View Postdanghetau, on 26th July 2010, 20:46, said:

Rezolvat in garantie,in DOUA zile a si ajuns la mine.N-am mai pomenit atita operativitate,sincer.

nefiinfd problema electronica ci doar mecanica e bine...totusi e o performanta operativitatea celor de la service. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate