Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Problema RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
GabrielSL

GabrielSL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.08.2009
Acum 2 saptamani un prieten a fost implicat intr-un accident auto. Soferul din cealalta masina a dat inapoi lovind masina prietenului meu, nefiind grav au completat un formular de intelegere amiabila. Dupa ce s-a prezentat la firma de asigurarii, domnul care constata pagubele a zis ca nu deschide dosarul de dauna deoarece el considera ca prietenul meu a intrat in cealalta masina pe frana.
  Unde se poate apela pentru a solutiona acest caz ?

#2
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
cum adica "a intrat in cealalta masina pe frana"?

#3
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Nu au bre dovada de la politie, ce mama lui vrea ala de la asigurari?

#4
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
poate "nu a intrat pe frana" dar si asa ... adica cum adica?
deci daca nu calci frana inainte sa faci accident nu acopera rca-ul paguba celui in care ai intrat?
asa am inteles

#5
GabrielSL

GabrielSL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.08.2009
Dupa cum am zis cealalta masina a dat cu spatele si a lovit masina cunostintei mele, dar cel de la asigurarii sustine contrariu adica prietenul meu a intrat in cealalta masina lovind-o in spate.
   Nu au dovada de la politie deoarece au incheiat contract de intelegere amiabila care nu mai necesita prezentarea la politie.

Edited by GabrielSL, 03 August 2009 - 15:37.


#6
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
ala de la asigurari merita o portie buna de bataie

#7
GabrielSL

GabrielSL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.08.2009
De dimineata am fost cu baiatul la asigurari si cu toate ca accidentul s-a petrecut acum 2 saptamani cei de acolo nici macar nu au inaintat dosarul.  Apoi am sunat la OPC care ne-au cerut sa ne prezentam la sediu la ei cu o copie dupa procesul verbal, si cand am fost inapoi la asigurari si i-am zis motivul pentru care vrem copie a inceput sa o lase mai moale si a zis ca o sa trimita dosarul la Bucuresti.
    Acuma asteptam raspunsul asigurarilor si al OPC-ului pentru ca am depus si acolo o sesizare, si vrem sa anuntam si CSA.
    
    O intrebare in legatura cu CSA, o persoana de la ei ne-a zis ca trebuie sa trimitem o scrisoare la ei si primim raspunsul in minim 30 de zile ? Nu se poate primi un raspuns si mai repede deoarece formularul de intelegere amiabila,  tine loc si de dovada si din cate stiu nu permite mai mult de o luna circularea cu masina nereparata.

Edited by GabrielSL, 03 August 2009 - 15:50.


#8
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Sper ca aveti numar de inregistrare pentru dosar de la cei cu RCA ul

#9
GabrielSL

GabrielSL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.08.2009
Ce numar de dosar? Explica-mi putin.

Edited by GabrielSL, 03 August 2009 - 15:52.


#10
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Cel mai simplu caz ar fi sa se duca la politie, iar cei de acolo ii elibereaza proces verbal si cu ala se duce la firma de asigurari si scapa de belele

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
putin off topic dar e in mare parte aceeasi schema

Sambata trecuta vorbeam cu un director de logistica al unei firme de distributie din bucuresti. Acesta sustinea ca o masina din flota lor a fost acrosata de un sofer care a schimbat banda fara sa se asigure. Soferul vinovat si-a recunoscut vina si s-a dus impreuna cu soferul firmei de distributie la asigurator sa constate incidentul amiabil. Toate bune si frumoase , insa la cateva zile prietenul meu (directorul logistica ) a primit un telefon de la asigurator in care ii spunea ca din DESEN reiese  ca este culpa comuna si nu deconteaza decat 50% din paguba.... :lol:

Prietenul meu a analizat incidentul si a ajuns la concluzia ca soferul lui nu are nicio vina. Vazand problemele cu care se confrunta a cerut dosarul de la asigurator ptr a se duce la casco (ptr regres) si asiguratorul intarzie sa prezinte acest dosar. 

Pana la urma a zis ca transfera cazul la juristul/avocatul firmei...... (am uitat despre ce asigurator este vorba , insa daca va interseaza il pot intreba)

P.S. Cam cu dinastea o sa ne batem capul de acum incolo......constatare amiabiala `am vrut`  , constatare amiabila o sa avem ! :deadtongue:

Edited by cosmin_miu, 05 August 2009 - 01:41.


#12
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
@cosmin_miu, exact de asta mi-e mie frica. Prefer sa merg la Politie pentru constatare decat sa-mi bat capul cu asiguratorul, care evident va incerca sa interpreteze cat mai mult in favoarea lui...
Oricum, cu ocazia constatarilor amiabile, nu va mai fi aglomerat pe la sectii.

#13
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
cand am patit-o si eu sa ma loveasca cineva cu spatele in bara fata a masinii, si am fost la asigurator pentru constatul amiabil, agentul ne-a pus sa trecem la rubrica "observatii" pe mine : "nu sunt vinovat", si pe cel vinovat "sunt vinovat".

Am vazut pe altcineva care era la constatare, si dupa ce au completat formularul, si au facut desenul, agentul a "constatat" culpa comuna, si gata. Desi ei cand venisera stiau cine e vinovat si cine nu.

#14
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009

View PostCutzu, on 3rd August 2009, 16:08, said:

poate "nu a intrat pe frana" dar si asa ... adica cum adica?
deci daca nu calci frana inainte sa faci accident nu acopera rca-ul paguba celui in care ai intrat?
asa am inteles

Pai daca intri pe frana (adica lovesti din spate) tu esti vinovat, si automat tu trebuie sa dai rca-ul, la asta se referea.

#15
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
@cosmin_miu   Ce povestesti tu era sa patesc eu.Mi-a lovit cineva masina.Masina era parcata in parcarea blocului unde sunt doar cateva locuri de parcare marcate, masina mea nu era pe unul din ele (cam 30% din locuri sunt marcate).Eu m-am dus la politie , actele s-au facut in cateva minute fara bataie de cap.La cateva zile un cunoscut a patit acelasi lucru ca si mine , aceleasi conditii (masina lui parcata , dar nu pe loc marcat) , numai ca el a fost la asigurator pentru intelegerea amiabila.A doua zi cand s-a dus a aflat ca din desen si datele date masina nu a fost parcata pe loc marcat  si e culpa comuna.S-a suparat pe mine respectivul , dar am ras de m-am spart , mai ales dupa ce i-am spus ca atunci cand m-a intrebat tanti de la asigurari ca de ce nu am fost la ei (ca era paguba mica ) si m-am dus la politie i-am spus ca nu am incredere in ei (asiguratori) si ce e scris de politie ramane scris si nu au ce sa faca.M-a mancat in c*r atunci , dar sa-i vad fata a meritat riscul unor intarzieri la plata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate