Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Conditiile in care nu se acorda ajutorul de somaj

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
CRIS7Y

CRIS7Y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2008
Daca sunt pe lista de disponibilizari dar mi se ofera loc de munca in aceeasi intreprindere in alta localitate ,mai pot primi ajutor de somaj in cazul in care refuz acest loc de munca ?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In mod normal, ceea ce spui tu este o problema interna a intreprinderii in cauza .

#3
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

 CRIS7Y, on 31st July 2009, 21:28, said:

Daca sunt pe lista de disponibilizari dar mi se ofera loc de munca in aceeasi intreprindere in alta localitate ,mai pot primi ajutor de somaj in cazul in care refuz acest loc de munca ?
Depinde , vorbesti cu patronul sa te demita , daca semnezi tu demisia nu mai ai drept la somaj

#4
CRIS7Y

CRIS7Y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2008
Daca accept locul de munca , in cazul meu fiind la 40km de domiciliu, angajatorul este obligat sa imi plateasca transportul?

#5
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

 CRIS7Y, on 31st July 2009, 21:46, said:

Daca accept locul de munca , in cazul meu fiind la 40km de domiciliu, angajatorul este obligat sa imi plateasca transportul?
Nu cred, asta tine de facilitatii daca sunt suportate de angajator sau nu, īn general transportul si alte facilitati se negociaza la semnarea contractului daca īti deconteaza abonament/speciala/tren ceva daca zici ca sunt 40 km

Edited by PHOENIX_GUARDIAN, 31 July 2009 - 20:48.


#6
CRIS7Y

CRIS7Y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2008

 PHOENIX_GUARDIAN, on 31st July 2009, 20:37, said:

Depinde , vorbesti cu patronul sa te demita , daca semnezi tu demisia nu mai ai drept la somaj

Daca nu imi realizez norma este un mod ca patronul sa ma demita..si astfel pot primii ajutor de somaj....corect?

#7
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

 CRIS7Y, on 31st July 2009, 21:57, said:

Daca nu imi realizez norma este un mod ca patronul sa ma demita..si astfel pot primii ajutor de somaj....corect?
Pai te duci la patron si ii spui ca nu vrei sa te mute si ca vrei sa te demita sa poti lua si tu somaj (ma gandesc ca nu are nimica impotriva ca doar somajul e de la Guvern , nu e din banii lui )
Acuma , vezi ca somajul trece repede si alt loc de munca pe criza asta se gaseste greu

#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 CRIS7Y, on 31st July 2009, 21:57, said:

Daca nu imi realizez norma este un mod ca patronul sa ma demita..si astfel pot primii ajutor de somaj....corect?
Daca nu iti realizezi norma ii dai un motiv sa te concedieze din vina ta, situatie in care nu ai dreptul la ajutor de somaj. Deci, pentru a beneficia de somaj este nevoie sa te demita fara culpa ta; asadar, sa-ti indeplinesti obligatiile de serviciu fara rabat de la standardele de calitate si cantitate si de la disciplina muncii.

 PHOENIX_GUARDIAN, on 31st July 2009, 22:02, said:

Pai te duci la patron si ii spui ca nu vrei sa te mute si ca vrei sa te demita sa poti lua si tu somaj (ma gandesc ca nu are nimica impotriva ca doar somajul e de la Guvern , nu e din banii lui )
Acuma , vezi ca somajul trece repede si alt loc de munca pe criza asta se gaseste greu
Intru totul de acord. Pacat sa-ti abandonezi un serviciu daca patronul e de treaba. Alt loc de munca pe vreme de criza e greu de gasit. Si mai greu un angajator cu care te intelegi.

Edited by clara_spiele, 01 August 2009 - 10:51.


#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 CRIS7Y, on 31st July 2009, 14:46, said:

Daca accept locul de munca , in cazul meu fiind la 40km de domiciliu, angajatorul este obligat sa imi plateasca transportul?

Angajatorul nu este oblicat cu nimic in afara contractului de munca. Daca te intelegi cu el sa iti dea un spor la salariu sau sa deconteze abonamentul, norocul tau. Daca nu, probabil sunt altii din localitatea respectiva care abia asteapta sa ia postul ala.
Nu esti obligat sa accepti postul ala, daca ti se intrerupe contractul din motiv de restrangere de activitate al firmei ai dreptul la somaj. Nu si din motive disciplinare.
Eu zic ca este o situatie pe care trebuie sa o analizezi personal. Am cunoscut multe persoane care faceau navete de 60km ani de zile (Ploiesti-Bucuresti), pe banii lor evident, pentru ca salariul pt postul respectiv justifica timpul si banii pierduti.

Edited by SuperDuper, 03 August 2009 - 00:06.


#10
dianadm28

dianadm28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.06.2008
Ca sa nu deschid alt topic pentru ca problema e oarecum asemanatoare si nu a primit un raspuns prea clar, va enunt si eu dilema mea:
Firma la care lucrez e o multinationala care momentan e "lovita" de criza.
Nu vor sa concedieze personalul, deoarece ar fi considerata concediere colectiva si atunci respectivii (cei concediati) ar beneficia de salarii compensatorii si societatatea nu are de gand sa le dea aceste drepturi. Asadar incearca in fel si chip sa scape de oameni prin diferite metode. ultima gaselnitza e transferul acestora la o alta sucursala din alta localitate. Momentan lucrez in Bucuresti si se proune transferul in Giurgiu. E legal sa te forteze sa-ti dai demisia daca refuzi transferul?

Multumesc anticipat celor care vor incerca sa ma ajute!
Diana

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
nu te poate forta nimeni sa-ti dai demisia. e un act unilateral, e decizia ta, nu a lor.

#12
BIG1

BIG1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.10.2009
Pentru ca e un subiect oarecum similar as vrea si eu o lamurire: in cazul desfacerii contractului de munca prin vointa ambelor parti poti beneficia de somaj?
Multumesc

#13
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 BIG1, on 29th April 2010, 11:24, said:

Pentru ca e un subiect oarecum similar as vrea si eu o lamurire: in cazul desfacerii contractului de munca prin vointa ambelor parti poti beneficia de somaj?
Multumesc
nu!

#14
BIG1

BIG1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.10.2009

 maryus75, on 29th April 2010, 12:12, said:

nu!
Multumesc.
Daca nu sunt prea enervant, as vrea prevederea legala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate