Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

com-invest

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006
Salut, stie cineva ceva de firma com-invest ? Au site cu acelasi nume... nu stiu daca e teapa sau nu, ceva pareri daca exista r fii binevenite.. Thx

#2
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postsadicu, on 31st July 2009, 07:04, said:

Salut, stie cineva ceva de firma com-invest ? Au site cu acelasi nume... nu stiu daca e teapa sau nu, ceva pareri daca exista r fii binevenite.. Thx

Pe site vad ca nu dau foarte multe detalii, cel putin pt UK unde m-am uitat eu. Insa printre putinele detalii sunt si cateva inexactitati. Mi-a placut la avantaje faza cu "orientation in Romania". Ce-ar putea insemna asta? Ca dupa experienta cu ei in UK nu mai gasesti drumul spre casa? :D
Faptul ca nu spun pe site cate te costa "distractia" si trebuie sa-i contactezi pt detalii care nu vad de ce n-ar fi afisate pe site imi pune semne de intrebare.
E interesant ce scrie la descrierea unuia dintre joburi:

Quote

Statutul D-voastra pe teritoriul Marii Britanii va fi cel de self-employed.
Si atunci de ce sa mai apelezi la ei? Poti fi self employed in UK fara sa apelezi la ei, nu te costa nimic.

#3
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006

View Postsilver_fern, on 31st July 2009, 11:06, said:

Pe site vad ca nu dau foarte multe detalii, cel putin pt UK unde m-am uitat eu. Insa printre putinele detalii sunt si cateva inexactitati. Mi-a placut la avantaje faza cu "orientation in Romania". Ce-ar putea insemna asta? Ca dupa experienta cu ei in UK nu mai gasesti drumul spre casa? :D
Faptul ca nu spun pe site cate te costa "distractia" si trebuie sa-i contactezi pt detalii care nu vad de ce n-ar fi afisate pe site imi pune semne de intrebare.
E interesant ce scrie la descrierea unuia dintre joburi:

Si atunci de ce sa mai apelezi la ei? Poti fi self employed in UK fara sa apelezi la ei, nu te costa nimic.

Mda..unele pot fi inexactitati..cum ai zis faza cu selfempoyed dar aia cu detaliile pt alte tari chiar sunt afisate costurile...nu stiu de ce nu si pt UK... in fine cred ca totusi inexactitatile nu ar trebui sa apara tinand cont ca ar trebui sa fie asi cand vine vb de tarile respective...

#4
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007
Eu vorbeam de partea pt UK, pentru ca pe asta o cunosc, in celelalte tari nu stiu care e situatia. Tot la UK mai vazusem printre conditii pt au-pair varsta intre 18 si 30 de ani cand in realitate e intre 17 si 27.
Ce sa-ti spun, eu sunt impotriva oricaror firme care percep comisioane de la candidati si nu de la angajator(in UK n-ar avea voie). Daca nu te deranjeaza sa le platesti comisioanele poti sa le ceri mai multe informatii si apoi sa le compari cu cele de pe http://www.ukba.home...nia/liveworkuk/ - e un site al Home Office-ului. Ai grija ca multi escroci ascunsi dupa o denumire pompoasa de firma de intermediere se folosesc de fragmente de informatii oficiale asamblate in asa fel incat sa dea impresia ca totul e ok. Iar daca firma respectiva nu are o vechime prea mare e posibil ca cei din spatele ei sa fi detinut alte firme de intermediere in trecut si datorita imaginii negative sa o ia de la zero cu o firma noua.
Bafta!

#5
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postsadicu, on 31st July 2009, 09:04, said:

Salut, stie cineva ceva de firma com-invest ? Au site cu acelasi nume... nu stiu daca e teapa sau nu, ceva pareri daca exista r fii binevenite.. Thx

Pai bine domnule, tu te lauzi ca ai deja 2 ani de Irlanda deja si inca mai folosesti firme romanesti de plasare a fortei de munca ?   :lol:  
Sau cauti pentru un prieten, adica nu reusesti altfel sa-l ajuti sa se puna pe picioare ?

Si ce verva aveai pe topicul alaturat   :naughty:  ... trist, foarte trist.

#6
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006

View PostBitter, on 2nd August 2009, 15:57, said:

Pai bine domnule, tu te lauzi ca ai deja 2 ani de Irlanda deja si inca mai folosesti firme romanesti de plasare a fortei de munca ?   :lol:  
Sau cauti pentru un prieten, adica nu reusesti altfel sa-l ajuti sa se puna pe picioare ?

Si ce verva aveai pe topicul alaturat   :naughty:  ... trist, foarte trist.
Off... incep sa regret ca am deschis topicul...Uite care e treaba eu deja lucrez pt o firma din UK, firma e OUTSOURCED in Romania, si pt ca m-a dus capul mi-au propus sa merge in UK definitiv..in Irlanda am prieteni pe care i-am rugat sa-mi ajute alti prieteni care acum o duc destul de bine acolo in IRLANDA. Firma asta am auzit de ea la un coleg de serviciu si vroiam sa aflu mai multe pt cumnatul meu care e student si vrea sa munceasca pe timpul verii iar in UK nu am cum sa-l ajut...
Oricum am aflat destule si am sa te salut in Luton ca sa nu mai vb aiurea.

TOPIC CLOSED

#7
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postsadicu, on 3rd August 2009, 11:27, said:

Off... incep sa regret ca am deschis topicul...Uite care e treaba eu deja lucrez pt o firma din UK, firma e OUTSOURCED in Romania, si pt ca m-a dus capul mi-au propus sa merge in UK definitiv..in Irlanda am prieteni pe care i-am rugat sa-mi ajute alti prieteni care acum o duc destul de bine acolo in IRLANDA. Firma asta am auzit de ea la un coleg de serviciu si vroiam sa aflu mai multe pt cumnatul meu care e student si vrea sa munceasca pe timpul verii iar in UK nu am cum sa-l ajut...
Oricum am aflat destule si am sa te salut in Luton ca sa nu mai vb aiurea.

TOPIC CLOSED
Pai daca-ti e prieten, de ce-l dai pe mana escrocilor ? In 2 ani de irlanda, nu ai vazut cate parale fac "firmele" romanesti ?
Chiar nu stii alte solutii directe si legale 100% pentru ca sa-l ajuti ?  :huh:

#8
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006

View PostBitter, on 3rd August 2009, 20:11, said:

Pai daca-ti e prieten, de ce-l dai pe mana escrocilor ? In 2 ani de irlanda, nu ai vazut cate parale fac "firmele" romanesti ?
Chiar nu stii alte solutii directe si legale 100% pentru ca sa-l ajuti ?  :huh:

NU-mi este prieten, imi este CUMNAT si nu-l dau pe mana alora, doar am pus si eu o intrebare, vroiam sa stiu mai multe despre ei, a fost plecat in usa cu work@travel sau cum se numeste si nu prea a fost incantat....deci ar vrea sa incerce si altfel...

#9
scootermaria

scootermaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2009

View Postsadicu, on 31st July 2009, 09:04, said:

Salut, stie cineva ceva de firma com-invest ? Au site cu acelasi nume... nu stiu daca e teapa sau nu, ceva pareri daca exista r fii binevenite.. Thx

nu te duce pe mana lor, sunt mari tepari! Eu le-am dat banii de luni bune si nu i-am mai vazut. Nu mi-au dat nici o informatie corecta si apoi mi-ai scris un mail cum ca ar fi existat permanent o legatura intre mine si ei, ba mai mult, cum ca eu le-as fi raspuns la milurile saptamanale, mailuri ce la dorinta mea pot fi retrimise pe adresa mea. Am zis sa le retrimita si fireste ca nu a venit nimic. De fiecare data cand ceream un update la situatia mea mi se raspundea ca "e criza" ori in cazul asta nu trebuiau sa se mai bage. Eu am vb cu 2 tipe, alexandra si ionela de la com-invest cluj, amandoua mincinoase iar una nu stia ce minte cealalta.Sunt neseriosi, iar eu am dat-o in bara cu ei dupa ce mi`am facut o gramada de sperante. Le-am dat banii in martie, de atunci a fost o singura oferta care a cazut ca doar era minciuna. Asa sa le ajute si lor Cel de Sus!

#10
Angela1_b

Angela1_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2009

View Postscootermaria, on 25th August 2009, 15:06, said:

nu te duce pe mana lor, sunt mari tepari! Eu le-am dat banii de luni bune si nu i-am mai vazut. Nu mi-au dat nici o informatie corecta si apoi mi-ai scris un mail cum ca ar fi existat permanent o legatura intre mine si ei, ba mai mult, cum ca eu le-as fi raspuns la milurile saptamanale, mailuri ce la dorinta mea pot fi retrimise pe adresa mea. Am zis sa le retrimita si fireste ca nu a venit nimic. De fiecare data cand ceream un update la situatia mea mi se raspundea ca "e criza" ori in cazul asta nu trebuiau sa se mai bage. Eu am vb cu 2 tipe, alexandra si ionela de la com-invest cluj, amandoua mincinoase iar una nu stia ce minte cealalta.Sunt neseriosi, iar eu am dat-o in bara cu ei dupa ce mi`am facut o gramada de sperante. Le-am dat banii in martie, de atunci a fost o singura oferta care a cazut ca doar era minciuna. Asa sa le ajute si lor Cel de Sus!

Salut, dar despre 1st Choice Au Pairs stie cineva ceva? Am vazut ca organizeaza tot felul de preselectii, sunt inscrisa acum la una, dar nu stiu ce sa zic..... ei spun ca e gratis pt candidati....a incercat cineva sa vada daca sunt ok sau daca sunt tzepari? Mersi. :coolspeak:

#11
dady_heh

dady_heh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2010

View Postscootermaria, on 25th August 2009, 16:06, said:

nu te duce pe mana lor, sunt mari tepari! Eu le-am dat banii de luni bune si nu i-am mai vazut. Nu mi-au dat nici o informatie corecta si apoi mi-ai scris un mail cum ca ar fi existat permanent o legatura intre mine si ei, ba mai mult, cum ca eu le-as fi raspuns la milurile saptamanale, mailuri ce la dorinta mea pot fi retrimise pe adresa mea. Am zis sa le retrimita si fireste ca nu a venit nimic. De fiecare data cand ceream un update la situatia mea mi se raspundea ca "e criza" ori in cazul asta nu trebuiau sa se mai bage. Eu am vb cu 2 tipe, alexandra si ionela de la com-invest cluj, amandoua mincinoase iar una nu stia ce minte cealalta.Sunt neseriosi, iar eu am dat-o in bara cu ei dupa ce mi`am facut o gramada de sperante. Le-am dat banii in martie, de atunci a fost o singura oferta care a cazut ca doar era minciuna. Asa sa le ajute si lor Cel de Sus!


Buna Maria. As vrea sa stiu daca ti-ai mai vazut banii inapoi de la firma asta? Am gasit si eu site-ul la firma asta si vreau sa incerc sa merg  cu ea in Grecia.
Mersi.

#12
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdady_heh, on 16th January 2010, 20:57, said:

Buna Maria. As vrea sa stiu daca ti-ai mai vazut banii inapoi de la firma asta? Am gasit si eu site-ul la firma asta si vreau sa incerc sa merg  cu ea in Grecia.
Mersi.

Mai oameni buni, ce e cu voi??? In UK sunt restrictii de munca, si sa zicem ca e oarecum de inteles(cu greu totusi) sa va aruncati in bratele "binevoitorilor" care va promit permise de munca (desi in 99% din cazuri nu-s permise de munca). Dar in Grecia? N-ati aflat inca faptul ca in Grecia romanii nu mai au restrictii de munca din ianuarie 2009? Sau ce sperati? Ca v-a veni Gigel intermediaru' si va asigura si cazare, si masa, si loc de munca legal in conditii de lux, si asta doar in schimbul a cateva sute de euro, pe care bine-nteles ca le veti recupera din primul salariu? Daca da... nite-nite, sleep tight, don't let the bedbugs bite.

#13
UMLfollow

UMLfollow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2010

View Postsilver_fern, on 17th January 2010, 11:39, said:

Mai oameni buni, ce e cu voi??? In UK sunt restrictii de munca, si sa zicem ca e oarecum de inteles(cu greu totusi) sa va aruncati in bratele "binevoitorilor" care va promit permise de munca (desi in 99% din cazuri nu-s permise de munca). Dar in Grecia? N-ati aflat inca faptul ca in Grecia romanii nu mai au restrictii de munca din ianuarie 2009? Sau ce sperati? Ca v-a veni Gigel intermediaru' si va asigura si cazare, si masa, si loc de munca legal in conditii de lux, si asta doar in schimbul a cateva sute de euro, pe care bine-nteles ca le veti recupera din primul salariu? Daca da... nite-nite, sleep tight, don't let the bedbugs bite.

Salut silver_fern.
Poti sa-mi recomanzi ceva firme care au ofert5e de munca in Grecia? Sau tu cum ai mers acolo?
Cam cati euro iei pe luna? Cat timp lucrezi pe an?
E avantajos?

#14
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View PostUMLfollow, on 18th January 2010, 18:27, said:

Salut silver_fern.
Poti sa-mi recomanzi ceva firme care au ofert5e de munca in Grecia? Sau tu cum ai mers acolo?
Cam cati euro iei pe luna? Cat timp lucrezi pe an?
E avantajos?

Sorry, eu nu sunt in Grecia. Daca te uiti mai bine, aici e sectiunea UK.  :thumbup:
Incearca la colegii de pe sectiunea Grecia si Cipru http://forum.softped...p?showforum=487 Eu mai mult decat faptul ca nu mai sunt restrictii pt romani, nu stiu ce sa-ti spun despre Grecia. A, fereste-te de firmele de intermediere romanesti. Astfel de firme trebuie sa perceapa taxe si comisioane doar firmelor, nu si candidatilor. In UK cel putin e ilegal sa percepi taxe si comisioane candidatilor. In Romania insa escrocii astia isi permit sa te jupoaie de viu fara sa fie trasi la raspundere.

#15
orlando

orlando

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2006
Atentie, acesti oameni sunt efectiv niste hoti, fac frauda pe fata. M-am inscris in programul h2b pt America, le-am platit 300 de dolari, dupa vreo o luna mi-au trimis o oferta din New Orleans (cine naiba se duce in New Orleans?), am refuzat-o normal.
Apoi timp de un an am primit mail-uri cu oferte pentru medici, studenti, joburi grecia, anglia s.a.m.d., dar nimic pentru America. Dupa un an am vrut sa-mi recuperez banii, le-am trimis mail cerandu-le banii si bineinteles mi-au dat un reply smecher cum ca nu ma incadrez la returnare de taxa.
Deci, adio plecare in America, adio 300 dolari, sfidare pe fata si minciuna.

Nu va riscati, ar fi bine daca si alti pagubiti ar zice ceva, nu se poate sa faci frauda pe fata si inca sa fi activ.

#16
Adorasc24

Adorasc24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2010
Din propria experienta n-as recomanda la nimeni Com-Invest, sunt cei mai mari tzepari. Am optat pentru U.k in domeniul hotelier si au fost foarte rapizi ca mi-au gasit imediat un angajator. Toate bune si frumoase, am ajuns la hotel, am inceput lucrul ca si self-employed, dar dupa 3 luni hotelul n-a mai avut ce sa-mi dea de lucru din cauza lipsei de clienti, asa ca m-am gandit sa ma angajez altundeva, habar n-am avut ca statul de self employed nu te ajuta cu nmk pana in momentul in care mi-a fost refuzata angajarea intr-un alt loc din cauza ca pt romani si bulgari conditiile de angajare sunt cu totul altele, trebuie sa fii un individ cu aptitudini aparte care nu pot fii indeplinite de englezi sau de alte natii din UE. http://www.ukba.home...gi...aromania/" .
Nu va lasati inselati ca si mine din cauza comoditatii sa dati un search pe google  :worthy:

#17
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View PostAdorasc24, on 6th February 2010, 16:17, said:

Toate bune si frumoase, am ajuns la hotel, am inceput lucrul ca si self-employed, dar dupa 3 luni hotelul n-a mai avut ce sa-mi dea de lucru din cauza lipsei de clienti, asa ca m-am gandit sa ma angajez altundeva, habar n-am avut ca statul de self employed nu te ajuta cu nmk pana in momentul in care mi-a fost refuzata angajarea intr-un alt loc din cauza ca pt romani si bulgari conditiile de angajare sunt cu totul altele, trebuie sa fii un individ cu aptitudini aparte care nu pot fii indeplinite de englezi sau de alte natii din UE. http://www.ukba.home...gi...aromania/" .

Si nu-i asa ca ti-au spus ca acel cartonas galben e permis de munca? Si nu-i asa ca nu ti-au spus ca nici macar nu e nevoie de acel cartonas daca vrei sa lucrezi ca self employed? Sau ca statutul de self presupune oferirea de servicii mai multor clienti, ca trebuie sa-ti platesti singur taxele, si multe altele. Nu te mai intreb cat te-au pus sa platesti pt ceva ce poate face oricine singur, ca mi-e ca rasucesc cutitul in rana.  :console:

Macar de-ar vrea sa inteleaga si altii...sa nu mai creada in iluzii cu permise si contracte de munca, fara sa citeasca macar informatiile oficiale disponibile gratuit. Si mai ales fara sa inteleaga diferentele dintre documentele pe care le poate obtine un roman care vrea sa munceasca in UK.

#18
bilutza_mac

bilutza_mac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2010

View Postsadicu, on 31st July 2009, 08:04, said:

Salut, stie cineva ceva de firma com-invest ? Au site cu acelasi nume... nu stiu daca e teapa sau nu, ceva pareri daca exista r fii binevenite.. Thx
salut,am cautat locuri de munca pe net la o gramada de firme de recrutare si cam toate au acelasi principiu cu comision anticipat,si cum ca te asteapta angajatorul sau un angajat de-al lor si te duc la locul de munca,eu una nu am incredere in asa ceva si m-am tot informat,multe sunt tepe printre care si allert consulting,eurolife,etc asa ca ai grija si bafta in continuare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate