Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Intrare U.K.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
ovidiu.munteanu

ovidiu.munteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2006
Salut!


   Am nevoie de un sfat URGENT: am nevoie de vreo viza  ca sa intru in U.K.?  Trebuie sa ajung urgent sa iau un copil bolnav din tabara.Am pasaport romanesc si permis de conducere german.E vreo problema?Pot intraca turist?Multumesc mult!!!

#2
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007
Nu, nu ai nevoie de viza, insa in ceea ce-l priveste pe copil cred ca ai nevoie de procura din partea parintilor.

#3
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Daca e bolnav de ce nu-l trateaza britanicii? Au un sistem de sanatate foarte performant iar minorii beneficiaza de gratuitate.

#4
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Nu ai nevoie de procura la intrare in Romania, chit ca e vorba de un minor.

Edited by icx, 28 July 2009 - 20:55.


#5
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
La fiecare trecere de frontiera trebuie sa ai procura de la ambii parinti sau de la tutorele legal daca este numai unul. Este procedura standard.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSPF, on 29th July 2009, 07:57, said:

La fiecare trecere de frontiera trebuie sa ai procura de la ambii parinti sau de la tutorele legal daca este numai unul. Este procedura standard.

Nu e adevarat, se cere procura doar la iesirea din tara.
Nevasta-mea a fost cu copilul in Romania si nu i-a fost ceruta procura decat la intoarcere, cand a iesit din tara.
De fapt textul legii este clar:

Art.24

(1) Cetatenilor romani minori li se permite iesirea din tara numai insotiti de o persoana fizica majora, daca sunt prezentate in situatiile prevazute de art.30 din Legea nr.248/2005, dupa caz, urmatoarele documente:

a) declaratia celuilalt parinte din care rezulta acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia;
b ) documente doveditoare ale decesului celuilalt sot, precum:

i) certificat de deces, valabil si cu putere doveditoare pe teritoriul Romaniei, in conditiile legii;
ii) hotarare judecatoreasca de declarare a mortii, ramasa definitiva, daca nu a existat timpul necesar pentru eliberarea certificatului de deces;
iii) comunicare oficiala primita prin intermediul misiunilor diplomatice sau al oficiilor consulare ale Romaniei in strainatate, daca nu a existat timpul necesar pentru eliberarea unor certificate de stare civila.

c) hotarare judecatoreasca de incredintare a minorului, ramasa definitiva si irevocabila;
d) declaratia ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, in statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului;
e) cu privire la insotitorul imputernicit de parinti sau, dupa caz, de reprezentantul legal, certificat de cazier judiciar si, dupa caz, documente din care sa rezulte calitatea de persoana desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane;
f) documente doveditoare ale situatiei medicale a minorului, emise sau avizate de autoritatile medicale romane, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care urmeaza sa se acorde tratament medical, daca sunt cerute de Legea nr.248/2005;
g) documente doveditoare privind participarea minorului la studii sau concursuri in strainatate, avizate de o autoritate administrativa cu competente in domeniu, daca sunt cerute de Legea nr.248/2005.

(2) Declaratiile prevazute la alin.(1), redactate in doua exemplare, si certificatul prevazut la alin.(1) lit.b ) pct.iii), insotite de o fotocopie a acestora, trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961, la care Romania a aderat prin Ordonanta Guvernului nr.66/1999, aprobata prin Legea nr.52/2000, cu modificarile ulterioare, si, dupa caz, sa fie insotite de traduceri legalizate.


Sursa: http://www.politiade...e.php?id_cdrl=9

#7
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Ok. Si deoarece legea este similara si prin alte state, daca vrei sa treci de la Unguri de exemplu in Romania cu un copil minor, pe cat pui pariu ca te intreaba ungurii ce e cu copilul, unde e procura si in ce calitate umbli tu cu minorul respectiv? Daca nu reusesti sa ii convingi, vei fi retinut pana obtin ei toate informatiile de la partea romana, pana verifica listele cu copii disparuti, etc.

Deci ca sa fie clar: in orice stat european (sau probabil in toata lumea dar mai mult in europa am experienta) incerci sa iesi din tara cu un copil minor fara acceptul parintilor sau tutorelui, indiferent de nationalitatea minorului, este o mare problema. Nu conteaza ca te duci in tara de rezidenta a minorului.

Cum ar fi sa fii in vacanta in Franta cu copii, sa iti rapeasca un roman copilul si sa se duca cu el in Romania nestanjenit de nimeni? Eu cred ca nu ti-ar conveni sa ii lase francezii pe rapitori sa plece cu copilul tau din franta fara sa le ceara nicio procura de la parinti sau tutore.

Edited by SPF, 29 July 2009 - 08:19.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSPF, on 29th July 2009, 09:16, said:

Ok. Si deoarece legea este similara si prin alte state, daca vrei sa treci de la Unguri de exemplu in Romania cu un copil minor, pe cat pui pariu ca te intreaba ungurii ce e cu copilul, unde e procura si in ce calitate umbli tu cu minorul respectiv? Daca nu reusesti sa ii convingi, vei fi retinut pana obtin ei toate informatiile de la partea romana, pana verifica listele cu copii disparuti, etc.

Nu cred ca legea e similara si in alte state (posibil sa fie in unele) dar nevasta-mea a intrat si iesit pe la Bors/Artand deci PCTF cu Ungaria (a zburat Helsinki -Budapesta si de-acolo a venit cu microbuzul) si ungurii nu au intrebat-o chiar nimic.
Nu vad cum niste autoritati straine ar avea drept de decizie in cazul unor cetateni ai altui stat.
La urma urmei chiar daca, prin absurd, ar fi cerut respectiva procura, ma indoiesc ca ungurii ar fi inteles ce scria acolo in romaneste. :smoke:

#9
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Dar totusi raspunde la intrebarea asta: te duci la cumparaturi in ungaria cu copii dupa tine. Un nene iti rapeste copilul si vine in romania nestingherit, neintrebat de nimeni de nicio procura. Cum ai reactiona?

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSPF, on 29th July 2009, 10:39, said:

Dar totusi raspunde la intrebarea asta: te duci la cumparaturi in ungaria cu copii dupa tine. Un nene iti rapeste copilul si vine in romania nestingherit, neintrebat de nimeni de nicio procura. Cum ai reactiona?

As reactiona foarte violent, evident!
Probabil pe acel nene l-ar intreba ce si cum deoarece din actele prezentate ar reiesi ca cei doi nu sunt rude. Iar un copil rapit se comporta altfel fata de rapitor decat fata de un parinte, atitudinea lui ar ridica imediat suspiciuni.
Plus ca eu daca as vedea ca a disparut copilul as anunta Politia Maghiara si copilul ar fi dat in consemn la toate PCTF unguresti.
Legea insa e cea pe care am postat-o eu, buna sau rea, se refera clar doar la iesirea din tara.

#11
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Exact. Se refera doar la legea romaneasca, la iesirea din tara romaneasca ;)

Pentru toate iesirile din alte tari se aplica legile tarilor respective. Iar legile din UE sunt mult mai organice si naturale decat ale noastre. Adica se intampla cum ar fi normal.

Iar atitudinea unui copil fata de rapitor nu este obligatoriu sa fie diferita fata de parinte. Adica un sugar de 6 luni poate sa planga si in bratele parintelui si in bratele rapitorului. Sau poate sa stea linistit si sa doarma in ambele cazuri.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSPF, on 29th July 2009, 11:15, said:

Pentru toate iesirile din alte tari se aplica legile tarilor respective. Iar legile din UE sunt mult mai organice si naturale decat ale noastre. Adica se intampla cum ar fi normal.

In majoritatea tarilor straine vizitate, am fost ambii parinti deci nu s-a pus problema.
Insotit doar de unul dintre noi, copilul a avut in intrari/iesiri in Ungaria, Finlanda, Suedia si Estonia si la niciun PCTF (fie ca era aerian, rutier sau maritim) nu am avut probleme/intrebari/discutii.
Referitor la alte tari, in speta UK, nu am informatii, cred ca ar fi bine de intrebat la ambasada.

#13
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Asa. Si acum intoarce-te la postul numarul 5 si vezi pe ce m-ai contrazis. Eu faceam referire la faptul ca daca nu esti parintele copilului si nu ai procura de la parinti (ambii) sau tutorele legal, nu misti nici un centimetru peste frontiera.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSPF, on 29th July 2009, 11:49, said:

Asa. Si acum intoarce-te la postul numarul 5 si vezi pe ce m-ai contrazis. Eu faceam referire la faptul ca daca nu esti parintele copilului si nu ai procura de la parinti (ambii) sau tutorele legal, nu misti nici un centimetru peste frontiera.

Ai scris trecere de frontiera.
Eu (si de altfel si icx) am specificat ca prevederea se refera doar la iesirea din Romania, nu si la intrare (care si ea e o trecere de frontiera).

#15
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Watever. Imi racesc gura de pomana. Incercati sa treceti orice frontiera in orice directie cu un copil minor caruia nu ii sunteti parinte sau tutore, fara nicio procura de la acestia si vorbim dupa aia.

Se exclude spatiul schengen ca sa nu existe confuzii, desi in spatiul schengen nu exista puncte de control la frontiere.

Edited by SPF, 29 July 2009 - 11:32.


#16
ovidiu.munteanu

ovidiu.munteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2006
Ok,multumesc celor ce au raspuns.Totul a mers snur.Aterizat Londra,preluat  masina la Avis ( probleme la pasaport romanesc,rezolvat cu permisul de conduc ere german si carte de credit germana).Preluat copilul din tabara,reintors la Londra,pierdut avionul,dar schimbat rezervarile ptr. a doua zi.Mers la hotel,luat camera dubla (cu un copil de 13 ani,cu alt nume,pasaport german) fara probleme,fara procura, fara intrebari.Si era hotel de 4 stele...eu as fi pus ceva intrebari in locul lor,dar se pare ca am o fata care inspira incredere :)). Dimineata,luat avionul,fara probleme,fara intrebari.Ajuns Germania,control pasapoarte (iara priviri " amabile " ale politistului),dar fara intrebari ce e cu copilul si de ce calatoreste cu mine.
    Sanatate maxima tuturor si rog moderatorii sa inchida topicul!

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSPF, on 29th July 2009, 12:31, said:

Watever. Imi racesc gura de pomana. Incercati sa treceti orice frontiera in orice directie cu un copil minor caruia nu ii sunteti parinte sau tutore, fara nicio procura de la acestia si vorbim dupa aia.

Se exclude spatiul schengen ca sa nu existe confuzii, desi in spatiul schengen nu exista puncte de control la frontiere.

Pai uite, ovidiu.munteanu a trecut fara procura.
Si am specificat clar ca nevasta-mea a trecut din Ungaria in Romania si nu a intrebat-o nimeni de nicio procura.
Apropo, chiar daca in spatiul Schengen nu mai exista PCTF, in porturi si aeroporturi se mai fac uneori verificari la check-in.

#18
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Eu zic ca nu s-a aplicat procedura standard. Putea sa fie intrebat de procura si atunci ar fi pierdut minim o zi in frontiera. Nu incerca sa imi demonstrezi ca m-am inselat pentru ca nu m-am inselat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate