Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Intrare U.K.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

 SPF, on 29th July 2009, 15:53, said:

Eu zic ca nu s-a aplicat procedura standard. Putea sa fie intrebat de procura si atunci ar fi pierdut minim o zi in frontiera. Nu incerca sa imi demonstrezi ca m-am inselat pentru ca nu m-am inselat.

Nu s-a aplicat nici la el, nu s-a aplicat nici la nevasta-mea...
Da tu un exemplu in care s-a aplicat cu exceptia iesirilor din Romania.
Eu nu stiu care e procedura standard in UK dar sunt sigur ca daca ar exista o astfel de cerinta englezii aia nu ar intelege nimic dintr-o procura scrisa in limba romana.

#20
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Iti dau un exemplu: fratimiu a venit la mine in strainatate si a avut procura de la ambii parinti ca poate fi insotit de un mebru al echipajului avionului si ca imi poate fi predat mie la destinatie. Dupa ce mi-a fost verificat pasaportul evident.

Aceeasi procura mi-a fost necesara cand l-am trimis inapoi de pe un aeroport din UE prin intermediul echipajului avionului. Adica am fost intrebat de ea in mod expres.

#21
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Am prieteni veniti din toata Europa si SUA fara procura, cetateni romani fiind. :) ( nici macar eu, personal, n-am dat peste cerinta asta cand am revenit din vacanta ) Mai mult decat atat, legal nu este prevazut nimic despre intrarea unui minor in tara. In schimb, la plecarea din Romania ESTE nevoie de ea.

Exceptia poate fi doar in state care au legi imbecile, probleme cu pedofili, adoptii internationale, trafic de carne vie, cum este Romania. :) Altfel nu-mi pot explica legea asta. Dar e foarte bine sa te interesezi serios inainte de o calatorie pentru a evita orice fel de neplaceri.

Edited by icx, 29 July 2009 - 16:33.


#22
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 SPF, on 29th July 2009, 16:06, said:

Iti dau un exemplu: fratimiu a venit la mine in strainatate si a avut procura de la ambii parinti ca poate fi insotit de un mebru al echipajului avionului si ca imi poate fi predat mie la destinatie. Dupa ce mi-a fost verificat pasaportul evident.

Aceeasi procura mi-a fost necesara cand l-am trimis inapoi de pe un aeroport din UE prin intermediul echipajului avionului. Adica am fost intrebat de ea in mod expres.

  La intrarea sau iesirea si UK sau Irlanda nu ai nevoie de procura pt minori!!! verificat de mine de cateva ori camd mi-am adus nepotii in vizita.
  treaba cu procura e tipic romaneasca,la fel ca ordinul acela stupid de acum cativa ani cand trebuia sa arati la iesire din tara bani.
   poti calatori oriunde in Europa fara acte stupide la tine doar la iesirea din romania niste handicapati trebuie sa-si justifice salariile si locurile de munca,astfel incat te opresc si-ti cer tot felul de prostii de parca cine ar vrea sa rapesca un copil nu poate falsifica un rahat de procura!

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

 SPF, on 29th July 2009, 16:06, said:

Iti dau un exemplu: fratimiu a venit la mine in strainatate si a avut procura de la ambii parinti ca poate fi insotit de un mebru al echipajului avionului si ca imi poate fi predat mie la destinatie. Dupa ce mi-a fost verificat pasaportul evident.

Aceeasi procura mi-a fost necesara cand l-am trimis inapoi de pe un aeroport din UE prin intermediul echipajului avionului. Adica am fost intrebat de ea in mod expres.

Exemplul dat de tine e altceva, aici vorbeam de trecerea frontierei de catre un minor insotit de un parinte, nu de trimiterea unui minor cu avionul fara a fi insotit de cineva. Sunt doua chestii foarte diferite.
Oricum vezi ca in toate exemplele date userii scriu ca nu a trebuit o astfel de procura.
Singurul argument pe care l-ai putea aduce este un text de lege din vreo tara UE care sa demonstreze ca prevederea respectiva exista si altundeva. Poti prezenta un astfel de text? Eu cred ca nu...
Necesitatea procurii exista doar in Romania si se refera doar la iesire. Punct!

#24
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Vorbim fara sa cunoastem legile (aici ma includ si pe mine) in baza a 2-3 experiente personale.

Eu ma retrag din discutie.

Edited by SPF, 30 July 2009 - 08:22.


#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

 SPF, on 30th July 2009, 09:21, said:

Vorbim fara sa cunoastem legile (aici ma includ si pe mine) in baza a 2-3 experiente personale.
Dupa cum ai vazut am postat legea care reglementeaza problema. Deci stiu despre ce vorbesc, mai ales ca sunt direct interesat de acest aspect.


 SPF, on 30th July 2009, 09:21, said:

Eu ma retrag din discutie.
Negasind un text de lege similar (precum cel prezentat de mine pentru Ro) cu care sa ne demonstrezi ca asa ceva exista si in alte tari UE, evident ca nu iti ramane decat aceasta retragere.
Fara argumente credibile (text de lege) nu ai convins pe nimeni, cred ca iti este clar.
Oricum nu mai conteaza...

#26
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Da ma, ai castigat. Succes la traversarea frontierei cu un minor fara procura. ;)

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

 SPF, on 30th July 2009, 09:33, said:

Da ma, ai castigat. Succes la traversarea frontierei cu un minor fara procura. ;)

Vad ca nu ai inteles.
Aici nu a fost vorba de o competitie ''cine stie castiga'' ci de oferirea unor informatii corecte forumistilor interesati.
Nu ma deranja cu absolut nimic ca tu sa ''castigi'' disputa, daca ti-ai fi sustinut punctul de vedere documentat, cu niste texte de lege.

#28
constantin-ema

constantin-ema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2010
Am si eu o problema..legata de plecare in strainatate..
Am procura de la sotul meu..ca imi incredinteaza copilul pt plecare in austria. Ma intereseaza daca se poate ca eu sa ii las copilul altcuiva(altui tutore)..sa vina cu el in austria-viena..deoarece eu voi fi deja acolo in acea perioada.. (ca sa nu ma mai intorc sa iau copilul din romania)

As putea sa fac si eu o procura la randul meu pentru un alt tutore(major)?

Sotul meu este de acord, dar este plecat din tara..si nu putem sa ne dam acordul impreuna.

Multumesc anticipat

#29
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 SPF, on 30th July 2009, 09:33, said:

Da ma, ai castigat. Succes la traversarea frontierei cu un minor fara procura. ;)

Sunt din Oradea, la 10 km de vama cu ungaria și trec frontiera de cam 2 ori pe lună. Deci îți spun din experiență, nu din auzite: la ieșire trebuie să ies cu procură (în caz că unul din părinți nu e prezent), la intrare, nu mă întreabă nimeni de sănătate. Nu odată m-am dus cu ai mei (mama, tata și fratele minor) în ungaria și la întoarcere am venit fără tata înapoi. atâta timp cât copilul are buletin/certificat de naștere românesc, are voie să intre în țară cu oricine.

dacă nici asta nu te convinge, îmi pare rău.

 constantin-ema, on 5th June 2010, 22:33, said:

Am si eu o problema..legata de plecare in strainatate..
Am procura de la sotul meu..ca imi incredinteaza copilul pt plecare in austria. Ma intereseaza daca se poate ca eu sa ii las copilul altcuiva(altui tutore)..sa vina cu el in austria-viena..deoarece eu voi fi deja acolo in acea perioada.. (ca sa nu ma mai intorc sa iau copilul din romania)

As putea sa fac si eu o procura la randul meu pentru un alt tutore(major)?

Sotul meu este de acord, dar este plecat din tara..si nu putem sa ne dam acordul impreuna.

Multumesc anticipat

poți să faci procură pe oricine, dar trebuie să semnați amândoi părinții, evident, la același notar.

Edited by Fr3ak, 13 October 2010 - 08:45.


#30
IuliaIuliaIulia

IuliaIuliaIulia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.10.2010

 SPF, on 29th July 2009, 07:57, said:

La fiecare trecere de frontiera trebuie sa ai procura de la ambii parinti sau de la tutorele legal daca este numai unul. Este procedura standard.

Am fost pusa in situatia asta acum 2 ani... doar cand te duci ai nevoie de procura, cand te intorci nu iti cere nimeni nimic, asta doar in cazut in care iei avionul, in rest..nu stiu :naughty:

 Fr3ak, on 13th October 2010, 09:46, said:

Sunt din Oradea, la 10 km de vama cu ungaria și trec frontiera de cam 2 ori pe lună. Deci îți spun din experiență, nu din auzite: la ieșire trebuie să ies cu procură (în caz că unul din părinți nu e prezent), la intrare, nu mă întreabă nimeni de sănătate. Nu odată m-am dus cu ai mei (mama, tata și fratele minor) în ungaria și la întoarcere am venit fără tata înapoi. atâta timp cât copilul are buletin/certificat de naștere românesc, are voie să intre în țară cu oricine.

dacă nici asta nu te convinge, îmi pare rău.



poți să faci procură pe oricine, dar trebuie să semnați amândoi părinții, evident, la același notar.

nu trebuie neaparat la acelasi notar, domnul respectiv poate face procura in tara in care se afla, o trimite in romania, trebuie tradusa, legalizata bla bla ..si e totul in regula ;)

Edited by IuliaIuliaIulia, 13 October 2010 - 09:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate