Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Depresia - o problema cu adevarat serioasa!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mccm1976

mccm1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.04.2007
Depresia este una dintre afectiunile psihice cel mai des intalnite, tratata de superficialitate de persoanele sanatoase si considerata adesea un "moft". Putine persoane stiu insa ca, fara un tratament adecvat (care inca este discutabil), depresivul risca sa-si piarda viata in proportie de peste 50% din cazuri. In Romania sunt foarte multe persoane care sufera de aceasta boala, sunt marginalizate, tratamentul medicamentos este total inadecvat - doctorii psihiatri nu sunt nici responsabili si nici nu au prea multe solutii la indemana, societatea le indeamna usor dar sigur catre decizii disperate. Vorbesc despre depresie pentru ca sotia mea sufera de aceasta boala, cauzele sunt multiple - traume in copilarie, un program de lucru prelungit, etc. La inceput predominau starile de rau fizic, ameteala, dureri in capul pieptului, drept pentru care doctorii au decis : spasmofilie - ia niste calciu si te faci ca nou! - din nefericire a trebuit sa treaca 3 ani ca sa descoperim ca era vorba de cu totul altceva.
                  Au urmat 4 ani de tratament recomandat de un doctor psihiatru bun din localitate.  Au alternat perioade mai bune si mai proaste, rezultatul scontat nu a fost insa atins. Efectele secundare ale medicamentelor erau devastatoare - am ajuns sa constat ca sotia mea, o persoana extrem de amabila si linistita, a devenit intre timp o persoana ce traia stari profunde de ura si violenta, nervozitate accentuata, miscari involuntare ale membrelor, etc. Pur si simplu eram socat - totul a culminat cu o tentativa de sinucidere prin ingerare de medicamente (era vorba de nitrazepam). Pur si simplu eram disperat, tratamentul esuase lamentabil si gandul ca va trebui sa o internez in spital la psihiatrie ma ingrozea (credeam ca va fi mult mai rau, cu atat mai mult cu cat ti se administreaza medicamente foarte puternice fara nici un discernamant, scopul e sa devii o "leguma", careia sa nu-i arda de sinucideri). Am avut insa noroc citind cateva forum-uri de specialitate de prin America, am descoperit in sfarsit "minunea", pentru ca altfel chiar nu pot sa-i spun. Se numeste 5 HTP (hidroxitriptofan) si este o substanta esentiala corpului in producerea serotoninei. Din cate am putut observa in cazul sotiei mele, se pare ca nivelul scazut de serotonina in corp cauzeaza starile depresive si de asemenea insomnii (melatonina - hormonul somnului, deriva din serotonina si automat un nivel scazut de serotonina afecteaza somnul). Despre 5 HTP va ofer un link cu parerile celor care s-au tratat cu asa ceva
reclama (sper sa va descurcati cu engleza)
si credeti-ma ca este extraordinar sa vezi cum persoana pe care o iubesti si traieste alaturi de tine revine pur si simplu la viata. Inainte de a incepe tratamentul cu acest medicament naturist (nu-l pot numi alfel deoarece substanta de 5 htp este extrasa dintr-o planta ce se cultiva in Africa - Grifonia Simplifolia) am avut mari reticente - ma temeam de faptul ca poate avea efecte adverse periculoase sau va fi ineficienta. In realitate a fost exact opusul, sotia mea este din nou persoana minunata pe care o stiam. Va scriu toate aceastea cu un singur scop - stiu cat de rau este sa fii depresiv, noi am reusit sa trecem peste asta, as dori sa incercati macar o data acest produs. Nu fac nici un fel de reclama, nici nu incerc sa va conving. Daca sunteti la fel de disperati cum am fost eu, va rog din suflet sa incercati! Pentru toti cei care vor sa discute pe aceasta tema ii rog sa posteze in continuare sau sa-mi trimita un e-mail pe adresa [email protected]. Sunt inca multe de spus pe aceasta tema - atat despre depresie cat si despre 5 HTP - in mod sigur un search pe google va va oferi mai multe informatii decat pot posta eu aici acum. Astept parerile voastre si de asemenea sa cautam o solutie pentru problemele voastre!

Edited by adadoi, 22 July 2009 - 13:23.


#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dar de ce boala sufera sotia mai precis?

Ce medic i-a recomandat tratamentul?

#3
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
S-o mai duci din cand in cand la cardiolog s-o controleze , daca o sa continue sa ia 5htp. http://en.wikipedia....or_side_effects

Edited by Stapanul_clonelelor, 21 July 2009 - 19:00.


#4
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
totul suna a reclama, scuze daca ma insel. Prima data zici ca suferea din cauze lumesti nu organice, chestii din copilarie etc, iar dupa aia te referi la o cauza organica...
Nu vad cum un medicament poate sa-ti ia suferinta ca ti-a murit cineva ori ca ai servici greu etc, decat temporar ori trebuie sa-l iei mereu ca sa inhibe senzatia de suferinta. De altfel nu prea credem in medicamente miraculoase.
Pt cei cu depresie sa se gandeasca f profund ca - asta le e soarta. Altii o duc mai rau dar isi accepta soarta si sunt fericiti.

#5
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Da un search pe google la 5htp. In sua se foloseste din anii 90. 5htp este 5hidroxitriptofan, o substanta care se gaseste in corp si este precursor al serotoninei, dupa cum se vede in poza. http://en.wikipedia...._metabolism.png

Ii plin de situri care vand chestia asta, ce reclama ar mai putea face el .

#6
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007

 bubu™, on 22nd July 2009, 00:28, said:

totul suna a reclama, scuze daca ma insel. Prima data zici ca suferea din cauze lumesti nu organice, chestii din copilarie etc, iar dupa aia te referi la o cauza organica...
Nu vad cum un medicament poate sa-ti ia suferinta ca ti-a murit cineva ori ca ai servici greu etc, decat temporar ori trebuie sa-l iei mereu ca sa inhibe senzatia de suferinta. De altfel nu prea credem in medicamente miraculoase.
Pt cei cu depresie sa se gandeasca f profund ca - asta le e soarta. Altii o duc mai rau dar isi accepta soarta si sunt fericiti.

Mai poate ca nu ai inteles.

Starile depresive, sunt cauzate de scaderea anumitor substante din corp. Stii cum inteleg eu asta?
Ca atunci cand folosesti un boiler electric fara apa. Stii ce se intampla cu el?
Se arde.
Ei bine asa se intampla si cu serotonina din creier. In momentul in care suferi dupa cineva, sau te-ai suparat dintr-un anumit motiv, creierul elibereaza si mai multa serotonina, fapt care duce la epuizarea ei, mai ales daca socul este foarte puternic.

Nu a vorbit nimeni de medicamente minune. Si daca stau sa ma uit mai bine, este de fapt un supliment alimentar; bineinteles ca am vazut ca spune ca daca iei aceste pastile, nu este indicat sa conduci masina.

Dar decat sa ajungi pe la psihiatrie unde te bombardeaza cu medicamente care pe-o parte iti fac bine si pe cealalta te nenorocesc...

Si nu-i poti spune unui om care a facut o depresie ca asta ii este soarta. Daca ti-ar muri copilul ce-ai face?
Sa nu-mi spui ca ai dansa de bucurie, ca nu te cred.

#7
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 bubu™, on 22nd July 2009, 00:28, said:

totul suna a reclama, scuze daca ma insel. Prima data zici ca suferea din cauze lumesti nu organice, chestii din copilarie etc, iar dupa aia te referi la o cauza organica...
Nu vad cum un medicament poate sa-ti ia suferinta ca ti-a murit cineva ori ca ai servici greu etc, decat temporar ori trebuie sa-l iei mereu ca sa inhibe senzatia de suferinta. De altfel nu prea credem in medicamente miraculoase.
Pt cei cu depresie sa se gandeasca f profund ca - asta le e soarta. Altii o duc mai rau dar isi accepta soarta si sunt fericiti.

Cu o astfel de atitudine inteleg si mai bine de ce unor persoane care se gasesc in aceasta situatie li se dubleaza suferinta.

Depresia survine foarte frecvent, poate aparea in viata oricarei persoane si nu tine cont de varsta. Exista de asemenea mai multe tipuri, de la distimie, depresie majora (acestea se combina uneori) care prezinta variatii pana la sindromul maniaco-depresiv (sau tulburarea bipolara).
Se poate citi despre acest subiect, despre simptomele sale si despre tratament. V-as ruga sa nu mai veniti cu astfel de atitudini pe aici, nu de alta dar e o problema foarte serioasa.

#8
mccm1976

mccm1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.04.2007
Bubu, nu cred ca ai inteles prea bine problema - eu nu fac reclama aici, nu sunt producator de 5 HTP, nu sunt vanzator de astfel de produse (mai mult, trebuie sa le procur cum pot din state sau din Anglia). Nu fac decat sa ofer o solutie celor care sufera de aceasta boala, atat de putin inteleasa de tine si de altii asemenea tie. Faptul ca unei persoane poate sa-i atat rau fizic cat si psihic, nu inseamna ca eu bat campii - asa cum serotonina s-a dovedit utila in tratarea starilor de care sufera sotia mea, cine stie cati alti hormoni din corp nu cauzeaza probleme fizice in corp, hormoni de care o persoana obisnuita ca mine nu are de unde sa viseze, mai mult nici macar cercetatorii nu au idee prea mult despre tot ceea ce este in corpul uman.

Raspunsul la postul nr. 2 : doctorii au fost cam indecisi cu diagnosticul - depresie endogena. Din cate m-am documentat eu putea fi foarte bine si sindromul bipolar, linia de demarcare este foarte greu de stabilit.

In ceea ce priveste problemele cardiace, se pare ca pana acum este in regula. Nu pare oricum sa fie un risc major. Cu condusul auto riscul este aproape inexistent, cel mult poate in conditii de circulatie nocturna, datorita unei doze mai mari si a unei stari de somnolenta pe care o provoaca serotonina. Oricum fata de medicamentele tip SSRI sau inhibitoarele MAO, 5htp este aproape inexistent in ceea ce priveste efectele secundare. Pentru femei este in general o problema cu atentia distributiva, fapt care ingreuneaza foarte mult eficienta aptitudinilor auto, tratamentul depresiei maximizeaza riscul. Nu pot sa risc sa o las la volan, nu datorita manevrelor din trafic ci datorita timpului de reactie si a modului in care reactioneaza la anumiti stimuli.

Revenind la 5HTP nu pot spune decat ca ne-a salvat viata, oricine poate zice ca exagerez, dar nu doresc nimanui sa treaca prin ceea ce am trecut noi. Daca cineva a trecut printr-o experienta asemanatoare si a rezolvat altfel sunt chiar curios, din nefericire noi nu am obtinut rezultate si pe alte cai.

#9
mccm1976

mccm1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.04.2007
Revin dupa o perioada foarte lunga de la ultima mea postare. Simt nevoia sa fac cateva completari - cred ca sunt absolut necesare pentru toti cei care au citit sau vor citi tot ceea ce a fost scris anterior. Am primit nenumarate emailuri in care persoane disperate imi cer ajutorul, incercand sa faca fata acestui "cancer" numit depresie. Nu voi retracta ceea cea am afirmat pana acum - 5 HTP-ul este un supliment ce poate ameliora semnificativ depresia, din nefericire totul se rezuma doar la o perioada limitata de timp - max 2 ani. Sotia mea s-a stins in urma cu un an, in urma unei supradoze de medicamente, fara a avea posibilitatea de a o mai putea ajuta cu ceva, dupa o perioada in care nu a avut pic de liniste sufleteasca si a fost macinata treptat zi de zi de aceasta boala cumplita. Sa va mai vorbesc despre cat de eficient este sau nu un tratament, mi se pare acum de-a dreptul fals sau inutil dupa cat de grea a fost aceasta pierdere pentru mine, toate cunostintele mele acumulate despre depresie s-au dovedit egale cu zero intr-un final. Nu cred ca exista o cale ideala pentru rezolvarea acestei boli, diferentele sunt foarte mari de la un caz la altul. Tot ce am inteles din aceasta cumplita experienta este ca depresia este declansata de noi insine, noi suntem cei care o hranim si o amplificam. Medicamentele sau orice tratamente minune nu fac decat sa ascunda mizeria sub covor o perioada, dupa care, boala izbucneste si mai puternic si devine si mai greu de controlat. Nu sunt dusmanul tratamentului prescris de medici - este un rau necesar in momente critice dar nici pe departe nu este ceva de dorit. Cheia problemei este schimbarea modului de a gandi a persoanei depresive, ceea ce este la fel de dificil cu a muta un munte din loc. Stresul, framantarile interioare, spaimele, lipsa de incredere, frica de esec, etc ne distrug si ne macina zi de zi. Cand descoperim ca suntem depresivi ne miram ce tratamente sa luam pentru a scapa, insa prea putini se gandesc care este adevarata cauza, suntem prea concentrati sa stopam efectele. Nimeni nu poate fi vindecat de depresie impotriva propriei vointe. Pentru cei care au bolnavi in familie, faceti totul pentru ei, au nevoie de mult sprijin, incurajare si iubire. Marea majoritate a acestor persoane sunt niste fiinte minunate, capabile sa daruiasca celor din jur tot ceea ce au ei mai bun, insa din nefericire se autodistrug mental in contactul cu aceasta lume bolnava, in care anormalitatea devine pe zi ce trece normalitate. Ajutati-i sa se simta importanti, utili, folositori celor din jur. Va recomand calatorii, vacante, noi prieteni si experiente care sa-i sutraga de la lumea si gandurile lor intunecate. Ganditi-va la un singur lucru - viata oricum trece, de cele mai multe ori intr-o nuanta monotona de gri, oferiti-va mai multe zile pline de culoare, ele sunt tot ce aveti mai de pret - nu goana dupa realizari, dupa bani sau indiferent ce alte prioritati false pe care ni le creeaza aceasta lume. Cateodata vin momente triste, si va doresc din tot sufletul sa nu le traiti vreodata, cand timpul nu mai poate fi dat inapoi si veti regreta - sotia mea imi spunea aceste cuvinte si a avut multa dreptate....

#10
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010
Dumnezeu sa o odihneasca pe sotia ta iar tie sa iti dea puterea de a trece peste asta.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate