Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#1639
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Uaau ! O gasculita mai poti iubi, dar o gaina ... Posted Image

Edited by DDuras, 30 October 2013 - 22:19.


#1640
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Claudia, been there, done that...depinde...pe mine o astfel de experienta m-a inversunat si mai tare si in urma golului aluia tampit, incet incet, a reaparut bucuria, destul de repede..m-au marcat niste chestii dar poate ca azi , sau niciodata de fapt, nu as fi fost cum sunt...
Daca ai pasiunea asta nimic, dar absolut nimic nu te poate opri, dimpotriva.
Daca nu ai pasiunea pentru pasari e mai bie sa nu te mai apuci, dupa cum bine puteti constata...mai mare daraua decat ocaua...

#1641
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Stai prietene, ca oamenii mai cresc pasari si din alte motive decat pasiunea. Punem pariu ca intai a fost necesitatea ?

#1642
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
@parinte, probabil ai dreptate, cand ai dragostea asta pentru pasari e greu sa renunti de tot, sa nu mai simti pe obraz moliciunea penelor lor, sa nu le mai simti cuibarindu-se la tine-n poala sau facand cine stie ce traznaie  dar mie imi moare cate un neuron la fiecare faza de-asta nasoala, si si-asa mi-au ramas putini neuroni si nici aia nu se simt tocmai bine Posted Image  
Eu am si cativa papagali si veterinarul care i-a tratat mereu a spus ca sunt singura persoana pe care o cumoaste care se urca in masina duminica seara la ora 10 si zboara 60 de km pana la Cluj pentru ca papagalul nimfa, sau, perusul (chiar mai insignifiant, ar zice unii) se simte rau.

View PostDDuras, on 30 octombrie 2013 - 22:20, said:

Stai prietene, ca oamenii mai cresc pasari si din alte motive decat pasiunea. Punem pariu ca intai a fost necesitatea ?

Pai da, dar nu toata lumea! Vecina mea le creste ca sa aiba ce pune-n cratita, cand mai moare una, accidental, ridica din umeri si trece mai departe. Cand le cresti pentru necesitate te gandesti de doua ori daca merita sa-i faci o injectie de bani multi, probabil. Desi si asta tine tot de firea omului, si intre ale mele sunt vreo 2 care probabil peste vreo 2 ani vor ajunge in cratita, dar in situatii de acest gen le tratez exact ca si pe alea care sunt destinate a muri de batranele, le tratez si stau aproape toata noaptea treaza si le pazesc

Edited by claudia313, 30 October 2013 - 22:44.


#1643
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

View PostDDuras, on 30 octombrie 2013 - 22:20, said:

Stai prietene, ca oamenii mai cresc pasari si din alte motive decat pasiunea. Punem pariu ca intai a fost necesitatea ?
Corect, de aia 90 din veterinari habar sa puna un diagnostic. Reteta e simpla in cazul pasarilor, daca picoteaza una, tai-o...daca mai mor 2-3,,,asta e, paguba nu e mare...daca e suspiciune de vreo boala mai serioasa, tai tot, omori tot, arzi tot nu merita sa platesti un diagnostic serios pentru ca nu fac cele 30 de pasari pe care le ai cat costul diagnosticului plus tratamentul aferent... etc...
Daca e sa vorbim pe economic, in regim gospodaresc nu prea merita sa cresti pentru ca riscul e mare, pretul de productie la fel, marja de profit e mica si piata nu e simplu de gasit, etc....

#1644
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ma intreb totusi de unde au aparut toate nenorocirile astea la pasari. Si sa nu-mi spui te rog ca asa a fost dintotdeauna.

#1645
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Raspunsul e super simplu.
Pe de o parte trebuie spus ca boli au fost intotdeauna, evident.
Pe de alta parte, raspunsul direct, de unde evolutia asta din ultima perioada...
1. Hai sa ne gandim cam ce era pana cum 20 si ceva de ani...cine a mai trecut pe la tara stie ca inainte de 90 hrana era un lux...Eu nu-mi amintesc pasari prin targuri, animale in general prin targuri, cel mult cai si poate ceva animale mari, RAR pasari... cine avea atunci pasari le manca, cine avea bani le cam cumpara sa le manance, nu exista nici a mia parte din comertul asta cu pasari si cu animale in general...
Azi circula animalele si in special pasarile intr-un mare fel, orice boala parcurge intr-un weekend 50-100 km lejer si ajunge dintr-un sat in 20 la fel de lejer.
Evolutia lor, mutatiile, rezistenta , etc... sunt dictate de acest aspect, circulatia .

2. Cam ce medicamente existau inainte, ma refer la existenta dar mai ales disponibilitate, accesibilitate, etc... in afara de vaccinuri si ce mai luai de la vet-ul din sat foarte putin spre nimic.
Azi exista o farmacie la fiecare colt de catun, medicamente cat nu poti numara, pricepere si responsabilitate la cei ce vand spre deloc..
Mai pui informatia care , buna sau rea, circula...Taranii, sau sa le spunem oamenii care traiesc la sat, au aflat si ei de "concentrate" dar si de oxitetraciclina sau rombendazol...Unele nu ridica probleme, altele, cum sunt antibioticele, sunt jale dpdv al impactului...

Uite asa, cu animale care circula si implicit cu boli care circula si deci se modifica mult mai usor, plus tratamente aiurea care genereaza rezistenta ulterioara a bolilor, plus un numar ceva mai mare de animale care traiesc in afara fermelor(azi se cresc mult mai multe pasari in sistem gospodaresc, hai sa ne gandim numai ca inainte nu prea aveai ce le da sa manance)...uite asa problema este mult mai mare decat era inainte si imediat dupa revolutie, pe masura ce a trecut timpul toate au evoluat in aceasta directie si procesul va mai continua...

CAm asta e... evolaum in toate directiile, inclusiv in "rau", din pacate.

#1646
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Am taiat ieri un cocos cam bolnav,de fapt mi-a taiat cineva, ca eu sunt "closca" si ma misc din ce in ce mai greu :D .In afara de creasta vanata (primul semn de boala) si o stare apatica, la autopsie i-a gasit plamanii umflati si acoperiti de pete albicioase.
Eu am cautat pe net, atat cat mi-a permis timpul, dar nu am gasit nimic legat de simptomele astea.
Vreun diagnostic, dl. doctor? Ma intereseaza farte tare sa aflu ce a avut, pentru ca deja mi-e lehamite sa mai vad vreunul bolnav.
Multumesc frumos :)

#1647
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sunteti sigura ca ce ati vazut "umflati si cu pete albicioase", erau sigur plamanii ? Si asta era singura leziune ? Altceva, nimic ?

#1648
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Sora mea s-a ocupat de problema, eu sunt consemnata la pat, ca sunt ceva probleme cu sarcina.
Ea asa mi-a spus, dupa ce a terminat treaba, imi pare rau ca nu m-a chemat sa vad. Ma bazez totusi pe experienta ei, sta de-o viata la tara si a tot taiat pasari si animale din gospodaria ei, adica sigur stie care-i plamanul, care-i ficatul samd. De alte leziuni nu mi-a spus, doar plamanii vizibil  mariti si cu pete albicioase.

#1649
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
E cumva holera?

#1650
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu, nu e holera, in holera ficatul este cel afectat, fiind marit si cu focare punctiforme necrotice galbui pe capsula.
In situatia in care plamanii sunt afectati, discutam in principiu de o infectie respiratorie si aici ne gandim la micoplasme, coriza, laringo-traheita, pseudopesta forma respiratorie.

Asa, dupa ce-mi descrieti, as inclina catre micoplasmoza, asta evolueaza cu aerosaculita fibrinoasa. Coriza si laringo-traheita nu afecteaza plamanii, iar pseudopesta s-ar fi manifestat la alte pasari din gopodarie si cu forme digestive sau / si nervoase ...

Bine, putem sa ne gandim si la gripa aviara Posted Image , dar asta evolueaza foarte rapid, n-ar mai fi avut timp sa-l taie ...

#1651
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Un episod cu micopalsmoza am mai avut pe la inceputul toamnei, parca, dar s-a manifestat doar la doi curcani. Din pacate i-am tratat cam tarziu, am tratat si tot efectivul din curte, insa cu siguranta a boala a ramas, iar acum recidiveaza Posted Image

#1652
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Am inregistrat si eu un deces intre gaini, chiar a fost neasteptat si sunt necajita rau pentru ca a murit motata olandeza cea mai frumoasa . Iar surata ei se simte si ea rau, nu stiu daca va rezista Posted Image Pentru ca prezenta aceleasi simptome ca si gaina care s-a imbolnavit acum 2 saptamani si a trecut cu bine de acel episod, veterinarul i-a dat oxitetraciclina. Am facut tratamentul in prima zi, iar a doua zi pasarea a murit rapid, dupa 2 secunde de convulsii declansate brusc. Am dus gaina la veterinar pentru necropsie, rezultatul vizual a fost oarecum neconcludent, in sensul ca organele nu prezentau modificarile caracteristice ale vreunei boli clare, dar si ficatul si splina si inima erau friabile. Iar in intestin erau semne de hemoragie, ma asteptam la asta pentru ca in fecale avea firisoare de sange.
Veterinarul a dus pasarea la laborator pentru analiza, primele rezultate le-am primit azi, cei de acolo spun ca ar fi guta viscerala. M-am socat, nici nu auzisem vreodata ca exista o forma interna a gutei, stiam doar de cea articulara! Pentru antibiograma trebuie sa astept pana luni.
Informatii nu prea gasesc, dar din ce am inteles guta asta apare cand in alimentatie exista un exces de proteine. Dar gainile astea nu au primit in alimentatie furaje concentrate, doar cereale -porumb, grau, foarte putina floarea soarelui, ocazional- si putin srot de soia, niciodata mai mult de 10 % din amestec si doar ocazional, nu in fiecare zi. Doar in ultima saptamana pe langa uruiala obisnuita le faceam, inmuiat, pasat de porumb cu putin srot. In rest, verdeturi cat cuprinde, de 2 saptamani mananca la spanac cate un brat pe zi, mai ceva ca si caprele.
Deci, in sistem gospodaresc, in care gainile au si spatiu sa alerge, nu sunt inchise in tarc, la acest tip de alimentatie, e posibil sa dezvolte aceasta boala?

Edited by claudia313, 15 November 2013 - 20:25.


#1653
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ma cam indoiesc. Guta viscerala apare la pasari care primesc ratii cu insemnata componenta proteica.

#1654
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postclaudia313, on 15 noiembrie 2013 - 20:24, said:

...in intestin erau semne de hemoragie, ma asteptam la asta pentru ca in fecale avea firisoare de sange.

Asta ar fi o leziune foarte importanta, in general indicand infectii cu protozoare gen coccidii, trichomonas, histomonas.

#1655
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Azi am bagat sub pamant si eu un pui de carne, statea bleg si nu putea sta in picioare, iar cand l-am ridicat a facut o diaree verde ca si cum ar fi iesit fierea din el. De la ce i se poate trage?

#1656
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Posthoria66, on 16 noiembrie 2013 - 18:56, said:

Asta ar fi o leziune foarte importanta, in general indicand infectii cu protozoare gen coccidii, trichomonas, histomonas.

Si se leaga in vreun fel de cedarea organelor, mai ales asa repede de la declansarea simptomelor? Sau o mai fi ceva asociat?  Antibiograma evidentiaza si prezenta protozoarelor?  Exista un tratament comun pentru ce spui tu ca poate indica hemoragia?  Hmmm, cautand pe net am dat de produsul urmator,din plante, in prezentare se specfica faptul ca se utilizeaza si pentru tratarea, nu doar prevenirea acestor infectii. Dl. doctor, ai auzit de el cumva<?  http://www.vetorex.r...=11&s1=63&s2=53

Edited by claudia313, 16 November 2013 - 23:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate