Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#1657
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Update: m-a sunat azi dr. veterinara ca sa se intereseze de starea celeilalte gaini bolnave si am insistat putin cu diagnosticul celor de la laborator...ea a spus ca au gasit depozite de urati in inima, ficat, de aceea au pus diagnosticul de guta viscerala :(

#1658
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 scm_ro, on 16 noiembrie 2013 - 22:50, said:

...cand l-am ridicat a facut o diaree verde ca si cum ar fi iesit fierea din el. De la ce i se poate trage?

De la o bacterie enteropatogena (sau mai multe...): coli, salmonela, corynebacterium, protozoare etc.

 claudia313, on 16 noiembrie 2013 - 23:26, said:

Si se leaga in vreun fel de cedarea organelor, mai ales asa repede de la declansarea simptomelor?

In general, agentii patogeni produc si anumite toxine in organism, care genereaza o stare de toxicoza, aceasta ducand la leziuni hepatice, renale....

Quote

Antibiograma evidentiaza si prezenta protozoarelor?
Antibiograma nu evidentiaza niciodata prezenta sau absenta anumitor agenti patogeni, ci sensibilitatea bacteriilor izolate (adeseori fara a fi cunoscute) la antibiotice. Adeseori antibiograma comunica cam asa: germenii izolati sunt sensibili la: enrofloxacina, oxitetraciclina ...etc., moderat sensibili la gentamicina, amoxicilina ...etc., si rezistenti la flumequina, fluorfenicol ...etc. (am dat si eu niste exemple). Daca antibiograma nu este acompaniata de teste de identificare si tipizare a agentilor patogeni, acestia pot ramane necunoscuti. In general, in laboratoarele uzinale (de productie) ale marilor ferme, se face cat mai rapid antibiograma din probele recoltate si se aplica la mare urgenta tratamentul stabilit in urma antibiogramei. De-abia dupa aceea, in zilele urmatoare se izoleaza, cultiva, identifica si tipizeaza bacteriile din probele recoltate, pentru a se sti cum se numeste vinovatul. Dar nimeni nu poate astepta izolarea, identificarea si tipizarea, cand ei cara zilnic porcii sau pasarile moarte cu tractorul la Protan ....

Quote

Exista un tratament comun pentru ce spui tu ca poate indica hemoragia?
Medicamentele anti-histomonas, anti-trichomonas, anti-coccidii ... parca mai discutaram de histomonoza vreo doua pagini mai la deal.

 claudia313, on 16 noiembrie 2013 - 23:26, said:

...cautand pe net am dat de produsul urmator,din plante, ...

Sunt multe produse de genul acesta, insa nu stiu cat de bine lucreaza in infectii masive. Un alt produs anti-protozoaric naturist este uleiul de oregano.

 claudia313, on 17 noiembrie 2013 - 18:23, said:

...ea a spus ca au gasit depozite de urati in inima, ficat, de aceea au pus diagnosticul de guta viscerala Posted Image

Da, dar acea guta viscerala poate fi consecinta unei excretii cu probleme, determinate de deshidratarea cronica ca urmare a diareilor trenante ...

#1659
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Dl. doctor, multumesc mult pentru lamuriri. Cu antibiograma am incurcat borcanele

 horia66, on 17 noiembrie 2013 - 18:43, said:

Da, dar acea guta viscerala poate fi consecinta unei excretii cu probleme, determinate de deshidratarea cronica ca urmare a diareilor trenante ...

Diareea a aparut doar in momentul in care pasarea a inceput sa manifeste si semne exterioare ale starii de rau, nu o avea de mai multe zile

#1660
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007

Quote

De la o bacterie enteropatogena (sau mai multe...): coli, salmonela, corynebacterium, protozoare etc.

Puteti sa imi spuneti va rog si cum as putea sa ii tratez? As prefera ceva de pus in apa

#1661
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu, nu pot. Ar trebui ca cineva de meserie sa faca o necropsie si, coroborat cu simptomele manifestate, sa puna un diagnostic aproximativ. Un diagnostic precis se poate pune numai dupa confirmarea laboratorului. De-abia atunci se poate propune un tratament (dupa o incercare de diagnostic)....

#1662
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Pai ceilalti nu au nimic, ar trebui sa sacrific unul din ei? Pana sa imi raspundeti deja ma uitasem un pic ce ar rezolvs ce ati scris si le-am di bagat un enteroguard direct pe cioc.

#1663
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Poti sa faci un tratament generalizat in apa de baut cu un antibiotic cu spectru larg. O enrofloxacina, de ex. Timp de vreo 5 zile. Dar daca e vorba de protozoare, n-ai rezolvat nimic.

 claudia313, on 17 noiembrie 2013 - 18:56, said:

Diareea a aparut doar in momentul in care pasarea a inceput sa manifeste si semne exterioare ale starii de rau, nu o avea de mai multe zile

Guta viscerala poate fi consecinta unor tulburari ale metabolismului proteic. Care tulburari apar si in insuficienta hepatica (s-a gasit un ficat friabil ...). Care insuficienta hepatica poate fi consecinta unei stari de toxicoza, generata de germenii patogeni...

#1664
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Multumesc, doctore, o sa vad daca de la laborator mai imi vin ceva rezultate legat de prezenta unor germeni. Ca mi-e greu sa accept diagnosticul de guta stiind ce alimentatie au avut si de aceea caut explicatii si o alta cauza care a determinat, eventual, aparitia acesteia :(

#1665
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013
Ieri am fot nevoit sa tai una dintre gaini,pentru ca nu mai putea respira.Dupa ce am scos maruntaiele din ea am inceput sa le iau la examinat,ficatul era bun,inima la fel,cand am ajuns la plamani..erau plini de puroi cand strangeam de ei.Ce sa fi avut,cumva pneumonie?

#1666
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007

 horia66, on 17 noiembrie 2013 - 22:56, said:

Poti sa faci un tratament generalizat in apa de baut cu un antibiotic cu spectru larg. O enrofloxacina, de ex. Timp de vreo 5 zile. Dar daca e vorba de protozoare, n-ai rezolvat nimic.

Multumesc, stiu ca eu am cerut pentru pus in apa de baut, dar daca tot am inceput cu enteroguard sa nu il duc pana la capat ? ca vad in prospect ca actioneaza si pe protozoare.

Azi am inceput sa ma chioresc si pe la gainatul de la gaini ca parca si ala parea un pic verde , desi nu au diaree, dar la gaini cel putin s-ar putea sa fie si de la spanacul primit pe post de verdeata.

Deja ma apuca durerea de cap cu pasarile astea, parca ar fi inginerie atomica. Bag in ele cea mai buna mancare, vitamine cu sacul, curatenie cat cuprinde si acum colac peste pupaza incep sa mai zgarm si gainatul sa vad daca este verdePosted Image .

#1667
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 DrAlban, on 18 noiembrie 2013 - 09:47, said:

...cand am ajuns la plamani..erau plini de puroi cand strangeam de ei.Ce sa fi avut,cumva pneumonie?
Ala nu cred ca era puroi, mai degraba fibrina si exsudat fibrinos. Asta vrea sa zica: micoplasmoza.

 scm_ro, on 18 noiembrie 2013 - 10:44, said:


...daca tot am inceput cu enteroguard sa nu il duc pana la capat ? ca vad in prospect ca actioneaza si pe protozoare.
Poti sa continui cu enteroguard, dar sa le dai la toate.

Quote

Deja ma apuca durerea de cap cu pasarile astea, parca ar fi inginerie atomica.
La inginerie apesi pe buton, opresti agregatu' ... Aici viata merge inainte.

Quote

... curatenie cat cuprinde....
Curatenia aia dac-o faci cu cap, este extrem de importanta. Se mai numeste si "biosecuritate".

#1668
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 horia66, on 18 noiembrie 2013 - 12:07, said:

La inginerie apesi pe buton, opresti agregatu' ... Aici viata merge inainte.
Daca mai are cine sa mearga inainte ...

#1669
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Am dat de aseara la toti puii, o sa le dau in continuare la toti, le dau 3 zile sau 5?
Gainile le mai supraveghez, caci stau in alt tarc, dar daca vad ca dau semne le bag si lor.

#1670
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
De-aia am scos eu asa multe pasari, am zis ca din putine...... nu mai ramane nimic in urma bolilor, dar din multe ..... mi-or ramane si mie cateva.

#1671
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 horia66, on 18 noiembrie 2013 - 12:07, said:

Ala nu cred ca era puroi, mai degraba fibrina si exsudat fibrinos. Asta vrea sa zica: micoplasmoza.
Multumesc mult.
In acest caz ce este de facut cu celelalte,trebuie tratament preventiv?

Edited by DrAlban, 18 November 2013 - 16:22.


#1672
MA04ZSX

MA04ZSX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.05.2013
Buna seara,
As avea si eu o intrebare in legatura cu hrana puilor. Cu ce as putea inlocui srotul de soia pentru ca in zona mea nu se gaseste, cel putin nu in perioada asta, iar in vara se gaseste doar soia. Ar fi mazarea in combinatie cu floarea soarelui (nu srot-direct floare) macinate in combinatie cu porumb si grau, o solutie? Puii sunt crescuti liber si au acces deplin la iarba. Orezul fiert ar fi o solutie? Soia, e buna? Cat as putea sa pastrez soia pana sa se strice?

Va multumesc anticipat!

#1673
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Srot de floare.

#1674
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 DrAlban, on 18 noiembrie 2013 - 16:21, said:

In acest caz ce este de facut cu celelalte,trebuie tratament preventiv?

Pai, ar trebui, numai ca greu scapi de micoplasma ...

 MA04ZSX, on 18 noiembrie 2013 - 20:35, said:

Buna seara,
As avea si eu o intrebare in legatura cu hrana puilor.

Soia ca atare nu e indicata in hrana animalelor / pasarilor. Srotul de fl. soarelui nu trebuie sa depaseasca 10 % la pui si max. 15-20% la adulte. Se poate folosi mazare uruita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate