Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Maria <mama lui Dumnezeu >?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
343 replies to this topic

#37
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postpamant, on 16th May 2010, 13:53, said:

În țări protestante, islamice, budiste și în altele, unde ar fi fost necesară apariția ei, dacă mîntuirea ar fi depins de acest fenomen, ea nu a apărut.
Aici te pot contrazice. In Egipt, la Biserica Ortodoxa Copta din Assiut  (deci nu catolica), conform martorilor au avut loc aparitii ale Mariei in diferite forme. Sa nu zici ca Egiptul este tara crestina...

Se gasesc si filmulete facute de martori... asa cum exista si cu focul de Paste de la Ierusalim :)

Ce am gasit mai rapid pe youtube... primul este si un mic istoric

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NKHaNMTRF1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hQEqnwTgdJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hoLOS68z7_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Postpamant, on 6th June 2010, 00:08, said:

Dumnezeu este Duh si locuia intr-un trup .......trupul a fost nascut de Maria .
Si asta cu contrazice Geneza?
27.Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.

#38
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postpamant, on 5th June 2010, 21:08, said:

Dumnezeu este Duh si locuia intr-un trup .......trupul a fost nascut de Maria .
Dumnezeu s-a manifestat vizibil in persoana lui Isus Hristos .Maria nu a fost nascatoare de Dumnezeu ,a fost mama lui Isus Hristos .Isus Hristos ca trup era om ,ca Duh era insusi Dumnezeu .

1 Ioan 5:20
Știm că Fiul lui Dumnezeu a venit, și ne-a dat pricepere să cunoaștem pe Cel ce este adevărat. Și noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat și viața veșnică.
Deci.
Cine a venit? Fiul Lui Dumnezeu a venit. Deci NU Dumnezeu.
Pe cine ne-a dat pricepere săl cunoaștem? Pe CEL ce este adevărat!!!!
Părerea lui Ioan nu-i difuză dar lasă loc despre interpretări. Deci îi părerea lui.
Nicăieri nu ai să găsești că Iisus sa declarat Dumnezeu. Alți l-au declarat.
El a spus simplu, că nu-i mai mare decît Tatal dar sînt una. Mai meditează pamant.
Dumnezeu să te lumineze.

#39
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dumnezeirea lui Iisus reiese foarte clar din toata logica Noului Testament. Evanghelia dupa Ioan (Capitolul 1) incepe cu urmatoarele cuvinte:

1. La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.  
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.  
3. Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.  
4. Întru El era viață și viața era lumina oamenilor.
[...]
14. Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr.    

In Capitolul 16, inainte de a fi prins, Iisus se roaga lui Dumnezeu Tatal pentru ucenici si pentru toti crestnii:

21. Ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis.  
22. Și slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am dat-o lor, ca să fie una, precum Noi una suntem:  
23. Eu întru ei și Tu întru Mine, ca ei să fie desăvârșiți întru unime, și să cunoască lumea că Tu M-ai trimis și că i-ai iubit pe ei, precum M-ai iubit pe Mine.

#40
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postclara_spiele, on 6th June 2010, 11:31, said:

Dumnezeirea lui Iisus reiese foarte clar din toata logica Noului Testament. Evanghelia dupa Ioan (Capitolul 1) incepe cu urmatoarele cuvinte:

1. La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.  
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.  
3. Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.  
4. Întru El era viață și viața era lumina oamenilor.
[...]
14. Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr.    

In Capitolul 16, inainte de a fi prins, Iisus se roaga lui Dumnezeu Tatal pentru ucenici si pentru toti crestnii:

21. Ca toți să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine, așa și aceștia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis.  
22. Și slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am dat-o lor, ca să fie una, precum Noi una suntem:  
23. Eu întru ei și Tu întru Mine, ca ei să fie desăvârșiți întru unime, și să cunoască lumea că Tu M-ai trimis și că i-ai iubit pe ei, precum M-ai iubit pe Mine.
Sînt de acord cu dv. că așa scrie Ioan
Eu nu contest...dumnezeirea lui Iisus, dar fac o dinsticție între persoane, dacă le putem numi așa.
Pentru mine Dumnezeu este un manifest în TREI PERSOANE...DINSTINCTE. Tată, Fiu și Duh.

#41
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postdulgherul, on 6th June 2010, 14:38, said:

Pentru mine Dumnezeu este un manifest în TREI PERSOANE...DINSTINCTE. Tată, Fiu și Duh.
Un singur Dumnezeu in trei persoane. Potrivit revelatiei divine, Dumnezeu este unul in fiinta si intreit in persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Fiecare persoana din Sfanta Treime detine aceeasi fiinta dumnezeiasca in intregime si in mod propriu.

Adevarul despre Sfanta Treime este descoperit prin Fiul lui Dumnezeu intrupat. Hristos vorbeste despre relatiile Sale atat cu Tatal cat si cu Duhul Sfant: “Credeti Mie ca Eu sunt in Tatal si Tatal in Mine”(Ioan 14,11) si “Iar cand va veni Mangaietorul pe Care Eu Il voi trimite voua de la Tatal, Duhul Adevarului, Care de la Tatal purcede, Acela va marturisi despre Mine”(Ioan 15,26).

Invatand ca Dumnezeu este intreit in Persoane, Biserica invata prin acesta ca in Dumnezeu exista anumite distinctii. Cele trei Persoane divine se disting prin modul de a poseda fiinta divina. Cele trei Persoane se deosebesc prin insusirile personale: Tatalui ii este specifica nenasterea si nepurcederea, Fiului nasterea si Sfantul Duh purcederea.

Avand identitate de fiinta, Persoanele Sfintei Treimi nu pot fi concepute altfel decat ca locuind una in alta. Acest mod de existenta se numeste in ortodoxie perihoreza - intrepatrundere.

Prin intrupare, dumnezeirea nu s-a despartit nici un moment (Eu sunt in Tatal si Tatal in Mine).

Prin Intruparea Sa, Cuvantul lui Dumnezeu Si-a asumat in ipostaza Sa firea omenească din Fecioara Maria, ramanand si ceea ce a fost inainte de intrupare : "Dumnezeu-Cuvântul, prin pogorârea Sfântului Duh, S-a unit cu ea și dintr-însa S-a născut om desăvârșit, fără să-Și amestece și să-Și schimbe firea", spunea sfântul Ioan Damaschin. Astfel, Cuvantul intrupat are doua firi, doua vointe si doua energii, dumnezeiasca si omeneasca, unite in ipostasul Sau vesnic, fara amestecare, fara schimbare, fara impartire si fara separare. Despre aceasta sfantul Chirii al Ierusalimului spune : "Om, dar și Dumnezeu în același timp. Om, după ceea ce se vede, om întreg, așa cum sunt și eu, cu toate ale mele, oa pe mine curățindu-mă să mă mântuiască. Dumnezeu, după ceea ce nu se vede, Dumnezeu desăvârșit, având ființa din Tată desăvârșit. Cel ce există în chipul stăpânesc al lui Dumnezeu a luat acum chipul meu de rob. Nu Și-a micșorat vrednicia dumnezeirii, dar a sfințit frământătura firii mele. Același, întreg sus și întreg jos. Sus născut fără de timp, jos născut fără de sămânță. Sus creator — ca Dumnezeu, jos creatură — ca om".

Prin intrupare, firea omeneasca a devenit proprie Lui si, astfel, El a devenit de o fiinta cu noi (Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr. Ioan, 1, 14). Pe de o parte, Dumnezeu Se intrupeaza ramanand Dumnezeu. Pe de alta parte nu a avut o forma trupeasca aparenta. Nici n-a adus cu Sine din cer un trup omenesc (Sf. Ioan Damaschin). Dumnezeu a luat trup din firea noastra fara de pacat si este om cu adevarat, dupa intreaga fiinta. Dupa unire, nu rezultă o fire compusa prin contopire, ci cele doua firi se deosebesc fara sa se imparta. Dumnezeu intrupat n-a fost strain de nimic din cele ale noastre, in afara de pacat, care nu apartine firii. El Si-a făcut al Sau tot ceea ce era al nostru, curatind in acelasi timp firea noastra.

Edited by clara_spiele, 06 June 2010 - 20:02.


#42
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Acela care împarte dumnezeirea în mai multe persoane, trebuie să recunoască de fapt doi Cel dintâi și Cel de pe urmă, și el a ajuns astfel la o contradicție. Adevărul este că în Vechiul și în Noul Testament este numai un Dumnezeu. În Apocalipsa 22:13 este numit Cel dintâi și Cel de pe urmă și Alfa și Omega. Se poate citi și în Apocalipsa 1:7-8 pentru a se vedea că este vorbe despre un singur Dumnezeu adevărat:Iată că El vine pe nori. Și orice ochi Îl va vedea; și cei ce l-au străpuns Da. Amin.Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.

Aici se numește Mântuitorul ca Dumnezeu, ca Domn și ca Atotputernic. Este desigur exclusă existența a doi Atotputernici.

Primul care a sustinut ca Dumenzeu exista in trei persoane n-a fost nici Pavel, nici Petru, ci Tertulian, care initial fusese binitarian. A preluat stafeta Origen, care si-a extras niste invataturi din filozofia pagana greceasca si hindusa: initiatorii miscarii trinitare nici macar nu credeau in dumnezeirea absoluta a lui Isus Hristos.

Dacă Isus ar fi o altă persoană și nu Dumnezeu, atunci în nici un caz nu se poate numi El Cel dintâi și Cel de pe urmă Dacă Dumnezeu și Domnul, Tatăl și Fiul nu este una și aceeași Persoană, atunci ar exista două persoane care au pretenția de a fi același. :eek:

#43
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postpamant, on 6th June 2010, 20:26, said:

Dacă Isus ar fi o altă persoană și nu Dumnezeu, atunci în nici un caz nu se poate numi El Cel dintâi și Cel de pe urmă Dacă Dumnezeu și Domnul, Tatăl și Fiul nu este una și aceeași Persoană, atunci ar exista două persoane care au pretenția de a fi același. :eek:
Măi pămîmt, ai darul, ca mulți alți dealtfel, să-ți dai pumni în gură ca Saul din Tars.
Iată un verset:
Apocalipsa 1
1. Descoperirea lui Isus Hristos, pe care l-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi lucrurile care au să se întâmple în curând. Și le-a făcut-o cunoscut, trimițând prin îngerul Său la robul Său Ioan, –

Deci cine ia dat descoperirea lui Iisus?
Poi după logica ta și-a dat-o singur?

Mai meditează și tu cind spui ceva.

Edited by dulgherul, 07 June 2010 - 20:57.


#44
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Dumnezeu este Unul. Nu sunt trei omniprezenți, nu trei veșnici, atotștiutori, nu trei care împart atotputernicia între ei, nu trei care sunt uniți, ci este numai un Dumnezeu Atotputernic și veșnic ce s-a descoperit în multe feluri, de la începutul timpului. În Noul Testament, El s-a descoperit ca Tată în ceruri, în Fiul pentru mântuirea noastră - Emanuel, Dumnezeu cu noi pe pământ, și prin Duhul Sfânt.

Originea sfintei treimi (trinității) ne duce înapoi până la babilonieni, egipteni și la alți povestitori din antichitate. Atât evreii cât și creștinii, nu neagă faptul că aceste popoare ale antichității, se închinau la zeii demoni și Israel, poporul tipic al lui Dumnezeu,a fost avertizat ca din acest motiv să nu se amestece cu aceștia. Prin urmare, înțelegem că nu Dumnezeu a fost autorul acestei învățături.

#45
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postpamant, on 7th June 2010, 19:09, said:

Dumnezeu este Unul. Nu sunt trei omniprezenți, nu trei veșnici, atotștiutori, nu trei care împart atotputernicia între ei, nu trei care sunt uniți, ci este numai un Dumnezeu Atotputernic și veșnic ce s-a descoperit în multe feluri, de la începutul timpului. În Noul Testament, El s-a descoperit ca Tată în ceruri, în Fiul pentru mântuirea noastră - Emanuel, Dumnezeu cu noi pe pământ, și prin Duhul Sfânt.

Originea sfintei treimi (trinității) ne duce înapoi până la babilonieni, egipteni și la alți povestitori din antichitate. Atât evreii cât și creștinii, nu neagă faptul că aceste popoare ale antichității, se închinau la zeii demoni și Israel, poporul tipic al lui Dumnezeu,a fost avertizat ca din acest motiv să nu se amestece cu aceștia. Prin urmare, înțelegem că nu Dumnezeu a fost autorul acestei învățături.
Măi pămînt,
Lasă lălăiala. Eu întreb. Cîte persoane vezi în acest verset:



Apocalipsa 1
1. Descoperirea lui Isus Hristos, pe care l-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi lucrurile care au să se întâmple în curând. Și le-a făcut-o cunoscut, trimițând prin îngerul Său la robul Său Ioan, –

Dacă ești capabil răspunzi la ce vezi. Iar dacă nu vezi e grav. Trebuie să vizitezi oftalmologul și nu numai!

Edited by dulgherul, 07 June 2010 - 21:55.


#46
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postdulgherul, on 7th June 2010, 22:55, said:

Măi pămînt,
Lasă lălăiala. Eu întreb. Cîte persoane vezi în acest verset:



Apocalipsa 1
1. Descoperirea lui Isus Hristos, pe care l-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi lucrurile care au să se întâmple în curând. Și le-a făcut-o cunoscut, trimițând prin îngerul Său la robul Său Ioan, –

Dacă ești capabil răspunzi la ce vezi. Iar dacă nu vezi e grav. Trebuie să vizitezi oftalmologul și nu numai!
Eu vad doar o persoana ;Isus Hristos !Dumnezeu este Duh  nu persoana ,nimeni nu L-a vazut pe Dumnezeu !
Copilul care ne-a fost născut, Fiul care ne-a fost dăruit, este numit în același timp „ Dumnezeu tare” și „ Părintele veșniciilor”Poate fi numit Fiul ,Tatal Vesniciilor ? . Ambele părți ale Răscumpărătorului, cea divină și cea omenească, trebuiau anunțate dinainte, pentru ca ambele domenii să fie luate în considerare. Prin același prooroc - Isaia, Dumnezeu a zis: „ Întăriți mîinile slăbănogite, și întăriți genunchii care se clatină. Spuneți celor slabi de inimă: ‘Fiți tari, și nu vă temeți! Iată Dumnezeul vostru El însuși va veni, și vă va mîntui’ ” (Isa. 35, 3-4).

Taina cea mare, pe care nici un om nu o poate explica, constă în faptul că Domnul Dumnezeu a venit, în Noul Testament, din plinătatea trupului Său duhovnicesc, într-un trup de carne, părăsind slava, devenind om.
Nu Fiul s-a facut trup ,ci Cuvantul s-a facut trup si a devenit Fiul !

Filip l-a intrebat pe Isus ,aratani-L pe Tatal sa intelegem si noi clar !
Domnul Isus i-a zis ;"De atata timp sunt cu voi Filipe ,si nu M-ai cunoscut !Cine M-a vazut pe Mine ,L-a vazut pe Tatal ,cum zici tu deci aratani-L pe Tatal ? :eek:

Apocalipsa 1:10 În ziua Domnului eram în Duhul. Și am auzit înapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trâmbițe.
Apocalipsa 1:11 care zicea: "Eu sunt Alfa și Omega, Cel dintâi și Cel de pe urmă.

Edited by pamant, 08 June 2010 - 06:58.


#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Aici parca era in discutie Maria.........

#48
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 8th June 2010, 07:10, said:

Aici parca era in discutie Maria.........
Desigur că-i în discuție Maria.
Tu nu vezi că pămînt visează numai duhuri. Într-un verset cu patru persoane și un grup de persoane, nedefinit, el vede numai pe Iisus.
Ce ar mai fi de adăugat?
Pierdere de timp.
Ce ți-e și cu dogmatismul asta!

Edited by dulgherul, 08 June 2010 - 14:02.


#49
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postdulgherul, on 8th June 2010, 15:02, said:

Desigur că-i în discuție Maria.
Tu nu vezi că pămînt visează numai duhuri. Într-un verset cu patru persoane și un grup de persoane, nedefinit, el vede numai pe Iisus.
Ce ar mai fi de adăugat?
Pierdere de timp.
Ce ți-e și cu dogmatismul asta!

Poate imi dai si mie un verset in care cineva l-a vazut pe Dumnezeu ca persoana !
Chiar ca e pierdere de timp cu "betivii "spirituali care numara in biblie si fac ecuatii algoritmice bolnavicioase.
Dumnezeu s-a personificat doar in ISUS ....nu exista 3 persoane distincte in Biblie .Duhul Sfant este insusi Dumnezeu in forma sa invizibila si omniprezenta ,nu este o persoana .Tatal este insusi Duhul Sfant .Maria a ramas insarcinata de la DUHUL SFANT .......zice SCRIPTURA ...nu tamplaria . :thumbup:

#50
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postpamant, on 8th June 2010, 12:49, said:

Poate imi dai si mie un verset in care cineva l-a vazut pe Dumnezeu ca persoana !
Chiar ca e pierdere de timp cu "betivii "spirituali care numara in biblie si fac ecuatii algoritmice bolnavicioase.
Dumnezeu s-a personificat doar in ISUS ....nu exista 3 persoane distincte in Biblie .Duhul Sfant este insusi Dumnezeu in forma sa invizibila si omniprezenta ,nu este o persoana .Tatal este insusi Duhul Sfant .Maria a ramas insarcinata de la DUHUL SFANT .......zice SCRIPTURA ...nu tamplaria . :thumbup:
Da mă...treazule. Și a născut un TÎMPLAR după cum zice tot Scriptura aia. Nu un ...duh, ci carne și oase. Asta pricepi tu greu. Spiritualule. :ciocan:

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Va pun fileul?

#52
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postpamant, on 8th June 2010, 12:49, said:

Chiar ca e pierdere de timp cu "betivii "spirituali care numara in biblie si fac ecuatii algoritmice bolnavicioase.
Cît despre calcule de ce ar fi bolnăvicioase?
De pe topicul cu 666 ai întins-o ca un laș, ca de altfel și în PM.
Desigur că "treji" spiritual nu VĂD, că sînt orbi, că Biblia are 66 de cărți. 39 VT și 27 NT.
Cît fac 3x9 nu 27? Cît fac 6x6, nu 36? Și dacă și 4x9 fac 36 e vreo chestie dificilă pe care nu o vezi?

Și cum îi pînă la urmă? Maria a născut un...duh? :bye:



View Postzexelica, on 8th June 2010, 17:43, said:

Va pun fileul?
Da mă zexe.
Tot ești tu liber de arbitru!

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimati colegi, avem topicuri dedicate. Sa ne ocupam putin de "fecioria" de DUPA nastere :lol:

#54
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postdulgherul, on 8th June 2010, 20:01, said:

Da mă...treazule. Și a născut un TÎMPLAR după cum zice tot Scriptura aia. Nu un ...duh, ci carne și oase. Asta pricepi tu greu. Spiritualule. :ciocan:

Si atunci cum era deja nascut in vesnicie ?Era sub forma de 3x3? :thumbup:
Nenea dulgherule ...sub ce forma era Isus in cer ?S-a reincarnat ?Hai treci de la algebra la biologie ! :boxing:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate