Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Pot avea probleme cu politia?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Salut.
Acum 2 saptamani mi-am pierdut la tara telefonul, si vineri ma duc iar.
Daca-l gasesc pe cel care a gasit telefonul (deoarece satul nu e chiar asa de mare), am voie sa il iau, daca se opune, chiar sa-l si bat (stiu ca mi-o pot lua si eu, dar macar fac ceva, nu stau ca prostu, si ala sa se bucure de telefon gratis), atata timp cat am dovezile ca e telefonul meu? (Tastele de navigare zgariate datorita unghiilor (telefonul era din aluminiu), player audio modificat (teme bagate cu cablul de date, de la alte telefoane nokia, luate chiar de pe Softpedia), si sa nu uitam de IMEI).
Dupa ce ii iau telefonul, poate sa-mi vina politia la usa? (defapt la poarta  :D )
Atata timp cat eu am toate actele pe acel telefon, toate componentele din cutie, garantie, etc...., doar telefonul nu-l am....

El poate sa zica de faptul ca i l-am vandut (doar telefonul), apoi ca i l-am luat.
Dar la fel de bine pot spune si eu ca nu i l-am vandut, deoarece nu are nicio dovada.

PS.
Telefonul este un Nokia 6500 Slide, deci nu e ceva de trecut cu vederea, un Nokia 1100, sau alte jafuri.


PS2.
Poate o sa ziceti ca cel care a gasit telefonul l-a vandut.
Dar am un argument...
Anul trecut, un prieten de al lu` taica-miu, i-a dat masina lu` frate-su, deoarece plecase in afara, si el nu mai stiu cum a facut, de a vandut masina, si a plecat in alt oras.
Taica-meu i-a gasit aluia masina, si a zis ca atunci cand vine (fostul) proprietar in tara, se duce la ea, o deschide, si pleaca cu ea, fara sa-i pese de nimic, deoarece mergea pe urmatorul principiu:

El a lasat masina cuiva, pe strata Ion nr. 32
A plecat in afara.
Si cand s-a intors a gasit masina pe strada Vasile nr. 43
Se urca in ea, si pleaca, atata timp cat el are toate actele masinii.

Asa pot proceda si eu in legatura cu telefonul.

#2
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009
1. Daca ai acte pe telefon poti sa chemi politia chiar daca ai vândut telefonul cuiva fara martorii
2. Crezi ca ala îti da telefonul înapoi asa fara sa zica nimica, poate intri la vatamare corporala

#3
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 24.02.2009
sa vezi ca se lasa cu mardeala..

#4
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 24.02.2009
sa vezi ca se lasa cu mardeala..

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postweb_dude, on 15th July 2009, 15:26, said:

sa vezi ca se lasa cu mardeala..
daca a fost nesimtit si atunci cand am sunat pe numarul ala, a dat ton de ocupat, pai se lasa.....

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postweb_dude, on 15th July 2009, 15:26, said:

sa vezi ca se lasa cu mardeala..
daca a fost nesimtit si atunci cand am sunat pe numarul ala, a dat ton de ocupat, pai se lasa.....


EDIT.
Sorry de double-post :huh:

Edited by AndyM, 15 July 2009 - 14:44.


#7
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
cel mai bine e sa apelezi la politie totusi... eventual "mardeala" o poti aplica dupa..

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
pai ar fi mai complicat, deoarece poate pleaca individul, si in plus, trebuie sa verific daca e telefonul meu (i-l pot cere sa ma uit de ceva, poate am norocul si mi-l da).
Daca mi-l da si ar fi ala telefonul meu, nu as mai zice/face nimic, decat il bag in buzunar si plec, eventual, sa stie de ce vreau sa i-l iau, ii spun ca ala e telefonul meu....

Dar intrebarea era, daca procedez asa, si se duce ala la politie, poate sa-mi faca ceva?
Chiar daca are martori, in timp ce il recuperez, deoarece daca-s cu var-meu, de 23 ani, nu-mi e frica de ei, ca-imi ia el apararea...

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă ai noroc si pui mâna pe telefon și mai ai norocul chior ca ăla să fie telefonul tău, dacă deținătorul actual al telefonului nu sare la scandal, te sfătuiesc să te duci direct și cât mai reoede la poliție, unde să anunți ce ai făcut, pentru a nu te reclama respectivul de cine știe ce fapte....

#10
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
da, asa am sa fac, e cel mai bine, dar daca este inchis atunci? Deoarece sunt si momente in care este inchis la politie. (sunt gratiile alea de la usa puse, si inchise cu lacatul.)

#11
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostAndyM, on 15th July 2009, 16:30, said:

Dar intrebarea era, daca procedez asa, si se duce ala la politie, poate sa-mi faca ceva?
Chiar daca are martori, in timp ce il recuperez, deoarece daca-s cu var-meu, de 23 ani, nu-mi e frica de ei, ca-imi ia el apararea...
in mod normal n-ar trebui sa poata sa-ti faca (desi pt. vatamare corporala te poate da in judecata daca iti da telefonul de buna voie si il bati dupa)... totusi legile sunt usor ambigue cand vine vorba de astfel de situatii

View PostAndyM, on 15th July 2009, 16:36, said:

da, asa am sa fac, e cel mai bine, dar daca este inchis atunci? Deoarece sunt si momente in care este inchis la politie. (sunt gratiile alea de la usa puse, si inchise cu lacatul.)
inchis la politie? :eek: e intr-un sat?

#12
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

Quote

in mod normal n-ar trebui sa poata sa-ti faca
Super :D

Quote

inchis la politie?  e intr-un sat?
Pai da, am preciazat in primul post ca l-am pierdut la tara, intr-un sat, nu prea mare.

#13
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Asta deja e scenariu de film politist. Ai nevoie de 2-3 handralai de la o firma de paza, care in prealabil au citit ceva de Agatha Christie.

#14
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
@andyM

Tu vorbesti serios ? Chiar crezi ca iti mai gasesti telefonu' ?
Chiar daca l-a gasit cineva din sat... ce o sa faci, o sa intri in fiecare casa si o sa ii cauti pe toti in buzunare ?
Lasa "mardeala" pentru altii si ai grija de jocurile tale :)

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În majoritatea clădirilor posturilor de poliție din România, locuiește de regulă șeful de post, care poate fi "deranjat" chiar și noaptea pentru o astfel de împrejurare!
Dacă nu, bagă-te în seamă cu un lucrător de la postul de poliție înainte de încercarea de recuperare a telefonului și solicită-i un număr de telefon de contact pentru în caz de.... fără să-i spui ce ai de gând!

#16
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostMonK3y, on 15th July 2009, 17:06, said:

Chiar daca l-a gasit cineva din sat... ce o sa faci, o sa intri in fiecare casa si o sa ii cauti pe toti in buzunare ?
Nu, dar poate-l vad pe drum, sau la o masa, sau prin parc, pe undeva....
Ce, crezi ca il vad pe ala cum se "joaca" la telefon, si trec pe langa el, fara sa-mi pese?
Sa nu crezi ca ma apuc de cautari, si alte prostii, dar daca vad la cineva un 6500 Slide argintiu, sigur o sa reactionez....

Quote

În majoritatea clădirilor posturilor de poliție din România, locuiește de regulă șeful de post, care poate fi "deranjat" chiar și noaptea pentru o astfel de împrejurare!
Dacă nu, bagă-te în seamă cu un lucrător de la postul de poliție înainte de încercarea de recuperare a telefonului și solicită-i un număr de telefon de contact pentru în caz de.... fără să-i spui ce ai de gând!

Mda, sa stii, ca merita o vizita acolo, sa vorbesc cu ei....

Edited by AndyM, 15 July 2009 - 16:30.


#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Totuși sunt cam pesimist în legătură cu posibilitatea de a-ți recupera telefonul....
Doar dacă cel care l-a ciordit, să fie așa de prost încât să nu îl fi vândut ...

Edited by copjob2000, 15 July 2009 - 16:34.


#18
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Nici eu nu spun ca o sa-l gasesc, dar este posibilitatea asta (cat de putin, dar totusi este)
Chiar daca l-a vandut, nu ma intereseaza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate