Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

voi deschide un magazin sh cu haine de firma si altele de calitate deosebita

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
vreau sa fac un magazin second intr-un stil nou, adica nu genul ala de magazin naspa unde pute urat si se vand carpe de 1-2 lei/bucata.
am gasit surse de aprovizionare cu haine de calitate foarte buna, multe din produse fiind cu eticheta pe ele sau de firma. preturile sunt pe masura, insa este vorba de calitate deosebita.
ma gandesc sa amenajez magazinul ca si cum ar fi un magazin cu haine noi, nu voi scrie pe geam "second hand" ci ma gandesc la o alternativa acceptabila.
multi au o atitudine negativa fata de magazinele cu haine second si au pe buna dreptate, eu insa vreau sa fac ceva care sa nu semene deloc cu un magazin second conventional.
hainele vor fi respalate si se va folosi balsam, astfel ca vor avea un miros placut;
fiecare produs in parte va fi etichetat  frumos
hainele care le voi nimeri de calitate inferioara nu le voi pune la vanzare.
vanzatorii vor fi invatati cum sa se poarte cu clientii
vreau sa promovez la radio/ziare/fluturasi magazinul.

voi ce parere aveti?
ce sfaturi imi dati?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca nu mentionezi nicaieri ca sunt second miroase a inselatorie.
stii tu, drumul spre iad e pavat cu intentii bune.

prejudecatile unora nu rezida in balsam si aparenta. ci poate doar in ideea de second hand.
si atunci tu vinzi o haina buna, care miroase frumos, la un pret ok...si pe urma aflu ca e second.

ciudat...

#3
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
sigur ca voi mentiona ca sunt second, eu ziceam ca n-o sa scriu pe geam "second hand" in magazin va aparea mentiunea asta.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postdannielghi, on 6th July 2009, 16:59, said:

sigur ca voi mentiona ca sunt second, eu ziceam ca n-o sa scriu pe geam "second hand" in magazin va aparea mentiunea asta.

ala nici macar nu e titlu.
majoritatea magazinelor de gen (acum sunt mai rare, dar imediat dupa 90 erau cu carul) aveau doar atat pe geam 'Second Hand'

daca il amenajezi frumos, il promovezi, ii dai un nume...dar mentionezi ca sunt second hand, nu vad nicio problema.

poate fi chiar o nisa, promovat corespunzator. ma gandesc si la explicare conceptului de 'second hand de calitate'
poate-ti formezi o clientela solida

Edited by spare-me, 06 July 2009 - 16:09.


#5
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006

Quote

multe din produse fiind cu eticheta pe ele sau de firma.

avand in vedere IQ-ul populatiei , cred sincer ca vei avea succes .

SH de firma . NICE !

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostCampers, on 6th July 2009, 17:13, said:

avand in vedere IQ-ul populatiei , cred sincer ca vei avea succes .

SH de firma . NICE !

poate sa fie "de firma" dar foarte putin purtat.
pentru orice om interesat de subiect si nu de flame e destul de logic ca omul se referea la faptul ca va aduce haine de calitate, la pret de SH si nu chinezarii.

daca nu ai nimic se spus constructiv, poti sa nu postezi. e simplu.

#7
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
eu am inteles ca va aduce haine de firma sh , la preturi "pe masura" .

si , privind problema dintr-o parte , e posibil sa isi formeze o clientela bunicica (din cei care sufera sa aibe un semn de naic pe haina , un ribuc ..etc )

privind-o din cealalta parte , e posibil sa nu aibe vanzari pe masura asteptarilor ..depinzand acum de mentalitatea clientilor .

totusi , sincer (chiar sincer ) cred ca in primele cateva luni va avea vanzare buna ..pana cand va incepe lumea sa auda de magazin si incep cu , comentarii gen " aaa ..de la magazinul ala SH  ai luat-o ..uhm .. "

SUCCES !

Edited by Campers, 06 July 2009 - 16:24.


#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si cand nu e sh si se rupe/decoloreaza/etc prematur si auzi "a...de la magazinul ala ai luat-o ?" crezi ca e mai bine ?

#9
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 24.02.2009
haine originale sh...cum vine asta?
am intrat eu odata de curiozitate intr-un magazin sh,sa facem niste panarama,si din colo ce sa vedem?>!!>!?! haine armani si gucci la pret de 4 lei in sus..
Now that's a deal :)))

#10
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006

View Postspare-me, on 6th July 2009, 17:09, said:

poate fi chiar o nisa, promovat corespunzator. ma gandesc si la explicare conceptului de 'second hand de calitate'
poate-ti formezi o clientela solida

pai eu asta sper sa fie, o nisa; ca in conditiile crizei in care multi nu-si mai permit sa-si ia haine de marca noi ,si pot gasi ceva putin uzat dar la preturi rezonabile sa fie foarte tentati sa cumpere.
eu ma tot gandesc cum ar fi mai bine de promovat, adica pe ce idee sa merg, ptr ca ma gandesc si la ceva reclama la radio, in ziarele locale...
caut ceva slogan sau ceva de felul asta

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postweb_dude, on 6th July 2009, 17:41, said:

haine originale sh...cum vine asta?
am intrat eu odata de curiozitate intr-un magazin sh,sa facem niste panarama,si din colo ce sa vedem?>!!>!?! haine armani si gucci la pret de 4 lei in sus..
Now that's a deal :) ))

haine originale adica "de firma", nu chinezarii
sh - adica purtate

acum pricepi ? era chiar asa greu ?

#12
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 24.02.2009

View Postspare-me, on 6th July 2009, 17:47, said:

haine originale adica "de firma", nu chinezarii
sh - adica purtate

acum pricepi ? era chiar asa greu ?
da..si e aceeasi chestie

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ce "aceeasi chestie" ?

#14
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
spare-me, ignora-l, are probleme majore de intelegere... :console:

ontopic: si eu cred ca ar prinde ideea. Daniel, totusi, de la agricultura la magazin SH e cale lunga. Ce faci, te reprofilezi? :)

#15
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006

View Postkappa_man84, on 7th July 2009, 09:59, said:

Daniel, totusi, de la agricultura la magazin SH e cale lunga. Ce faci, te reprofilezi? :)

nu m-am mai apucat de livada, ca gasisem un teren de 2.4 ha (zona faina, teren drept, marginit de un parau) dar de fapt nu era o bucata compacta ci 10 parcele, si n-am mai luat; si ideea asta mi-a venit acum, de curand.
de facut o sa fac si livada, dar nu chiar acum; treaba asta cu sh-ul mi se pare mai avantajosa ca scot profit mai repede.

#16
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
Outlet - din cate stiu outlet-urile sunt magazine ce comercializeaza branduri care sunt din stocurile vechi(deobicei marfa sa zicem mIKE* din sezonurile precedente) sau cele cu foarte mici sau destul de maricele  defecte de fabricatie , gen magazinul de la romana(nu mai stiu numele, e intre mc si kfc)


ps. vezi ca in austria este un "sat" si este full de outlet, de fapt este cel mai mare outlet din europa. (PARNDORF se numeste. "Totul se intinde pe o suprafata   de 37 000 mp,150 de magazine ale unor marci de prestigiu (Armani,Prada,dolce & Gabbana,Polo Ralph Lauren,Diesel,Adidas,Puma,Seiko,Lacoste,etc ) ,iar reducerile sunt intre 30-70%", citat de pe un site gasit pe google)

Edited by victor.andrey, 05 August 2009 - 16:28.


#17
mr-punch

mr-punch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2009
eu cred ca e o ideie buna sa deschizi un astfel de magazin mai ales in conditiile descrise de tine , spun asta pt si eu imi cumpar haine aproape exclusiv de la magazine sh , si din cate am observat eu , si lumea buna sa zic asa , cei cu bani , cumpara in majoritate haine de la astfel de magazine , cu diferentza ca pe la noi in majoritate sunt magazine de stil vechi :) , asta insemnand haine la gramada , in cutii etc , si acel miros neplacut .

acum totul depinde de preturi , pt ca din pacate majoritatea oamenilor au "saracit" din nou , salariile au stagnat sau chiar au scazut , iar preturile au urcat ,prin urmare primul lucru la care se uita lumea este pretul , tot restul trece pe plan secund , asa ca daca reusesti sa vinzi haine de calitate la preturi prietenoase , ai sanse mari de succes .

o ideie buna ar mai fi , sa-ti faci si pagina de web , si  sa vinzi si pe net , sa te rog anunta-ma cand pagina va fi online :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate