Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Clicknet vs Fiberlink

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
brainiac3

brainiac3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.10.2008
salut prieteni.eu am net prin romtelecom de 2 ani si citeva luni. am viteza de 4Mb/s down si 512Kb/s up. este o viteza constanta si nu se deconecteaza deloc netul.mentionez ca la mine merge cam toata ziua pc-ul. vreau sa va intreb asa sa stiu si eu,  netul de la rds este mai bun ca cel de la romtelecom? ma refer pe ansamblu. stiu, sunt zone unde merg bine si prost ambii privideri.  stiu ca la rds viteza de upload este mai mare. de asemenea, am inteles ca la rds  viteza nu este constanta.    astept parerile voastre.    sper ca nu v-am deranjat.   o duminica placuta sa aveti.   numai bine...

#2
asot_mike

asot_mike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 05.11.2007

 brainiac3, on 5th July 2009, 10:02, said:

salut prieteni.eu am net prin romtelecom de 2 ani si citeva luni. am viteza de 4Mb/s down si 512Kb/s up. este o viteza constanta si nu se deconecteaza deloc netul.mentionez ca la mine merge cam toata ziua pc-ul. vreau sa va intreb asa sa stiu si eu,  netul de la rds este mai bun ca cel de la romtelecom? ma refer pe ansamblu. stiu, sunt zone unde merg bine si prost ambii privideri.  stiu ca la rds viteza de upload este mai mare. de asemenea, am inteles ca la rds  viteza nu este constanta.    astept parerile voastre.    sper ca nu v-am deranjat.   o duminica placuta sa aveti.   numai bine...

RDS este cu mult peste Romtelecom in ceea ce priveste serviciile de internet&data. Am abonament Fiberlink (10Mb/s download si 2Mb/s upload) de aproape doi ani. Am ramas fara net o singura data, pentru 15 minute; au schimbat un switch in retea..ideea e ca m-au anuntat cu o zi inainte, mi s-a parut foarte tare asta. Viteza e constanta..aici ai fost informat prost. In caz ca te gandesti sa faci trecerea, sa stii ca merita.

O zi buna si tie!

#3
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004

 brainiac3, on 5th July 2009, 10:02, said:

salut prieteni.eu am net prin romtelecom de 2 ani si citeva luni. am viteza de 4Mb/s down si 512Kb/s up. este o viteza constanta si nu se deconecteaza deloc netul.mentionez ca la mine merge cam toata ziua pc-ul. vreau sa va intreb asa sa stiu si eu,  netul de la rds este mai bun ca cel de la romtelecom? ma refer pe ansamblu. stiu, sunt zone unde merg bine si prost ambii privideri.  stiu ca la rds viteza de upload este mai mare. de asemenea, am inteles ca la rds  viteza nu este constanta.    astept parerile voastre.    sper ca nu v-am deranjat.   o duminica placuta sa aveti.   numai bine...
vitezele astea, sau mai mari, le ai la orice abonament RDS. asta daca esti pe cablu. daca esti pe fibra optica la RDS atunci viteze de peste 25Mb/s sunt ceva obisnuit. asta este viteza la download, intre utilizatori fiberlink. din experienta iti spun ca mai tot timpul constat viteze din astea. si functioneaza fara intreruperi.

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 lg, on 5th July 2009, 10:45, said:

vitezele astea, sau mai mari, le ai la orice abonament RDS. asta daca esti pe cablu. daca esti pe fibra optica la RDS atunci viteze de peste 25Mb/s sunt ceva obisnuit. asta este viteza la download, intre utilizatori fiberlink. din experienta iti spun ca mai tot timpul constat viteze din astea. si functioneaza fara intreruperi.
eu am viteza asta, adica 30Mbit/s, cu multe servere din strainatete...mai ales europa si sua...la 28lei

#5
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

 brainiac3, on 5th July 2009, 10:02, said:

salut prieteni.eu am net prin romtelecom de 2 ani si citeva luni. am viteza de 4Mb/s down si 512Kb/s up. este o viteza constanta si nu se deconecteaza deloc netul.mentionez ca la mine merge cam toata ziua pc-ul. vreau sa va intreb asa sa stiu si eu,  netul de la rds este mai bun ca cel de la romtelecom? ma refer pe ansamblu. stiu, sunt zone unde merg bine si prost ambii privideri.  stiu ca la rds viteza de upload este mai mare. de asemenea, am inteles ca la rds  viteza nu este constanta.    astept parerile voastre.    sper ca nu v-am deranjat.   o duminica placuta sa aveti.   numai bine...
Daca ai RDS Fiberlink in zona eu nu inteleg de ce esti pe Romtelecom.  :death:

#6
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Am fost abonat la Clicknet mai bine de 3 ani, am fost relativ multumit de serviciul de internet, in mai multe rinduri am avut perechea pe distributie cu probleme si nu aveam stabilitate pe net. In rest, nu am avut motive sa ma pling de Clicknet, dar nici nu am dat pe dinafara de satisfactie. Un serviciu bunicel, un pret pe care il voiam mai mic (aveam abonamentul cel mai costisitor la acea vreme, cel pentru persoane fizice cu down de 6 MB/s).

Intre timp, RDS a facut lucrari de cablare la mine in bloc si au adus fibra optica direct la scara blocului. La RTC, fibra optica se opreste in ONU-ri, acele unitati exterioare distante pe care le vedem in apropierea unor blocuri; de acolo, se trece pe cabluri metalice de distributie spre nisele blocurilor, mai departe pe tubulaturile catre dozele de apartament, iar de acolo pe cablu de linie in splitter-ul care "separa" semnalul de date de cel de voce, iar semnalul de date ajunge intr-un final in modem-ul de internet si iese de acolo pe cablu utp spre laptop/desktop. Cam lung traseul de la fibra optica la calculator, lung si cu destule segmente distincte pe traseu. In consecinta, pierderi firesti de semnal intre punctul de lansare si cel de receptare. Cunosc foarte bine sistemul, am lucrat ca tehnician in RTC mai bine de 14 ani, dintre care mai mult de 7 ani in domeniul retelelor cu fibra optica.

RDS a ajuns cu cablul de fibra optica direct pe scara blocului, a impartit nivelele (etajele) in sectoare, de acolo au facut puncte de conexiune prin switch-uri, transportind semnalul pe cablu utp direct catre apartamente. Diferenta fata de sistemul de internet al RTC este net superioara, conectare se face instant, ai dat click si deja te-ai conectat, nu mai astepti ca la RTC sa se sincronizeze modemul ADSL. Stabilitatea in RDS este peste cea de la RTC, in parte si datorita traseului foarte scurt intre fibra optica si propriile calculatoare. Abonamentul de 10 MB/s de la RDS costa la vremea cind m-am abonat mai putin decit cel platit pentru Clicknet de 6 MB/s; cred ca si acum pretul este mai bun la RDS, insa nu am verificat. In reteaua RDS, vitezele de download sint impresionante fata de ce poate RTC sa ofere. De mai bine de trei ani in RTC se vorbeste de intentia formarii unei retele metropolitane nationale proprii, am vazut personal o parte dintre echipamentele necesare retelei fiind gata instalate in centralele digitale ale Romtelecom, insa nu exista vointa la nivel de conducere ca reteaua metropolitana a RTC sa existe.

Una peste alta, fara intentia de a blama RTC, la dilema pe care o ai Clicknet vs. RDS, exista un singur raspuns pertinent: RDS este alegerea corecta.
Mentionez ca nu am luat in calcul zonele in care RDS nu are fibra optica trasa, zone in care nu cunosc cit de bine functioneaza RDS. Insa pe FiberLink, RDS sta superbine.
Daca te mai pot ajuta cu ceva informatii tehnice pe tema asta, iti stau la dispozitie cu raspunsurile de care ai nevoie.

Numai bine!

#7
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Iarasi se compara mere cu pere, voi comparati un serviciu Romtelecom (Clicknet) cu un prestator de servicii (RDS).
Poate vroiati sa formulati altfel.

Clicknet vs. Fiberlink
Clicknet vs. Cablelink
Romtelecom vs. RDS

Pana la urma, care e intrebarea?

#8
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

 brainiac3, on 5th July 2009, 10:02, said:

salut prieteni.eu am net prin romtelecom de 2 ani si citeva luni. am viteza de 4Mb/s down si 512Kb/s up. este o viteza constanta si nu se deconecteaza deloc netul.mentionez ca la mine merge cam toata ziua pc-ul. vreau sa va intreb asa sa stiu si eu,  netul de la rds este mai bun ca cel de la romtelecom? ma refer pe ansamblu. stiu, sunt zone unde merg bine si prost ambii privideri.  stiu ca la rds viteza de upload este mai mare. de asemenea, am inteles ca la rds  viteza nu este constanta.    astept parerile voastre.    sper ca nu v-am deranjat.   o duminica placuta sa aveti.   numai bine...

Presupun că vrei să compari Clicknet cu Fiberlink, și o să îți răspund legat de Fiberlink pentru că sunt abonat la ei de 4 ani și ceva.
Eu nu știu cât dai tu pe 4 Mbps/512 Kbps, dar presupun că este bun/convenabil dacă nu esti "descărcaci" și in lipsa de alternativa

La RDS, ai 2 opțiuni pe fiberlink
    - abonament de 28 lei cu extern 30 Mbps/1 Mbps up și metropolitan 30 Mbps down/ nu știu câți Mbps up
    - abonament de 39 lei cu extern 50 Mbps/2 Mbps up și metropolitan 50 Mbps down/30 Mbps up

Iar dacă ești norocos sau în teste :), ai upload de 30 Mbps pe extern, cum e cazul meu și a mulți altora

Nu știu cine ți-o fi spus că viteza la RDS nu e constantă.
Viteza este foarte constantă, dacă ai loc pe HDD și cont pe un tracker extern cu seeds "adevărați", descarci toată ziua constant cu 5-6 MB/s(la abon de 39 de lei mă refer).
Legat de stabilitate, s-a dus vremea când RTC era renumit pentru stabilitate, sau cel puțin nu mai este singurul și cred că intre timp RDS a devenit mai bun ca și RTC cam la toate capitolele(mă refer la internet), exceptând poate comunicarea cu clientul.

Deci, ideea de bază este că între Clicknet și Fiberlink, toate avantajele sunt de partea Fiberlinkului(pret, viteză, stabilitate, ping) și ai toate motivele să lași sârmele de cupru și să treci pe tehnologie mai nouă și de viitor și mai potentă - "fibra" :)

Edited by Radu18-, 05 July 2009 - 12:21.


#9
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Incearca ca s-ar putea sa ai o surpiza mai mult decat placuta. Pareri o sa fie o gramada, interesati sau nu.

 brainiac3, on 5th July 2009, 10:02, said:

am viteza de 4Mb/s down si 512Kb/s up.
D-zeule mica mai e viteza, asa aveam in 2006 si plateam 25lei, acum platesc 28lei si am peste 6MB/s (sau in unitatea ta de masura >50Mbs) national si extern cat duce serverul :lol:

Legat de stabilitate si seriozitate, eu zic ca e destul ca folosesc de peste 3ani toate serviciile lor fara probleme si ca in general sunt nr. 1 la internet si tv.

Edited by Blackhawk, 05 July 2009 - 12:53.


#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Blackhawk, on 5th July 2009, 13:45, said:

Incearca ca s-ar putea sa ai o surpiza mai mult decat placuta. Pareri o sa fie o gramada, interesati sau nu.

D-zeule mica mai e viteza, asa aveam in 2006 si plateam 25lei, acum platesc 28lei si am peste 6MB/s (sau in unitatea ta de masura >50Mbs) national si extern cat duce serverul :lol:

Legat de stabilitate si seriozitate, eu zic ca e destul ca folosesc de peste 3ani toate serviciile lor fara probleme si ca in general sunt nr. 1 la internet si tv.
chair :)... si eu am 30Mbit/s international si 50Mbit/s national :P..:) acum imi dau seama :lol:
28lei

Edited by easy90rider, 05 July 2009 - 19:27.


#11
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 Blackhawk, on 5th July 2009, 13:45, said:

Legat de stabilitate si seriozitate, eu zic ca e destul ca folosesc de peste 3ani toate serviciile lor fara probleme si ca in general sunt nr. 1 la internet si tv.
Serios ? Cu ce este mai bun RDS- ul ca Injoy pe partea de Internet ?
Cu ce este mai bun RDS pe partea TV ca Romtelecom ?

ClickNet-ul de la Romtelecom este bun doar pentru firme si persoane care nu folosesc internetul pentru BitComet si Strong DC.

#12
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
am de un an clicknet, nici o problema, nu a picat. 6 mbps si mergea in 5.5 down si 500 upload.

am de 2 saptamani rds fiberlink de ala mare si scump. a picat de vreo 2 ori, odata cateva ore.

viteza nu sare de 15 mbps, a venit o echipa, a constatat dar au spus ca asta e, nu pot face nimic...

pana una alta nu renunt la clicknet din casa...
sa nu uit, in general uploadul e pe la 1-2 mbps indiferent de locatie ( romania sau aiurea) deci s-a cam spulberat si mitul cu upload bun la rds...
cel putin la mine :(

Edited by AcidMan, 05 July 2009 - 19:35.


#13
OBA

OBA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.06.2004
[ http://www.speedtest.net/result/510717579.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
28 lei fiberlink, test pe extern
Deci 25 Mb download
7,5 Mb upload

#14
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
@Airboy: daca tie iti merge prost, nu inseamna ca la toti le merge la fel cum iti merge tie. iar faza cu baietii care au venit sa testeze nu o cred sau daca intradevar au venit nu aveau chef sa-ti faca sa mearga mai bine, te-au simtit pe cine simpatizezi :). pana una alta la rds ai 15 Mbps, deci tot mai mult ca la rtc.

Edited by cipy1185, 05 July 2009 - 19:59.


#15
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
El e inca pe infrastrutura czone de aia probabil nu au avut ce sa faca respectivii si oricum nu fac nimic nu ai pierderi de pachete atunci e ok nu e o problema ce poate fi rezolvata de echipa se service. Si vad ca inca sunt dubii la viteza de upload pe metro ea este aceeasi cu cea de download adica 30 si 50 Mb.

Edited by diZy, 05 July 2009 - 21:15.


#16
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 stokarit_s, on 5th July 2009, 20:29, said:

Serios ? Cu ce este mai bun RDS- ul ca Injoy pe partea de Internet ?
Cu ce este mai bun RDS pe partea TV ca Romtelecom ?
Cine sunt Injoy, ce tv de la Romtelecom? N-am avut nici unul nici altul deci nu pot sa comentez si nici nu ma intereseaza. Evident ziceam Nr.1 dpdv al nr. de clienti pe internet si tv, care de ce nu conteaza daca trebuie sa-ti ofere multe canale si banda de internet mare la un pret mic dar rentabil.
Lasand toate argumentele de-o parte, satisfactia tine de preferentile fiecaruia si de experienta personala, nu neaparat de comparatii cantitative/pret sau iesiri prin presa bombastice :)

#17
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 Blackhawk, on 6th July 2009, 00:00, said:

Cine sunt Injoy, ce tv de la Romtelecom? N-am avut nici unul nici altul deci nu pot sa comentez si nici nu ma intereseaza. Evident ziceam Nr.1 dpdv al nr. de clienti pe internet si tv, care de ce nu conteaza daca trebuie sa-ti ofere multe canale si banda de internet mare la un pret mic dar rentabil.
Lasand toate argumentele de-o parte, satisfactia tine de preferentile fiecaruia si de experienta personala, nu neaparat de comparatii cantitative/pret sau iesiri prin presa bombastice :)
Am crezut ca ai zis ca sunt nr.1 din punctul de vedere al calitatii.
Pai cu ce ma incalzeste pe mine ca este RDS nr.1 din punctul de vedere al numarului de clienti ? Cu nimica.

M-am referit la Dolce de la Romtelecom nu ai auzit de acest serviciu ?
La cat ii fac reclama la televizor mai mir sa nu fi auzit.

#18
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ce digi ce ce dolce voi sunteti total offtopic si mai si aberati.

Titlul pus aiurea. Clicknet este un serviciu rds o "firma". Daca vorbim de clicknet vs cablelink de la rds atunci clar clicknet. Daca vorbim de clicknet vs fiberlink atunci clar fiberlink. Punct. Asta, daca ai posibilitatea de a alege-multi nu pot alege.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate