Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

DISPERARE

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
adigv

adigv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.04.2005
Salut am si eu o mare probleme pt mine si anume fac parte dint-o retea
dint-un bloc cu 5 calculatoare
(reteau noastra este din  switch si un servar pe care avem linux)
avem net totu este an regula toate bun si frumoase pana
cand ne-am legat reteaua noastra cu restu de blocuri din cartier
acum fiind o retea de 200 cal.PROBLEMA ESTE URMATOAREA:Furtu de net de la noi!!! [email protected]
(S-a setat pe servaru nostru un nr de fix 5 ip specifice a folosesc zone alarm suite asta tot dupa)
Asta dupa ce am constatat ca AN Network Connections langa placa de retea mai apare uneori
o iconita cu nume diferit dar era ceva gen bridge connection si bineanteles
nu puteam so sterg sau sa-i fac altceva nu puteam!!!!
.ANTREBAREA ESTE ACEASTA ICONITA ANSEAMNA CA SE FURA NET DE LA NOI ??????
SAU CE ESTE CU EA ???PANA ACUM NU A MAI FOST ACOLO!!!!
MERSI MERSI!!!orice raspuns sau link este binevenit
Va multumesc [email protected]

#2
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
1. nu mai scrie cu a in loc de i ca ma dor ochii!  :nonobad:
2. daca nu vrei sa se fure netul, e recomandat sa folosesti VPN

#3
adigv

adigv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.04.2005
Scuze pt A. Mersi an primu rind. Daca poti sa-mi dai mai multe detali sau un link pt.vpn Mersi

#4
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003

adigv, on Apr 23 2005, 19:59, said:

Scuze pt A. Mersi an primu rind. Daca poti sa-mi dai mai multe detali sau un link pt.vpn Mersi

<{POST_SNAPBACK}>


Tot cu a?  :P

VPN este Virtual Private Network si trebuie sa stii cate ceva de Linux ca sa instalezi asta. Vorbeste si tu cu cineva care se pricepe si zi-i sa-ti puna si tie VPN, ca asa e cel mai simplu si esti sigur ca merge, decat sa te apuci tu sa strici pe-acolo.
Odata ce ai instalat VPN-ul, nu mai au acces decat anumiti useri cu anumite ip-uri, deci va fi destul de greu pentru cineva sa va fure netul. :peacefingers:

#5
adigv

adigv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.04.2005
Mersi mult! Pe viitor o sa incerc sa nu mai folosec a an loc de i Mersi

#6
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
@adigv: vad ca esti nou pe forum, te rog CITESTE REGULAMENTUL !
Daca deschizi acelasi topic de 3 ori nu vei primi mai multe raspunsuri ! Also, incearca sa exprimi clar ce problema ai, pentru ca nu se intelege nimic din postul tau ! Ce iconita, ce server, ce ai tu acolo?
Daca tu explici corect problema ta, atunci si ajutorul va veni rapid ...

P.S. man, no offence ... da-l incolo de i din a, unde ai invatat sa scrii asa ?

@slash: uite mai afla omu' ceva ... ca pentru configurare de VPN trebuie sa stii Linux  :huh:  :rolleyes:  ... VPN-ul este doar o varianta de a preveni "furtul de net", cu toate ca scopul lui este cu totul altul ... Striot vorbind la acest caz, VPN-ul este doar un serviciu de autentificare, si nu merita bataia de cap sa-l implementezi pentru asa ceva cand exista variante mai "la indemana" ...

#7
adigv

adigv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.04.2005
Da asa este sunt nou!Mersi pt raspunsuri!UITE CE AM PATIT dac te deranjez scuze!!!Deci este simplu an OPEN NETwork CONNECTION(clik dreapta pe el langa ceas si dupa clik stanga imi apare uneori anca o iconita an afara de aia de la placa de retea SUNT CURIOS SA STIU DACA ICONITA AIA este "periculoasa' de obigei nu o aveam!!!!!!Deci simplu fura net prin ea sau nu CE ESTE CU ICONITA AIA!!!!
MERSI SI ANCO O DATA SCUZE PT DERANJ
MERSI MERSI

#8
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
ok,man .. take it easy, now ;)

cum se numeste iconita respectiva ? daca dai click-dreapta pe iconita ai un meniu unde scrie Properties ? daca da, ce apare cand dai click pe properties?

si in ultimul rand, unde apare iconita respectiva? pe calculatorul tau sau pe calculatorul care are rol de server in retea ?

asa, ca idee de baza, ma indoiesc ca are vreo legatura cu vreun "furt de net" dai mai da niste detalii ...

#9
adigv

adigv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.04.2005
deci iconita apare exact langa Network Connections(unde este si placa de retea care a fost singura acum are companie pe asta)apare la mine in calculator.Servaru de net nu este la mine este undeva an bloc.Daca ai dau clik cum ai zis tu....Im-i spune ca "nu-i pot face nimic ca trebuie sa vad setarile de la internet conection sharink..."o singura data am reusit si am vazut ca zicea ceva de bridget conection uneori apare Nu este ceva permanent!Asta ma enerveaza ce ESTE CU ASTA!!??
mersi anca o data

#10
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003

PreTXT, on Apr 23 2005, 20:58, said:

@slash: uite mai afla omu' ceva ... ca pentru configurare de VPN trebuie sa stii Linux  :huh:  :rolleyes:  ... VPN-ul este doar o varianta de a preveni "furtul de net", cu toate ca scopul lui este cu totul altul ... Striot vorbind la acest caz, VPN-ul este doar un serviciu de autentificare, si nu merita bataia de cap sa-l implementezi pentru asa ceva cand exista variante mai "la indemana" ...

<{POST_SNAPBACK}>


Adica poti sa pui VPN pe server si fara sa stii linux? Amazing...  :w00t:
Una e sa-l pui si sa-l configurezi pe server si alta e sa-ti faci tu conexiunea din windows.  ;)

#11
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
[off-topic]

Slash, on Apr 23 2005, 22:31, said:

Una e sa-l pui si sa-l configurezi pe server si alta e sa-ti faci tu conexiunea din windows.  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


ahem, man ...  <_<  .. ai pus vreodata mana pe un w2k server sau w2k3 server ? Daca nu, te invit la o lectura placuta:

http://www.microsoft...vpn/default.asp
http://www.microsoft...pn/default.mspx

De combinatii cu Microsoft ISA 2000 sau Microsoft ISA 2004 nu-ti mai povestesc ....

P.S. mai las-o incolo de mandrie muncitoreasca ... VPN-ul este o tehnologie disponibila in mai multe flavors de OS (inclusiv VPN server, nu numai client ...) Cat despre avantajele fiecarei implementari sunt multe de spus,  ... depinde de problema pe care adreseaza ...

[on-topic]
adigv, nu cred ca este ceva "malicious" ... dar fara mai multe informatii nu pot sa-ti spun despre ce e vorba (fa un screenshot, ceva ..)

#12
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Iconita aia poate sa fie o conexiune share-uita de la alt calculator din retea. In cel mai rau caz poti stu sa furi tu net de le ei, nu ei de la tine  :) . (Asta daca nu cumva e chiar conexiunea de pe serverul tau. Daca nu aparea si inainte sa va legati atunci nu e)

Edited by nicudotro, 24 April 2005 - 00:45.


#13
adigv

adigv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.04.2005
Salut iconita aia nu este uitata!!!SI SIGUR NU ESTE CONEXIUNE MEA CU SERVARU MEU DE NET!!NU era inainte si acum ti-am zis apare uneori nu mereu!!!M-a disperat!!!CE POATE FI!!!O idee ceva cat de cat acolo??!!PLS

#14
adigv

adigv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.04.2005

PreTXT, on Apr 23 2005, 20:59, said:

ok,man .. take it easy, now ;)

cum se numeste iconita respectiva ? daca dai click-dreapta pe iconita ai un meniu unde scrie Properties ? daca da, ce apare cand dai click pe properties?

si in ultimul rand, unde apare iconita respectiva? pe calculatorul tau sau pe calculatorul care are rol de server in retea ?

asa, ca idee de baza, ma indoiesc ca are vreo legatura cu vreun "furt de net" dai mai da niste detalii ...

<{POST_SNAPBACK}>

DA OrICUM MERSI CU ICONITA AIA TOT NU SUNT LAMURIT!!!SA lasam asta eu pot sa-mi dau seam ca se fura net de la noi??(servaru nostru de net nefind la mine)Si asa in mare aia cand fura net (sa zicem ca prin mine)AU nevoie ca eu sa tin calculatoru deschi sau inchis?Si per total cum  putem dedecta furaciunea?

#15
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
chestia asta am impresia ca a inceput sa sune a "mishto"  :nonobad:

#16
adigv

adigv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.04.2005
Suna a disperare si enervare!!!Sigur nu fac misto si nici nu-mi arde!!!

#17
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Decat sa postezi de 10 ori incercand sa ne explici ce este cu iconita aia,mai bine ai pune cateva screenshot-uri mult mai elocvente   ;)

#18
adigv

adigv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.04.2005
Da ai dreptate multi mi-au zis dar DIN PACATE NU O MAI PRIND Cu prima ocazi o sa pun!MERSI

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate