Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Ruta Bucuresti-Istanbul

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
LORKA

LORKA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.06.2009
caut o harta cu multe detalii pt ruta bucuresti-istanbul si o intrebare : stie cineva cam cat se sta in vama la turci?
merçi :kisstogether:

#2
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
La turci nu stai mai mult de 20 de minute.

Traseu poti sa iti faci pe viamichellin.com

Edited by SPF, 25 June 2009 - 09:17.


#3
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004
Poti sa stai si mai mult de jumatate de ora. Eu acum o saptamana m-am intors de la turci. Nu am fost in Instabul dar am iesit din tara pe la Giurgiu-Ruse. Depinde cat de aglomerat este. Pentru ruta poti incerca si map24.com. Este destul de bun si asta. Drumul prin Bulgaria este mai pretentios. Cand o sa ajungi la turci o sa fii uimit de ce sosele au si cate indicatoare. Nu ai cum sa nu ajungi unde trebuie.
Vezi ca dupa pe la jumatatea drumului intre Ruse si Stara Zagora este un drum in lucru si varianta ocolitoare te duce prin niste coclauri de nu o sa-ti vina sa crezi. Mai bine ai incerca varianta Ruse-Razgrad-Targoviste-Kotel-Iambol-Elhovo-Topolovgrad-Svilengrad. Prima varianta este tot prin Ruse si ajungi tot la Svilengrad insa pe la mijlocul drumului este problema.

Taxa de viza la turci este de 15euro.

Daca ai gps, foloseste-o cu incredere pe Ioana (:) ) de pe IGO. Daca ai hartile la zi o sa fii multumit 100%. Poti sa cumperi si o harta a Bulgariei din benzinarii. Este bine sa o ai la tine.

Drum bun !

Edited by serbanica, 25 June 2009 - 10:45.


#4
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Pai si de ce trebuie sa cumperi harta bulgariei daca ai GPS?

#5
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004

View PostSPF, on 25th June 2009, 12:11, said:

Pai si de ce trebuie sa cumperi harta bulgariei daca ai GPS?

Este cel mai bine sa ai si harta si gps. Pentru ca pe harta te poti orienta in ansamblu, poti sa-ti stabilesti un drum prin orasele mari si apoi sa-ti introduci in GPS punctele de interes. Si eu zic ca pentru Bulgaria nu strica sa ai si o harta la tine. Oricum nu costa mai mult de 15 lei. Cum am zis mai sus, la turci nu prea ai cum sa incurci drumul, doar daca nu te uiti pe indicatoare, insa la bulgari e mai dificil cu indicatoarele.

#6
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Cine zice ca cu un GPS nu te poti orienta in ansablu? Eu ma orientez in ansamblu pe GPS excelent. S-a inventat functia de zoom, de fit to screen a traseului, etc. Daca ai un ecran macar de 4.3 inch nu sunt probleme cu orientarea de ansamblu pe GPS.

#7
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004

View PostSPF, on 25th June 2009, 12:24, said:

Cine zice ca cu un GPS nu te poti orienta in ansablu? Eu ma orientez in ansamblu pe GPS excelent. S-a inventat functia de zoom, de fit to screen a traseului, etc. Daca ai un ecran macar de 4.3 inch nu sunt probleme cu orientarea de ansamblu pe GPS.

Ooook...eu ofeream niste sfaturi..zic eu utile...
LORKA nu-ti lua harta ca nu o s-o folosesti la nimic. Ia-ti doar GPS...poate asa se incheie poluarea topicului tau.

Daca ii spuneam sa-si ia un atlas geografic mai ziceam sa sari pe mine. Dar nu i-am zis decat sa-si ia o harta care se poate dovedi utile in varii situatii: iti moare telefonul si nu ai incarcator de masina, se intampla sa nu ai hartile updatate, si daca ma mai gandesc ar mai fi. Daca era vorba de alta tara nu i-as fi zis sa nu-si ia harta. Dar fiind vorba de Bulgaria si stiind pe ce coclauri am ajuns eu acum 2 saptamani, am zis ca e bine daca ar avea si o harta offline la el.
Daca nu l-am sfatuit bine atunci imi cer scuze. Oricum omul vroia sa stie o ruta. Din cate vad din posturile tale din acest topic nu ai oferit nici o ruta. Din contra, imi faci mie observatii aiurea.

Eu am terminat cu offtopicul.

Edited by serbanica, 25 June 2009 - 11:43.


#8
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Nu te basica degeaba. Eu navighez de 3 ani prin toata europa numai cu un GPS mio C520 pe care imi pun ce harti am nevoie. Nu am folosit niciodata in paralel harti de hartie. Daca era sa cumpar harti de hartie prin fiecare tara prin care am trecut, umpleam portbagajul masinii. Si cheltuiam macar valoarea unui GPS nou pe ele.

#9
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View PostSPF, on 25th June 2009, 12:24, said:

Cine zice ca cu un GPS nu te poti orienta in ansablu? Eu ma orientez in ansamblu pe GPS excelent. S-a inventat functia de zoom, de fit to screen a traseului, etc. Daca ai un ecran macar de 4.3 inch nu sunt probleme cu orientarea de ansamblu pe GPS.

nu toti este atat de inteligenti ca tine si abili in manuirea GPSului si atunci este foarte utila o harta. Plus ca orientarea punctelor cardinale este mult mai facila cu hartia in mana decat pe un ecran, chiar si de 4.3', 4.7'  :nonobad:

#10
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Poftim? In modul aiplane view orientarea este intotdeauna nordul sus ;)

Si da, nu toti sunt la fel de inteligenti ca mine. Este o realitate, deci nu ti-a reusit intepatura.

Si hai sa iti dau dreptate la un lucru. Trebuie sa stii sa folosesti foarte bine GPS-ul ca sa poti sa te orientezi cu el 100% independent de harta clasica. Eu deja sunt power user in 3 ani de zile de utilizare a aceluiasi GPS cu acelasi soft. Il butonez si cu ochii inchisi si stiu ce face.

Edited by SPF, 25 June 2009 - 11:53.


#11
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
@ lorka:

imposibil sa nu te descurci. intra pe www.map24.ro fa-ti acolo traseul, printeaza-l si ia-l cu tine. Daca nu ajungi la destinatie... ia-ti GPS! Dar nu vei avea nevoie, crede-ma
Eu asa am facut inaitne de a avea GPS si am facut Ungaria, Croatia, Italia, Elvetia, Austria, Bulgaria si Grecia si inca sunt teafar..

@ SPF: topicul era pentru a ajuta pe cineva, nu pentru a-ti dovedi tu marile calitati de botonator in GPSuri...

Edited by zugry, 25 June 2009 - 12:01.


#12
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
As vrea sa te vad cu traseu tiparit de pe net sa intri nevoit de vreo situatie neprevazuta in Ankara. Daca mai iesi in urmatoarele 3 zile din Ankara esti un cercetas adevarat cu simtul orientarii mai bun decat Winettou.

#13
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View PostSPF, on 25th June 2009, 12:47, said:

As vrea sa te vad cu traseu tiparit de pe net sa intri nevoit de vreo situatie neprevazuta in Ankara. Daca mai iesi in urmatoarele 3 zile din Ankara esti un cercetas adevarat cu simtul orientarii mai bun decat Winettou.
Nu se duce in Ankara, se duce in Istanbul. :D Dar restul afirmatiei e 100% valabil si in Istanbul.

#14
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 17.06.2007

View PostLORKA, on 25th June 2009, 10:14, said:

caut o harta cu multe detalii pt ruta bucuresti-istanbul si o intrebare : stie cineva cam cat se sta in vama la turci?
merçi :kisstogether:

uite o harta ( luata tot de pe forum , multumiri celui care a pus-o aici ) . eu recomand varianta prin hamzabeyli pentru ca scapi de traversat muntii pe serpentine(prin stara zagora) .
cat despre stat in vama , cum ti-o fi norocul ! vama hamzabeyli deocamdata e mai libera , cat o s-o mai tina asa , poti scapa si in 20 de min , cum s-a spus mai sus dar nu te baza pe asta . rezerva-ti minimum o ora pentru trecera frontierei , ca sa fii acoperit .
in kapikule mi s-a intamplat sa stau si 4 ore , nimerindu-ma in noaptea in care se intorc turcii din vest in vacanta de vara ( 1 spre 2 iulie) . ghinion ! dar am trecut si in 30-40 min , in noiembrie .
drum bun !

Attached Files

  • Attached File  rotr.jpg   135.18K   316 downloads


#15
LORKA

LORKA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.06.2009

View PostSPF, on 25th June 2009, 09:16, said:

La turci nu stai mai mult de 20 de minute.

Traseu poti sa iti faci pe viamichellin.com
iti multumesc frumos pt raspuns. :kisstogether:

View PostSPF, on 25th June 2009, 12:47, said:

As vrea sa te vad cu traseu tiparit de pe net sa intri nevoit de vreo situatie neprevazuta in Ankara. Daca mai iesi in urmatoarele 3 zile din Ankara esti un cercetas adevarat cu simtul orientarii mai bun decat Winettou.
multumesc frumos pt raspunsurile voastre.poop  :kisstogether:

#16
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 12.03.2003
SPF, as aprecia un grad mai mare de grija in exprimare. Nu e nimeni detinatorul adevarului absolut aici pe forum si orice parere pertinenta este de apreciat. Din prisma unui user umil de GPS-uri de mai mult de 10 ani, consider in continuare ca o harta normala e oricind binevenita; am inteles, ti-ai exprimat parerea ca in mina unui "power user" un GPS face doar minuni, dar parerea mea e una singura: are sanse mult mai mari sa se defecteze/sa dea rateuri decit o harta pe hirtie. Nu poti pretinde siguranta 100% din partea unui sistem pentru care nici tu, nici alt utilizator comercial pe lumea asta nu plateste absolut nimic. Din acest unghi imi asum parerea ca un backup e oricind util.

OT: LORKA, nu iti poate garanta nimeni timpii de asteptare din vama (sau punct de trecere frontiera mai precis). Personal, am stat si citeva minute, si citeva ore. Cred ca cea mai buna atitudine e sa privesti informatiile de pe un forum cu precautie, cel putin cele neverificabile direct.

#17
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
Am facut acum apx 3 saptamani traseul dat aici de cccbbb_2. Este probabil cea mai buna varianta, iar vama de la hamzabeyli era absolut goala. In timp ce vama clasica, acum 5 zile, cand ma intorceam, avea o coada de 1Km pe sensul spre turcia. Iti poti lua si o harta dintr-o benzinarie, are un pret derizoriu - vreo 5 roni sau 7, nu mai stiu exact.

Cand te apropii de Istanbul, incearca sa stai pe banda 2 ca sa poti vedea si studia multimea de indicatoare existente si totusi sa nu te forteze valul de masini sa iesi fara sa vrei de pe autostrada. Pentru mine, ca om neobisnuit sa plec afara din tara cu masina, autostrazile turciei pline de indicatoare au fost naucitoare.
Cand ajungi la ghiseele pentru plata autostrazii e posibil sa fie imbulzeala. Ghiseele cu cash sunt de obicei in dreapta. Au niste panouri deasupra.

Nu te jena sa intrebi lumea in Turcia. Sunt extrem de binevoitori, doar ca nu stiu engleza absolut deloc. Si fiecare in parte te tine foarte mult ca sa-ti explice.
Pe mine m-a agatat un tip de pe breteaua autostrazii si am mers dupa el pana in centrul Istanbulului, unde mi-a adus si o cutie cu ceva rece de baut, asa din partea casei.


SPF - am iesit din Istanbul cu un traseu desenat pe hartie de receptionerul de la hotel. Asta dupa ce, la dus, a trebuit sa platesc un taxi sa ma duca la hotel, hotel pe care l-am cautat impreuna mai mult de o ora pentru a-l descoperi apoi la maxim 100m de locul de unde plecasem  :cursing:

#18
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

View PostSPF, on 25th June 2009, 12:51, said:

Poftim? In modul aiplane view orientarea este intotdeauna nordul sus ;)

Si da, nu toti sunt la fel de inteligenti ca mine. Este o realitate, deci nu ti-a reusit intepatura.

Si hai sa iti dau dreptate la un lucru. Trebuie sa stii sa folosesti foarte bine GPS-ul ca sa poti sa te orientezi cu el 100% independent de harta clasica. Eu deja sunt power user in 3 ani de zile de utilizare a aceluiasi GPS cu acelasi soft. Il butonez si cu ochii inchisi si stiu ce face.

Off Topic( imi cer scuze)
Ce crezi ca am facut eu in Bulgaria, cand GPS masini care conducea coloana si dupa care mergeam toti a spus ca nu mai vede satelitii si a "murit" ?

- Am scos harta!

GPS - 2200 lei ne-a lasat in mijlocul Bulgariei

Harta - 13 lei ne-a dus acasa!

Eu nu zic ca nu e bun Gps-ul, dar e bine sa ai la tine si o harta, in special cand mergi in Bulgaria, turcia, etc., pt ca nu prea stiu engleza.
-----------------------

On Topic
Am venit acum trei saptamani din Turcia am folosit drumul Buc- Giurgiu - Ruse - targovishte - razgrad - Elhovo - lesovo - hamzabeyli - edirne - istanbul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate