Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

O tura de 5 zile prin tara.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ericssonT68

ericssonT68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.08.2005
Salutare tuturor.
Ma gandesc sa fac o tura  de 5 zile prin tara dupa cum urmeaza:
Bucuresti – Transfagarasan – Sighisoara – Alba Iulia – Hunedoara – Targu Jiu – Drobeta Tr. Severin – Orsova si retur prin Craiova – Pitesti – Bucuresti.  Aprox 1200 Km.
Ma gandesc ca lucrurile sa decurga cam asa:

Ziua 1: Buc. – Pitesti – Vidraru – Transfagarasan (cu multe popasuri de recreere si mancat) –  zona Cartisoara. (innoptare).

Ziua 2: Cartisoara – Agnita – Sighisoara (petrecere zilei aici cu vizitare oras) – Alba iulia (innoptare in zona Alba Iulia)

Ziua 3: Vizitare cetatea Alba Iulia – Hunedoara (vizita castel, innoptare)

Ziua 4: Hunedoara – Valea Jiului (ceva opriri pt peisaj) – Tg. Jiu – Dr.Turnu Severin (oprire Portile de Fier) – Orsova (innoptare undeva in zona)

Ziua 5: Vizitare zona cazanelor Dunarii pana in maxim ora 16 apoi plecare – Craiova – Pitesti – Bcuresti.

Cazarea in zonele respective as vrea sa gasesc la maxim 80 ron/noapte camera dubla.
Bugetul ar trebui sa fie cam 1000 ron 2 persoane (benzina + cazare + mancare)

Cum vi se pare? Suna ok? E realizabil asa cum mi-am propus?
Ceva sugestii ?
Multumesc.

#2
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View PostericssonT68, on 24th June 2009, 11:18, said:

Ziua 4: Hunedoara – Valea Jiului (ceva opriri pt peisaj) – Tg. Jiu – Dr.Turnu Severin (oprire Portile de Fier) – Orsova (innoptare undeva in zona)

Ziua 5: Vizitare zona cazanelor Dunarii pana in maxim ora 16 apoi plecare – Craiova – Pitesti – Bcuresti.

Sunt multe de spus despre ce poti sa vezi pe traseul ales de tine dar eu as combina putin altfel zilele 4 si 5, cum ai ales tu mergi si te intorci pe acelasi traseu intre DT Severin si Cazanele Dunarii.

Uite cum as face eu:

Ziua 4: Hunedoara - Valea Jiului - Tg Jiu - Baia de Arama - Baile Herculane - Bozovici - Moldova Noua - clisura Dunarii (aici cauti cazare)
Ziua 5: admirat Cazanele Duarii - Orsova - oprire Portile de Fier I - si mai departe prin DT Severin, Craiova, Pitesti spre casa.

Zona Tg Jiu - Baia de Arama - Baile Herculane este spectaculoasa si sigur nu vei regreta daca esti pentru prima data aici. In zona poti vizita si Podul lui Dumnezeu de la Ponoare. Langa Baile Herculane daca ai putin mai mult timp poti merge spre Cerna-Sat in apropierea caruia se afla minunatele chei de la Corcoaia.

Concediu placut.

Uite si o mica harta:

Attached Files

  • Attached File  r4.jpg   361.08K   170 downloads


#3
ericssonT68

ericssonT68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.08.2005
merci mult de propunere. si eu ma gandisem la varianta asta dar nush de ce m-am gandit ca ar fi mai spectaculos pe la portile de fier. Dar acum iau in calcul serios varianta propusa de tine.

#4
tottenkopfheitten

tottenkopfheitten

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2009
sal
este frumos traseul.depinde cat esti dispus sa cheltuiesti. eu vreu sa plec in nordul moldovei sa ma cazez la agapia la o pensiune si de-acolo sa vizitez manastirile 2-3 zile apoi sa ma intorc in buc prin bistrita sibiu transfagarasean

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Eu aș acorda vizitelor în Sighișoara, Alba-Iulia și Hunedoara!
Traseul de întoarcere este doar drum rapid!
Ar fi mai interesant (spun eu) ca de la Hunedoara să cobori doar până la Hațeg, Caransebeș, spre Orșova, ca întoarcerea să fie pe traseul Târgu-Jiu, Râmnicu-Vilcea, Curtea-de-Argeș, cu eventual încă o oprire între Târgu-Jiu, Râmnicu-Vâlcea!

#6
ericssonT68

ericssonT68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.08.2005

View Postcopjob2000, on 30th June 2009, 14:08, said:

Eu aș acorda vizitelor în Sighișoara, Alba-Iulia și Hunedoara!
Traseul de întoarcere este doar drum rapid!
Ar fi mai interesant (spun eu) ca de la Hunedoara să cobori doar până la Hațeg, Caransebeș, spre Orșova, ca întoarcerea să fie pe traseul Târgu-Jiu, Râmnicu-Vilcea, Curtea-de-Argeș, cu eventual încă o oprire între Târgu-Jiu, Râmnicu-Vâlcea!

Ideea turului a plecat de la cateva obiective turistice pe care vreau sa le vad, si anume Transfagarasan, Sighisoara, Castelul Corvinilor, Valea Jiului, Dunarea la cazane. Asa ca nu cred ca o sa renunt la Hunedoara - Tg. Jiu. Oricum multumesc de sugestie.

#7
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
nu renunta la Valea Jiului, eu am fost de multe ori si de fiecare data e la fel de frumoasa si totusi diferita, in functie de anotimp, de vreme... e chiar frumos drumul pe acolo...

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca tot ajungi la dr.tr.severin, in loc sa o iei inspre craiova mai bine mergi pe calafat-corabia-tr-magurele-alexandria- bucuresti.

despre starea drumului nu stiu mare lucru. stiu ca intre corabia si tr. magurele e o portiune de cativa km mai proasta.....
mai vezi si tu sudul tarii...sa stii ca are farmecul lui!

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostericssonT68, on 30th June 2009, 14:49, said:

Ideea turului a plecat de la câteva obiective turistice pe care vreau să le văd, și anume Transfăgărășan, Sighișoara, Castelul Corvinilor, Valea Jiului, Dunărea la Cazane. Ața că nu cred că o să renunț la Hunedoara-Tg. Jiu. Oricum mulțumesc de sugestie.




Oricând cu plăcere!
Am făcut și eu ceva de genul ăsta, chiar doi ani la rând și mai lungi chiar, dar m-am lăsat păgubaș pentru că era foarte obositor și petreceam mai mult timp în mașină, atent, în stres, decât în natură, deconectat, în mijlocul naturii! :confuzzled:
Drept pentru care am optat pentru o cazare într-un loc de unde am putut să vizitez obiective aflate ma maxim 100-120 km, sau o oră, două de mers cu mașina!
Astfel, m-am simțit cu adevărat în concediu... poate cu o schimbare de cazare pentru alte 3-4 zile!
În cazul tău, dacă ai doar 5 zile la dispoziție, poți încerca două locuri în care să te cazezi pentru 2-3 zile!
Succes!

Edited by copjob2000, 30 June 2009 - 20:06.


#10
re5pect

re5pect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2009

View PostericssonT68, on 24th June 2009, 08:18, said:

Salutare tuturor.
Ma gandesc sa fac o tura  de 5 zile prin tara dupa cum urmeaza:
Bucuresti – Transfagarasan – Sighisoara – Alba Iulia – Hunedoara – Targu Jiu – Drobeta Tr. Severin – Orsova si retur prin Craiova – Pitesti – Bucuresti.  Aprox 1200 Km.
Ma gandesc ca lucrurile sa decurga cam asa:

Ziua 1: Buc. – Pitesti – Vidraru – Transfagarasan (cu multe popasuri de recreere si mancat) –  zona Cartisoara. (innoptare).

Ziua 2: Cartisoara – Agnita – Sighisoara (petrecere zilei aici cu vizitare oras) – Alba iulia (innoptare in zona Alba Iulia)

Ziua 3: Vizitare cetatea Alba Iulia – Hunedoara (vizita castel, innoptare)

Ziua 4: Hunedoara – Valea Jiului (ceva opriri pt peisaj) – Tg. Jiu – Dr.Turnu Severin (oprire Portile de Fier) – Orsova (innoptare undeva in zona)

Ziua 5: Vizitare zona cazanelor Dunarii pana in maxim ora 16 apoi plecare – Craiova – Pitesti – Bcuresti.

Cazarea in zonele respective as vrea sa gasesc la maxim 80 ron/noapte camera dubla.
Bugetul ar trebui sa fie cam 1000 ron 2 persoane (benzina + cazare + mancare)

Cum vi se pare? Suna ok? E realizabil asa cum mi-am propus?
Ceva sugestii ?
Multumesc.
salut                                                                                                                                                
e bun traseu,chiar asta m-am propus si eu dar eu plec din Timisoara    ....ai ceva ponturi de cazare?

#11
huliganul

huliganul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.05.2006
daca petreci o seara in alba iulia neaparat trebuie vizitata cetatea : bisericutele, poarta alba, cele 3 fortificatii tot. foarte frumos. in cazul celor 3 fortificatii inca de la intrare portarii te intampina imbracati in zestrea acelor vremuri cu puscoace :)

alba iulia am vizitato si eu tot intr-un 'turneu' prin tara, acest oras fiind ultimul popas inainte de intoarcerea spre casa (bucuresti) cand am ramas fara prea multi bani. am reusit sa ne cazam la pensiumea MA unde am reusit sa inchiriem pentru o noapte un apartament de 3 milioane cu doar 2 ( 4 persoane ) dupa ce am negociat cu receptionista ( fara mic dejuns - daca n-ai bani shaworma nu-ti mai place ? poate preferi pufuleti :)) ; fara factura... fara alte lucruri; in final am ramas cu patul , dusu si internetu wireless  )

#12
ericssonT68

ericssonT68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.08.2005

View Postre5pect, on 5th July 2009, 08:07, said:

salut                                                                                                                                                
e bun traseu,chiar asta m-am propus si eu dar eu plec din Timisoara    ....ai ceva ponturi de cazare?

Salut. Nu prea am ponturi de cazare...nu cred ca o sa fac rezervari....sper sa ma descurc la fata locului. In zona Hunedoara pe net nu prea am gasit cazare sa-mi convina la pret (sub 100 ron) in schimb am gasit in Hateg care e la vreo 20 de km mai departe si cred ca acolo o sa innoptez in loc de Hunedoara.

Eu inca nu stiu cand o sa ajung sper ca luna asta....vreme buna si plimbare placuta si tie.

Quote

daca petreci o seara in alba iulia neaparat trebuie vizitata cetatea : bisericutele, poarta alba, cele 3 fortificatii tot. foarte frumos. in cazul celor 3 fortificatii inca de la intrare portarii te intampina imbracati in zestrea acelor vremuri cu puscoace

Merci, o sa tin cont de sfatul tau.

Edited by ericssonT68, 06 July 2009 - 11:09.


#13
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
Un sfat: fa turul asta incepand intr- zi de luni.

#14
ericssonT68

ericssonT68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.08.2005

View Postadrian1956, on 7th July 2009, 20:56, said:

Un sfat: fa turul asta incepand intr- zi de luni.

Exact asa ma gandeam si eu sa-l fac.

#15
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostericssonT68, on 24th June 2009, 12:22, said:

...si eu ma gandisem la varianta asta dar nush de ce m-am gandit ca ar fi mai spectaculos pe la portile de fier. ...

Traseul pe la portile de fier este de fapt o sosea care trece pe malul Dunarii, pe langa hidrocentrala. Pe un mal suntem noi, pe celalalt sa^rbii. In afar' ca vezi o hidrocentrala pusa de-a curmezisul pe Dunare, cu un pod deasupra ei care duce la sa^rbi, nimic altceva... spectaculos.

Inschimb traseul pe clisura, de la Orsova la Moldova Noua este superb ... si ai si cazare la o pensiune pe malul Dunarii, la Mraconia.

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Posthoria66, on 8th July 2009, 11:16, said:

Traseul pe clisura, de la Orsova la Moldova Noua este superb ... si ai si cazare la o pensiune pe malul Dunarii, la Mraconia.





Să mergi și pe drumul sârbilor de pe clisură! ;)

#17
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
cand vrei sa pleci???

#18
ericssonT68

ericssonT68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.08.2005

View Postchitziman, on 21st July 2009, 13:32, said:

cand vrei sa pleci???

Nu stiu inca exact...cat mai curand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate